PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικη μειωση ταχυτητας στο 60%



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14

papakos
15-05-07, 00:59
Γιατι βιαζεστε? χαρητε το οσο κραταει.

ksipsi
15-05-07, 01:13
Σημερα το απογευμα εβαλα ξανα το μτορρεντ σε λειτουργεια, μεχρι και το μεσημερι σημερα το ελειωσα το δικτυο κατεβαζοντας απο ftp και rapidshare (3 dvd διανομες λινουξ και καμια 5αρια γκιγκα απο rapidshare).Μπορω να πω οτι υπαρχει μια μικρη βελτιωση δηλαδη απο το 20-25 εχω παει στο 35 :p αλλα δεν μπορω να πω στα σιγουρα μιας και ολο το απογευμα μεχρι και τωρα 01:10 το βραδυ πανω απο 110 ταχυτητα δεν επιασα ποτε και πουθενα, οποτε γενικα μπορει να μην σηκωνει το δικτυο αποψε.
Αυριο το πρωι θα ξερω καλλιτερα

Υ.Γ. Απαντηση μηδεν προς ωρας απο noc...

depmode
15-05-07, 12:24
Εγω παντως συνεχιζω να εχω προβλημα.Κατεβαζω απο torrent με την αστρονομικη ταχυτητα των 9 kb/sec. Παρατηρει αλλος και πολλα λαθη CRC far indicator ;

DejaVu
15-05-07, 15:35
πάντως οταν κάνω ping στην otenet δεν πεφτει κατω απο 200ms.

τέλεια:down:

Dimis
15-05-07, 15:51
Εγω αρχίζω να πιστεύω πως ισως τελικά έχετε να κάνετε με χαμηλής ποιότητας ρούτερς ή αγριεμένα firewalls... δεν είναι δυνατόν ping σε otenet να είναι 200ms!!!

nanas
15-05-07, 15:53
ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ DSLAM ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΟΤΕΝΕΤ !!!

DejaVu
15-05-07, 16:17
Εγω αρχίζω να πιστεύω πως ισως τελικά έχετε να κάνετε με χαμηλής ποιότητας ρούτερς ή αγριεμένα firewalls... δεν είναι δυνατόν ping σε otenet να είναι 200ms!!!

Αν εννοείς φίλε μου το δικό μου router ,πριν 10 μερες ήταν ακριβώς το ίδιο:whistle:

ping στο sip.otenet.gr
Ping has started ...

PING sip.otenet.gr (62.103.147.210): 56 data bytes
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=0 ttl=125 time=4265.622 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=1 ttl=125 time=204.002 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=2 ttl=125 time=209.370 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=3 ttl=125 time=204.768 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=4 ttl=125 time=210.241 ms

--- sip.otenet.gr ping statistics ---
5 packets transmitted, 5 packets received, 0% packet loss
round-trip min/avg/max/stddev = 204.002/1018.801/4265.622/1623.413 ms


ping στο www.otenet.gr

Ping has started ...

PING www.otenet.gr (62.103.128.215): 56 data bytes
64 bytes from 62.103.128.215: icmp_seq=0 ttl=58 time=2047.255 ms
64 bytes from 62.103.128.215: icmp_seq=2 ttl=58 time=196.039 ms
64 bytes from 62.103.128.215: icmp_seq=3 ttl=58 time=192.091 ms
64 bytes from 62.103.128.215: icmp_seq=4 ttl=58 time=197.035 ms

--- www.otenet.gr ping statistics ---
5 packets transmitted, 4 packets received, 20% packet loss
round-trip min/avg/max/stddev = 192.091/658.105/2047.255/802.028 ms

Ping στο sip.otenet.gr με FIREWALL OFF

Ping has started ...

PING sip.otenet.gr (62.103.147.210): 56 data bytes
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=0 ttl=125 time=1477.976 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=1 ttl=125 time=197.886 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=2 ttl=125 time=195.749 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=3 ttl=125 time=197.580 ms
64 bytes from 62.103.147.210: icmp_seq=4 ttl=125 time=191.344 ms

--- sip.otenet.gr ping statistics ---
5 packets transmitted, 5 packets received, 0% packet loss
round-trip min/avg/max/stddev = 191.344/452.107/1477.976/512.940 ms

ksipsi
15-05-07, 16:20
Γι' αυτους που λενε οτι φταινε τα dslam και οχι η οτενετ.
Χτες βραδυ καθομουν στον υπολογιστη ειχα βαλει κατι τορεντ απο τις 23:00 και μεχρι τις 02:59 η ταχυτητα που ειχα στο μτορρεντ ηταν 40κατι KB/s.
Ε, στις 03:00 και το εννοω 03:00 ΑΚΡΙΒΩΣ, η ταχυτητα παει στο 195 KB/s!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απο το 40 κατι που ηταν σχεδον πενταπλασιαστηκε και επειδη υπαρχουν πολλοι καλοθελητες της οτενετ και του οτε εδω δεν επιασα 195 επειδη ενα τορρεντ πηγε ξαφνικα στο 180.
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ αγαπητοι μου, ολα μα ολα τα τορρεντ πηραν μπρος, εκει που κατεβαιναν με 5 και 8 ξαφνικα στις 03:00 πηγαν στο 30 και 40 ολα τους.
Εσεις παπαγαλακια συνεχιστε να λετε για πηγμενα dslam,αναδρομο ερμη και εκλειψη σεληνης,υποχθονιους,Βρηλ και εγω δεν ξερω τι.
Γυρισα πριν απο λιγο σπιτι και ενω το πρωι που εφυγα τα ιδια τορρεντ ειχαν ταχυτητα 160 τωρα που γυρισα εχουν ταχυτητα 20 και απο Ntua,ftp.otenet,rapidshare,απο το site της sun πιανω 205 ΚΒ/s, την ιδια στιγμη που τα τορρεντ πανε με 20.
Οποιος νομιζει οτι δεν φταιει η οτενετ εχει διαβασει καθολου τα προηγουμενα μου post ;;;; :rtfm:
Μαλλον λεει οτι του κατεβει, γιατι δεν νομιζω μετα απο ολα οσα εχω περιγραψει εδω βγαινει αλλο συμπερασμα πλην του οτι η οτενετ επιλεκτικα καποιους τους <<κοβει>>

DejaVu
15-05-07, 16:30
10s outbound test (client to server) . . . . . 183.34Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 159.78kb/s
Your Workstation is connected to a Cable/DSL modem


τελειο εεεε???????
Τα νευρα μου,είπαν οτι θα μου τηλ.
Τριχες.....:mad:

kostelo
15-05-07, 16:43
DejaVu εσενα σου αναβαθμισανε τη γραμμη σε SDSL μαλλον.:p Sorry κιολας για το χουμορ αλλα περα πο πλακα εσενα ειναι οντως τραγικη η κατασταση σου.
Τελος, εγω φτιαξει-δε φτιαξει η οτενετ τις αποφασεις μου για φυγη τις εχω παρει. Τελος καλοκαιριου που τελειωνει το connex, την εκανα χαλαρα...Μακαρι να ερθει απο φθινοπωρο και η forthnet στη Χαλκιδα, οπως μου λεει το site της...:hmm:

ksipsi
15-05-07, 16:55
Σαββατο εστειλα και εγω μεηλ σε noc αλλα μεχρι σημερα ουτε φωνη ουτε ακροαση...

tsaros
15-05-07, 16:59
8 αυγουστου μερα ανεξαρτησιας τοτε ληγει η συμβαση
και να το φτιαξουν μετα απο μερες δεν ξεχναω
τελειωσε για μενα η οτενετ
τωρα το θεμα ειναι να μην την πατησουν και αλλα παιδια και βαλουν οτενετ(απο αυτους που κατεβαζουν γιατι αν θελετε να βλεπεται τον καιρο και τα μειλ σας μια χαρα ειναι η οτενετ)

nanas
15-05-07, 17:04
παιδιά εντάξει τότε
είναι προφανές μάλλον
όσοι κατεβάζατε τα κέρατά σας, σας εντοπίσανε και επιλεκτικά πλέον σας αφήνουν να κατεβάζετε φούλ μόνο κατά τις off pick ώρες.

αντε να το αποδείξετε όμως στην οτενετ αυτό....
εδώ δεν μπορώ εγώ να αποδείχω ότι μου βάζει κόφτη στα 200 μέση ταχύτητα ενώ με άλλους παέι μέχρι 215 μέση ταχύτητα.
πάντως ότι και να λέτε εδώ δεν έχει και πολύ νόμημα- σιγά μην ιδρώσει το αυτί τους. για την ΕΕΤΤ δε ούτε λόγος να γίνεται. μάλλον πρέπει να βρείτε κανα βίσμα στην οτενετ να σας ξανανοίξουν.
Πάντως επαναλαμβάνω και πάλι το πρόβλημα δεν είναι γενικό

tsaros
15-05-07, 17:13
για δοκιμασε ρε μεγαλε νανα να κατεβασεις απο οποιοδηποτε p2p η τορρεντ
εσυ που εισαι το καλο παιδι της οτενετ(που δεν κατεβαζει τιποτα μονο κοιταει τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων διαβαζει τα ζωδια(νο οφενς)κλπ)
και πες μας ποσο κατεβαζεις σημερα για δοκιμασε τωρα σημερα!

υ.γ οπως βλεπω εβαλες 2μβ ας επαιρνες μια 768 καλυτερα μην χαλας και το bandwith απο την καλη μας την οτενετ

ΕΝΤΕR FORTHNET
EXIT OTENET...

panoz
15-05-07, 17:42
Πάντως επαναλαμβάνω και πάλι το πρόβλημα δεν είναι γενικό

αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις και να κατανοήσεις αυτά που γράφονταν σελίδες πριν, δεν θα χρειαζόταν να φτάσουμε στην σελίδα 17 για να καταλάβεις ότι λέμε το ίδιο πράγμα. θα επαναλάβω λοιπόν και εγώ ότι :

1. "πιτταρισμένο DSLAM" (ή αλλιώς "ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ DSLAM ΛΕΜΕ") σημαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ PING ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ HOP !! στο πρώτο!! όχι στο δεύτερο, όχι στο 16ο στο 1ο !! ΟΚ? πιτταρισμένο DSLAM -> όταν ανεβαίνουν τα connections ή/και τα packets/sec δεν προλαβαίνει να ανταποκριθεί στα requests και υπερχειλίζει.. αλλά αυτό γίνεται στο ΠΡΩΤΟ HOP! πως καταλαβαίνω ότι έχει πιττάρει το dslam μου? κάνω ένα traceroute (tracert) και μετά κάνω ping (-t) στο πρώτο hop που θα μου βγάλει ΜΕΤΑ τον router μου.. αν εκεί δω >300ms όταν κατεβάζω σαν σαλιγκάρι σημαίνει ότι την έκατσε το dslam.. από εκεί και μετά κατεβάζω connections μέχρι να ξεπιττάρει η γραμμή μου. κατανοητό μέχρι εδώ?? Δεύτερος τρόπος για να το καταλάβω είναι να πάρω demo/netcarta/σύνδεση φίλου από άλλη εταιρία, και εάν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα, μάντεψε.. -- και τα 2 έχουν γίνει αρκετές φορές σε αυτό το thread μέχρι τώρα και δείχνουν ότι τις περισσότερες ΔΕΝ είναι πρόβλημα DSLAM..

2. "ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ (στην Κολοπετινίτσα π.χ.) ΔΕΝ ΕΧΕΙ". Καταλάβετε επιτέλους ότι δεν εξυπηρετεί 1 router όλο το πανελλήνιο. Μπορεί 1-2 router να έχουν πρόβλημα/ να έχουν traffic shape or whatever και οι υπόλοιποι να μην έχουν τίποτα.. μπορεί να το έκαναν για βολιδοσκόπηση. να δουν πως αντιδρούμε.. μπορεί να έβαλαν κάποιον router καινούριο που το είχε by default και ξέχασαν να το βγάλουν, μπορεί να ξεκίνησαν να κάνουν τις αλλαγές σιγά σιγά.. μπορεί 1-2 γραμμές τους να έχουν πρόβλημα. μπορεί, μπορεί, μπορεί... Γεγονός είναι ότι υπάρχει πρόβλημα..

3. "Θα τους στείλω email να τους κάνω τα μούτρα κρέας".. μην φας.. έχουμε γλάρο.. δεν είναι η πρώτη φορά που τους στέλνω email και σίγουρα δεν θα είναι η τελευταία.. όταν όμως έρθει η στιγμή να γίνει αορίστου, θα το σκεφτώ πάρα παρά πολύ, ώστε να γίνω όσο πιο εκφραστικός γίνεται, όταν θα τους πω να πάρουν την σύνδεση και να την βάλουν εκεί που ξέρουν. έκανα ήδη αίτηση σε εναλλακτικό για full llu σε δεύτερη γραμμή και απλά πλέον, θα περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο.. και μέχρι τότε θα έχω 2 συνδέσεις :D :D


Ελπίζω να έγινα κατανοητός..


Φιλικά πάντα
Πάνος

DejaVu
15-05-07, 17:47
ευτυχως και δεν εχω συμβολαιο με την otenet.

Ρωτησα σημερα την forthnet αλλά βρε παιδια 10-12 μερες για να μου ενεργοποιήσουν την γραμμη?:sorry:

nanas
15-05-07, 17:53
για δοκιμασε ρε μεγαλε νανα να κατεβασεις απο οποιοδηποτε p2p η τορρεντ
εσυ που εισαι το καλο παιδι της οτενετ(που δεν κατεβαζει τιποτα μονο κοιταει τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων διαβαζει τα ζωδια(νο οφενς)κλπ)
και πες μας ποσο κατεβαζεις σημερα για δοκιμασε τωρα σημερα!

υ.γ οπως βλεπω εβαλες 2μβ ας επαιρνες μια 768 καλυτερα μην χαλας και το bandwith απο την καλη μας την οτενετ

ΕΝΤΕR FORTHNET
EXIT OTENET...

στα προηγούμενα ποστ μου παραθέτω με τι ταχύτητα κατεβάζω. ανάλογα με το τόρρεντ από 160 έως 190.
επίσης καλό παιδί της οτενετ δεν είμαι (δες το θέμα μου η οτενετ βάζει κόφτη στα 2048).
επειδή όμως όλες αυτές τις μέρες που φωνάζετε εγώ δεν έχω πρόβλημα το παραθέτω για να σας δείξω ότι η κατάσταση δεν είναι γενική.
η μόνη διαφορά μας είναι ότι βαρέθηκα πλέον να κατεβάζω.
και ξέρεις τη διμεγάμπιτη δεν τη θεσ μόνο για να κατεβάζεις τη θεσ και για voip, video streaming, live radio και ένα σωρό άλλες εφαρμογές.
αλλά για να μη φωνάζεις το βράδυ θα κατεβάσω κάτι και θα το ποστάρω. αν εχω πρόβλημα με την οτενετ δεν κωλύομαι να το αναφέρω

(ΥΓ : Επίσης αν σου στείλω το ιστορικό μου με τις δηλώσεις βλαβών με το 121 θα καταλάβεις ποια η σχέση μου με αυτούς- ΕΧΘΡΙΚΗ).

nanas
15-05-07, 17:59
αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις και να κατανοήσεις αυτά που γράφονταν σελίδες πριν, δεν θα χρειαζόταν να φτάσουμε στην σελίδα 17 για να καταλάβεις ότι λέμε το ίδιο πράγμα. θα επαναλάβω λοιπόν και εγώ ότι :

1. "πιτταρισμένο DSLAM" (ή αλλιώς "ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ DSLAM ΛΕΜΕ") σημαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ PING ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ HOP !! στο πρώτο!! όχι στο δεύτερο, όχι στο 16ο στο 1ο !! ΟΚ? πιτταρισμένο DSLAM -> όταν ανεβαίνουν τα connections ή/και τα packets/sec δεν προλαβαίνει να ανταποκριθεί στα requests και υπερχειλίζει.. αλλά αυτό γίνεται στο ΠΡΩΤΟ HOP! πως καταλαβαίνω ότι έχει πιττάρει το dslam μου? κάνω ένα traceroute (tracert) και μετά κάνω ping (-t) στο πρώτο hop που θα μου βγάλει ΜΕΤΑ τον router μου.. αν εκεί δω >300ms όταν κατεβάζω σαν σαλιγκάρι σημαίνει ότι την έκατσε το dslam.. από εκεί και μετά κατεβάζω connections μέχρι να ξεπιττάρει η γραμμή μου. κατανοητό μέχρι εδώ?? Δεύτερος τρόπος για να το καταλάβω είναι να πάρω demo/netcarta/σύνδεση φίλου από άλλη εταιρία, και εάν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα, μάντεψε.. -- και τα 2 έχουν γίνει αρκετές φορές σε αυτό το thread μέχρι τώρα και δείχνουν ότι τις περισσότερες ΔΕΝ είναι πρόβλημα DSLAM..

2. "ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ (στην Κολοπετινίτσα π.χ.) ΔΕΝ ΕΧΕΙ". Καταλάβετε επιτέλους ότι δεν εξυπηρετεί 1 router όλο το πανελλήνιο. Μπορεί 1-2 router να έχουν πρόβλημα/ να έχουν traffic shape or whatever και οι υπόλοιποι να μην έχουν τίποτα.. μπορεί να το έκαναν για βολιδοσκόπηση. να δουν πως αντιδρούμε.. μπορεί να έβαλαν κάποιον router καινούριο που το είχε by default και ξέχασαν να το βγάλουν, μπορεί να ξεκίνησαν να κάνουν τις αλλαγές σιγά σιγά.. μπορεί 1-2 γραμμές τους να έχουν πρόβλημα. μπορεί, μπορεί, μπορεί... Γεγονός είναι ότι υπάρχει πρόβλημα..

3. "Θα τους στείλω email να τους κάνω τα μούτρα κρέας".. μην φας.. έχουμε γλάρο.. δεν είναι η πρώτη φορά που τους στέλνω email και σίγουρα δεν θα είναι η τελευταία.. όταν όμως έρθει η στιγμή να γίνει αορίστου, θα το σκεφτώ πάρα παρά πολύ, ώστε να γίνω όσο πιο εκφραστικός γίνεται, όταν θα τους πω να πάρουν την σύνδεση και να την βάλουν εκεί που ξέρουν. έκανα ήδη αίτηση σε εναλλακτικό για full llu σε δεύτερη γραμμή και απλά πλέον, θα περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο.. και μέχρι τότε θα έχω 2 συνδέσεις :D :D


Ελπίζω να έγινα κατανοητός..


Φιλικά πάντα
Πάνος


τα λες πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα.
παρατηρώ όμως ότι σε σχέση με το πρώτο hop αυτό που λες δεν συμβαίνει πάντα. το έχω δοκιμάσει και όταν είναι πιταρισμένο το δσλαμ και μου έχει δείξει καλό στο πρώτο και χάλια στο 3 ή στο τέταρτο. με νετκάρτα τα ίδια παοτελέσματα. άρα....

dimitris_74
15-05-07, 18:02
στα προηγούμενα ποστ μου παραθέτω με τι ταχύτητα κατεβάζω. ανάλογα με το τόρρεντ από 160 έως 190.
επίσης καλό παιδί της οτενετ δεν είμαι (δες το θέμα μου η οτενετ βάζει κόφτη στα 2048).
επειδή όμως όλες αυτές τις μέρες που φωνάζετε εγώ δεν έχω πρόβλημα το παραθέτω για να σας δείξω ότι η κατάσταση δεν είναι γενική.
η μόνη διαφορά μας είναι ότι βαρέθηκα πλέον να κατεβάζω.
και ξέρεις τη διμεγάμπιτη δεν τη θεσ μόνο για να κατεβάζεις τη θεσ και για voip, video streaming, live radio και ένα σωρό άλλες εφαρμογές.
αλλά για να μη φωνάζεις το βράδυ θα κατεβάσω κάτι και θα το ποστάρω. αν εχω πρόβλημα με την οτενετ δεν κωλύομαι να το αναφέρω

(ΥΓ : Επίσης αν σου στείλω το ιστορικό μου με τις δηλώσεις βλαβών με το 121 θα καταλάβεις ποια η σχέση μου με αυτούς- ΕΧΘΡΙΚΗ).

φιλε μου δεν χρειαζεται να αρπαζομαστε.

το προβλημα αν και δεν αγγιζει ολο τον κοσμο ακομα ειναι υπαρκτο.

σημερα και παλι ξυπνησε ο κοφτης και δεν βλεπω ταχυτητες πανω απο 20Kb/sec

προφανως ειμαστε τα πειραματόζωα εν οψη μεγάλυτερων ταχυτητων και περιορισμού του bandwith.

απαντηση δεν εχω λαβει ακομα απο οτενετ και ουτε προκειται.

tsaros
15-05-07, 18:07
Αγαπητε nanas σε παρακαλω απαντησε
δοκιμασε επιτελους να κατεβασεις απο τορρεντ η p2p
ενταξει εμεις καναμε το τραγικο σφαλμα(εγω προσωπικα ενω ειχα βαλει 2μβ το καθαρμα τολμησα 2-3 μερες την εβδομαδα να κατεβαζω απο 3-4 ωρες μεγιστο αυτες τις μερες απο p2p να με κοψουν εσυ που δεν κατεβαζεις για τσεκαρε αν σου βαλαν κοφτη
γιατι κοβω το κεφαλι μου οτι και σε σενα βαλανε?:rolleyes:
στειλε και κανενα σκρινσοτ
*υ.γ γιατι εχω την υποψια οτι δουλευεις στην ποτενετ?!

και για να καταλαβετε ποσο λερωμενη εχουν την φωλια τους οι οτενετζηδες
αλλες φορες μετα απο μαιλ μου με παιρναν τηλεφωνο στο κινητο μου παρακαλω μετα απο 2-3 ωρες και μου πουλουσαν προλογο ποσο τελειοι ειναι κλπ
τωρα περασαν 2-3 μερες και κανουν τις παπιες γιατι ξερουν οτι ειναι ρομπες και τρομπες

nanas
15-05-07, 18:19
Αγαπητε nanas σε παρακαλω απαντησε
δοκιμασε επιτελους να κατεβασεις απο τορρεντ η p2p
ενταξει εμεις καναμε το τραγικο σφαλμα(εγω προσωπικα ενω ειχα βαλει 2μβ το καθαρμα τολμησα 2-3 μερες την εβδομαδα να κατεβαζω απο 3-4 ωρες μεγιστο αυτες τις μερες απο p2p να με κοψουν εσυ που δεν κατεβαζεις για τσεκαρε αν σου βαλαν κοφτη
γιατι κοβω το κεφαλι μου οτι και σε σενα βαλανε?:rolleyes:
στειλε και κανενα σκρινσοτ
*υ.γ γιατι εχω την υποψια οτι δουλευεις στην ποτενετ?!

καμία σχέση - αυτή τη στιγμή γελάω...
δες τα posts μου και θα δεις αν δουλεύω στην ποτενετ.
τώρα είμαι στη δουλειά μου και δεν έχω οτενετ (έχω hol).
μετά θα πάω για καφέ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ....)
Όταν με το καλό παώ σπίτι μου θα κατεβάσω και θα σου στείλω.
θα στείλω screenshot και από το τορρεντ και από το ρούτερ για να δεις την iP που μου δίνει η οτενετ.;)

tsaros
15-05-07, 18:26
Περιμενουμε με αγωνια το σκρινσοτ:worthy:
καλα αυτα που λες οτι υπαρχουν καλυτερα πραγματα απο το ιντερνετ και αναφερεις τον καφε
εκει ειναι που γελαει ο κοσμος:p
ερχονται ευρωπαιοι και αμερικανοι και λενε τι γινεται εδω ρε μεγαλε εχετε αναλογια στις καφετεριες 1 για καθε 5 κατοικους κλπ σαν ανεκδοτο τους φαινεται
για αυτο ειμαστε πατως σε ολη την ευρωπη με την γενια του καφε-φραπε δεν πας μπροστα μεγαλε...

1000 φορες ιντερνετ παρα καφες σαν αποβλακωμενος με το φραπογαλο

geo7
15-05-07, 18:57
@nanas
To οτι δεν τους κοβει ολους ειναι αληθεια.
Εγω κατεβαζω full κανονικα.:hmm:
@everybody else
Ο nanas ειναι κατασκοπος του "εχθρου" (βλ. δημιουργος του νηματος "αλογιστη χρηση ιντερνετ"), το νου σας...(το νημα κατα διαβολικη(?) συμπτωση ανοιξε την εποχη που ξεκινησαν τα κοψιματα...:rolleyes: )
Δεν τον...επιασε ο "πονος" που δεν κατεβαζετε με καλες ταχυτητες...μαλλον γελαει χαιρεκακα :whistle:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1154393&postcount=554
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95332
Σε εδωσα στεγνα...:p:twisted:

DejaVu
15-05-07, 19:47
Μολις δοκιμασα το demo της ΗΟL.
Θελετε να δειτε διαφορα?
ΘΑ ΦΡΙΚΑΡΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!

ΗΟL:
speed test DL 628,92kbps UP 157,23Kbps

Torrent DL 78,6 KB/s

Tucows DL 78,5 KB/s

ping to ww* otenet.gr
30-43 ms

ΟΤΕΝΕΤ

speed test DL 198,59kbps UP 130,43Kbps

Torrent DL 16,6 KB/s

Tucows DL 17,7 KB/s

ping to ww* otenet.gr
190-195 ms


εδω βρε παιδια το dslam δεν ειναι το ιδιο?

tsaros
15-05-07, 20:26
Kαλα σας κανει η οτενετ
εχετε και το θρασος να θελετε να κατεβαζεται ρεμαλια

DejaVu
15-05-07, 20:31
ειμαστε...μαζοχες!!!!!!:p\


θελετε και screenshots να γουσταρετε?????

dimitris_74
15-05-07, 20:44
screenshot εχουμε και μεις.
ταχυτητα δεν εχουμε :p :p

NoDsl
15-05-07, 21:10
Μολις δοκιμασα το demo της ΗΟL.
ping to ww* otenet.gr
190-195 ms


εδω βρε παιδια το dslam δεν ειναι το ιδιο?

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Το κακό είναι πως απο οτενετ με γειώνουν και ο οτε εχει απεργία εκτός του οτι δεν κατανοούν το πρόβλημα. Να σέσω τους ενημερωμένους στο support

tsaros
15-05-07, 21:21
Σημερα δεν απεργουν αυτοι που δουλευουν στους κοφτες?:rolleyes:

ε ρε και να πιαναμε εναν απο αυτους
λιντσαρισμα απο τον αγανακτισμενο οχλο τι ιραν αφγανισταν και ταλιμπαν εκει να βλεπατε γουστα:twisted:

dyrer
15-05-07, 22:18
http://imageshack.gr/thumbs/nvmdmktmzcjn0mrlzimz.jpg (http://imageshack.gr/viewer.php?file=nvmdmktmzcjn0mrlzimz.jpg)
Δεν ξέρω αν λέει τίποτα αυτό αλλά ...

papakos
15-05-07, 22:18
ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ DSLAM ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΟΤΕΝΕΤ !!!

Και πως οταν βαζεις demo αλλης εταιρειας ολα δουλευουν σωστα?

dimitris_74
15-05-07, 22:33
φιλε dyrer
κατι πρεπει να παιζεται στο 3 hop Μου που εχουμε κοινό.

2 52 ms 57 ms 46 ms athe10kc-l1.otenet.gr [62.103.129.16]
3 49 ms * 38 ms vlan55-k2.otenet.net [62.103.14.193]

DejaVu
15-05-07, 22:35
Και πως οταν βαζεις demo αλλης εταιρειας ολα δουλευουν σωστα?


έλα ντε??:whistle:

Dimis
16-05-07, 00:20
Σε ένα φιλαράκι μου πήγε απάντηση απο noc@otenet.gr του τύπου

"Ενημερώστε μας αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει
Είμαστε στη διάθεσή σας για απορίες κλπ....!!!!!!!!!"

Δύο λόγια και καμία εξήγηση...
Οι ταχύτητες όπως μου είπε καλυτέρεψαν αρκετά αλλά οχι 100%...

Μέγαλο πρόβλημα υπάρχει με Forthnet και με το 3ο-4ο hop στο tracert παντού ακόμα και σε www.otenet.gr !!!!...

ksipsi
16-05-07, 00:40
Μου ηρθε και εμενα η απαντηση οριστε:

[πΟΤΕ mode on]
Αγαπητέ κύριε,

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να μας ενημερώσετε αν το
πρόβλημα παραμένει.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή
διευκρίνιση.
[πΟΤΕ mode off]

Ενα θα πω γουαααααααααουουουουουουουουουουου...
Τι επεγγελαμτισμος,τι εξυπηρετηση για τον καταναλωτη, κοψομεσιαστηκαν απο το πολυ σκυψιμο πανω στο προβλημα μου...
Ε ρε αυριο εχει να πεσει τρελο τηλεφωνημα...
Α! και για να μην ξεχνιομαστε αυτη την στιγμη κατεβαζω με 20 απο τορρεντ...:down: :down: :down:

geo7
16-05-07, 00:42
Nα και τα δικα μου:

Σε forthnet



Tracing route to www.forthnet.gr [193.92.150.50]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms . [192.168.2.1]
2 12 ms 15 ms 13 ms athe10kf-l1.otenet.net [62.103.129.27]
3 11 ms * * vlan55-k2.otenet.net [62.103.14.193]
4 13 ms * 14 ms 62.103.6.145
5 11 ms * * 80.106.2.86
6 10 ms 11 ms 13 ms athe-GSRb-po1.otenet.net [62.103.6.4]
7 12 ms 12 ms 10 ms athe-iX-ge01.otenet.net [62.103.6.67]
8 15 ms 12 ms 12 ms athe-iX-ge01.otenet.net [62.103.6.67]
9 15 ms 11 ms 12 ms forthnet.aix.gr [195.130.89.3]
10 12 ms 13 ms 13 ms aix02-forthnet.forthnet.gr [194.219.253.185]
11 15 ms 17 ms 16 ms core-ath-01.forthnet.gr [194.219.227.98]
12 13 ms 14 ms 12 ms serv-ath-06.forthnet.gr [194.219.227.206]
13 13 ms 13 ms 14 ms www.forthnet.gr [193.92.150.50]

Trace complete.



Σε otenet



Tracing route to www.otenet.gr [62.103.128.215]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms . [192.168.2.1]
2 16 ms 17 ms 16 ms athe10kf-l1.otenet.net [62.103.129.27]
3 11 ms * * vlan55-k2.otenet.net [62.103.14.193]
4 16 ms 19 ms 15 ms bb3-ge0.otenet.net [62.103.8.3]
5 11 ms 12 ms 13 ms maro7200-bb3.backbone.otenet.net [212.205.223.15
4]
6 18 ms 13 ms 13 ms 62.103.8.81
7 15 ms 14 ms 15 ms www.otenet.gr [62.103.128.215]

Trace complete.









Εκει στους αστερισκους (*) παθαινει ενα κοκομπλοκο, ψιλοκολαει δηλαδη...
Παλια δεν το κανε αυτο...η λαθος κανω? :hmm:

sdikr
16-05-07, 00:44
Nα και τα δικα μου:

Σε forthnet



Tracing route to www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr) [193.92.150.50]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms . [192.168.2.1]
2 12 ms 15 ms 13 ms athe10kf-l1.otenet.net [62.103.129.27]
3 11 ms * * vlan55-k2.otenet.net [62.103.14.193]
4 13 ms * 14 ms 62.103.6.145
5 11 ms * * 80.106.2.86
6 10 ms 11 ms 13 ms athe-GSRb-po1.otenet.net [62.103.6.4]
7 12 ms 12 ms 10 ms athe-iX-ge01.otenet.net [62.103.6.67]
8 15 ms 12 ms 12 ms athe-iX-ge01.otenet.net [62.103.6.67]
9 15 ms 11 ms 12 ms forthnet.aix.gr [195.130.89.3]
10 12 ms 13 ms 13 ms aix02-forthnet.forthnet.gr [194.219.253.185]
11 15 ms 17 ms 16 ms core-ath-01.forthnet.gr [194.219.227.98]
12 13 ms 14 ms 12 ms serv-ath-06.forthnet.gr [194.219.227.206]
13 13 ms 13 ms 14 ms www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr) [193.92.150.50]

Trace complete.



Σε otenet



Tracing route to www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) [62.103.128.215]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms . [192.168.2.1]
2 16 ms 17 ms 16 ms athe10kf-l1.otenet.net [62.103.129.27]
3 11 ms * * vlan55-k2.otenet.net [62.103.14.193]
4 16 ms 19 ms 15 ms bb3-ge0.otenet.net [62.103.8.3]
5 11 ms 12 ms 13 ms maro7200-bb3.backbone.otenet.net [212.205.223.15
4]
6 18 ms 13 ms 13 ms 62.103.8.81
7 15 ms 14 ms 15 ms www.otenet.gr (http://www.otenet.gr) [62.103.128.215]

Trace complete.









Εκει στους αστερισκους (*) παθαινει ενα κοκομπλοκο, ψιλοκολαει δηλαδη...
Παλια δεν το κανε αυτο...η λαθος κανω? :hmm:



Αυτό συνήθως σημαίνει οτι ο server δεν δέχεται Ping or tracert

δεν χρείαζεται να ανησυχείς

geo7
16-05-07, 00:46
Οk thanks sdikr! :oneup:

karavagos
16-05-07, 01:03
Το * μαζί με νούμερα στο traceroute συνήθως δείχνει ότι υπάρχει όριο στα icmp πακέτα ανά δευτερόλεπτο που μπορεί να εξυπηρετήσει ο router του συγκεκριμένου hop, όταν τα συγκεκριμένα πακέτα έχουν προορισμό τον ίδιο.

sdikr
16-05-07, 01:17
Το * μαζί με νούμερα στο traceroute συνήθως δείχνει ότι υπάρχει όριο στα icmp πακέτα ανά δευτερόλεπτο που μπορεί να εξυπηρετήσει ο router του συγκεκριμένου hop, όταν τα συγκεκριμένα πακέτα έχουν προορισμό τον ίδιο.

Ι stand corrected then, Νομίζα οτι είχε να κάνει κυρίως με το αν επιτρέπουν tcp ping or not

ksipsi
16-05-07, 01:20
Γι΄αυτους που εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα ισως να γινομαι κουραστικος.
Αλλα θα το πω για μια ακομα φορα για τους <<αλλους>> :
01:04 εκανα disconnect απο οτενετ. Mεχρι εκεινη την στιγμη η ταχυτητα μου ηταν 19, 20, 21 KB/s ΧΩΡΙΣ σκαμπανευασματα.
Βαζω τα στοιχεια απο το demo της χολ (θελω να δω αυριο το καινουργιο επεισοδιο Heroes και με την οτενετ πλεον... φεξε μου και γλυστρησα) και σε 3 μονο λεπτα η ταχυτητα πηγε με τα ιδια τορεντ στο 135-145 και μεχρι τωρα 01:15 που γραφω παραμενει εκει.
Υστερα μου λετε εμενα ιστοριες για αγριους...
Α! και με οτενετ πριν ειχα ping στο www.otenet.gr 54 ms και απο ftp κοντα στα 200KB/s.
Πιτααααααααααααααααααα το dslam μου τι να σας πω...:rofl:

dimitris_74
16-05-07, 01:36
ksipsi Μην χρεωνεσαι τζαμπα με τα demo. παρτους τηλεφωνο αυριο και ξεκινα διαδικασιες για να σπασεις το συμβολαιο σου. το οτι εχει μπει κοφτης ειναι το μονο σιγουρο. οχι σε ολους αλλα προφανώς πιλότικα για να μαζέψουν αντιδράσεις

nemesis1
16-05-07, 01:46
Ορίστε και η απάντηση του noc..........ΚΛΑΣΙΚΗ......

Αγαπητέ κύριε *******,

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουν
γίνει σχετικές ενέργειες από την πλευρά μας και θα θέλαμε να μας ενημερώσετε
αν έχει αποκατασταθεί η συγκεκριμμένη δυσλειτουργία.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.




:lol::lol::lol::lol::evil::evil::evil::evil:


Φυσικά γράφω ήδη mail ότι το πρόβλημα υφίσταται και παρακαλώ να σταματήσετε την κοροϊδία

dimitris_74
16-05-07, 01:49
Μονο σε μενα δεν εχουν απαντησει.

nemesis1
16-05-07, 02:07
Ορίστε η απάντησή μου στο noc.....


Σε συνέχεια της απαντήσεώς σας θα ήθελα να σας αναφέρω ότι το πρόβλημα ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ και παρακαλώ να αφήσετε την κοροϊδία...

Ποιές "ενέργειες"???

Δεν υπάρχει καμιά διαφορά με πριν παρ όλες τις "ενέργειες" που κάνατε..

Φυσικά κάτω απο αυτές τις συνθήκες και αν το πρόβλημα, ( το οποίο παραδέχεστε εφόσον λέτε ότι έγιναν "ενέργειες") , παραμείνει, θα ζητήσω την άμεση διακοπή της συνδέσεώς μου παρόλο το υπόλοιπο των 3 μηνών που έχω λόγω συμβάσεως μαζί σας..

Αναμένω νέα απάντησή σας για το πρόβλημα...

DejaVu
16-05-07, 02:16
το σιγουρο παντως ειναι οτι κατι συμβαινει με otenet.

θελουν να ελεγξουν την γραμμη μου!!
Να βρουν τι?Αν ειναι με τα καλα της?
Το dslam?Mια χαρα το βρισκω!!!

Αφου με HOL πεταει,παει σφαιρα.

Αρα τι να μου πουν περι,πιταρισματος και κινηση στο internet.
Μαλλον θα την κανω με ελαφρα...........

nemesis1
16-05-07, 02:29
Παιδιά ξαναστείλτε τα μηνύματα και μιλήστε και για διακοπές συνδέσεως...
Δεν γίνεται τίποτα άλλο...

Όπως είπα και σε άλλο ποστ

Ελλάδα της που***ας και της λαδιάς...

Όταν ο Σκανδιναβός έστρωνε γραμμές εμείς ανακαλύπταμε το ασύρματο τηλέφωνο....

:lock::lock:

Και δεν κατάλαβα φίλε nanas πληρώνω και θα κάνω ότι γουστάρω...Θα κατεβάζω όλη μέρα ότι μου καπνίσει...

Με 2048 έχεις video streaming???
Βλέπεις εικόνα ή μόνο pixel??Έχεις συνέχεια ήχο..Χωρίς κολλήματα??

Να γελάσω τώρα ή όταν έρθουν τα 4-8 MB???

:lol::lol::lol::down::down::down:


Υ.Γ:Για να τελειώνει και το θέμα με τις "κακες" ip αυτή τη στιγμή έχω 87.202.***.*** ;)

ksipsi
16-05-07, 03:09
Περα απο την ταχυτηττα που ειναι διακοσαπλασια (χ200 φορες):rofl: εφιστω την προσοχη σας στον χρηστη Glottis23 απο τον οποιο κατεβαζω το ιδιο αρχειο στις 02:45 με οτενετ και στις 02:49 με φορθνετ.Τα σχολια δικα σας...:whistle:

nemesis1
16-05-07, 03:33
Άσε μας ρε ksipsi....

Πόσες φορές πρέπει να πούμε ότι το dslam σου είναι μπουκωμένο???

Έλεος ρε φίλε...ΑΜΑΝ...:p:p:p:p:p

:worthy::worthy::worthy::worthy::respekt::respekt::respekt::respekt::respekt:


ΥΓ:Ανεβάζεις με 32..????Σε εμένα σπάνια το βλέπω εκτός και αν είναι στιγμιαίο...

ksipsi
16-05-07, 03:44
ΥΓ:Ανεβάζεις με 32..????Σε εμένα σπάνια το βλέπω εκτός και αν είναι στιγμιαίο...
Να σου πω την αληθεια δεν κοιταω σχεδον ποτε ποσο upload εχω, αλλα νομιζω οτι το 32 πρεπει μαλλον να ειναι στιγμιαιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.