PDA

Επιστροφή στο Forum : Το χρονικό της ταλαιπωρίας..(long post!)



cpu0
29-03-07, 20:01
Είχα γράψει από καιρό το κειμενάκι αυτό και σκεφτόμουν να το δημοσιεύσω όταν θα ερχόταν το αίσιο τέλος.. Αλλά μια και βλέπω ότι κάτι τέτοιο είναι μακρινό αν όχι απίθανο ενδεχόμενο πήρα την απόφαση να το δημοσιεύσω.. Τώρα μάλιστα που οτε ανακοίνωσε τα 4 κ 8 Mb/s φτιάχνει καλή αντίθεση! Λόγω μεγέθους μάλλον θα ταίριαζε περισσότερο σε blog βέβαια αλλά ας είναι..!

Λοιπόν η ιστοριούλα μου πάει ως εξής..
Το χρονικό της ταλαιπωρίας..
Ή αλλιώς ADSL αλά ελληνικά!
Μετά από μια μινι έρευνα αγοράς ( που αποδείχτηκε τουλάχιστο μάταιη..) κατέληξα –αφού καλύπτομαι μόνο από OTE - παραμονές πρωτοχρονιάς να παραγγείλω σε μια eml-microland το jetpack (isdn) altec telecoms στα 1024 (υποτίθεται πως είχε κ μια κάμερα δώρο αλλά όταν πήρα το πακέτο στα χέρια μου είπαν ότι τελείωσε, στο site βέβαια ακόμα την εμφάνιζαν για κανα δίμηνο μετά, έτσι για να δελεάζουν τον κόσμο..! :mad: ). Μεσολαβούν κ οι αργίες, τέλος πάντων σε πολύ λογικά πλαίσια, περίπου 15 ημέρες μετά η γραμμή μου ενεργοποιείται (βλέπω το fritz να κάνει απόπειρες να συνδεθεί - Δυστυχώς με το τραγικά άθλιας ποιότητας splitter του πακέτου δεν κατορθώνει να συγχρονίσει ούτε στα μισά της ονομαστικής ταχύτητας – ας όψεται και η μεγάλη απόσταση μου από το DSLAM + o θόρυβος..).
Συνδέω το fritz απευθείας και – ε ναι! Συγχρονίζει, στα 696 όμως! Ωπ λέω την πατήσαμε! Ψάχνω λιγάκι κ μαθαίνω ότι η ένδειξη είναι σωστή, για την 768 (νεύρα..)
Αγοράζω την επόμενη splitter από οτε (alcatel) -> attainable data rate ~1900 αλλά εγώ συγχρονίζω στα 696-768! :mad: :mad:
Παίρνω λοιπόν τηλ στο 13813, περιμένω το δεκάλεπτο-τεταρτάκι μου και περιγράφω την κατάσταση, όσο καλύτερα μπορούσα. Τελικώς, ο υπάλληλος μου λέει <<οκ, υπάρχει πρόβλημα θα το δηλώσω βλάβη στον οτε>> κ κλείνουμε. Μετά από μερικές μέρες έρχεται η απάντηση του τεχνικού του ΟΤΕ – σε μένα μόνο και όχι στην αλτεκ που είναι κάτοχος της γραμμής και μπορεί να ζητήσει τη σωστή ταχύτητα:
-Η γραμμή δεν έχει βλάβη, οι ταχύτητες είναι κανονικές για τη «βασική» ταχύτητα (ναι την 768 εννοούσε!)
-Μα το γνωριζω αυτό αλλά εγώ πλήρωσα 1024!
-Α μου κάνουν, η αίτηση έγινε για 768, έπρεπε να δηλωθεί λάθος ταχύτητα όχι βλάβη…
-Μα αυτό τους είχα πει!….:evil: :mad:
Άντε πάλι τηλέφωνα στην αλτεκ, αναμονές, ανούσιες συμβουλές άχρηστων τεχνικών (σορι dudes! :sorry: ) για εγκατάσταση άλλου antivirus, κλείσιμο του firewall, restart του fritz που είχα ήδη κάνει μόνος μου 15 φορες κλπ κλπ..(πάλι καλά που ήταν ακόμα δωρεάν η κλήση στην τ/υ της αλτεκ, τώρα τους τα σκάμε κιόλας..! ). Διαπιστώνουν ότι «έχει γίνει κάποιο λάθος, θα διορθωθεί και θα επικοινωνήσουν μαζί μου».. Να τονίσω ότι αυτό το διάστημα η σύνδεση στα 768 λειτουργούσε περίφημα από άποψη ταχυτήτων.. Ώσπου κάποια στιγμή κάποιες μέρες μετά με πετά έξω και στο Event Log λέει: PPPoE error: Timeout. Ε σκέφτομαι προφανώς με αναβαθμίζουν κ όντως λίγο μετά συγχρονισμός στα 1024- επιτέλους! Περιμένω μέχρι το απόγευμα, βράδυ, επόμενη βράδυ, με καλούν από αλτεκ να μου πουν ότι η γραμμή είναι πλέον 1024 και η χρέωση μου ξεκινά από τη μέρα που έχω 1024 (2 εβδομάδες σχεδόν είχα 768 δωρεάν δλδ! προς τιμή τους ότι αναγνώρισαν το λάθος τους όπως έπρεπε να γίνει!). Το PPPoE error όμως παραμένει και η γραμμή δηλώνεται - κατευθείαν με την ενεργοποίηση - βλάβη! Αυτό πρέπει να είναι ρεκόρ, η πιο γρήγορη βλάβη :D
Μέρες μετά διορθώνεται και αυτό από τον πΟΤΕ.. Και φτάνουμε στην κατάσταση από το Φεβρουάριο μέχρι σήμερα…. Ταχύτητες Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ε-Σ χειρότερες από 56κ το απόγευμα, μέχρι 300κ τα πρωινά (κατά κανόνα..υπάρχουν κ οι φορές που λες: κοίτα να δεις! Σαν κάτι να γίνεται! Και μετά από 3-5-25 ώρες τα ίδια σκ***..) Ειδικά πριν λίγο καιρό σκεφτόμουν σοβαρά να γυρίσω στο νετμοντ, οι σελίδες φόρτωναν πιο γρήγορα, χωρίς πλάκα! Μια από τις φορές που κάλεσα στο 13813 είχε πολύ γέλιο:
-Χμ, μου λέτε ότι οι ταχύτητές σας είναι πολύ χαμηλές, για να δοκιμάσουμε ping σε έναν δικό μας server
-(έχω στραβώσει ήδη αλλά υπακούω) Εντάξει, παίζει στα 40-80 ms, αλλά σας λέω κατεβάζω από tucows.acn.gr και δεν ξεπερνά ποτέ τα 20κβ/σ!
-Λυπάμαι δεν μπορώ να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ το ping σας είναι αρκετά καλό!!!! (υπόψιν 37-60μς για το πρώτο hop) :evil: :worthy: :mad:
Ε κάπου εκεί τα παίρνω του ανεβάζω τη φωνή κ το δηλώνει μια χαρά! Τελικά πολιτισμένα κ χωρίς φωνές, λυπάμαι που το λέω, αλλά πολλές φορές δε βγάζεις μ’ αυτούς στα call centers…:down:
Όχι βέβαια οτι βγήκε κ κάτι, οι ταχύτητες παραμένουν πολύ κάτω του μισού. Για εξωτερικό ας το αφήσουμε.. megashares επίσης κάτω από 10, rapidshare αρχεία 100mb συνήθως κόβεται το download αφού παίρνει ώρες!.. Από την αλτεκ μου είχαν πει ότι ο οτε «έκλεισε» τη βλάβη κ για τις ταχύτητες «ο οτε έχει γενικό πρόβλημα στη Β. Ελλάδα αυτή την περίοδο, σε 1-2 βδομάδες αν παραμείνει δηλώστε πάλι βλάβη!». Φυσικά πέρασε μήνας κ πάλι τα ίδια, δηλ ξαναδήλωσα βλάβη, ξανάκλεισε το θέμα χωρίς να αλλάξει τπτ κ χωρίς καν να επικοινωνήσουν μαζί μου τεχνικοί από τον πΟΤΕ..

Πιστεύω πως αυτή είναι μια αντιπροσωπευτική εικόνα για τον τρόπο με τον οποίο έρχεται το «γρήγορο» internet στο Ελλαδιστάν μας.. Ξέρω βέβαια αρκετούς φίλους μου με ταχύτητες κοντά στις ονομαστικές, και πολύ λιγότερα προβλήματα από τα δικά μου, αλλά εδώ στο adslgr βλέπω και άλλους με χειρότερα..
Έχω περάσει προ πολλού το στάδιο της αγανάκτησης, απλά αισθάνεται κανείς την κοροιδία κατάμουτρα, την αδιαφορία των isp’s γι’ αυτό που αγοράζουν χονδρική από τον ΟΤΕ και μεταπωλούν στους πελάτες τους.. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω, όπως και πολλοί άλλοι απ’ ότι βλέπω στα threads για τον οτε! Μάλλον μένει να συμβιβαστούμε!? Καμιά πρόταση μπας και μου δώσουν λίγη σημασία? Ευχαριστώ σε όποιον έφτασε μέχρι εδώ:D
Α είμαι στο dslam ΕΞΟΧΗ (μετά το Ρετζίκι) κ υπάγεται η γραμμή στο ΤΕΚ Τούμπας απότι έμαθα από οτε.. Ποστάρω εδώ αφού τα προβλήματα οφείλονται στον οτε κατά κύριο λόγο, άλλωστε δοκιμάζω κ με hol με ακριβώς ίδιες ταχύτητες..

Υ.Γ.Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να μπει στο φόρουμ της αλτεκ, αν κάποιος μοντ έχει αυτή την άποψη, μετακινήστε το!
Υ.Γ.2: Αν υπάρχει κανας άλλος ταλαιπωρημένος από το DSLAM «εξοχή» ας αφήσει κ αυτός τις εντυπώσεις του!:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.