PDA

Επιστροφή στο Forum : PPPoE & PPPoA



STELIOSF
29-03-07, 15:32
Αγαπητοί,

Ομολογώ πως δεν μου είναι ξεκάθαρο ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές μεταξύ του PPoE & PPoA. Γνωρίζω ότι το ένα αφορά Ethernet και το άλλο ATM, χωρίς όμως να ξέρω που διαφοροποιούνται.

Κάλεσα την τεχνική υποστήριξη της HOL (ναι... έπιασα γραμμή....:rofl: ) και τους ενημέρωσα ότι έχω ένα US ROBOTICS 9107 MODEM/ROUTER το οποίο έχει δύο προεπιλογές. Μία HOL via PPoE και άλλη μία HOL visa PPoA. Μου είπαν να δηλώσω την PPoA. Δοκιμάζοντας το όμως δεν μπορώ να συνδεθώ ..... μπορώ μόνο με την PPoE.

Μήπως κάνω κάτι λάθος ή τελικά είναι PPoE και απλά με ενημέρωσαν κουκουρούκου?


Ευχαριστώ !

jar76
29-03-07, 15:37
Αγαπητοί,

Ομολογώ πως δεν μου είναι ξεκάθαρο ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές μεταξύ του PPoE & PPoA. Γνωρίζω ότι το ένα αφορά Ethernet και το άλλο ATM, χωρίς όμως να ξέρω που διαφοροποιούνται.

Κάλεσα την τεχνική υποστήριξη της HOL (ναι... έπιασα γραμμή....:rofl: ) και τους ενημέρωσα ότι έχω ένα US ROBOTICS 9107 MODEM/ROUTER το οποίο έχει δύο προεπιλογές. Μία HOL via PPoE και άλλη μία HOL visa PPoA. Μου είπαν να δηλώσω την PPoA. Δοκιμάζοντας το όμως δεν μπορώ να συνδεθώ ..... μπορώ μόνο με την PPoE.

Μήπως κάνω κάτι λάθος ή τελικά είναι PPoE και απλά με ενημέρωσαν κουκουρούκου?


Ευχαριστώ !
Όπως βλέπω στο προφίλ σου έχεις shared LLU, άρα το σωστό είναι το PPoE.

STELIOSF
29-03-07, 15:44
thanx !

Μου αρέσει που δύο διαφορετικοί τεχνικοί επέμεναν PPoA

Dimitris
29-03-07, 19:49
το PPPoA πάντως αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει λιγότερες απώλειες ? καλύτερα δεν είναι αν μπορεί κάποιος να βάζει αυτό αντί του PPPoE ?

ownagE_
29-03-07, 19:50
Ναι 4-5kB/s :p

geoal
31-03-07, 17:16
Το αν πρεπει να δηλωσεις PPPoE ή PPPoA εξαρτατε απο την δομη του δικτυου της εταιρειας. Δηλαδη με απλα λογια εξαρτατε απο τον τροπο που τα DSLAM ειναι συνδεμενα με το BRAS (το κεντρικο μηχανημα που βγαινει στο internet). Ετσι στην περιπτωση του ΟΤΕ που τα DSLAM ειναι συνδεμενα με ATM πρεπει να δηλωνεις PPPoA στην περιπτωση που τα DSLAM ειναι συνδεμενα μεσω ethernet δηλωνουμε PPPoE. Τωρα απο οτι βλεπω εσυ βγαινεις μεσω του δικτυου της HOL και οχι μεσω ΑΡΥΣ οποτε το σωστο ειναι PPPoE. Τωρα οπως καταλαβαινεις οι υπαλληλοι της HOL (ευτυχως οχι ολοι) τα εχουν μπλεξει και πολλες φορες δινουν λαθος πληροφοριες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.