PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΤΕ H108NS - Πολύ υψηλό SNR



kganitis
03-04-15, 03:11
Καλησπέρα, νέος χρήστης, νέος κάτοικος Αθηνών και νέος συνδρομητής ΟΤΕ. Ποτέ δεν είχα ψάξει να βρω για το τι είναι SNR και Attenuation, εως ότου συνειδητοποιήσω ότι η νέα μου σύνδεση double play στον ΟΤΕ πιάνει με το ζόρι 6mbps ωστε να μην μπορώ καν να μιλήσω άνετα στο Skype. Ακόμα και γειτονικό router που έχω δοκιμάσει, μέσα από ποιος ξέρει πόσους τοίχους, σε speedtest πιάνει 10+. Googlάροντας για να βρω μια άμεση πρακτική λύση έπεσα πάνω σε διάφορες σελίδες που μιλούσαν για SNR, πώς να το ρίξεις μέσω telnet κλπ. Το προσπάθησα κι αυτό αλλά δεν βρήκα κάποια λύση για το συγκεκριμένο router. Όπως βλέπετε και στα στοιχεία μου το SNR μου είναι 26 και με attenuation 15 πιανω 6000kbps. Σε άλλα θέματα που διάβασα βλέπω ότι το συνηθισμένο snr για ΟΤΕ είναι γύρω στο 9. Μήπως το έχουν στο 26 επειδή είμαι πολύ κοντά στο dslam, οπότε να κερδίζω σε σταθερότητα; Αν τους το ζητήσεις στο ρίχνουν ή ούτε λόγος; Είναι καλύτερα να βάλω άλλο router χάνοντας έτσι τη δυνατότητα του fon?

Edit: Τελικά βρήκα έναν οδηγό εδώ για το router, κατέβασα το RNS στα 10.1 και η ταχύτητα ΚΑΤΕΒΗΚΕ στα 5275 !!! Για ποιο λόγο;;

Edit 2: [SOLVED] Το προφίλ μου ήταν κλειδωμένο σε 6άρι, πιθανότατα από παλιότερο ενοικιαστή. Τηλεφώνημα στον ΟΤΕ και λύση εντός μίας ώρας.

sweet dreams
03-04-15, 09:24
:welcome:

Κατ' αρχήν σταμάτα, προς το παρόν, να πειραματίζεσαι με το SNR και πως θα το ρίξεις. Eπειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς έχεις κάνει

στο ρούτερ κάνε του ένα hard reset (https://www.ote.gr/documents/10280/1356999/ZTE_H108NS_Manual.pdf/e9a57072-8fd7-4616-8bed-5bae9da1736f), αφού έχεις πρόχειρα και το Username και password της σύνδεσης. Ανέβασε όλα τα στοιχεία της γραμμής σου

όπως τα βλέπεις μέσα στο μενού. 153289 153290

Διάβασε μερικά πράγματα (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)για να έχεις μια εικόνα για αυτά που βλέπεις στο μενού και τι είναι. Ο ΟΤΕ δεν θα ρίξει την σύνδεση στο 6 επειδή είσαι κοντά;;;;;;;

στο DSLAM. Κάνε πρώτα αυτά και μετά τα ξαναλέμε για το τι πρέπει να κοιτάξεις.

kganitis
03-04-15, 11:57
Ευχαριστώ πολύ, θα ασχοληθώ μόλις επιστρέψω σπίτι. Απ' ό,τι είδα ένας χρήστης που είχε παρόμοιο πρόβλημα - κατέβαζε snr χωρίς αποτέλεσμα - η σύνδεσή του ήταν κλειδωμένη στα 12000 και με ένα τηλεφώνημα μπορούν το ξεκλειδώσουν. Μπορεί να είναι κι αυτό αν και μου φαίνεται τραγικό να με έχουν κλειδωμένο στα 6000. Το annetuation δεν εξαρτάται από την απόσταση από το dslam? Οπότε με 15.0 θα έπρεπε θεωρητικά να φτάνω στα 22000, πρακτικά έστω και στα 15000 με ένα χαμηλό Snr. Σκέφτομαι σωστά ή έχω καταλάβει κάτι λάθος απ όσα έχω διαβάσει;

sweet dreams
03-04-15, 12:14
Ευχαριστώ πολύ, θα ασχοληθώ μόλις επιστρέψω σπίτι. Απ' ό,τι είδα ένας χρήστης που είχε παρόμοιο πρόβλημα - κατέβαζε snr χωρίς αποτέλεσμα - η σύνδεσή του ήταν κλειδωμένη στα 12000 και με ένα τηλεφώνημα μπορούν το ξεκλειδώσουν. Μπορεί να είναι κι αυτό αν και μου φαίνεται τραγικό να με έχουν κλειδωμένο στα 6000. Το annetuation δεν εξαρτάται από την απόσταση από το dslam? Οπότε με 15.0 θα έπρεπε θεωρητικά να φτάνω στα 22000, πρακτικά έστω και στα 15000 με ένα χαμηλό Snr. Σκέφτομαι σωστά ή έχω καταλάβει κάτι λάθος απ όσα έχω διαβάσει;

To SNR και το κατέβασμα του δεν είναι το "φάρμακο δια πάσαν νόσον και δια πάσαν μα@@@ιαν'' και νομίζω ότι το έχουμε και λίγο "ξεφτιλίσει" το

συγκεκριμένο θέμα εδώ μέσα.

Κοιτάζεις πρώτα τα στοιχεία σου και μετά θα δείς τι φταίει και τι μπορεί να κάνεις. Αν η γραμμή σου είναι κλειδωμένη για κάποιο λόγο από τον πάροχο,

θα πάρεις τηλέφωνο και θα ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς συμβαίνει. To TSNR του ΟΤΕ είναι στο 9 και αν έχεις 15 annetuation και φυσικά δεν συμβαίνει

κάτι στραβό στην γραμμή σου, η ταχύτητα σου θα είναι μια χαρά και δεν θα χρειάζεται να "παλεύεις" με το κατέβασμα του SNR και με τις αρνητικές

συνέπειες που μπορεί να έχει στην σύνδεση σου.

stefan_city
03-04-15, 12:44
Με τις τιμές που αναφέρεις, και θεωρώντας πως η συνδεσμολογία σου είναι σωστή, δύο πράγματα μοιάζουν πιο πιθανά:

1. Δεν συγχρονίζεις σε ADSL2+. Μέσα από το interface του ρούτερ, στο Status->Device Info μπορείς να το ελέγξεις. Σε αυτή την περίπτωση, ένα reset στο router πολύ πιθανό να είναι αρκετό. Τα στοιχεία σου (username&password) θα επανέλθουν αυτόματα από το σύστημα.

2. Είσαι κλειδωμένος σε 6άρι προφίλ. Το όριο στο οποίο βρίσκεσαι, παλιότερα προφανώς είχε άλλο πελάτη που θα συγχρόνιζε με max 6Mbps, και δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα για να σε βάλουν στο default 24άρι.

Συνοψίζοντας, κάνε reset το ρούτερ σου, κι αν σου δίνει ίδιες τιμές, δήλωσε βλάβη. Αν δεν είναι προβληματικό το όριο, μέσα στη μέρα θα έχει διορθωθεί.;)

kganitis
03-04-15, 16:16
Έχω λοιπόν τα βασικά στοιχεία για τη γραμμή μου, τα οποία και διευκρινίζω ότι δεν άλλαξαν σε κάτι μετά από hard reset.

153324153325

Λέω αρχικά να τηλεφωνήσω στον ΟΤΕ για την περίπτωση που είμαι κλειδωμένος σε 6άρι, να δω πώς θα πάει με 24άρι και μετά βλέπουμε.

Edit: Έκανα το τηλεφώνημα και όντως ήμουν κλειδώμενος σε 6άρι. Μόλις έρθει το 24άρι θα ενημερώσω!

Edit2: Όλα τέλεια! Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την πολύτιμη βοήθεια! :) Άμεση εξυπηρέτηση κι από τον ΟΤΕ εντός μίας ώρας από το τηλεφώνημα. 153332

stefan_city
03-04-15, 20:37
Όλα καλά λοιπόν. Καλορίζικη η γραμμή. ;)

sweet dreams
03-04-15, 20:56
Έχω λοιπόν τα βασικά στοιχεία για τη γραμμή μου, τα οποία και διευκρινίζω ότι δεν άλλαξαν σε κάτι μετά από hard reset.

153324153325

Λέω αρχικά να τηλεφωνήσω στον ΟΤΕ για την περίπτωση που είμαι κλειδωμένος σε 6άρι, να δω πώς θα πάει με 24άρι και μετά βλέπουμε.

Edit: Έκανα το τηλεφώνημα και όντως ήμουν κλειδώμενος σε 6άρι. Μόλις έρθει το 24άρι θα ενημερώσω!

Edit2: Όλα τέλεια! Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την πολύτιμη βοήθεια! :) Άμεση εξυπηρέτηση κι από τον ΟΤΕ εντός μίας ώρας από το τηλεφώνημα. 153332

Aν σου το επιτρέπουν οι συνθήκες καλωδίωσης, περιοχής και παρόχου, υπάρχει η δυνατότητα να πας και ποιο πάνω, κάνε, αν φυσικά θέλεις και μπορείς και

έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825).

antonis34
18-04-15, 15:19
Καλησπέρα. Το μοντεμ μου έχει κόκκινη την ένδειξη internet, παρόλα αυτά έχω πρόσβαση κανονικά. Τι σημαίνει αυτό;

Ακόμα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως θα αλλάξω τον κωδικό του wifi μου; Ευχαριστώ.

sweet dreams
18-04-15, 18:24
Καλησπέρα. Το μοντεμ μου έχει κόκκινη την ένδειξη internet, παρόλα αυτά έχω πρόσβαση κανονικά. Τι σημαίνει αυτό;

Ακόμα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως θα αλλάξω τον κωδικό του wifi μου; Ευχαριστώ.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι, μπορεί να έχει κολλήσει η ένδειξη.

Εδώ (https://www.ote.gr/documents/10280/1356999/ZTE_H108NS_Manual.pdf/e9a57072-8fd7-4616-8bed-5bae9da1736f) όλες οι ρυθμίσεις, Wireless, σελίδα 29.

antonis34
19-04-15, 00:17
Δεν λέει κάτι η σελίδα 29. Επειδή είμαι άσχετος με τεχνολογία, , διάβασα και σε άλλες σελίδες, αλλά είδα την λέξη "κωδικός" σε τρία τέσσερα σημεία. Μπερδεύτηκα. :(

sweet dreams
19-04-15, 00:47
Δεν λέει κάτι η σελίδα 29. Επειδή είμαι άσχετος με τεχνολογία, , διάβασα και σε άλλες σελίδες, αλλά είδα την λέξη "κωδικός" σε τρία τέσσερα σημεία. Μπερδεύτηκα. :(

Mια χαρά τα λέει η σελίδα, περίμενε να σου ανεβάσω φωτογραφίες του σεταρίσματος.

- - - Updated - - -


Δεν λέει κάτι η σελίδα 29. Επειδή είμαι άσχετος με τεχνολογία, , διάβασα και σε άλλες σελίδες, αλλά είδα την λέξη "κωδικός" σε τρία τέσσερα σημεία. Μπερδεύτηκα. :(

Πας > Interface Setup > Wireless μετά βάζεις στο SSID το όνομα που θέλεις, στο Pre-Shared Key έναν δύσκολο κωδικο του τύπου:s2APg@98hKR45&Gj67

βάζεις τα άλλα που σου έχω με τα βέλη όπως είναι στην εικόνα και πατάς SAVE. Κάνεις προληπτικά μια επανεκκίνηση του ρούτερ από το ρεύμα και

είσαι εντάξει. 154042 154043 154044

antonis34
19-04-15, 22:57
φίλε είναι προεπιλεγμένο το tkipaes αντί του aes. Μήπως είν καλύτερο;
Επίσης, authentication type μου χει σαν επιλογή και wpa-psk/wpa2-psk.

sweet dreams
19-04-15, 23:10
φίλε είναι προεπιλεγμένο το tkipaes αντί του aes. Μήπως είν καλύτερο;
Επίσης, authentication type μου χει σαν επιλογή και wpa-psk/wpa2-psk.

Βάλτα όπως σου τα έχω, είναι ποιο σίγουρες κρυπτογραφήσεις.

antonis34
23-04-15, 20:48
το κανα αλλά μετά δεν συνδεόταν με το μόντεμ και μου λεγε ότι έχει άλλες ρυθμίσεις, το κανα ρισετ και μου άφησε τις δικές του....
Τέσπα, τώρα έφυγα από την επαρχία, μόλις ξαναπάω θα το κοιτάξω.

sweet dreams
23-04-15, 23:21
το κανα αλλά μετά δεν συνδεόταν με το μόντεμ και μου λεγε ότι έχει άλλες ρυθμίσεις, το κανα ρισετ και μου άφησε τις δικές του....
Τέσπα, τώρα έφυγα από την επαρχία, μόλις ξαναπάω θα το κοιτάξω.

Ποιο modem;; :hmm: αυτό είναι το modem.

antonis34
26-04-15, 15:11
Ποιο modem;; :hmm: αυτό είναι το modem.

O υπολογιστής εννοώ. Έδειχνε το μόντεμ πιο "σβησμένο" με ένα χ κόκκινο δίπλα του και μου λεγε ότι δεν γίνεται να συνδεθεί, υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις.

sweet dreams
26-04-15, 16:29
O υπολογιστής εννοώ. Έδειχνε το μόντεμ πιο "σβησμένο" με ένα χ κόκκινο δίπλα του και μου λεγε ότι δεν γίνεται να συνδεθεί, υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις.

To X που λες που είναι;;; στο εικονίδιο της κάρτας δικτύου ή μέσα στο κέντρο δικτύου;;; τις ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή

τις έχεις κοιτάξει;;;

antonis34
01-05-15, 02:02
To X που λες που είναι;;; στο εικονίδιο της κάρτας δικτύου ή μέσα στο κέντρο δικτύου;;; τις ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή

τις έχεις κοιτάξει;;;

Μα αφού μόλις έκανα ρισέτ το μοντεμ, το χ έφυγε, μετά το "βλεπε" κανονικά ο υπολογιστής. Δε νομίζω να ναι κάρτα δικτύου.

sweet dreams
01-05-15, 09:51
Μα αφού μόλις έκανα ρισέτ το μοντεμ, το χ έφυγε, μετά το "βλεπε" κανονικά ο υπολογιστής. Δε νομίζω να ναι κάρτα δικτύου.

Είναι πολύ γενικά όλα που μας λες και δεν βοηθάνε. Μια γενική συμβουλή, αν αυτό γίνεται σε όλες τις συσκευές φταίνε οι ρυθμίσεις του ρουτερ

και πρέπει να τις αλλάξεις, αν γίνεται μόνο σε μια συσκευή κάτι φταίει στην συσκευή και δεν μπορεί να συνδεθεί, όχι απαραίτητα βλάβη αλλά

μια άλλη ρύθμιση στο ρούτερ που να συμπεριλαμβάνει και αυτή την συσκευή, ειδικά αν είναι παλιά η κάρτα δικτύου που έχει.

antonis34
01-05-15, 12:20
Είναι πολύ γενικά όλα που μας λες και δεν βοηθάνε. Μια γενική συμβουλή, αν αυτό γίνεται σε όλες τις συσκευές φταίνε οι ρυθμίσεις του ρουτερ

και πρέπει να τις αλλάξεις, αν γίνεται μόνο σε μια συσκευή κάτι φταίει στην συσκευή και δεν μπορεί να συνδεθεί, όχι απαραίτητα βλάβη αλλά

μια άλλη ρύθμιση στο ρούτερ που να συμπεριλαμβάνει και αυτή την συσκευή, ειδικά αν είναι παλιά η κάρτα δικτύου που έχει.

Μιλάμε για λαπτοπ toshiba ενός έτους, το c850. Αποκλείεται να φταίει αυτό. Μάλλον το ρουτεράκι κάτι μπερδεύτηκε.
Τέλος πάντων, τώρα έχω φύγει από την επαρχία και δεν το χω μπροστά μου. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια mate πάντως.

sweet dreams
01-05-15, 12:33
Μιλάμε για λαπτοπ toshiba ενός έτους, το c850. Αποκλείεται να φταίει αυτό. Μάλλον το ρουτεράκι κάτι μπερδεύτηκε.
Τέλος πάντων, τώρα έχω φύγει από την επαρχία και δεν το χω μπροστά μου. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια mate πάντως.

Oι παλιές συσκευές μπορεί να μην υποστηρίζουν τις νέες κωδικοποιήσεις και να μην μπορούν να συνδεθούν, αν φυσικά είναι θέμα κωδικοποίησης

και δεν φταίει κάτι άλλο(Μιλάμε για το AES και το WPA2-PSK πάντα έτσι;;;). Aφού η συσκευή είναι καινούργια κάποια άλλη ρύθμιση φταίει.

antonis34
01-05-15, 16:11
Oι παλιές συσκευές μπορεί να μην υποστηρίζουν τις νέες κωδικοποιήσεις και να μην μπορούν να συνδεθούν, αν φυσικά είναι θέμα κωδικοποίησης

και δεν φταίει κάτι άλλο(Μιλάμε για το AES και το WPA2-PSK πάντα έτσι;;;). Aφού η συσκευή είναι καινούργια κάποια άλλη ρύθμιση φταίει.
Ναι, αυτά τα δύο είχα βάλει. Βέβαια εκείνη τη μέρα που μιλήσαμε, έφευγα από την επαρχία, οπότε στα γρήγορα το κανα ένα ρισετ και έφυγα. Δεν κάθισα να το ψάξω πολύ.
Πρέπει να ασχοληθώ όταν ξανακατέβω κάτω. Αν και επειδή είναι ένα σπίτι και γύρω κανένα άλλο σε απόσταση 3 στρεμμάτων, δε μου φαίνεται να βάλω ισχυρη κωδικοποίηση, θα το αφήσω ως έχει αν μου ξανακάνει νερά.

manospcistas
01-05-15, 16:27
Δεν είναι ούτε θέμα κάρτας δικτύου αλλά ούτε και modem/router.
Οφείλεται στο γεγονός ότι τα Windows έχουν αποθηκευμένες ρυθμίσεις για άλλη κωδικοποίηση (π.χ. WPA-TKIP), και όταν κατά την σάρωση για δίκτυα βρουν το ίδιο όνομα δικτύου (SSID) αλλά με διαφορετική κρυπτογράφηση (WPA2-AES), εμφανίζουν ένα "Χ", που σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις που έχουν αποθηκευμένες δεν ταυτίζονται με αυτές που απαιτεί το δίκτυο για την σύνδεση.
Αν κάνεις reset το modem/router και η κρυπτογράφηση γυρίσει σε WPA-TKIP, το αναγνωρίζουν ξανα.

Θα πρέπει να ρυθμίσεις το wireless με κωδικοποίηση WPA2-AES, και όταν εμφανιστεί το κόκκινο "X", θα πας "Πίνακας Ελέγχου" -> "Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης" -> στην πλαϊνή μπάρα θα επιλέξεις "Διαχείριση ασύρματων δικτύων" και θα διαγράψεις το δίκτυο σου.
Το κόκκινο Χ θα φύγει και θα μπορέσεις να συνδεθείς με τον κωδικό που έχεις ορίσει.

antonis34
02-05-15, 01:30
aaaa, μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ, θα το τσεκάρω και αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.