PDA

Επιστροφή στο Forum : εκκίνηση χωρίς αιτια



Σελίδες : [1] 2

chat1978
12-04-15, 22:35
Εχω ενα σύστημα που το βάζω σε hibernation μέσω windows 8.1
Το βράδυ και μόνο το βράδυ κάτι γίνεται και το πρωί το βρίσκω ανοιχτό.
Κάποια φάση πίστευα ότι κάτι κάνει η γυναίκα μου αλλά τελικά κάποιες φορές που σηκώθηκα νωρίτερα πάλι ήταν ανοικτό.
Αν το ξαναβάλω σε hybernation τότε μέχρι το απόγευμα μένει κλειστό.

Έχω ελέγξει στο bios και μόνο την επιλογή με το double click to start είχα ενεργη. Τώρα και αυτή είναι ανενεργη αλλά ακόμα συμβαίνει το power on.

Σκέφτομαι κανένα wake on lan αν και είναι ανενεργό.

Καμία ιδέα;
Το mobo είναι gigabyte

dimitris.taxideytis
12-04-15, 22:51
Ελεγξε το windows update.
Σε μενα απο προεπιλογη ειναι ρυθμισμενο στις 3 τα ξημερωματα...

chat1978
13-04-15, 00:50
Ελεγξε το windows update.
Σε μενα απο προεπιλογη ειναι ρυθμισμενο στις 3 τα ξημερωματα...

Πράγματι δίκιο είχες.
Έχει μάλιστα μια επιλογή που λέει αν θες να κάνει wake up τον υπολογιστή.

Ευχαριστώ και solved

stelios4711
13-04-15, 00:56
Σε cmd γράφεις powercfg lastwake και βλέπεις τι ήταν αυτό που τον ενεργοποίησε

chat1978
13-04-15, 09:30
Δηλαδή μπορεί το λειτουργικό ενώ κλείνει να πει στο σύστημα ξύπναμε τότε;
Παρόλο πχ στο bios δεν υπάρχει ρύθμιση για alarm?

Μπορεί να το κάνει κάποιος και χειροκίνητα αυτό;

sweet dreams
15-04-15, 21:20
Μπορεί να το κάνει κάποιος και χειροκίνητα αυτό;

Αν εννοείς να ανοίγει μόνος του ο υπολογιστής, μπορείς να το κάνεις μέσα από το χρονοδιάγραμμα εργασιών. 153837

biggeo65
16-04-15, 14:41
Δηλαδή μπορεί το λειτουργικό ενώ κλείνει να πει στο σύστημα ξύπναμε τότε;
Παρόλο πχ στο bios δεν υπάρχει ρύθμιση για alarm?

Μπορεί να το κάνει κάποιος και χειροκίνητα αυτό;

Nαι μπορεί. Το hybernation δεν είναι το ίδιο με τον Τερματισμό λειτουργίας.
Οποιαδήποτε διεργασία των Windows μπορεί να επαναφέρει τον υπολογιστή σε λειτουργία από hybernation.
Aπό τερματισμό λειτουργίας δεν μπορεί, εκτός αν υπάρχει ρύθμιση στο BIOS.

chat1978
16-04-15, 19:03
Nαι μπορεί. Το hybernation δεν είναι το ίδιο με τον Τερματισμό λειτουργίας.
Οποιαδήποτε διεργασία των Windows μπορεί να επαναφέρει τον υπολογιστή σε λειτουργία από hybernation.
Aπό τερματισμό λειτουργίας δεν μπορεί, εκτός αν υπάρχει ρύθμιση στο BIOS.

Εγώ ξέρω ότι είναι ακριβώς ίδιο για το σύστημα. Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει από την ms σχετικά με τα προβλήματα του re-annimate.
Φαντάζομαι το bios επιτρέπει διαφορετικούς λόγους που το συστημα μπορεί να ξαναξεκινήσει.

Ευχαριστώ πάντως

sweet dreams
16-04-15, 20:38
Εγώ ξέρω ότι είναι ακριβώς ίδιο για το σύστημα. Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει από την ms σχετικά με τα προβλήματα του re-annimate.
Φαντάζομαι το bios επιτρέπει διαφορετικούς λόγους που το συστημα μπορεί να ξαναξεκινήσει.

Ευχαριστώ πάντως

Aφού είναι ίδιο πως άνοιξε μόνος του ο υπολογιστής σου;;; Aυτό που λέει ο @biggeo, η κάθε κατάσταση είναι διαφορετική (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/sleep-and-hibernation-frequently-asked-questions). Από τερματισμό ανοίγεις

τον υπολογιστή από ρύθμιση στο bios ή από WOL, ενώ από τις άλλες καταστάσεις μπορεί να ανοίξει και από τα Windows.

chat1978
16-04-15, 23:28
Aφού είναι ίδιο πως άνοιξε μόνος του ο υπολογιστής σου;;; Aυτό που λέει ο @biggeo, η κάθε κατάσταση είναι διαφορετική (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/sleep-and-hibernation-frequently-asked-questions). Από τερματισμό ανοίγεις

τον υπολογιστή από ρύθμιση στο bios ή από WOL, ενώ από τις άλλες καταστάσεις μπορεί να ανοίξει και από τα Windows.

Να σας πω, δεν ήξερα ότι μπορείς να πεις στο bios όταν κλείνει να ανοίξει σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή, αλλά τώρα που το ξέρω δεν συμφωνώ με αυτό που λέτε.
Απλά πιστεύω ότι τα windows όταν κλείνουν δεν στέλνουν κάποιο μήνυμα στο bios, σε αντίθεση με το hybernation.

Γιατί το συστημα ουστιαστικά κλείνει και όταν ανοίγει ουστιαστικά είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται από διάφορα που έχουν συμβεί.

sweet dreams
17-04-15, 00:13
Να σας πω, δεν ήξερα ότι μπορείς να πεις στο bios όταν κλείνει να ανοίξει σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή, αλλά τώρα που το ξέρω δεν συμφωνώ με αυτό που λέτε.
Απλά πιστεύω ότι τα windows όταν κλείνουν δεν στέλνουν κάποιο μήνυμα στο bios, σε αντίθεση με το hybernation.

Γιατί το συστημα ουστιαστικά κλείνει και όταν ανοίγει ουστιαστικά είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται από διάφορα που έχουν συμβεί.

Δεν καταλαβαίνω στο τι δεν συμφωνείς. Ότι ο τερματισμός είναι διαφορετική λειτουργία από την αδρανοποίηση ή από την αναστολή λειτουργίας;;;

Mε τον τερματισμό το σύστημα τερματίζει τα Windows και κλείνει εντελώς, χρειάζεται μια ενέργεια μέσα από το Bios για να ενεργοποιηθεί πάλι.

Mε την αδρανοποίηση γίνεται αποθήκευση των εργασιών, ανοικτών προγραμμάτων κ.λ.π. και μετά γίνεται τερματισμός. Έτσι όταν ενεργοποιήσουμε

πάλι το σύστημα θα φορτωθούν οι εργασίες και τα προγράμματα όπως τα είχαμε αφήσει. Με την αναστολή λειτουργίας γίνεται μια παύση στο

σύστημα γι' αυτό και στην επιστροφή μπαίνει κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας, είναι όλα φορτωμένα και έτοιμα. Τι είναι ίδιο;;;;

Έχει ο υπολογιστής σου και τις δύο ενέργειες και είδες ότι είναι ίδιες ή εννοείς κάτι άλλο;;; 153935

chat1978
17-04-15, 00:57
Δεν καταλαβαίνω στο τι δεν συμφωνείς. Ότι ο τερματισμός είναι διαφορετική λειτουργία από την αδρανοποίηση ή από την αναστολή λειτουργίας;;;

Mε τον τερματισμό το σύστημα τερματίζει τα Windows και κλείνει εντελώς, χρειάζεται μια ενέργεια μέσα από το Bios για να ενεργοποιηθεί πάλι.

Mε την αδρανοποίηση γίνεται αποθήκευση των εργασιών, ανοικτών προγραμμάτων κ.λ.π. και μετά γίνεται τερματισμός. Έτσι όταν ενεργοποιήσουμε

πάλι το σύστημα θα φορτωθούν οι εργασίες και τα προγράμματα όπως τα είχαμε αφήσει. Με την αναστολή λειτουργίας γίνεται μια παύση στο

σύστημα γι' αυτό και στην επιστροφή μπαίνει κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας, είναι όλα φορτωμένα και έτοιμα. Τι είναι ίδιο;;;;

Έχει ο υπολογιστής σου και τις δύο ενέργειες και είδες ότι είναι ίδιες ή εννοείς κάτι άλλο;;; 153935

Σαν σύστημα δεν αναφέρομαι στο λειτουργικό. Άλλωστε δεν είναι αυτό που ξυπνά τον υπολογιστή.
Αναφέρομαι στο hardware+bios. Και αυτό που δεν γνώριζα είναι ότι μπορούσες να πεις στο bios ξύπνα την τάδε ώρα, επιπλέον όλων των ρυθμίσεων που έχει όπως double click, keyboard, alarm κτλ κτλ
Τώρα τι κάνει το λειτουργικό και τι κόλπα χρησιμοποιεί είναι άλλη ιστορία. Ξέρω πχ ότι για παλαιότερο standby έπρεπε το bios και η μητρική να το υποστηρίζουν.
Αλλά το hybernate είναι κανονικό shutdown με διαφορετικό αν θες sequence όπως το περιγράφεις.
Απλά εγω εστίαζα στον όρο σύστημα ως hardware+bios.
Κάπου χαθήκαμε στην μετάφραση και ζητώ συγνώμη για πιθανά σπαταλημένο χρόνο

sweet dreams
17-04-15, 01:09
Σαν σύστημα δεν αναφέρομαι στο λειτουργικό. Άλλωστε δεν είναι αυτό που ξυπνά τον υπολογιστή .


Φαντάζομαι ότι εδώ αναφέρεσαι μόνο στην περίπτωση που ο υπολογιστής έχει κλείσει με τερματισμό, αλλιώς από αδρανοποίηση και αναστολή

μπορεί να "ξυπνήσει" από το λειτουργικό.

chat1978
17-04-15, 11:59
Φαντάζομαι ότι εδώ αναφέρεσαι μόνο στην περίπτωση που ο υπολογιστής έχει κλείσει με τερματισμό, αλλιώς από αδρανοποίηση και αναστολή

μπορεί να "ξυπνήσει" από το λειτουργικό.

Εδώ είναι που διαφωνούμε.
Εγώ θεωρώ ότι στο shutdown και hybernation το σύστημα κλείνει! Κατά την γνώμη του bios (όπου και έστιαζα από την αρχή) το σύστημα είναι στην ίδια κατάσταση, κλειστό.
Όταν ξεκινήσει, περνά τα ίδια στάδια και τα windows με βάση ένα αρχείο που έχουν αποθηκεύσει συνεχίζουν από hybernation ή κανονικό load.
Τώρα αν το λειτουργικό κατά την διάρκεια του hybernation, κάνει register alarms εντάξει. Αυτή την δυνατότητα δεν την ήξερα. Όμως αν εγώ έχω usb με ubuntu, τότε στο ξύπνημα windows δεν θα δώ.
Αν μετά κάνω shutdown το ubuntu και βγάλω το stick, τα windows θα συνεχίσουν από το hybernated state.

Συνεπώς το bios σκασίλα του αν κάνεις shutdown ή hybernate. Γιαυτό και λέω ότι είναι το ίδιο. Εσύ κάνεις τον διαχωρισμό στο τι επιτρέπει το λειτουργικό ανάμεσα στην ροή του shutdown και hybernate.

sweet dreams
17-04-15, 12:20
Εδώ είναι που διαφωνούμε.
Εγώ θεωρώ ότι στο shutdown και hybernation το σύστημα κλείνει! Κατά την γνώμη του bios (όπου και έστιαζα από την αρχή) το σύστημα είναι στην ίδια κατάσταση, κλειστό.
Όταν ξεκινήσει, περνά τα ίδια στάδια και τα windows με βάση ένα αρχείο που έχουν αποθηκεύσει συνεχίζουν από hybernation ή κανονικό load.
Τώρα αν το λειτουργικό κατά την διάρκεια του hybernation, κάνει register alarms εντάξει. Αυτή την δυνατότητα δεν την ήξερα. Όμως αν εγώ έχω usb με ubuntu, τότε στο ξύπνημα windows δεν θα δώ.
Αν μετά κάνω shutdown το ubuntu και βγάλω το stick, τα windows θα συνεχίσουν από το hybernated state.

Συνεπώς το bios σκασίλα του αν κάνεις shutdown ή hybernate. Γιαυτό και λέω ότι είναι το ίδιο. Εσύ κάνεις τον διαχωρισμό στο τι επιτρέπει το λειτουργικό ανάμεσα στην ροή του shutdown και hybernate.

Τα έγραψα και ποιο πάνω ότι είναι διαφορετικά πράγματα ακόμη και για το Bios. Στον τερματισμό τα Windows σταματάνε οριστικά και γι' αυτό δεν

μπορεί να γίνει ενεργοποίηση από αυτά αλλά μόνο από το Bios. Στην αδρανοποίηση(υβριδική για τα 8.1 και με επιλογή για τα 7) τα Windows είναι

σε κατάσταση standby και γι' αυτό ξεκινάνε ποιο γρήγορα και φυσικά μπορούνε να "ξυπνήσουν" χωρίς κάποια ενέργεια από το Bios. To σχόλιο με το

ubuntu δεν το κατάλαβα;;; αν ο υπολογιστής είναι σε αδρανοποίηση και κάνεις Boot από USB με Linux;;;

biggeo65
17-04-15, 12:22
Εδώ είναι που διαφωνούμε.
Εγώ θεωρώ ότι στο shutdown και hybernation το σύστημα κλείνει! Κατά την γνώμη του bios (όπου και έστιαζα από την αρχή) το σύστημα είναι στην ίδια κατάσταση, κλειστό.
Όταν ξεκινήσει, περνά τα ίδια στάδια και τα windows με βάση ένα αρχείο που έχουν αποθηκεύσει συνεχίζουν από hybernation ή κανονικό load.
Τώρα αν το λειτουργικό κατά την διάρκεια του hybernation, κάνει register alarms εντάξει. Αυτή την δυνατότητα δεν την ήξερα. Όμως αν εγώ έχω usb με ubuntu, τότε στο ξύπνημα windows δεν θα δώ.
Αν μετά κάνω shutdown το ubuntu και βγάλω το stick, τα windows θα συνεχίσουν από το hybernated state.

Συνεπώς το bios σκασίλα του αν κάνεις shutdown ή hybernate. Γιαυτό και λέω ότι είναι το ίδιο. Εσύ κάνεις τον διαχωρισμό στο τι επιτρέπει το λειτουργικό ανάμεσα στην ροή του shutdown και hybernate.

Eδώ είναι που κάνεις λάθος. Κατά το Hybernation το σύστημα δεν κλείνει,
απλά παραμένει σε κατάσταση αδράνειας και δεν τροφοδοτείται με ρεύμα.
Τα κυκλώματα του παραμένουν ανοικτά.

Στον τερματισμό δεν τροφοδο0τείται με ρεύμα και τα κυκλώματα του "κλείνουν".

Μάλιστα εδύ ο ίδιος έγραψες :

Ελεγξε το windows update.
Σε μενα απο προεπιλογη ειναι ρυθμισμενο στις 3 τα ξημερωματα...

Πράγματι δίκιο είχες.
Έχει μάλιστα μια επιλογή που λέει αν θες να κάνει wake up τον υπολογιστή.

Ευχαριστώ και solved

Σε περίπτωση που έκανες τερματισμό, το παραπάνω ΔΕΝ θα ξυπνούσε τον υπολογιστή.

Παραπάνω έχει μπει και λινκ της MS από τον sweet dreams,
eke;i μπορείς να δεις ότι δεν είναι το ίδιο.

Archon
17-04-15, 12:31
Το hibernation αποθηκευει την κατασταση στον δισκο. Ακομα και αν βγαλεις το ρευμα, την επομενη φορα που θα τον ανοιξεις, θα ξεκινησει απο κει που εμεινε. Δοκιμασμενο κατι μηνες στο λαπτοπ γιατι ειναι αργο για κανονικη εκκινηση. Το sleep ειναι στις μνημες και θελει τροφοδοσια γι' αυτο αν πεσει το ρευμα, κανει κανονικη εκκινηση.

sweet dreams
17-04-15, 12:40
Το hibernation αποθηκευει την κατασταση στον δισκο. Ακομα και αν βγαλεις το ρευμα, την επομενη φορα που θα τον ανοιξεις, θα ξεκινησει απο κει που εμεινε. Δοκιμασμενο κατι μηνες στο λαπτοπ γιατι ειναι αργο για κανονικη εκκινηση. Το sleep ειναι στις μνημες και θελει τροφοδοσια γι' αυτο αν πεσει το ρευμα, κανει κανονικη εκκινηση.

Στα 8.1 και σε κατάσταση sleep(αναστολή λειτουργίας) η μόνη παρενέργεια από διακοπή ρεύματος είναι το ξεκίνημα σαν να ήταν σε hibernation

(αδρανοποίηση), όλα τα υπόλοιπα μένουν και ανοίγουν όπως τα είχες αφήσει.

Archon
17-04-15, 13:29
Στα 8.1 και σε κατάσταση sleep(αναστολή λειτουργίας) η μόνη παρενέργεια από διακοπή ρεύματος είναι το ξεκίνημα σαν να ήταν σε hibernation

(αδρανοποίηση), όλα τα υπόλοιπα μένουν και ανοίγουν όπως τα είχες αφήσει.

Αφου ειναι hybrid χωρις τροπο αλλαγης (δεν το ξερω προσωπικα, εχω ακουσει να το λενε). Και στα 7 το υβριδικο ετσι ειναι. Κερδιζεις σε ταχυτητα επειδη θα ανοιξει απο τις μνημες αλλα αν πεσει το ρευμα, θα ανοιξει απο τον δισκο αλλα εισαι σιγουρος οτι θα ανοιξει απο κει που το αφησες

sweet dreams
17-04-15, 13:42
Αφου ειναι hybrid χωρις τροπο αλλαγης (δεν το ξερω προσωπικα, εχω ακουσει να το λενε). Και στα 7 το υβριδικο ετσι ειναι. Κερδιζεις σε ταχυτητα επειδη θα ανοιξει απο τις μνημες αλλα αν πεσει το ρευμα, θα ανοιξει απο τον δισκο αλλα εισαι σιγουρος οτι θα ανοιξει απο κει που το αφησες

Yπάρχει τρόπος αλλαγής, ανοίγεις γραμμή εντολών και γράφεις: powercfg -hibernate on > Enter και φτιάχνεις μια συντόμευση με εντολή:

rundll32.exe powrProf.dll,SetSuspendState . Έτσι μπορούμε να έχουμε την κλασσική αδρανοποίηση από την συντόμευση και την αναστολή

από το κουμπί στην έναρξη.

Archon
17-04-15, 14:18
Yπάρχει τρόπος αλλαγής, ανοίγεις γραμμή εντολών και γράφεις: powercfg -hibernate on > Enter και φτιάχνεις μια συντόμευση με εντολή:

rundll32.exe powrProf.dll,SetSuspendState . Έτσι μπορούμε να έχουμε την κλασσική αδρανοποίηση από την συντόμευση και την αναστολή

από το κουμπί στην έναρξη.

Χρησιμο για καποιον που εχει ή θα βαλει win8.
(Προσωπικα τουλαχιστον προς το παρον δεν μου αρεσουν. Ισως αν αναγκαστω, να τα βαλω, που δεν προκειται.) Ευχαριστω παντως.

chat1978
17-04-15, 21:23
Καταρχήν το λινκ εξηγεί πράγματα σε χρήστες που δεν ξέρουν ότι πριν τα windows υπάρχει κάτι άλλο.
Όμως σε ένα σημείο, στα αγγλικά, λέει το εξής

Hibernation is a power-saving state designed primarily for laptops. While sleep puts your work and settings in memory and draws a small amount of power, hibernation puts your open documents and programs on your hard disk, and then turns off your computer.
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ Sleep ή Stand By. Αυτά τα δύο πραγματικά δεν κλείνουν πλήρως τον υπολογιστή.
To Hybernation όμως κλείνει πλήρως τον υπολογιστή και γιαυτό και ακολουθεί το boot sequence από το μηδέν. Εξού και τα παραδείγματα που ανάφερα.
Ελπίζω να μην προσπαθείτε να με πείσετε για sleep ή stand by. Χρησιμοποιώ τους αγγλικούς όρους για να υπάρχει θέμα παρανόησης. Όχι ότι ξέρω τους Ελληνικούς.

Προσωπικά πιστεύω ότι το σύστημα κλείνει τελείως. Ίσως το bios υλοποιεί ένα διαφορετικό state που να επιτρέπει διαφορετικούς λόγους για να εκκινήσει το μηχάνημα.
Παντώς εγώ έχω κάνει resume από hybernation ακόμα και από αποσύνδεση από το δίκτυο. Αυτό δεν γίνεται για το sleep ή stand by.
Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν δυο διαφορετικές παράμετροι

Τι κάνει το bios
ΤΙ κάνει το λειτουργικό


Μερικά ακόμα quote

No - Hibernate uses no more power than if you have turned the computer off. The electricity used might be the interface trickle voltage you would normally see - like a green led on the MB or the leds at the connector of the integrated Ethernet.

If you believe it is still using power, then maybe you are thinking of suspend mode. That does use power while it is "off".
Υπάρχουν και κάποιες εξηγήσεις που φαίνεται να υποστηρίζουν αυτό που λέτε μεταξύ S4 και Off
http://superuser.com/questions/561252/hibernate-doesnt-use-power-or-does-it

Ελπίζω να είναι φανερό και κατανοητό ότι εστιάζω πλήρως στο τι κάνει το bios γιατί τα windows σαν λειτουργικό απλά ελέγχουν την ροή του loading.

Archon
17-04-15, 21:31
Αρα αφου ολα αυτα τα ξερεις, γιατι απορεις γιατι ανοιγει ο υπολογιστης σου? Μονος σου απαντησες στην ερωτηση σου. Ο,τι γραψαμε οι υπολοιποι, ηταν απλα στανταρντς που τα ηξερες. Αρα??? :hmm:

chat1978
17-04-15, 21:48
Αρα αφου ολα αυτα τα ξερεις, γιατι απορεις γιατι ανοιγει ο υπολογιστης σου? Μονος σου απαντησες στην ερωτηση σου. Ο,τι γραψαμε οι υπολοιποι, ηταν απλα στανταρντς που τα ηξερες. Αρα??? :hmm:

Νομίζω έχουμε χαθεί. Απλά για να είναι ξεκάθαρο.
Εγώ δεν ήξερα ότι μπορείς (δηλαδή το λειτουργικό) να πει στο bios, άνοιξε τον υπολογιστή τότε.
Και για αυτό ακριβώς απόρησα. Μετά μου εξηγήσατε πράγματα όπου οι δύο διακριτές πτυχές της υπόθεσης τσουβαλιάστηκαν σε μία.
Για μένα όμως ο διαχωρισμός ήταν ξεκάθαρος όπως τα βήματα και συνειδητά χρησιμοποιήσα του αγγλικούς όρους να μην έχουμε θέματα.
Ίσως να μην το μετέφερα καλά ίσως να οι απαντήσεις να ήταν γενικές όπως είναι και το help της microsoft.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για τον χρόνο όλων....

Αν θέλετε, το συνεχίζουμε αυστηρά και μόνο στο bios.

sweet dreams
17-04-15, 22:05
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ Sleep ή Stand By. Αυτά τα δύο πραγματικά δεν κλείνουν πλήρως τον υπολογιστή.
To Hybernation όμως κλείνει πλήρως τον υπολογιστή και γιαυτό και ακολουθεί το boot sequence από το μηδέν. Εξού και τα παραδείγματα που ανάφερα.
Ελπίζω να μην προσπαθείτε να με πείσετε για sleep ή stand by. Χρησιμοποιώ τους αγγλικούς όρους για να υπάρχει θέμα παρανόησης. Όχι ότι ξέρω τους Ελληνικούς.


Oι όροι και οι λειτουργίες είναι απλές, τις έχουμε γράψει και ποιο πάνω. Αναστολή λειτουργίας(sleep ή Stand by), στα Windows 7 υβριδική λειτουργία

που μπορεί να την διαχωρίσουμε σε καθαρά λειτουργία αδρανοποίησης(Ηibernate) και σε καθαρά λειτουργία Αναστολής λειτουργίας(sleep ή Stand by)

μέσα από τις επιλογές παροχής ενέργειας. 153972

Στα Windows 8.1 μπορούμε να τις χωρίσουμε με τον τρόπο που λέω στο post #20, αν δεν έχεις κάνει αυτό δεν χρησιμοποιείς λειτουργία καθαρής

αδρανοποίησης αλλά υβριδική λειτουργία που είναι περισσότερο προς την λειτουργία της καθαρής αναστολής λειτουργίας(sleep ή Stand by).

Ακόμη λοιπόν και στην καθαρή αδρανοποίηση(Ηibernate), ο υπολογιστής δεν κλείνει εντελώς αλλά μένει σε κατάσταση αδράνειας και καταναλώνει

λιγότερη ενέργεια από την αναστολή λειτουργίας(καθαρή ή υβριδική).

Eσύ λοιπόν αν πατάς αυτή 153971 την λειτουργία, χρησιμοποιείς την υβριδική λειτουργία, αλλά ακόμη και αν τις

χωρίσεις και πάλι ο υπολογιστής δεν θα κλείσει τελείως αλλά θα είναι σε κατάσταση αδράνειας με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας.

Το γράφει και η Microsoft εδώ. (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc)

Η αδρανοποίηση καταναλώνει λιγότερη ενέργεια σε σχέση με την αναστολή λειτουργίας και, όταν γίνεται επανεκκίνηση του υπολογιστή, επιστρέφετε στο σημείο που είχατε σταματήσει (αν και όχι τόσο γρήγορα όσο με την αναστολή λειτουργίας). Χρησιμοποιήστε τη λειτουργία της αδρανοποίησης εφόσον δεν θα χρησιμοποιήσετε το φορητό ή τον tablet υπολογιστή σας για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν θα έχετε τη δυνατότητα να φορτίσετε την μπαταρία στο διάστημα αυτό. Ελέγξτε πρώτα αν αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη στον υπολογιστή σας και, αν είναι, ενεργοποιήστε την.

chat1978
17-04-15, 23:08
Oι όροι και οι λειτουργίες είναι απλές, τις έχουμε γράψει και ποιο πάνω. Αναστολή λειτουργίας(sleep ή Stand by), στα Windows 7 υβριδική λειτουργία

που μπορεί να την διαχωρίσουμε σε καθαρά λειτουργία αδρανοποίησης(Ηibernate) και σε καθαρά λειτουργία Αναστολής λειτουργίας(sleep ή Stand by)

μέσα από τις επιλογές παροχής ενέργειας. 153972

Στα Windows 8.1 μπορούμε να τις χωρίσουμε με τον τρόπο που λέω στο post #20, αν δεν έχεις κάνει αυτό δεν χρησιμοποιείς λειτουργία καθαρής

αδρανοποίησης αλλά υβριδική λειτουργία που είναι περισσότερο προς την λειτουργία της καθαρής αναστολής λειτουργίας(sleep ή Stand by).

Ακόμη λοιπόν και στην καθαρή αδρανοποίηση(Ηibernate), ο υπολογιστής δεν κλείνει εντελώς αλλά μένει σε κατάσταση αδράνειας και καταναλώνει

λιγότερη ενέργεια από την αναστολή λειτουργίας(καθαρή ή υβριδική).

Eσύ λοιπόν αν πατάς αυτή 153971 την λειτουργία, χρησιμοποιείς την υβριδική λειτουργία, αλλά ακόμη και αν τις

χωρίσεις και πάλι ο υπολογιστής δεν θα κλείσει τελείως αλλά θα είναι σε κατάσταση αδράνειας με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας.

Το γράφει και η Microsoft εδώ. (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc)

Καθαρό hybernation από την αρχή. Υπάρχει κάπου που αναφέρω ότι κάνω sleep ή standby? Αν έχω κάνει το λάθος τότε μου έχει ξεφύγει να το διορθώσω αν γίνεται.

sweet dreams
17-04-15, 23:18
Καθαρό hybernation από την αρχή. Υπάρχει κάπου που αναφέρω ότι κάνω sleep ή standby? Αν έχω κάνει το λάθος τότε μου έχει ξεφύγει να το διορθώσω αν γίνεται.




Eσύ λοιπόν αν πατάς αυτή 153971 την λειτουργία, χρησιμοποιείς την υβριδική λειτουργία, αλλά ακόμη και

αν τις χωρίσεις και πάλι ο υπολογιστής δεν θα κλείσει τελείως αλλά θα είναι σε κατάσταση αδράνειας με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας.

Το γράφει και η Microsoft εδώ. (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc)

Eπειδή δεν έχει κυκλοφορήσει πολύ η διαδικασία που περιέγραψα ποιο πάνω γι' αυτό το έγραψα, αλλά και πάλι ισχύει το ότι δεν κλείνει εντελώς

ο υπολογιστής.

chat1978
17-04-15, 23:19
αλλά και πάλι ισχύει το ότι δεν κλείνει εντελώς

ο υπολογιστής.
Να συζητήσουμε για αυτό μεταξύ shut down και hybernation? Να εστιάσουμε το θέμα;

sweet dreams
18-04-15, 01:13
Να συζητήσουμε για αυτό μεταξύ shut down και hybernation? Να εστιάσουμε το θέμα;

:scratch Έχει μείνει κάποια απορία μετά το post #25 (http://www.adslgr.com/forum/threads/871895-εκκίνηση-χωρίς-αιτια?p=5661184#post5661184)σχετικά με τις διαφορές;;;

- - - Updated - - -

153977 153978

Archon
18-04-15, 02:02
Πως καταναλωνει ενεργεια ο υπολογιστης οταν ειναι σε hibernation? Αφου μπορεις να τραβηξεις την πριζα, να την ξαναβαλεις και να συνεχισει εκει που ηταν. Αρα καταναλωση μηδεν για οσο μενει εκτος ρευματος.

biggeo65
18-04-15, 06:18
Πως καταναλωνει ενεργεια ο υπολογιστης οταν ειναι σε hibernation? Αφου μπορεις να τραβηξεις την πριζα, να την ξαναβαλεις και να συνεχισει εκει που ηταν. Αρα καταναλωση μηδεν για οσο μενει εκτος ρευματος.

Nαι, κατανάλωση μηδέν όσο είναι σε Hybernation


Να συζητήσουμε για αυτό μεταξύ shut down και hybernation? Να εστιάσουμε το θέμα;

Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο η φωτο δείχνει το μενού εκκίνησης

153979

Αδρανοποίηση και Τερματισμός λειτουργίας είναι οι δυο καταστάσεις
που κλείνουν τελείως τον υπολογιστή, κατανάλωση μηδέν.

Οι διαφορες τώρα μεταξύ αδρανοποίησης και Τερματισμού λειτουργίας.

Α) Στις φωτό εκκίνησης όπως φαίνονται παραπάνω στο μήνυμα του Sweet dreams.

Μετά την εκκίνηση από αδρανοποίηση τα Windows δεν φορτώνουν από την αρχή,
drivers και άλλες διεργασίες που χρειάζονται για να λειτουργήσουν.
Έχουμε συνέχιση των Windows.

Mετά την εκκίνηση από τερματισμό λειτουργίας τα Windows φορτώνουν από την αρχή
drivers κι άλλες διεργασίες που χρειάζεται για να λειτουργήσουν.
Έχουμε εκκίνηση των Windows.

B) Όσο ο υπολογιστής είναι σε Αδρανοποίηση κάποια διεργασία των Windows,
αλλά και κάποια ρύθμιση στο BIOS μπορούν να "ξυπνήσουν" το PC.

Όπως έγινε στην περίπτωση σου με το Windows update.

Aν κάνεις Τερματισμό λειτουργίας ΜΟΝΟ το ΒΙΟS μπορεί να "ξυπνήσει" το PC.
Που σημαίνει ότι το Windows update δεν μπορεί να ξυπνήσει το PC.

sweet dreams
18-04-15, 10:16
Πως καταναλωνει ενεργεια ο υπολογιστης οταν ειναι σε hibernation? Αφου μπορεις να τραβηξεις την πριζα, να την ξαναβαλεις και να συνεχισει εκει που ηταν. Αρα καταναλωση μηδεν για οσο μενει εκτος ρευματος.




Ακόμη λοιπόν και στην καθαρή αδρανοποίηση(Ηibernate), ο υπολογιστής δεν κλείνει εντελώς αλλά μένει σε κατάσταση αδράνειας και

καταναλώνει λιγότερη ενέργεια από την αναστολή λειτουργίας(καθαρή ή υβριδική).

Eσύ λοιπόν αν πατάς αυτή 153971 την λειτουργία, χρησιμοποιείς την υβριδική λειτουργία, αλλά ακόμη και αν τις

χωρίσεις και πάλι ο υπολογιστής δεν θα κλείσει τελείως αλλά θα είναι σε κατάσταση αδράνειας με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας.

Το γράφει και η Microsoft εδώ. (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc)

Αδρανοποίηση

Αυτή η επιλογή σχεδιάστηκε για φορητούς υπολογιστές και ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμη για όλους τους υπολογιστές (οι υπολογιστές με InstantGo δεν διαθέτουν επιλογή αδρανοποίησης). Η αδρανοποίηση καταναλώνει λιγότερη ενέργεια σε σχέση με την αναστολή λειτουργίας και, όταν γίνεται επανεκκίνηση του υπολογιστή, επιστρέφετε στο σημείο που είχατε σταματήσει (αν και όχι τόσο γρήγορα όσο με την αναστολή λειτουργίας). Χρησιμοποιήστε τη λειτουργία της αδρανοποίησης εφόσον δεν θα χρησιμοποιήσετε το φορητό ή τον tablet υπολογιστή σας για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν θα έχετε τη δυνατότητα να φορτίσετε την μπαταρία στο διάστημα αυτό. Ελέγξτε πρώτα αν αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη στον υπολογιστή σας και, αν είναι, ενεργοποιήστε την.




Στα 8.1 και σε κατάσταση sleep(αναστολή λειτουργίας) η μόνη παρενέργεια από διακοπή ρεύματος είναι το ξεκίνημα

σαν να ήταν σε hibernation(αδρανοποίηση), όλα τα υπόλοιπα μένουν και ανοίγουν όπως τα είχες αφήσει .

Τι σχέση έχει η διακοπή ρεύματος με την μετέπειτα λειτουργία του υπολογιστή;;; Είπαμε τι συμβαίνει με την διακοπή.

Kατανάλωση στην αδρανοποίηση υπάρχει, έστω και μικρή, αφού τα κυκλώματα διαρρέονται από τάση.

Τυπικά ακόμη και όταν κάνουμε τερματισμό κατανάλωση ρεύματος έχουμε, αφού ακόμη και η κάρτα δικτύου, το λαμπάκι της μητρικής,το stand by, κ.λ.π.

διαρρέονται και αυτά από τάση.

Mόνο αν τον βγάλουμε από την πρίζα και μόνο τότε έχουμε μηδενική κατανάλωση.

- - - Updated - - -

Aν με αυτό που γράφεις εννοείς ότι μετά την αδρανοποίηση να τον βγάζουμε συγχρόνως και από την πρίζα, ΟΚ.

biggeo65
18-04-15, 15:25
Πως καταναλωνει ενεργεια ο υπολογιστης οταν ειναι σε hibernation? Αφου μπορεις να τραβηξεις την πριζα, να την ξαναβαλεις και να συνεχισει εκει που ηταν. Αρα καταναλωση μηδεν για οσο μενει εκτος ρευματος.

Επειδή κάποιοι είναι απόλυτοι, να το θέσω αλλοιώς.

Η κατανάλωση ενέργειας κατα την Αδρανοποίηση ,είναι ίδια με την κατανάλωση κατα τον Τερματισμό λειτουργίας.
Τυπικά είναι μηδενική. Θεωρητικά μπορεί να είναι κάποια mW αν δεν βγει από την πρίζα.

Archon
18-04-15, 19:34
Τι σχέση έχει η διακοπή ρεύματος με την μετέπειτα λειτουργία του υπολογιστή;;; Είπαμε τι συμβαίνει με την διακοπή.

Kατανάλωση στην αδρανοποίηση υπάρχει, έστω και μικρή, αφού τα κυκλώματα διαρρέονται από τάση.

Τυπικά ακόμη και όταν κάνουμε τερματισμό κατανάλωση ρεύματος έχουμε, αφού ακόμη και η κάρτα δικτύου, το λαμπάκι της μητρικής,το stand by, κ.λ.π.

διαρρέονται και αυτά από τάση.

Mόνο αν τον βγάλουμε από την πρίζα και μόνο τότε έχουμε μηδενική κατανάλωση.

- - - Updated - - -

Aν με αυτό που γράφεις εννοείς ότι μετά την αδρανοποίηση να τον βγάζουμε συγχρόνως και από την πρίζα, ΟΚ.

Δικο μου λαθος. Εγω τον βγαζω απο την πριζα. Οποτε για μενα η καταναλωση ειναι μηδενικη και στις δυο περιπτωσεις. Αν δεν τον βγαλεις, τοτε καποια λιγη μικρη ταση και ρευμα υπαρχουν στο πισι οποτε ναι, εχουμε ελαχιστα mW καταναλωσης.

cranky
18-04-15, 20:25
Εγω τον βγαζω απο την πριζα.
Γιατί δεν τον κλείνεις απ' το τροφοδοτικό ; :what:

chat1978
18-04-15, 22:24
:scratch Έχει μείνει κάποια απορία μετά το post #25 (http://www.adslgr.com/forum/threads/871895-εκκίνηση-χωρίς-αιτια?p=5661184#post5661184)σχετικά με τις διαφορές;;;
Όσο αναφέρεσαι στο λειτουργικό δεν υπάρχει απορία τουλάχιστον από μένα. Υπάρχει διαφορά σχετικά με το θέμα που έχω προσπαθήσει αρκετά να εστιάσω στο BIOS ανεξάρτητους των λειτουργικών.


Πως καταναλωνει ενεργεια ο υπολογιστης οταν ειναι σε hibernation? Αφου μπορεις να τραβηξεις την πριζα, να την ξαναβαλεις και να συνεχισει εκει που ηταν. Αρα καταναλωση μηδεν για οσο μενει εκτος ρευματος.


Επειδή κάποιοι είναι απόλυτοι, να το θέσω αλλοιώς.

Η κατανάλωση ενέργειας κατα την Αδρανοποίηση ,είναι ίδια με την κατανάλωση κατα τον Τερματισμό λειτουργίας.
Τυπικά είναι μηδενική. Θεωρητικά μπορεί να είναι κάποια mW αν δεν βγει από την πρίζα.
Εμ, έτσι ακριβώς. Και εγώ αυτό λέω.
Όμως, όπως είπα, λέγεται στο ιντερνετ όταν το έψαξα ότι το state είναι διαφορετικό. Προφανώς, είναι 99.999% όμοιο με το shutdown, αλλά λέγεται ότι αφήνει κάτι παραπάνω.
Τίποτα όμως που σχετίζεται με το state του λειτουργικού. Δηλαδή, αν το βγάλεις από την πρίζα, απλά σβήνουν όλα.
Σε κάθε περίπτωση για το λειτουργικό δεν έχει καμιά διαφορά.

Αυτό που δεν μπορώ να επιβεβαίωσω είναι αν υπάρχει αυτή η διαφορά. Επίσης λέγεται ότι αν δεν υποστηρίζει το bios αυτό το mode, τότε πάει αυτομάτως σε κλείσιμο.

Archon
18-04-15, 22:36
Γιατί δεν τον κλείνεις απ' το τροφοδοτικό ; :what:

Τα εχω ολα στο ups οποτε βγαζω το ups απο την πριζα. Και κλεινουν ολα. (το μοντεμ το εχω ξεχωριστα γιατι το χρησιμοποιουν οι υπολοιποι) Το βγαζω για την απιθανη περιπτωση που γινει κατι, ιδιως τον Χειμωνα, για περιεργα φαινομενα. Και τελος για την καταναλωση. Αυτην την απειροελαχιστη που καταναλωνει το ups οσο ειναι στην πριζα.
(Αυτο το κανω παντου στο σπιτι. Εχω οπου μπορω πολυμπριζα και οταν φευγω για π.χ. διακοπες, τα βγαζω ολα (και οχι μια μια τις συσκευες) και εχω πολυ χαμηλη καταναλωση (μονο τα ψυγεια δουλευουν) και ετσι εχω οικολογικη συνειδηση (και οικονομια) και ειμαι σιγουρος οτι τιποτα ασχημο δεν θα συμβει απο μια απροσμενη αυξηση της τασης και καψει κατι (δεν εχω παντου ups).)

sweet dreams
19-04-15, 09:59
Ξεκίνησες το νήμα με ερώτηση
"εκκίνηση χωρίς αιτια" εξηγήσαμε γιατί συμβαίνει η εκκίνηση χωρίς αιτία, τι συμβαίνει με τις

διαφορετικές λειτουργίες, ότι είναι διαφορετικές και κάνουν διαφορετικά πράγματα και τώρα κόλλησε το θέμα στην κατανάλωση ενέργειας στην

κάθε κατάσταση λειτουργίας;;;; Ότι κατανάλωση και να έχουν οι διαφορετικές λειτουργίες, αυτό που μετράει είναι ότι από τον τερματισμό δεν

θα μπορούν να εκκινήσουν τα Windows, ενώ από τις άλλες καταστάσεις θα μπορούν. Αν φυσικά βγάλουμε την πρίζα, όπως ειπώθηκε, δεν θα

ξεκινήσει τίποτα.

Παρεμπιπτόντως, για να μας φύγει και η απορία όλων, θα κάνω μια μέτρηση των υπολογιστών σε όλες τις καταστάσεις με ένα μετρητή κατανάλωσης.

Το θέμα είναι ότι και ίδια κατανάλωση να έχει ό τερματισμός και η αδρανοποίηση, είναι διαφορετικές λειτουργίες ακόμη και για το Bios.

- - - Updated - - -


Τα εχω ολα στο ups οποτε βγαζω το ups απο την πριζα. Και κλεινουν ολα. (το μοντεμ το εχω ξεχωριστα γιατι το χρησιμοποιουν οι υπολοιποι) Το βγαζω για την απιθανη περιπτωση που γινει κατι, ιδιως τον Χειμωνα, για περιεργα φαινομενα. Και τελος για την καταναλωση. Αυτην την απειροελαχιστη που καταναλωνει το ups οσο ειναι στην πριζα.

Σωστός. :oneup: απλά μπορείς να προσθέσεις στις συσκευές ένα αντικεραυνικό (http://www.skroutz.gr/s/4364247/APC-P1-GR.html), γιατί το κακό μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή και για να μην κάθεσαι

να βγάζεις το φις από την πρίζα βάλε μια τηλεχειριζόμενη. (https://www.goldenbuy.gr/shop/item/266), σε περίπτωση που δεν βολεύει πάλι πολύπριζο με διακόπτη.

Archon
19-04-15, 15:07
Σωστός. :oneup: απλά μπορείς να προσθέσεις στις συσκευές ένα αντικεραυνικό (http://www.skroutz.gr/s/4364247/APC-P1-GR.html), γιατί το κακό μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή και για να μην κάθεσαι να βγάζεις το φις από την πρίζα βάλε μια τηλεχειριζόμενη. (https://www.goldenbuy.gr/shop/item/266), σε περίπτωση που δεν βολεύει πάλι πολύπριζο με διακόπτη.

Ενταξει, ειπαμε να κανουμε σωστη δουλεια αλλα το παρακανες. :lol:

chat1978
20-04-15, 21:44
Ξεκίνησες το νήμα με ερώτηση εξηγήσαμε γιατί συμβαίνει η εκκίνηση χωρίς αιτία
Όντως και το κατάλαβα αυτό και είπα και ευχαριστώ. Μετά έγινε το αρχικό ερώτημα μετετράπει σε μια συζήτηση που αισθάνομαι ακόμα δεν έχουμε συννενοηθεί....

Μέτρησες; Από όσο γνωρίζω εξαρτάται και από την μητρική αν θα βρεις διαφορά.

sweet dreams
20-04-15, 22:04
Όντως και το κατάλαβα αυτό και είπα και ευχαριστώ. Μετά έγινε το αρχικό ερώτημα μετετράπει σε μια συζήτηση που αισθάνομαι ακόμα δεν έχουμε συννενοηθεί....

Μέτρησες; Από όσο γνωρίζω εξαρτάται και από την μητρική αν θα βρεις διαφορά.

Έχω την αίσθηση ότι οι υπόλοιποι έχουμε συνεννοηθεί στο συγκεκριμένο θέμα...... :)

Όσον αφορά την μέτρηση το προγραμματίζω για το Σαββατοκύριακο, για να έχω τον χρόνο να μετρήσω περισσότερους υπολογιστές.

Επίσης, αφού θα το κάνω που θα το κάνω, θέλω να μετρήσω και την κατανάλωση σε λειτουργία, να αφαιρέσω εσωτερικούς και να αφήσω μόνο τον (C),

να μετρήσω κατανάλωση του UPS κ.λ.π. Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

chat1978
20-04-15, 22:16
Έχω την αίσθηση ότι οι υπόλοιποι έχουμε συνεννοηθεί στο συγκεκριμένο θέμα...... :)


Εντάξει τότε.

chat1978
22-08-15, 17:35
Επανέρχομαι στο θέμα καθώς μετά την αναβάθμιση σε win10 το πρόβλημα επανήλθε.
Έψαξα στο ίδιο σημείο αλλά δενβρήκα καν τις επιλογές.
Ξέρω ότι τα win10 έχουν μια λύσα με το θέμα αναβάθμιση αλλά αυτό παραπάει αν αυτά είναι η αιτία!
Αλλά δεν βλέπω κανέναν άλλο να παραπονιέται.

Υπάρχει κάποια επιλογή στο bios που να κλειδώνει την συμπεριφορά ανεξαρτήτως τι επιθυμεί το εκάστοτε λειτουργικό;

sweet dreams
22-08-15, 18:19
Επανέρχομαι στο θέμα καθώς μετά την αναβάθμιση σε win10 το πρόβλημα επανήλθε.
Έψαξα στο ίδιο σημείο αλλά δενβρήκα καν τις επιλογές.
Ξέρω ότι τα win10 έχουν μια λύσα με το θέμα αναβάθμιση αλλά αυτό παραπάει αν αυτά είναι η αιτία!
Αλλά δεν βλέπω κανέναν άλλο να παραπονιέται.

Υπάρχει κάποια επιλογή στο bios που να κλειδώνει την συμπεριφορά ανεξαρτήτως τι επιθυμεί το εκάστοτε λειτουργικό;

Εννοείς ότι βρήκες πάλι τον υπολογιστή ανοικτό;;;

chat1978
22-08-15, 18:21
Εννοείς ότι βρήκες πάλι τον υπολογιστή ανοικτό;;;

Κατεπανάληψη και πάντα το πρωί.

sweet dreams
22-08-15, 18:27
Κατεπανάληψη και πάντα το πρωί.

Όταν τον βρείς ανοικτό γράψε στην γραμμή εντολών >> powercfg -lastwake και Enter, για να τσεκάρεις τι τον έχει ξυπνήσει.

chat1978
23-08-15, 11:57
Όταν τον βρείς ανοικτό γράψε στην γραμμή εντολών >> powercfg -lastwake και Enter, για να τσεκάρεις τι τον έχει ξυπνήσει.
Το αποτέλεσμα.



>powercfg -lastwake
Wake History Count - 1
Wake History [0]
Wake Source Count - 1
Wake Source [0]
Type: Unknown (3)

>powercfg -devicequery wake_armed
Realtek PCIe GBE Family Controller #2
HID-compliant mouse
HID Keyboard Device

>powercfg -waketimers
There are no active wake timers in the system.

>powercfg -devicequery wake_programmable
HID-compliant system controller
Realtek PCIe GBE Family Controller #2
HID-compliant mouse
HID Keyboard Device
HID-compliant consumer control device


Άνοιξα και τον eventviewer και βρήκα ημερήσιες εγγραφές

The system has returned from a low power state.

Sleep Time: ‎2015‎-‎08‎-‎21T21:58:42.111669200Z
Wake Time: ‎2015‎-‎08‎-‎22T02:02:10.019453900Z

Wake Source: Unknown, but possibily due to timer - Windows will execute 'NT TASK\Microsoft\Windows\UpdateOrchestrator\Reboot' scheduled task that requested waking the computer.
Αυτό όμως δεν φαίνεται στις παραπάνω εντολές του powercfg

Γενικά φαίνεται όπως το περιγράφω. Για κάποιο λόγο τα windows θέλουν να ξυπνήσουν στις 03:00πμ.

Η μόνη επιλογή είναι το Power Options->Sleem->Allow Wake Up Timers=Disable.
Όμως θεωρώ ότι αυτό είναι τσατσιά και δεν λύνει το μυστήριο

sweet dreams
23-08-15, 12:20
Kλείσε κάρτα δικτύου, ποντίκι, πληκτρολόγιο και κοίταξε το Windows Update, επίσης κοίταξε αν υπάρχει ενεργοποιημένη η αυτόματη συντήρηση.

160103160104160105160106160107

chat1978
23-08-15, 14:05
Kλείσε κάρτα δικτύου, ποντίκι, πληκτρολόγιο και κοίταξε το Windows Update, επίσης κοίταξε αν υπάρχει ενεργοποιημένη η αυτόματη συντήρηση.]

Ο task scheduler είναι άδειος. Τις τρεις συσκευές δεν θέλω να τις απενεργοποιήσω, γιατί δεν πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα.
Θα το κάνω αν υπάρχει θέμα.
Επειδή ακριβώς η ώρα επανεκκίνησης είναι στις 3πμ κάθε μέρα, ουσιαστικά έψαξα για το ίδιο πράγμα με τα win8.1
Αυτό που δείχνεις εδώ.

160103

Εγώ όμως δεν έχω αυτές τις ρυθμίσεις και έτσι είχα θεωρήσει ότι δεν μπορείς να το ρυθμίσεις πια αυτό.
Σίγουρα όμως είναι εδώ τοπρόβλημα καθώς εσύ έχεις την επιλογή. Και εντάξει δεν γίνονται τα πράγματα τυχαία στις 3πμ κάθε φορά.

Αλλά δεν έχω στα advanced options την ίδια εικόνα. Σίγουρα δεν βλέπω τις ρυθμίσεις ώρας, όπως ακριβώς τις έβλεπες στα win8.1

Αυτό που δεν έχω κοιτάξει είναι αν χρειάζεται κάποια χακιά σαν τις πολλές που πάνε αριστερά δεξιά για τα win10.

sweet dreams
23-08-15, 14:18
Ο task scheduler είναι άδειος. Τις τρεις συσκευές δεν θέλω να τις απενεργοποιήσω, γιατί δεν πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα.
Θα το κάνω αν υπάρχει θέμα.
Επειδή ακριβώς η ώρα επανεκκίνησης είναι στις 3πμ κάθε μέρα, ουσιαστικά έψαξα για το ίδιο πράγμα με τα win8.1
Αυτό που δείχνεις εδώ.


Εγώ όμως δεν έχω αυτές τις ρυθμίσεις και έτσι είχα θεωρήσει ότι δεν μπορείς να το ρυθμίσεις πια αυτό.
Σίγουρα όμως είναι εδώ τοπρόβλημα καθώς εσύ έχεις την επιλογή. Και εντάξει δεν γίνονται τα πράγματα τυχαία στις 3πμ κάθε φορά.

Αλλά δεν έχω στα advanced options την ίδια εικόνα. Σίγουρα δεν βλέπω τις ρυθμίσεις ώρας, όπως ακριβώς τις έβλεπες στα win8.1

Αυτό που δεν έχω κοιτάξει είναι αν χρειάζεται κάποια χακιά σαν τις πολλές που πάνε αριστερά δεξιά για τα win10.

Eπειδή με τα 10 ακόμη γίνονται διάφορα, θα έλεγα να κάνεις αν θέλεις τις απενεργοποιήσεις και να βάλεις και ειδοποίηση για επανεκκίνηση στο Windows Update, εγώ αυτά έχω κάνει και δεν έχω πρόβλημα. Ειδικά η κάρτα δικτύου ευθύνεται αρκετές φορές για το συγκεκριμένο θέμα.

160108

@ ADSLgr.com All rights reserved.