PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπέρδεμα ήχων από υπολογιστή και τηλεόραση.



Theodore41
31-03-15, 11:04
Χαιρετώ.
Θα σας βάλω ένα ...αστυνομικό πρόβλημα.
Πάνω στο γραφείο μου,υπάρχουν ατάκτως ερριμένα,μία Samsung 32",μία Eizo 19",δύο ηχεία 3 δρόμων Phlips,από ένα συγκροτηματάκι καλής ποιότητος,που έχω δίπλα,πάνω σε ένα κομμοδίνο,ένας εκτυπωτής,και ένα σκάνερ.
Χτες το βράδυ λοιπόν,είχα βάλει και έπαιζε ένα κομμάτι,που βρισκόταν στο δίσκο του υπολογιστή,και ταυτόχρονα,είχα βάλει το κανάλι της Βουλής,για ν' ακούω και κάποια απο τα διαδραματιζόμενα εκεί,έχοντας τον ήχο κλειστό,που τον άνοιγα μόνον όταν μίλαγε κάποιος που με ενδιέφερε.
Ξαφνικά,σταματάει η μουσική να παίζει,και αρχίζει να μιλάει ο Τσίπρας στεντορεία τη φωνή.Τρελάινομαι.Κοιτάω δεξιά αριστερά,τίποτα,δεν έβγαζα άκρη.
Βάζω το σύστημα στο tuner,και παίζει μιά χαρά το ράδιο.Ξαναγυρνάω στο Aux,και πάλι τα ίδια,και μάλιστα ο ήχος από τη Βουλή,διακοπτόταν μερικές φορές,και ακουγόταν πάλι η μουσική,ή ακουγονταν και τα δύο μαζί.
Και τότε,βλέπω ότι το δεξί ηχείο,είχε κολλήσει πάνω στην οθόνη της τιβι.Τομ πιάνω λοιπόν,και το τραβάω 10 πόντους μπροστά,και ω του θαύματος,τα τρελά,σταματάνε.
Και λέω λοιπόν εγώ ο αδαής.Τι στο καλό ήταν αυτό;Γιατί έγινε;:hmm:

chillath
01-04-15, 20:08
Και διαισθητικά καταλαβαίνεις ότι τα σήματα κάπου μπερδευτίκαν. Αν είχες και ασύρματα ακουστικά θα σου συνέβαινε πιο συχνά.

badweed
01-04-15, 20:32
γεια
να προσφερω στο θεμα κατι , δεν εχω .
εχω ομως αγνωστες λεξεις !
το 'ερριμενα' και το 'στεντορεια'
(την φωνη του cheapρα την εχω για φωνη βατραχου , που δεν νομιζω να συμπιπτει με το στεντορεια )

Kinnison
03-04-15, 14:29
Πιθανον το σημα ηχου που παραγει η τηλεωραση και το στελνει στα ηχεια τα δικα της με καποιο εσωτερικο καλωδιακι μεσα στην TV, λογω μη υπαρξης ηλεκτρομαγνητικης θωρακισης, εκπεμπεται στον πλησιον χωρο. Το καλωδιο τωρα που οδηγουσε στο ηχειο του υπολογιστη, η το ιδιο το κυκλωμα μεσα στο ηχειο ετσι οπως ηταν τοποθετημενο "ελαβε" αυτο το σημα επαγωγικα και φυσικα εχοντας τροφοσια ρευματος, το επαιξε.

Μην ξεχνας καθε καλωδιο, καθε μηκος συρματος το οποιο διαρρεεται απο ρευμα ειναι πομπος ηλεκτρομαγνητικου πεδιου. Και καθε καλωδιο (ειτε ειναι συνδεδεμενο με καποια πηγη ρευματος/σηματος/ηχου ειτε οχι) λειτουργει επισης και σαν κερραια ληψης. Εκπομπη απο την tv και ληψη απο το ηχειο λογω πολυ κοντυνης αποστασης. Εντυπωσιακο που σου ετυχε τοσο ξεκαθαρα τετοιο προβλημα.

ΥΓ. και παραδειγμα: Αν θελουμε να δουμε tv και δεν εχουμε ευχαιρη κεραια, μπορουμε να συνδεσουμε οποιυδηποτε συρμα στην tv μας, και να δουμε (βεβαια μην φανταστεις και τα φοβερα αποτελεσματα, αλλα κατι θα δουμε). Γνωστος μου ειχε καταφερει να φτιαξει μια πολυ καλη κερραια εσωτερικου χωρου απο ενωμενους συνδετηρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.