PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας συγχρονισμού Χανιά



revolver1990
02-04-15, 11:21
Είμαι συνδρομητής Wind και έχω βάλει internet εδώ και 2 βδομάδες.Έχοντας ακούσει τα χειρότερα για τα router που δίνει η κάθε εταιρία αποφάσισα να πάρω ένα δικό μου (tp-link w8970).Όλα καλά μέχρι εδώ....μένω στο κέντρο της πόλης σε σχετικά μικρή απόσταση από το dslam(Δικαστήρια) οπότε ήλπιζα να έχω αξιοπρεπή ταχύτητα.Εγκατέστησα λοιπόν το ρούτερ κτλ και βλέπω 12200 ταχύτητα συγχρονισμού με attenuation στο 26,7 ,snr 8.3-8.8 και ping 40.Λέω οκ έπρεπε να πιάνω ~16000 αλλά μιας και έχω δει πολύ χειρότερα από άλλα άτομα είπα ας το αφήσω.Αποσυνδέσεις έχω δει λίγες κυρίως το βράδυ και το ΣΚ,περίπου 6-7 αυτές τις 15 μέρες.Μια βδομάδα μετά συγκεκριμένα από αυτή την Δευτέρα η ταχύτητα συγχρονισμού έπεσε στα 9700 χωρίς να πειράξω απολύτως τίποτα.Τα στατιστικά attenuation,snr έχουν μείνει ακριβώς τα ίδια.Ο εξοπλισμός και τα καλώδια (μέχρι την πρίζα τουλάχιστον) είναι ολοκαίνουργια οπότε δεν είναι δικό μου το πρόβλημα.Όσοι μένετε Χανιά(κέντρο) τι ταχύτητες έχετε?Αναρωτιέμαι αν αυτά τα στατιστικά είναι φυσιολογικά ή αν έχει πρόβλημα η γραμμή.Δεν τους έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο μιας και ήθελα και μια 2η γνώμη. :(

Line Status:Connected
DSL Modulation Type:ADSL_2plus
Annex Type:Annex A
Upstream Downstream
Current Rate (Kbps) 960 9748
Max Rate (Kbps) 964 9748
SNR Margin (dB) 8.5 8.5
Line Attenuation (dB) 9.8 27.1
Errors (Pkts) 0 0

psylos
02-04-15, 12:09
Με το ρούτερ μόνο του πάνω στη γραμμή απευθείας είναι ίδιος ο συγχρονισμός; Γιατί μπορεί να δημιουργεί παράσιτα μέχρι και κάποια τηλεφωνική συσκευή ή συναγερμός. Πάντως πάρε ένα τηλέφωνο στην τεχνική εξυπηρέτηση και πες τους να το δηλώσουν βλάβη. (νομίζω για δωρεάν είναι το 1212 ή κάποιο παρόμοιο 4ψήφιο νούμερο το οποίο δεν θυμάμαι σίγουρα)

revolver1990
02-04-15, 18:33
Yep,ακριβώς το ίδιο συγχρονίζει και μόνο του,περιμένω μέχρι σήμερα μπας και υπάρχει καμιά βλάβη στο δίκτυο και αύριο θα τους πάρω να δω τι θα μου πουν.Ελπίζω να μην μου το κατέβασαν με το έτσι θέλω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.