PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα μπράβο στον οτε μετά απο ένα μηνα ταλαιπωρίας μου



cchristos1
03-04-15, 11:22
Ενα μπράβο στον οτε μετά απο ένα μηνα ταλαιπωρίας μου στην forthnet και αφού σχεδόν “πεισματικά” δεν δίνανε την βλάβη στον ΟΤΕ, έφυγά και πήγα στον ΟΤΕ.

Έγινε λοιπόν η ενεργοποίηση μου στον οτε όπου διαπιστώθηκε η βλάβη μου. Την επόμενη ημέρα έγινε η επιδιόρθωση της και πλέον είμαι στις ταχύτητες που σας δείχνω.
153300

η ταλαιπωρίας μου φαίνεται εδώ που είναι όλα μαζί
http://www.adslgr.com/forum/threads/870658-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%91%CE%A4%CE%95-%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%8D%CE%B3%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CF%83%CE%B1%CF%82

djpar
04-04-15, 08:30
2 βδομαδες με παρασιτα, 2 βδομαδες χωρις τηλεφωνο, κανω αιτηση στον οτε (απο forthnet), σε 4 μερες ειχα μπει οτε την 5η με πηρε τεχνικος οτε, ειχε μπει στην πολυκατοικια και επειδη δεν ημουν πηγε στον οροφο που του ειπα πηρε τηλεφωνο ακουσε το τηλεφωνο να χτυπαει και μου λεει φιλε σε εφτιαξα. απο 9mbps forthnet στα 16 οτε (βεβαια κλειδωνω στα 12 για σταθεροτητα).
Δεν φταιει η forthnet απλα να ξερεις οτι αν η γραμμη εχει προβλημα ΔΕΝ προκειται να φτιαξει ποτε, μονο σε οτε θα σου αλλαξουν καλωδιο, εγω ετσι καταλαβα και πλεον θα αναγκαστω να μεινω οτε

cchristos1
04-04-15, 09:51
2 βδομαδες με παρασιτα, 2 βδομαδες χωρις τηλεφωνο, κανω αιτηση στον οτε (απο forthnet), σε 4 μερες ειχα μπει οτε την 5η με πηρε τεχνικος οτε, ειχε μπει στην πολυκατοικια και επειδη δεν ημουν πηγε στον οροφο που του ειπα πηρε τηλεφωνο ακουσε το τηλεφωνο να χτυπαει και μου λεει φιλε σε εφτιαξα. απο 9mbps forthnet στα 16 οτε (βεβαια κλειδωνω στα 12 για σταθεροτητα).
Δεν φταιει η forthnet απλα να ξερεις οτι αν η γραμμη εχει προβλημα ΔΕΝ προκειται να φτιαξει ποτε, μονο σε οτε θα σου αλλαξουν καλωδιο, εγω ετσι καταλαβα και πλεον θα αναγκαστω να μεινω οτε

Φίλε μου djpar, σεβαστή η άποψη σου αλλά δεν την δέχομαι σαν καταναλωτής.
Είμαι στον χώρο από το 1987, και εποχές vivodi με voip.
Για προβλήματα σαν αυτό που περιγράφω υπάρχει η ΕΕΤΤ.
Η ένσταση μου στο δικό μου πρόβλημα ήταν ότι η Forthnet δεν «μπορούσε» να δώσει το πρόβλημα στον ΟΤΕ γιατί η γραμμή μου ήταν «καθαρή» (πόσο μάλλον στην δική σου περίπτωση που είχες παράσιτα και διακοπές)
Ο χώρος της γραμμής μου είναι επαγγελματικός και ΑΠΑΙΤΩ από τον πάροχο μου την ανάλογη συμπεριφορά.
Το εάν πληρώνει η Forthnet στον ΟΤΕ για τέτοιου είδους προβλήματα είναι θέμα δικό τους.
Εάν ο ΟΤΕ δεν κάνει σωστά την δουλειά του να τον κυνηγήσουν οι εναλλακτικοί πάροχοι, δεν είναι δουλειά του τελικού καταναλωτή.
Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα – μπανανία που την έχουμε καταντήσει, οι εναλλακτικοί απλά κατεβάζουν τις τιμές και ο κόσμος πηγαίνει μόνον για αυτόν το λόγο.
Αυτός ήταν και ο λόγος που έμεινα στην Forthnet 8 χρόνια και έχω άλλες 2 συνδέσεις.
Το ότι κάποια πράγματα είναι αδύνατον να αλλάξουν το γνωρίζω πχ από την σύνδεση που σου γράφω είμαι στα 11mpbs και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι ότι και να κάνω καθώς είμαι πολύ μακριά από το ΑΚ.
Στο κέντρο της πόλης όμως, όπου και είχα το πρόβλημα σε απόσταση κάτω από 1χιλμ (τα καλώδια, επιβεβαιωμένο από Forthnet)η Forthnet τι έκανε?
Στην αρχή με χρέωσε για επίσκεψη τεχνικού γιατί ήταν δικό μου πρόβλημα, και όταν το έφτιαξα « μας συγχωρείτε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο»
Σε απλά ελληνικά δηλαδή ελάτε «μαϊμουδάκια» σε μένα με τις καλές τιμές και προσφορές και όταν έχετε πρόβλημα εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Η παραπάνω συμπεριφορά είναι ανεπίτρεπτη για μια εταιρία του μεγέθους της Forthnet.
Εν κατακλείδι πληρώνω 1 ½ φορά πάνω από ότι πλήρωνα και πλέον έχω τις υπηρεσίες , τις οποίες πληρώνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.