PDA

Επιστροφή στο Forum : απαλλαγή στρατιωτικής θητείας - περίπτωση ξένης υπηκοότητας



TheGeniusKiller
01-04-15, 03:47
Γεια σας , είμαι 16 χρόνων και πάω 2α λυκείου . Γεννήθηκα στην Κούβα και έζησα εκεί μέχρι τα 5 μου χρόνια . Ύστερα ήρθα στην Ελλάδα και από τότε ζω εδώ . Όταν τελειώσω το σχολείο , αφού πάω για 5 μήνες στην Αθήνα σκοπεύω να πάω σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία και μετά να πάω να ζήσω μόνιμα στην Αμερική . Θα μπορέσω να αποφύγω τον στρατό ή όχι ; Έχω χαρτιά ιθαγένειας από την Κούβα ,διαβατήριο ,μιλάω τη γλώσσα κτλπ.

didaskalo
01-04-15, 09:31
Άν έχεις ελληνική ταυτότητα πρέπει να υπηρετήσεις ....παρόμοια περίπτωση είμαι όσον αφορά την ιθαγένεια, διαβατήριο κλπ ξένης χώρας και πήγα κανονικοτατα...

TheGeniusKiller
01-04-15, 15:54
Άν έχεις ελληνική ταυτότητα πρέπει να υπηρετήσεις ....παρόμοια περίπτωση είμαι όσον αφορά την ιθαγένεια, διαβατήριο κλπ ξένης χώρας και πήγα κανονικοτατα...

Το πρόβλημα ειναι ότι μετά το σχολείο θέλω να πάω να σπουδάσω και να μην χάσω 1 χρόνο . Δεν γίνεται , έτσι;

OxAp0d0
01-04-15, 17:22
Το πρόβλημα ειναι ότι μετά το σχολείο θέλω να πάω να σπουδάσω και να μην χάσω 1 χρόνο . Δεν γίνεται , έτσι;

Μπορείς να πάρεις αναβολή πάντα.

Μπορείς βέβαια να κάνεις και το παρακάτω: Παίρνεις αναβολή για σπουδές, πας Αγγλία, σπουδάζεις και μετα πας Αμερική για να δουλέψεις.

Δε ξέρω τι κυρώσεις θα έχεις όμως από τη μη παρουσίασή σου σε στρατόπεδο όταν λήξει η αναβολή ή πως μπορείς να παρατείνεις νόμιμα την αναβολή αυτή. Αν αποφασίσεις μάλιστα να έρθεις κάποια στιγμή διακοπές Ελλάδα, θα σε τσιμπήσουν και θα σε πάνε σηκωτό στο κοντινότερο στρατόπεδο.

Μη σε πάρω στο λαιμό μου με αυτά που σου λέω, καλύτερα να ρωτήσεις στο στρατολογικό σου γραφείο ή ακόμα καλύτερα βρες κάποιον που τα ξέρει από μέσα.

konc
01-04-15, 19:48
Να ρωτήσεις στο στρατολογικό σου γραφείο χωρίς φόβο τώρα που είναι ακόμα νωρίς να ξέρεις τι παίζει.
ΑΝ δεν κάνω μεγάλο λάθος, θα μπορείς να χαρακτηριστείς ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χωρίς υποχρέωση να υπηρετήσεις για όσο διάστημα διατηρείς την ιδιότητα (παραμένεις στο εξωτερικό). Από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο πολλά όπως πχ σε ποια ηλικία θα επιστρέψεις

didaskalo
01-04-15, 20:32
Παρότι διαφωνώ κάθετα με την ιδέα της υποχρεωτικής στράτευσης, η συμβουλή μου είναι να πάς και να ξεμπερδέψεις στην πρώτη ευκαιρία. Είσαι μικρός, έχεις όνειρα και σου εύχομαι να τα πραγματοποιήσεις, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις πως θα στα φέρει η ζωή,και επειδή (δυστυχώς) στην χώρα που ζείς τώρα είναι υποχρεωτικό καλύτερα να πας να ξεμπερδεύεις.Τη στιγμή βέβαια που εσύ θα θεωρήσεις σκόπιμο....

k_koulos
01-04-15, 21:00
επειδή η Ελλάδα είναι η χώρα των νόμων, και τον υποπεριπτώσεων, ότι και να σου πούμε, αν δεν πας με όλα τα δεδομένα στο στρατολογικό γραφείο, δεν θα βγάλεις άκρη!

εκτός αν δεν έχεις κανένα νόμιμο χαρτί στο Ελληνικό κράτος, [μην με ρωτάτε πως, όλα γίνονται], οπότε δεν πας φαντάρος.

οπότε ξεκίνα με 2-3 βασικές λεπτομέρειες και μετα βουρ για το στρατολογικό σου.

οι 2-3 βασικές είναι

1 είσαι γραμμένος στα μητρώα αρρένων της Ελλάδας; [αν δεν ξέρεις έστω πες μας αν έχεις ελληνική ταυτότητα ή πιστοποιητικό δημοτολογίου]
2 θες να πας φαντάρος ή έστω να απαλλαγείς νόμιμα;
και αν ναι έχεις κάποιο λόγο να θεωρείσαι προστάτης ή δικαιούχος μειωμένης;
3 η Κούβα έχει στρατό και αν ναι μήπως σε συμφέρει να πας στρατό εκεί ή να απαλλαγείς από εκεί; [αν θυμάμαι και φυσικά μπορεί να λέω μεγάλη βλακεία δεν μπορείς να πας σε 2 χώρες στρατό αν δεν το θες]

kourampies
01-04-15, 21:17
Υπάρχει πάντα το Ι5 ψυχολογικό.

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις αναλυτικότατες πληροφορίες για τα πάντα.

Δεν υπάρχει καμία συνέπεια εκτός φυσικά από το ότι δε μπορείς να μπεις αστυνομία και πυροσβεστική.

Ότι ακούς για διαβατήριο, τρελόχαρτα, ένσημα, δίπλωμα οδήγησης κτλ δεν ισχύουν.

Veldrin
01-04-15, 23:51
Τα Γιώτα-τάδε δε φαίνονται πλέον πουθενά. Αν μπορείς και έχεις και δόντι (αν δεν είσαι καλός στην υποκριτική) όρμα.

Ούτε δευτερόλεπτο δε πρέπει να τους χαρίζει κανείς υπό νορμαλ συνθήκες. (Και όποιος λέει πόσο του λείπουν εκείνα τα χρόνια έχει θέματα :p)

kourampies
02-04-15, 00:00
Τα Γιώτα-τάδε δε φαίνονται πλέον πουθενά. Αν μπορείς και έχεις και δόντι (αν δεν είσαι καλός στην υποκριτική) όρμα.

Ούτε δευτερόλεπτο δε πρέπει να τους χαρίζει κανείς υπό νορμαλ συνθήκες. (Και όποιος λέει πόσο του λείπουν εκείνα τα χρόνια έχει θέματα :p)

Ούτε καν ιδιαίτερη υποκριτική δε χρειάζεται. Με καλή γνωμάτευση από ιδιώτη γιατρό προσεκτικά γραμμένη σύμφωνα με το ΦΕΚ και τις παθήσεις που δίνουν Ι5 (πράγμα πανεύκολο καθώς τα ψυχολογικά όλα συνδέονται μεταξύ τους), ένα σενάριο που να στέκει σε περίπτωση που ρωτήσουν οτιδήποτε (φυσικά δε διασταυρώνεται απολύτως τίποτα, δεν μπορούν εξάλλου), και attitude "ότι και να λέτε εγώ δε μπορώ να πάω, μη με ταλαιπωρείτε άλλο", είναι ζήτημα λεπτών.

Χειρότερο σενάριο που συμβαίνει σε απειροελάχιστες και κακά προετοιμασμένες περιπτώσεις, να σε βάλουν μέσα 1-2 μέρες στο στρατόπεδο, σε κανένα αναρρωτήριο, μέχρι να απελπιστούν και να σε διώξουν.

mpirarxos
02-04-15, 14:44
Και χωρίς γιατρό το Ι5 δίνεται αέρα.. Καλύτερα βέβαια είναι από δημόσιο νοσοκομείο (πχ δρομοκαϊτειο) αλλα και πάλι 2 χρονάκια συν κάτιθα τα χάσεις πηγαινοερχόμενος για αναβολές.

konc
02-04-15, 22:11
Και χωρίς γιατρό το Ι5 δίνεται αέρα.. Καλύτερα βέβαια είναι από δημόσιο νοσοκομείο (πχ δρομοκαϊτειο) αλλα και πάλι 2 χρονάκια συν κάτιθα τα χάσεις πηγαινοερχόμενος για αναβολές.

Βασικά 4-5 μερούλες θα χάσεις σε 2 χρόνια και γεια σας. Αν κάποιος δεν θέλει να υπηρετήσει για οποιονδήποτε λόγο, όντως μπορεί πια να το κάνει τόσο απλά. Διαρκεί αρκετά χρονικά αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο πρακτικά.

Subaru
03-04-15, 09:11
Νομίζω, επείδη είχα τέτοιες περιπτώσεις όταν παρουσιάστηκα στην Θήβα, θα πας μόνο για κάποιους μήνες (3 νομίζω), αλλά καλύτερα να πας ρουφ (στα στρατολογικά γραφεία) να ρωτήσεις και καλού κακού έχε μαζί σου τα χαρτιά σου, γτ στο στρατό επειδή θα ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεις κάποιον καραβανά ΑΝΙΚΗΤΟ και θα σε πρήξει, θα του τα δώσεις για να ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχύτερα.

rasputin
04-04-15, 16:07
Όταν είσαι γεννημένος στο εξωτερικό και έχεις 2 διαβατήρια πας 3 μήνες μόνο φαντάρος σαν ομογενής (ουσιαστικά λιγότερο από 2 μήνες) . Έχεις υποχρέωση να υπηρετήσεις στην μια από της 2 χώρες μέχρι τα 35 σου . Μέτα τα 35 παίρνεις απαλλαγή βάση νόμου .

Γνώμη μου είναι να κάνεις άπλα πράγματα . Παίρνεις αναβολή για σπουδές νόμιμα. Μετά της σπουδές σου πες ότι πας 2 μήνες διακοπές και ξεμπερδεύεις και με το στρατό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.