PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS DSL N17U adsl/vdsl



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

babis3g
29-03-15, 05:49
Συγνωμη για τυχον λαθη ελειπα χρονια εξωτερικο

Επεσε στα χερια μου το καινουριο μοντελο που ερχεται συντομα απο την ASUS το DSL N17U

... και μιας εχουν βγει επισημα πληροφοριες απο την ιδια εταιρια και χαρακτηριστικα επι αυτου και στην υποτιθεμενη Ελληνικη ιστοσελιδα
http://www.asus.com/gr/Networking/DSLN17U/
(φανταζομαι θα ερθει και στην Ελληνικη αγορα)

... σκεφτηκα να κανω πρωτος review :)

Ειναι adsl/vdsl/wifi 2.4/2 usb-2.0/ 3G/4G / 4 Lan 10/100/1000 & χωριστη θυρα wan για να βαλουμε οποιο μοντεμ θελουμε και γινεται σκετο καθαρο ραουτερ ... επισης ειναι MULTI ANNEX που σημαινει οσοι εχουν γραμμη annex B η A και αλλαξουν τις γραμμες τους, με αυτο δεν θα εχουν κανενα προβλημα γιατι δεν θα χρειαστει να ψαχνετε το καταλληλο μοντεμ

Το DSL N17U (οσοι ξερουν πλεον τα Ασος) εχει σχεδον ολο-ιδια μενου με τα υπολοιπα asus-wrt λειτουργικο συστημα

Απο θεμα γραμμης να αναμενεται περιπου ιδιες επιδοσεις σαν το πλεον γνωστο dsl 68u (υπαρχει μεγαλο θεμα στο φορoυμ επι αυτου) και φοραει το ιδιο τσιπακι (MediaTek) ΜΤ7510 και επισης οσοι δεν ξερουν τα ασος ... πανω κατω περιπου ιδιες επιδοσεις με τα ZTE των παροχων αλλα ειναι σεταρισμενο πιο καλυτερα

Υπαρχει το κλασσικο spectrum για να φαινεται η ποιοτητα γραμμης, αναλυτικα στοιχεια γραμμης και η ασος εχει αφησει ακριβως τις ιδιες πλουσιες ρυθμισεις στο dsl settings οπως στο dsl 68u που πειραζεται και snr γραμμης

Το xdsl τσιπακι εμφανιζεται σαν trendchip TCCN και για οσους θελουν να μπουν μεσω τελνετ μπορουνε να χρησιμοποιησουν τις κλασσικες εντολες που η trend χρησημοποιει για χρονια (με μικρες παραλλαγες, αλλα σε αυτο το μοντελο λιγο περιορισμενες - φωτο πιο κατω) επισης μερικες απο τις εντολες εμφανιζονται στο system log

Αν δεν θελετε να μεινετε login στο μενου, το router stats (εφοσον παιδευτειτε να το σεταρετε) θα σας δειξει το σνρ, τυχον αποσυνδεση, λαθη, ταχυτητα

Αν για καποιον δεν τον πειραζει το wifi που ειναι μονο 2,4 G (παρακατω μια μικρη αναφορα) ... αυτο ειναι οτι πρεπει γιατι εχει ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις σαν το dsl68u (απο θεμα γραμμης)

Δυστυχως δεν ξερω τιμη αλλα το υπολογιζω φτηνοτερο (αφου εχει μονο 2,4G) απο το dsl n66u που εχει 2,4 & 5

To wifi παιζει με Ralink αν θυμαμαι καλα ... και ειναι απλο (φωτο πιο κατω) και εχει 2 PCB printing antennas ενσωματωμενες πανω στην ηλεκτρονικη πλακετα
Iσως αργοτερα (οπως σχεδον παντα) να προστεθει κατι παραπανω απο θεμα ρυθμισεων στο μενου και στο wifi αλλα και απο αλλες ρυθμισεις (πχ η ασος θα βαλει κοφτη ταχυτητας στο guest wifi)

Για τις εσωτερικες του κεραιες (αν και δεν ειμαι λατρης των εσωτερικων κεραιων) ειμαι εντυπωσιασμενος
εχει ιδια αποδοση στα 2.4 με τα ραουτερ της Ασος σε αυτο το στυλ (αλλα δεν εχει AC)
http://www.asus.com/gr/Networking/RTAC56S/

Μετραω στις δοκιμες παντα με ενα νοκια 701 (παλιο αλλα δεν εχει ευαισθητο δεκτη και ειναι ιδανικο κατα εμε) 52% μεσα σε ενα δωματιο απο τσιμεντολιθους στα 10 μετρα μακρυα
ετσι για μια ιδεα το ζυχελ 1312 που εχει επισης εσωτερικες κεραιες φερνει 42% στην καλυτερη του και εχει πολλα dead spots
το dsl68u φερνει 82-87% στην καλυτερη ... φυσικα με σημα παντου
το N17 παροτι δεν μπορουμε να γυρισουμε τις κεραιες δεξια/αριστερα φερνει πανου σημα (στο ιδιο δωματιο) με την καλυτερη του στα 62% ΑΛΛΑ γυρνωντας το κινητο καθετα οριζοντια ακομα εχει σημα και καλη καλυψη
Φυσικα λαπτοπ εχει καλυτερες επιδοσεις

Τα 2 usb, ειναι 2.0 αλλα δεν τα δοκιμασα και παρα πολλοι προτιμουν τα ασος γιατι εχουν απεριοριστες δυνατοτητες στα file share & media servers και τα γνωστα Aicloud καθως και το δωρεαν πλεον service με ddns απο την ασος εφοσον εχουμε το προιν τους

Προφανως να αναμενετε λιγα bugs σαν καινουριο και πρωτο λογοσμικο ... ως παραδειγμα εδω οταν ειμασταν περιπου 300 ατομα και δοκιμαζαμε το καινουριο μοντεμ της virgin media βρηκαμε καμια 30ρια και μολις βγηκε για ολους ... οι απλοι χρηστες βρηκαν αλλα 10 γιατι κανενας απο εμας δεν ειχαμε δοκιμασει ας πουμε το parental control (ποιος θα ασχοληθει με το parental :p )

Σας παραθετω μερικες φωτο για να δειτε με την ησυχια σας

(ps) δεν επρεπε να το πω ... αλλα επειδη περναμε λιγο κριση θα βγει αλλο ενα, αλλα χωρις usb & σε παμφτηνη τιμη (απο τις πληροφοριες που εχω) ... δεν ξερω ποτε .. και δεν λεω info γιατι κανονικα δεν επρεπε ... απλα επειδη μερικοι λογο κρισης μπορει να το σκεφτοναι ... αν μπορουν να περιμενουν λιγο

153024 153025 153026
153027 153028 153029
153030 153031 153032

deniSun
29-03-15, 18:10
Μου αρέσουν πολύ τα interface που τρέχουν τα asus.
Το διπλανό με τις κεραίες τι το κάνεις;
Τιμή;

babis3g
29-03-15, 18:38
ναι ειναι ωραια αλλα εχουν το μειονεκτημα οτι μετα απο αλλαγη ρυθμισεων αργουν, σε καποιες ρυθμισεις που χρειαζεται reboot για να κανουν εφαρμογη, μπορει να παρει και 2 λεπτα (ετσι ειναι το λειτουργικο τους) ... το λεω επειδη αναφερες το interface ... αλλα οκ ενας απλος χρηστης δεν θα αλλαξει καθε μερα ρυθμισεις μεσα ατα μενου

Το αλλο με τις κεραιες ειναι το dsl 68u με ενσωματωμενο μοντεμ και υπαρχουν αρκετες πληροφοριες εδω, γιατι ηδη το εχουν αρκετοι
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u
το δοκιμαζω και αυτο (τα εβαλα φωτο μαζι για συγκριση μεγεθους επειδη και τα 2 ειναι adsl/vdsl) ... η τιμη ειναι γυρω στα 190-200 απο Ελλαδα αλλα καποιες φορες μπορει να βρεθει σε προσφορες

Επειδη σε ξερω οτι θελεις σιγουρα πραγματα απο θεμα γραμμης με οτε, κοιτα τα σκετα router της Ασος Ιδιο interface/ιδια μενου ... που μπορουν να παρουν λογισμικα απο openwrt, dd-wrt, merlin, meraki κλπ
Λογω του δυνατου wifi και των media/file shares, τα εχουν παρα πολλοι και οι προγραμματιστες τριτων λογισμικων τα υποστηριζουν με πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οτι του εργοστασιακου γιατι απλα ολοι αυτοι οι προγραμματιστες και οι ιδιοι τα δουλευουν
Αν δεις reviews στα αμαζον (για τα ραουτερς - οχι τοσο τα μοντεμ τους) θα δεις 4-5 αστερια απο χιλιαδες χρηστες και οχι δεκαδες η εκατονταδες

Τα μοντεμ τους δεν εχουν δυνατοτητα τριτου λογισμικου

deniSun
29-03-15, 20:00
Για το interface εννοούσα μόνο την εμφάνιση και όχι τις παραπάνω ρυθμίσεις.
Όλα πάνω-κάτω έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις.
Μου άρεσε όμως ότι δίνει και γραφήματα όπως και τα fritz.
Τώρα για το χρηματικό...
Θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλο το κόστος γι αυτά που δίνει.
Πλέον έχω κατασταλάξει ότι η ιδανική λύση από κάθε άποψη πχ χρήματα/δυνατότητες είναι modem + router.
Ιδικά με το Mikrotik που έχω, είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Οι δυνατότητες που μου δίνει δεν υπάρχουν σε κανένα μοντέλο modem/router.
Και από θέμα ευκολίας;
Ε... θέλει λίγο παραπάνω, αλλά όποιος ασχοληθεί τώρα του έχω έτοιμους οδηγούς και δεν θα παιδευτεί σε τίποτε.

babis3g
08-04-15, 21:36
UPDATE

Μας εχουν βαλει και στο wikidevi (κατω χαμηλα εχει και το φορουμ adslgr.com) :)
https://wikidevi.com/wiki/ASUS_DSL-N17U
το τσιπακι ομως το βλεπω λαθος ... απο τα logs που εχω φερεται σαν Ralink MT751020 SOC, MT7510, TC3162, MT7603, αυτα παιζουν
CPU frequency 750.00 MHz

- Επισης να πω οτι το wifi ειναι beamforming τεχνολογιας και το σημα ειναι ενισχυμενο με την κλασσικη πατεντα της Asus AiRadar (και δοκιμασμενη σχεδον σε ολα τα μοντελα τους με μεγαλη επιτυχια)

- Δεν αναφερα οτι η μνημη ειναι 128ΜΒ DDR3

Πηρα καινουριο λογισμικο και εχει προστεθει η καινουρια ρυθμιση ESNP οποτε επαληθευεται οτι απο θεμα γραμμης (dsl driver) το N17 εχει ακριβως ιδιες ρυθμισεις σαν το dsl 68u
http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=27828975&postcount=1676
Στην γραμμη μου ενεργει ακριβως το ιδιο σαν το dsl68u ... οποτε οσοι το προτιμησετε για να παιξετε με την γραμμη, ειναι ενα φτηνο εναλλακτικο (δειτε πιο κατω σε τι επιπεδα πιστευω θα παιχτει η τιμη του)

153587

Οσο για το θεμα τιμης απο τα πρωτα μαγαζια στον Ευρωπαικο χωρο βλεπω οτι ειναι κατω απο 100αρα (90 ευρω)
Πολυ καλη τιμη για compact unit adsl/vdsl ολα σε ενα
Ελπιζω οταν ερθει και εδω (στα δικα μας μαγαζια) η τιμη να ειναι στα ιδια επιπεδα

Απο Φιλανδικο (το πρωτο που εχει τιμη)
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/22450/fqnhg/Asus-DSL-N17U-ADSL2-VDSL-modeemi

babis3g
27-04-15, 11:53
Για τις αλλαγες στο wikidevi, ευχαριστω, εγω τις αλλαξα

============================
The infos at wiki devi was totally false
I have added the correct info as given by Asus
Many Thanks & also for adding adslgr in there

https://wikidevi.com/wiki/ASUS_DSL-N17U



CPU is MediaTek(Econet) MT7511 (750 MHz)
128MB NAND flash.
128MB DDR3 RAM.
No second CPU
WiFi 2.4GHz chipset, MediaTek MT7592
Switch is MediaTek MT7530 Giga switch.

babis3g
06-05-15, 21:00
Καινουριο DashBoard (εχει και το τσιπακι του dslam)

154892

Επισης βλεπω ξεφτελιστικη τιμη για adsl / vdsl :rofl:

Αν κρατηθει αυτη η τιμη οταν κυκλοφορησει (και δεν παιξουν κομπινα με το marketing), μιλαμε ο πιο φτηνος συναγωνιστης (κατω απο 100αρα σε adsl / vdsl) tp link 9980 τυφλα να εχει ... γιατι το Ν17 εχει και snr tweak μεσα στο μενου
Μακαρι και τα δικα μας μαγαζια οταν με το καλο ερθει Ελλαδα να μην γινουν φαρμακειο

154893

babis3g
28-05-15, 12:54
Μιας και ανοιξα το θεμα κανω και μια τελευταια ανανεωση ως προς τις πληροφοριες

Προς τιμην του το eshop το εχει φερει πρωτο απο οσο ξερω
http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-modem-router-p-PER.617472

Αλλα δυστυχως κατα εμενα η τιμη ειναι στα υψη ... οχι που δεν ειναι καλο αλλα οπως εβαλα στο πιο πανω λινκ σε αλλα ευρωπαικα μαγαζια μπορει να βρεθει με πολυ λιγοτερα
Δεν συνηστω οσοι το θελουν, να το παρουν απο εξω γιατι προφανως δεν ταχυδρομουν ολοι σε Ελλαδα και επισης αν τυχη κατι (που δεν νομιζω) θα πρεπει να επισταφει στο συγκεκριμενο μαγαζι οποτε παραπανω επιβαρυνση στα ταχυδρομια

Αλλα αν καποιος καταφερει κατι αν ενημερωσει

Ισως να το βαλουν κατα καιρο στο crazy sundays η προφανως ακομα να μην εχει βγει τελικη τιμη και να δωσουν εκπτωση 5-30% οπως κανουν καποιες φορες με μερικα αλλα
η
να εμφανιστει συντομα και σε αλλα μαγαζια με καλυτερη τιμη

EnDLess
06-06-15, 11:15
Φαίνεται πολύ καλό το asus. Προσωπικά με ενδιαφέρει vpn server και ddns, βλέπω τα έχει και τα δύο ειδικά το ddns τζάμπα. ΟΚ δεν είναι μεγάλο το κόστος 20€ περίπου το χρόνο αλλά γιατί όχι??? Έχεις κάνει κάτι από αυτά??

το snr tweak είναι στα υπέρ του και μιας και πάω σε hol βλέπω να αντικαταστώ το παλιό wag200g. Επίσης a/vdsl και ipv4/v6 στα +++ επίσης.

Με το usb τι έχεις κάνει?? smb υποστηρίζει?? dlna μάλλον όχι αλλά τι media server είναι αυτός που λέει?? έχεις κάνει πχ. streaming στην tv από στικάκι???

Ευχαριστώ

babis3g
06-06-15, 12:54
δεν μιλησα πιο πριν γιατι ηταν σαν γιαννης πινει γιαννης κερναει, μονος μου

1- Το θεωρω υπερτιμημενο εδω Ελλαδα, στο εξωτερικο μπορει να βρεθει απο 70-90 ευρω

2-Μεχρι τωρα λογω που περναγα beta και για αλλες δοκιμες συνεχεια του εκανα reboot καθε λιγες ωρες με 1 μερα (λογω περιστασεως)
Τελικα τωρα που το αφηνω παραπανω, βλεπω οτι μου κανει αποσυνδεση με οτε μετα απο οτιδηποτε 30-40 ωρες
Δεν μπορω να πω οτι φταιει το μοντεμ ακομα γιατι εγω ειχα θεμα περσι και μου αλλαξαν την πορτα & ζευγη καλωδιων και απο τοτε μια και τοσο γινεται αποσυνδεση με adsl fastpath που ειμαι και ΟΤΕ ... αλλα το περιεργο ειναι γιατι με Ν17 γιατι στις συγκεκριμενες ωρες, οποτε ειναι υποψιας

To ψαχνουμε και πιστευω δευτερα θα μουν πουν τι φταιει

Παντως με VDSL δεν εχω δει παραπονα σε τετοιο θεμα

Εγω απλος το λεω/αναφερω γιατι ναι μεν το ειχω και το δοκιμαζα , αλλα δεν παιρνω ποσοστα και θα χασω την επιστοσυνη σας

2- ddns η ασος εχει το δικο της server δωρεαν, καθως εχει και το no-ip
οχι δεν τα εχω δοκιμασει, αν και τοσο καιρο που εχω το ασος επρεπε να εχω κανει ενα account
αλλα βλεπω αυτα
156309

3- usb/parental contol/ tv/ iptv δεν τα εχω δοκιμασει, ας βρουνε και κανα αλλο δοκιμαστη :p
Αλλα η ασος ειναι γνωστη για τα usb share

Τωρα στο ερωτημα σου για smb / dlna / usb tv streaming θα τα ρωτησω και θα εχω απαντηση απο δευτερα

Αυτο με το usb tv streamινγ μπορω να δοκιμασω αν καποιος μου πει η βαλει link η χρειαζεται καποιο ειδικο account?

Παντως με hol & adsl θα πηγαινει καλα (δες και εδω καποιος αλλος που εχει το N10 )
http://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC

4-Δεν το λεω να σε αποθησω ... αλλα να το ξερεις στο μελλον
Αν βαλεις vdsl με hol κοιτα αν παιρνει vdsl απο καμπινες οτε (broadcom) γιατι το n17 εχει mediatek/trendchip
ΑΝ εισαι κοντα δεν θα εχεις θεμα ... αλλα αν σε πειραζει για την συμβατοτητας γραμμης
αλλα και παλι εχει το σνρ και αλλες ρυθμισεις και μπορει να ερθει στα ισσια του αν κατι σε χαμηλωμα ταχυτητας και με vdsl

EnDLess
06-06-15, 13:21
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για το streaming δεν χρειάζεται κάποιο account. Βάζεις ένα στικακι, ενεργοποιείς το media server και κάνεις search από την tv σου.

Για vdsl λίγο δύσκολο καθώς είμαι μακρυά από ΑΚ αλλά επειδή είμαι ενοικιαστής μπορεί κάποια στιγμή...στο μέλλον.

Αν σου είναι εύκολο να κάνεις και ένα screen shot στο vpn να δούμε τι λέει... :p

babis3g
06-06-15, 15:22
Για το streaming φανταζομαι εννοεις roku/chrome? η τηλεοραση πρεπει να εχει tuner ειδικο?
Με πιανεις αδιαβαστο
Καποια στιγμη θα τα ψαξω γιατι εδω που ειμαι τηλεοραση δεν ερχεται ... 1 ωρα χωρις σημα και 10 λεπτα μπορει να δω κατι, οποτε ειναι ξεγραμμενη πριν καιρο, νεα απο κανα μπλογκ η σπανια αν δω καμια ταινια απο YouTube

Πιστευω θα παει καλα με hol σε adsl (οχι ολα τα dsl asus)

Για VPN Μπορεις να δεις και εδω
http://www.asus.com/Networking/DSLN17U/specifications/

VPN Support
IPSec Pass-Through
PPTP Pass-Through
L2TP Pass-Through
PPTP server
Δεν εχει δοκιμαστει απο εμενα αλλα AN τυχη bug αμεσως θα το κοιταξουν ... εγω οτι εχω αναφερει, σχεδον αμεσως μου στελνουν βετα

εδω θα βρεις μερικες απαντησεις
http://www.asus.com/support/Knowledge-searchV2/?keyword=ASUSWRT%20VPN%20

... φωτο εδω

απο vpn/vnp advanced

156321156322

VPN client & αν πατηθει το add profile

156323156324

Αν και εχω 4αρι προφιλ με οτε, τα δινει ολα, (σκεφτομαι να ξανα αναβαθμησω στο μεχρι 24 (13 στην γραμμη μου)
παντως στο dslam μου εχει λιγοτερο overhead (ξερω ειναι μικρη διαφορα 3.40 mbps στο download με τα αλλα και 0.86/0.89 στο UP) αλλα σε εμενα τιγκαρει την γραμμη με οτε
σνρ αλλαγη φυσικα δεν δουλευει με το κλειδωμενο προφιλ μου

Με λιγα λογια ειναι σαν τα ZTE (σε θεμα γραμμης) που δινει ο οτε οσοι τα ξερουν), αλλα η ασος εχει βαλει προσθετες dsl ρυθμισεις μεσα στο μενου

156326156327


DSL Driver Version FwVer:5.5.1.129_A_A60901 HwVer:T14.F7_0.2
DSL Link Status
up
DSL Uptime 1 days 4 hours 8 minutes 4 seconds
DSL Modulation
ITU G.992.5(ADSL2PLUS)
ANNEX Mode
ANNEX A
SNR Down
23.3 dB
SNR Up
11.6 dB
Line Attenuation Down
35.9 dB
Line Attenuation Up
20.6 dB
Path Mode
FastPath
Data Rate Down
4094 kbps
Data Rate Up
1023 kbps
MAX Rate Down
14684 kbps
MAX Rate Up
1159 kbps
POWER Down
19.1 dbm
POWER Up
11.3 dbm
CRC Down
1
CRC Up
85

EnDLess
06-06-15, 16:23
Ωραία. Από vpn αυτό ήθελα. Το εργαλείο φαίνεται super. Αν το βρούμε πουθενά σε καμιά προσφορά...θα το χτυπήσω.

babis3g
06-06-15, 16:54
ναι κριμα που το εχουν τοσο εδω.δεν αξιζει.. οχι που ειναι ελλατωματικο (ασχετο αν βρεθουν καποια bug στην αρχη επειδη ειναι καινουριο) αλλα το πολυ 90αρα εξωτερικο

babis3g
08-06-15, 11:56
Λοιπον πηρα απαντηση (οχι απο το tech support)

το smb μαλλον εννοεις samba?? αν ναι κατι βλεπω
156390

στο ερωτημα για usb tv & DLNA δεινχει οτι μπορει

η απαντηση ειναι αυτη


Hi Babis,

What do you mean by smb? Samba support?

Also USB TV Streaming via DLNA? If so, indeed supported. Simply plugin USB disk, install Download Master, download any content that user desire to the USB disk(via Download Master) and enable firmware built-in Media Server then on Smart TV(that support built-in media player or other client devices) could stream movie/ music directly, no need to use computer at all. No hassle. Thanks.

Best regards,
Paul Lee


Προσθετω και 2 θετικα και ενα αρνητικο

Το 1 θετικο ειναι οτι μεχρι τωρα οποιαδηποτε αλλαγη στο μοντεμ (qos, wifi, nat acceleration κλπ)δεν κανει επανακινηση ολο το μοντεμ σαν μερικα αλλα
μονο στο dsl αν αλλαχτει πχ dns θα αλλαξει φυσικα ip αλλα δεν ριχνει την συνδεση (σε [περιπτωση που εχουμε καλα στατιστικα η εχει πιασει καλη γραμμη)

Το αλλο θετικο
Δεν εχω αποσυνδεσεις και μπορει στο dsl να προστεθει option να ρυθμιζουμε τα pppd echo request (δεν ειναι σιγουρο - αλλα πειραματα δειχνουν θετικο αποτελεσμα)

Το αρνητικο
Δεν εχω καταφερει να δουλεψει to ipv6

H τιμη του ομως εδω Ελλαδα φαρμακι

EnDLess
08-06-15, 17:01
Ναι αυτό έλεγα. Samba και smb είναι το ίδιο. Αυτό με το download master δεν κατάλαβα καλά, αλλά αφού το λέει το support. Μου φαίνεται πως γι αυτά που προσφέρει δεν είναι φαρμάκι η τιμή. Αν βρεις άλλο να δίνει τοσα πολλά πες μου για να το πάρω☺

Δηλαδή τι τοσα πολλά... Τα παντα ΟΛΑ.
ειδικα το VPN server αν βρεις ρουτερ που να το έχει κάτω απο 100€....

babis3g
08-06-15, 17:21
το wui στο media server θα το δεις εδω (απο αλλο μοντελο αλλα σχεδον ειναι ιδιο)

https://youtu.be/yFFcxhmR8qQ

aidisk

https://youtu.be/hwZcJyhpz0M

icloud
https://youtu.be/t7fj9dUObnA

vpn
https://www.youtube.com/watch?v=dsbbae19tB4

θα βρεις πολλα video επι αυτων και επισης μερικοι χρηστες εχουν ασος αλλα δεν μπαινουν συχνα, αν δουν το θεμα σου μπορει να βοηθησουν

τωρα για την τιμη που λεω ειναι ακριβα εδω Ελλαδα ... google ... asus dsl n17u
(θα δεις διαφορες απο τις δικες μας τιμες) και θα δεις και κατι τετοια (στην 50αρα) :rolleyes:
http://www.pccomponentes.com/asus_dsl_n17u_router_inalambrico_n300_gigabit.html

Απλα λεω ψαξε το καλα για την τιμη γιατι μπορει να βρεθει φτηνοτερα

spyridop
14-06-15, 09:35
Στο crazy sundays του e-shop.gr στα 72,9 € :
http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472

babis3g
14-06-15, 11:34
Στο crazy sundays του e-shop.gr στα 72,9 € :
http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472

ωωωω το ειπα που μπορει να γινει προσφορα :oneup: 72 ευρω τυφλα να εχει το 9980 ... το Ν17 εχει και ρυθμιση γραμμης

jmakro
14-06-15, 12:26
ωωωω το ειπα που μπορει να γινει προσφορα :oneup: 72 ευρω τυφλα να εχει το 9980 ... το Ν17 εχει και ρυθμιση γραμμης

ΛΕΣ και το ήξερες πολύ καλή τιμη
Προσεχε σε παρακολουθεί το eshop.

EnDLess
14-06-15, 12:26
Θα το τσιμπήσω χαλαρά

babis3g
14-06-15, 13:30
ΛΕΣ και το ήξερες πολύ καλή τιμη
Προσεχε σε παρακολουθεί το eshop.

Εγω ειπα πιο πισω προς τιμην τους το πρωτο εφεραν :)
Θα βγει και ενα bargain adsl/vdsl χωρις usb με 2 εξωτερικες κεραιες, αργοτερα ... (κυριοι στις πωλησεις :) ) ... να το εχετε υποψην οσοι θελουν ενα φτηνο ενναλακτικο vdsl για emergency / back up η testing ανοχη γραμμης (θα εχει και αυτο μερικες ρυθμισεις γραμμης)

Επισης ξερω οτι κοιταξουν / παροκολουθουν τωρα που ειναι αρχη, διεθνως το εδω τοπικ ... το φορουμ ειναι και στο wikidevi με τα χαρακτηριστικα του Ν17 που προσθεσα μερικα
(ηδη παιρνω pm απο παιδια στο εξωτερικο)

- - - Updated - - -


Θα το τσιμπήσω χαλαρά

ακομα 7 μερες :shifty:

gacp
14-06-15, 15:02
Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος (αν το έχει δοκιμάσει ακόμη καλύτερα) αν υποστηρίζει dual stack ipv6 ? (για Forthnet)

cca
14-06-15, 15:52
Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος (αν το έχει δοκιμάσει ακόμη καλύτερα) αν υποστηρίζει dual stack ipv6 ? (για Forthnet)

Το RT-AC56U το υποστιρίζει, το N17U έχει παρόμοιο λογισμικό οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

babis3g
14-06-15, 16:01
δεν νομιζω να το εχει αλλος ακομα (ειναι καινουριο μολις βγηκε)
δεν νομιζω να εχει dual stuck ακομα (βαζω φωτο αν ειναι το ιδιο με το RT-AC56U ) ... εγω με οτε δεν το εχω καταφερει να δουλεψει με ipv6 , ισως επειδη το εχω προσωρινα με PPPoA (δοκιμη) αντι για PPPoE
Θα ρωτησω
στο μενου παντως βλεπω αυτα

156717

cca
14-06-15, 16:53
Αρκετα διαφορετικό το interface σε σχέση με το AC56U, δε μπορώ να απαντήσω γιατί δε φαίνονται πουθενά στο screenshot οι επιλογές για τον τύπο του IPv6, αυτο που έβαλες δίνει επιλογές για 6rd που είναι άχρηστο στην ελλάδα, μονο US και France ξέρω οτι το δουλεύουν αλλά τρίχες native IPv6 είναι, tunneled σε IPv4 είναι.

babis3g
14-06-15, 17:00
Αρκετα διαφορετικό το interface σε σχέση με το AC56U, δε μπορώ να απαντήσω γιατί δε φαίνονται πουθενά στο screenshot οι επιλογές για τον τύπο του IPv6, αυτο που έβαλες δίνει επιλογές για 6rd που είναι άχρηστο στην ελλάδα, μονο US και France ξέρω οτι το δουλεύουν αλλά τρίχες native IPv6 είναι, tunneled σε IPv4 είναι.

Ναι μονο αυτα υπαρχουν στο ipv6 ... για αυτο δεν το εχω καταφερει να το δουλεψω ... ρωτησα αν θα υπαρχει dual stuck και πιστευω θα μου πουν συντομα .. παντως εμανα δεν με πειραζει γιατι στα αλλα μοντεμ οταν ειχα ipv6 ειχα slow internet καποιες φορες (οτε) δεν λεω οτι ισχυει το ιδιο με αλλους παροχους

cca
14-06-15, 19:12
Περιέργο πάντως. Στο AC56U τρέχω Merlin's firmware 378.54 που βασίζεται σε αρκετά πρόσφατο κώδικα απο την ASUS, οι επιλογές για native IPv6 υπήρχαν απο την αρχή όμως. Το N17U φαίνεται σαν να έχει παρωχημένο λογισμικό.

babis3g
14-06-15, 19:41
το Ν17 (οπως το βλεπω) εχουν ριξει το βαρος στις ρυθμισεις του dsl μερους (εχει ακριβως ολο-ιδιες σαν το dsl ac68u - δεν λειπει τιποτα)
Τωρα αν καποιος θελει να δει απο γραμμη πως παει ασ ριξει μια ματια στο asus dsl ac68u (ολοιδιο τσιπακι γραμμης) που ειναι λιγα τοπικς πιο κατω
Δινει αρκετα αναλυτικα στατιστικα σαν μοντεμ (και ρυθμισεις)
και απο οτι βλεπω σε usb/ parental control / vpn κλπ ειναι σχεδον ιδια ολα ... δεν το βλεπω ασχημο λογισμικο

Μερικες / λιγες ρυθμισεις πιστευω θα μπουν ακομα (αργα / γρηγορα) ... πρεπει να ειναι μεσα και το native ipv6 (ρωτησα - να δω τι θα πουν) ... παντως σαν dsl ειναι πολυ πιο χαμηλου κοστους απο τα dsl n66u / dsl ac68u οποτε εχει μερικους περιορισμους, αλλα για απλη χρηση (στην τιμη του σε σχεση με κατι αλλα) για εμενα ειναι πολυ καλα (adsl/vdsl/ 4 giga lan / χωριστη θυρα για αλλο wan (αν ποτε γινει ραουτερ η αν καποιος εχει καλωδιακη συνδεση και σκοπευει να βαλεο vdsl) / wifi beamforming (εστω και 2,4 μονο) / ram ddr3 / 3 χρονια εγγυηση

Το μονο κακο ειναι οτι στα dsl (μοντεμ) των ασος δεν υπαρχει η επιλογη για αλλο τριτο λογισμικο σαν τα Routers τους

cca
14-06-15, 20:18
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου τώρα, υποστηρίζει bridge mode (rfc2684) ? Ενδιαφέρομαι για κάτι φτηνό και καλό για να ζευγαρώσω με το RT-AC56U, οπότε με ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι του modem.

babis3g
14-06-15, 20:55
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου τώρα, υποστηρίζει bridge mode (rfc2684) ? Ενδιαφέρομαι για κάτι φτηνό και καλό για να ζευγαρώσω με το RT-AC56U, οπότε με ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι του modem.

απο οσο ξερω ολα τα ασος μπαινουν σε καθαρη γεφυρα (δεν ξερω το πρωτοκολο)
και υπαρχει ενα παραδειγμα εδω (απο αλλο dsl με μικροδιαφορες)
http://www.adslgr.com/forum/threads/873546-DSL-N14U-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-wifi?p=5664977#post5664977

εδω στο Ν17 βλεπω αυτα, οποτε σιγουρα γινεται

156731

κοιτα και το manual αν σε βοηθησει
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/wireless/DSL-N17U/E1040_DSL-N17U_manual.pdf?_ga=1.219620442.2108735128.1432321771

Τωρα μην λες οτι υποστηριζω μονο τα ασος
Αν θελεις 1000% συμβατοτητα γραμμης με φορθνετ (λιγοτερα λαθη / πιθανον πιο σταθερο σνρ) θα παρεις αυτο (πρεπει να εχει bridge mode)
http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299
Εχει το παλιο ινφινεον αμαζον που φυσαει με τα adsl dslam forthnet ... τωρα τα νετγκιαρ απο τελνετ και πειραγμα ειναι κλειδωμενα , πρεπει να βρεις κανα παλιο λογισμικο αν υπαρχει
το επομενο netgear 3500 (αυτο με αμοντ λογισμικο εχει ρυμισεις γραμμης)
και το τπ λινκ 8970 (δεν εχει πολλες ρυθμισεις γραμμης)

τα ασος παντως θα κλειδωνουν ψηλα και αν εισαι κοντα στο κεντρο δεν θα εχεις θεμα, κοιτα και τα Ν12, Ν10 απλα καλα απο γραμμη τα δινουν ολα γιατι εχουν trendchip
http://www.e-shop.gr/dsl-routers-modems-filters-l?table=PER&category=DSL&filter-763=1

AN θελεις και για vdsl στο μελλον (αν ερθει στην περιοχη) τοτε το tp link 9980 ειναι το πιο συμβατο με φορθνετ αλλα το Ν17 θα κανει τα κοπλα του ενω με το 9980 δεν γινεται
Ζυγισε τα :)

Τι στατιστικα εχεις απο το τωρινο μοντεμ (ταχυτητα σνρ κλπ)? ΑΝ ειναι τα ιδια οπως στο προφιλ σου 17500/ 1020 με το ασος νομιζω θα εισαι καλυμενος χωρις προβλημα :oneup:

cca
14-06-15, 21:01
Με κατάλαβες πάνω κάτω, σκέφτομαι αλλαγή σε VDSL σύντομα στο μέλλον. Τα στατιστικά μου είναι όπως στο profile μου, 17300 down με 7.5db snr, 1020 up με 15db snr.

babis3g
14-06-15, 21:16
οκ ... με φορτνετ (αν μεινεις) μαλλον απο την ιδια αποσταση θα παρεις vdsl μιας και δινουν μονο απο ΑΚ
βαλε το 15 εδω
http://www.speedguide.net/dsl_speed_calc.php
Απο οτι βλεπω με τα παιδια στο τοπικ dsl 68u που ειναι ιδιο απο γραμμη με το Ν17 μπορει να εχεις λιγο λαθη παραπανω αλλα πιστευω θα την τερματισει την γραμμη
οπως ειπα ζυγισε τα τι χρειαζεσαι .. παντως δεν νομιζω & το Ν17 να ειναι τοσο ασχημο

cca
14-06-15, 21:24
Έριξα την παραγγελία, θα δούμε το θα κάνει με το απλό dsl αρχικά και θα δω για VDSL μελλοντικά.

babis3g
15-06-15, 12:04
Μεγεια ... δωσε εντυπωσεις :) δεν νομιζω να ειναι τοσο ασχημο θα σου παει καλα και με vdsl & adsl
Ειναι το καλο ιδιωμα των trendchip

Σε εμενα με οτε (4αρι προφιλ για την ωρα) παει 0.90 - 0.93 το upload

156740156741

- - - Updated - - -

Απο την Asus για το ipv6 ... ναι θα μπει σαν τα αλλα μοντελα τους ( μοντεμς & ραουτερς)
Τωρα δεν ξερω ποτε αλλα μπορει να αργησει λιγο

Hi Babis,

Yes indeed, will implmenet full IPv6 features. Thanks.
οποτε οσοι δεν θελετε το ipv6 εδω και τωρα ειναι ευκαιρια στα 70 ευρω τετοιο μοντεμ
και το dsl 68u ειχε τιμη γνωριμιας στα 160 οταν πρωτο βγηκε και μετα τετοια τιμη δεν ξαναπηγε

cca
15-06-15, 12:37
Κάτι τέτοιο φοβάμαι κι εγώ, οτι μπορεί να μην ξαναβγεί σε προσφορά γι αυτό και το χτύπησα τώρα ενώ δεν το χρειάζομαι εδώ και τώρα. Θα δούμε πότε θα το στείλουν τώρα, στη σελίδα του eshop λέει νέα παραλαβή στης 17 Ιουνίου. Αν το έχω τέλος του μήνα καλά θα είναι...

babis3g
15-06-15, 20:04
Θα σου παει καλα
Βεβαια δεν θα ειναι σανν το tomson v8 που ταιριαζει το τσιπακι με φορθνετ ... αλλα θα σου κανει την γραμμη τουμαπνο :) κατσε και θα δεις ... αν δεν χρειαζεσαι το 5G που εχει το αλλο ασος ραουτερ ... νομιζω αυτο θα εχεις μονιμα επανω
Εγω το εχω 3 μηνες & για αλλο ενα πλεονεκτημα του ... σε σχεση με το dsl 68u (και μερικα αλλα διαφορων κατασκευαστων) ειναι οτι αν κλεισω ανοιξω το wifi (οχι απλη αλλαγη καναλιου κλπ) qos, ipv6 κλπ απο αλλες ρυμθσεις δεν κανει επανκινηση ολο το μοντεμ
Το δωματιο ειχε πριν 28C και μολις ειναι λιγο χλιαρο

EnDLess
15-06-15, 22:50
Έχω μια απορία. Ή wan πόρτα δουλεύει ως failover ή μπορεί να πάρει και ρούτες;; Δηλαδή έστω εσωτερικό δίκτυο από dhcp 192.168.0.0 όταν γίνεται request για ίντερνετ να πηγαίνει μέσω dsl και όταν πχ υπάρχει request για 10.0.0.0 να πηγαίνει από τη wan πόρτα.

Μάλλον όχι....

babis3g
15-06-15, 23:43
Έχω μια απορία. Ή wan πόρτα δουλεύει ως failover ή μπορεί να πάρει και ρούτες;; Δηλαδή έστω εσωτερικό δίκτυο από dhcp 192.168.0.0 όταν γίνεται request για ίντερνετ να πηγαίνει μέσω dsl και όταν πχ υπάρχει request για 10.0.0.0 να πηγαίνει από τη wan πόρτα.

Μάλλον όχι....

εχω επανω το dsl ac68u γιατι πηρα μια βετα οποτε θα βαλω αυριο φωτο να δεις τις επιλογες

Εχει 2-3 επιλογες
-Failover (δεν το δοκιμασα)

-Load balance (2 γραμμες) μπορεις να στειλεις το traffic σε καποια συγκεκριμενη ιπ μονο (εσωτερικο δικτυο) οχι με dchp και ουτε περιοσμενη ταχυτητα

οταν ειχα το dsl n55u με 2 γραμμες δυστυχως σχεδον ποτε δεν δουλευε to 1 wan και ποτε το αλλο ... οταν δουλευεαν και τα 2 ΑΝ επεφτε η μια συνδεση δεν ξαναρχονταν ποτε στο ασος, ηθελε επανκινηση
Τωρα αυτο ειναι πριν χρονο + ... αλλα δεν νομιζω να εγιναν σημαντικα βηματα πανω σε αυτο (δεν εχω 2 γραμμες πλεον να δοκιμασω)
Αλλα και με αλλα πιο ακριβα που βλεπω (RT AC 68U κλπ) ακομα κανουν παραπονα σε load balance με 2 γραμμες
οποτε αν το θελεις για 2 γραμμες δεν ειναι η καλυτερη επιλογη ... αν θελεις σιγουρα οι 2 συνδεσεις να δουλευουν μονιμα οτι και να γινει ... θα ελεγα να δεις τα draytek ( 2 γραμμες load balance με ip, dhcp, port, policies κλπ)
Τωρα ισως να το εχουν φτιαξει και να κανω λαθος αλλα πανω σε αυτο δεν ειμαι αισιοδοξος

- φανταζομαι εννοεις αν δεν υπαρχει αλλη συνδεση αλλα ενα μοντεμ μονο επανω
Δεν μπορω να πω σιγουρα γιατι αν εννοεις με ενα μονο συνδεμενο μοντεμ εισαι ο πρωτος που ρωταει και δεν το εψαξα με ενα μονο μοντεμ μονο του


με ενα μοντεμ μονο θα το ρωτησω ( η να το προσπαθησω αυριο οταν το βαλω παλι επανω) γιατι αν δεις την φωτο ρωταει destination ip & source ip & wan (αλλα φανταζομαι πρεπει να ισχυει απλα βαζουμε ολα τα ιπ sto secondary wan που θα ειναι το μοντεμ)
Θα το ρωτησω η θα βρω το εμειλ απο τα sales να ρωτησεις

156809

- - - Updated - - -

Δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει και αυτο που βλεπω τωρα
( η φωτο απο dsl ac68u αλλα ειναι ολοιδιο με το Ν17)

156811

Θα προσπαθησω να βρω το μεηλ να ρωτησε τε απ 'θειας γιατι βλεπω μερικοι φιλοι εχετε λιγο πιο αυξημενες απαιτησεις :)

παντως με απλα λογια μπορει να παρει οποιο μοντεμ επανω (καλωδιακο με συνδεση μεχρι 900 mbps, adsl/vdsl πχ του παραχου αν το δικο του βγει προβληματικο απο γραμμη η και με 2 συνδεσεις το δικο του και οποιο αλλο, αλλα ειπα σε αυτην την περιπτωση ειναι τελειως απλο το load balance με 2 συνδεσεις μην περιμενετε load balance ιδιο με μοντεμ που εχουν 200αρα +)

Vtester
15-06-15, 23:56
Η προσφορά ισχύει για 5 ημέρες ακόμα στα 72.90 € στο e-shop http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472

babis3g
16-06-15, 01:16
παντως αν μπει το ονομα asus dsl n17u αυτην την εποχη σε google βγαινει το ehop / wiki devi / adslgr.com στα 3 πρωτα αποτελεσματα & bing και τα 3 μεσα στις 2 πρωτες σελιδες

EnDLess
16-06-15, 12:28
Ευχαριστώ και πάλι.

Όχι δεν ρώτησα για δύο γραμμές, αλλά για 2 δίκτυα.... αλλά δεν χρειάζεται να ρωτήσεις. Με κάλυψες με τη φωτογραφία. Από τη στιγμή που παίρνει routing rules αυτό που ρώτησα λογικά γίνεται.

Ευχαριστώ

babis3g
16-06-15, 14:11
Ευχαριστώ και πάλι.

Όχι δεν ρώτησα για δύο γραμμές, αλλά για 2 δίκτυα.... αλλά δεν χρειάζεται να ρωτήσεις. Με κάλυψες με τη φωτογραφία. Από τη στιγμή που παίρνει routing rules αυτό που ρώτησα λογικά γίνεται.

Ευχαριστώ

Τιποτα ... δες και αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος να σε παρω στο λαιμο μου, προφανως ναι αλλα δεν το δοκιμασα (αλλα ομως υπαρχει ενδεχομενο για bug φτιαχνεται)
https://www.asus.com/support/FAQ/1005714/

- - - Updated - - -

UPDATE NEW FIRMWARE

Επειδη βλεπω μερικοι το παραγγειλατε περαστε αυτην την βετα που ειναι η τελευταια και ειναι αρκετα καλη
(1.0.9.5)
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/C9DF53A01AA84F04B25FF1E2BEF03B2EY

(φυσικα αν δειτε στην υποστηριξη με ιδιο ονομα κατεβαστε και περαστε την παλι αλλα απο εκει, μπορει να εχει ιδιο ονομα αλλα να εχουν γινει μιρκοδιορθωσεις)
http://www.asus.com/gr/Networking/DSLN17U/HelpDesk_Download/

Συστηνω (δεν το λεει η ασος να τους παρω στο λαιμο μου) αλλα προσωπικη αποψη
-περασμα λογισμικου και οταν γεμισουν ολα τα φωτακια ρεσετ απο το κουμπακι πισω
-οταν παλι γεμισουν ολα τα φωτακια, καινουρια επακακινηση και σεταρισμα ολα απο την αρχη
(πηγαινοντας απο την 1.0.9.1 η πιο πισω στην 1.0.9.5 και αργοτερα)

Καλοριζικο, για αυτην την τιμη τοσα που εχει το αξιζει με το παραπανω

cca
16-06-15, 18:03
Έριξα μια ματιά στην εξέλιξη παραγγελίας του e-shop.gr κι απο ότι φαίνεται αύριο μεσημέρι θα το έχω στα χέρια μου! Νωρίτερα απο οτι περίμενα αλλά καλύτερα, αύριο έχω χρόνο να το δω με ησυχία.

gacp
16-06-15, 19:18
"Ψήθηκα" και εγώ παιδιά και έριξα την παραγγελία.
Και ενώ περίμενα να έρθει μετά τις 17 που έλεγε το Ε-shop (να μαζέψουμε και τα λεφτά :p) βλέπω σήμερα άμεσα διαθέσιμο LOL ! :rofl:

jmakro
16-06-15, 19:21
με το καλο παιδια και οτι χρειαστειτε για πειραγμα τις γραμμης και τυχον αποριες μη διστασετε να ρωτησετε.Και εγω ψηνομαι για εναλλακτικο ακομα ειμαι βεβαια στο οχι θα δουμε ακομα 5 μερες διορια!!

cca
16-06-15, 19:26
Εγώ όπως είπα καθαρά για modem το θέλω, το RT-AC56U μου έχει Merlin firmware επάνω το οποίο το έχω κάνει customize με ειδικούς κανόνες για Traffic Shapping (QoS), κάνει παπάδες με αυτό το firmware!

babis3g
16-06-15, 23:42
Εγώ όπως είπα καθαρά για modem το θέλω, το RT-AC56U μου έχει Merlin firmware επάνω το οποίο το έχω κάνει customize με ειδικούς κανόνες για Traffic Shapping (QoS), κάνει παπάδες με αυτό το firmware!

δοκιμασε το bridge mode που εδειξα σε screenshot πιο πανω ... πριν το βαλεις σε γεφυρα για τρελανε την γραμμη αστο επανω κανα - δυο μερες μονο του

- - - Updated - - -


με το καλο παιδια και οτι χρειαστειτε για πειραγμα τις γραμμης και τυχον αποριες μη διστασετε να ρωτησετε.Και εγω ψηνομαι για εναλλακτικο ακομα ειμαι βεβαια στο οχι θα δουμε ακομα 5 μερες διορια!!

το παιρνεις τωρα 70 ... αργοτερα η τιμη θα παει μαλλον πισω στα 100/110
αν δεν κανει το πουλας αργοτερα (οταν ανεβει παλι η τιμη) ανετα 80-90 ... κερδιζεις :)

Ναι ο jmarko ξερει απο ασος και vdsl γιατι εχει ψαξει ολες τις ρυθμισεις στα dsl settings ( με το dsl ac68u που ειναι ολοιδιο)
156839

- - - Updated - - -


Έριξα μια ματιά στην εξέλιξη παραγγελίας του e-shop.gr κι απο ότι φαίνεται αύριο μεσημέρι θα το έχω στα χέρια μου! Νωρίτερα απο οτι περίμενα αλλά καλύτερα, αύριο έχω χρόνο να το δω με ησυχία.

Περιμενουμε αυριο εντυπωσεις ... (ολοι αναμενουμε την αναφορα σου :) )
αλλα αναβαθμησε με τον τροπο που ειπα πιο πισω :)
καλοριζικο

Σε adsl γραμμη αν πειραξεις το σνρ πρεπει να κλεισεις (disable) πρωτα to dynamic line adjustment (DLA)
(εβαλα φωτο πιο πανω)

goodlife
17-06-15, 07:07
Καλημέρα κι από εμένα. Είμαι με το Thomson της forthnet με μια μάλλον κακή γραμμή και πολλές φορές τρεις συσκευές δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένες. Σκεφτόμουν ένα καινούργιο modem router, τι λέτε αξίζει το συγκεκριμένο;

deniSun
17-06-15, 08:20
Τα Τhomson ειστερούσαν πάντα στο θέμα του ασύρματου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.