PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια: Να ακυρώσω το ζίστο;;

my8os
29-03-07, 23:37
Έχω κάνει αίτηση για ζίστο tel+dsl από Νοέμβριο (ακόμα δεν ενεργοποιήθηκε) αλλά σήμερα αγόρασα από Carrefour ένα laptop όπου σαν δώρο προσφέρουν για ένα χρόνο δωρεάν Altec DSL 1Mbps + 1000 λεπτά i-call (δηλ. 12 μήνες Altecnet ADSL 1024 Κbps, 12 μήνες γραμμή ADSL 1024 Κbps (Α.ΡΥ.Σ), Ενεργοποίηση γραμμής ADSL (Α.ΡΥ.Σ), Δώρο USB modem).
Σκέφτομαι να ακυρώσω το ζίστο tel+dsl. Το αν θα έχω 1 ή 4 Mbps δεν με απασχολεί ιδιαίτερα (δηλ δε θα πεθάνουμε κιόλας). Θέλω όμως να δω τι με συμφέρει οικονομικά κυρίως.
Η γραμμή μου τώρα είναι απλή isdn και δεν έχω dsl, άρα πληρώνω τώρα πάγιο ΟΤΕ και κλήσεις (~130€ το δίμηνο, ISP σύνδεση για isdn έχω δωρεάν).
Θα εκτιμούσα την άποψή σας για να με βοηθήσετε να πάρω μια απόφαση αν θα ακυρώσω το ζίστο.

andreasp
30-03-07, 00:33
Μια που πήρες δωρεαν σύνδεση adsl, νομίζω οτι το καλύτερο ειναι να κόβεις τα τηλέφωνα απο το σταθερό και να ακυρώσεις το Zisto.
Αν παλι εισαι τόσο κολλημένος με το τηλέφωνο, πάρε ένα απο αυτα τα πακέτα για δωρεάν ή με πολύ μικρή χρέωση , στα σταθερά απο την εταιρία κινητης τηλεφωνίας που χρησιμοποιεις.
Προσωπικα προσβάλει την νοημοσύνη μου να περιμένω απο τον Νοέμβριο για να μου βάλουν μια σύνδεση.
Δέχεσε να σε δουλεύουν μέσα στην μούρη σου?

minovg
30-03-07, 03:13
Έχω κάνει αίτηση για ζίστο tel+dsl από Νοέμβριο (ακόμα δεν ενεργοποιήθηκε) αλλά σήμερα αγόρασα από Carrefour ένα laptop όπου σαν δώρο προσφέρουν για ένα χρόνο δωρεάν Altec DSL 1Mbps + 1000 λεπτά i-call (δηλ. 12 μήνες Altecnet ADSL 1024 Κbps, 12 μήνες γραμμή ADSL 1024 Κbps (Α.ΡΥ.Σ), Ενεργοποίηση γραμμής ADSL (Α.ΡΥ.Σ), Δώρο USB modem).
Σκέφτομαι να ακυρώσω το ζίστο tel+dsl. Το αν θα έχω 1 ή 4 Mbps δεν με απασχολεί ιδιαίτερα (δηλ δε θα πεθάνουμε κιόλας). Θέλω όμως να δω τι με συμφέρει οικονομικά κυρίως.
Η γραμμή μου τώρα είναι απλή isdn και δεν έχω dsl, άρα πληρώνω τώρα πάγιο ΟΤΕ και κλήσεις (~130€ το δίμηνο, ISP σύνδεση για isdn έχω δωρεάν).
Θα εκτιμούσα την άποψή σας για να με βοηθήσετε να πάρω μια απόφαση αν θα ακυρώσω το ζίστο.
Σε έπεισε ο Ευαγγελάτος με το I DO; :lol: :lol:

Έτσι όπως πήγε το πράμα, ευνόητο είναι ότι δεν έχεις λόγο να περιμένεις το Ζίστο. ;)

Βέβαια από την άλλη θυμάμαι ότι το περιμένεις καιρό το Ζίστο, οπότε είσαι πολύ κοντά... Δεν ξέρω, είναι όντως δύσκολη απόφαση... :hmm:

ermis333
30-03-07, 06:51

Άμα δε σε απασχολεί και τόσο η ταχύτητα βάλε το τσάμπα που έχεις και σε ένα χρόνο με το καλό που θα έχει φανεί τι παίζει με την αγορά LLU βάλε κάποια καλύτερη σύνδεση.

obrax
30-03-07, 10:06
Δεν ανεφερες τιποτα για το πιο σπουδαιο: Σε ποσο καιρο θα σου ενεργ/θει το altec 1mbps?
Και οικονομικα σε συμφερει το zisto (το οποιο οπως ειπες περιμενεις απ το Νοεμβριο!!!) γιατι αλλο τα 130 που πληρωνεις τωρα και αλλο τα 47Χ2=94 για απεριοριστα τηλεφωνα.
Επισης εντυπωση μου κανει που δεν βλεπεις διαφορα στο 1 ή στα 4mbps. Θελεις να κατεβαζεις κατι σε 5' ή προτιμας σε 20' ?

my8os
30-03-07, 10:46
Τη στιγμή που δεν θα έχω χρονοχρέωση με dsl, η πρώτη μου προτεραιότητα δεν είναι η ταχύτητα. Άλλωστε πιο πολύ σερφινγκ και email κάνω παρά downloading.
Εμένα με καίει το τηλέφωνο. Η κυρά το μπουμπουνίζει και αυτός ήταν ο πρωταρχικός λόγος που διάλεξα ζίστο. Από τα 130 ευρώ το δίμηνο, τα 25-35 είναι κλήσεις ίντερνετ.
Γι' αυτό και το δίλλημα.
Είμαι πολύ κοντά στο ζίστο και μούρχεται κρίμα.... αλλά άμα μου είναι φθηνότερο το αλτεκ...

obrax
30-03-07, 10:59
Μην ανησυχεις που δε κανεις ως τωρα downloading, με τα 4mbps θα αρχισεις να κανεις:p
Αλλσ και τα sites θελουν καλη ταχυτητα για να ανοιγουν γρηγορα.
Και παλι δεν ανεφερες το πιο σημαντικο απ ολα: Σε ποσο καιρο θα σου ενεργ/θει η altec.

my8os
30-03-07, 12:11
Και παλι δεν ανεφερες το πιο σημαντικο απ ολα: Σε ποσο καιρο θα σου ενεργ/θει η altec.

Δεν έχω εμπειρία με το dsl οπότε δεν μπορώ να εκτιμήσω. Όντως είναι σημαντική παράμετρος. Πάντως φαντάζομαι να μην είναι πάνω από 10 εργάσιμες αφού μιλάμε για ΑΡΥΣ και όχι φορητότητα σε ιδιόκτητη γραμμή. Εσείς που έχετε εμπειρία με ΑΡΥΣ σε πόσο χρόνο ενεργοποιηθήκατε;

petrogazz
30-03-07, 12:26
Εγώ πάντως θα το ακύρωνα γιατί όπως είπε κάποιος πιο πάνω προσβάλλει την νοημοσύνη σου. Το μόνο μειονέκτημα (στην περίπτωσή σου) είναι ότι θα περιμένεις λογικά κάνα μηνάκι ακόμα για την ΑΡΥΣ Altec.

my8os
30-03-07, 22:56
Έχω σχεδόν αποφασίσει να ακυρώσω την Τελλάς για τους λόγους ότι με έστησε τόσο πολύ και επίσης για 2 μήνες το καλοκαίρι δεν θα είμαι σπίτι οπότε θα πληρώσω 2x47€ κερατιάτικα.
Με Τελλάς θα έχω στους 12 μήνες χρέωση 12x47€ + κινητά (δηλ. περίπου 630€ το χρόνο), ενώ με λύση Άλτεκ χονδρικά θα έχω χρέωση περίπου 5x90€ - icall (αν και μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω) + 30€ (πάγιο isdn 2 μηνών), ήτοι <500€. Το μειονέκτημα της υπόθεσης είναι ο εξοπλισμός της Αλτεκ αλλά τουλάχιστον μου δίνουν έκπτωση 20€ να διαλέξω κάτι άλλο εκτός από το USB μόντεμ τους.

Υπάρχει και μια ακόμα επιλογή που σκέφτηκα: να μείνω με Τελλάς και να πουλήσω φθηνά τη 12μηνη 1Μbps της Altec σε όποιον ενδιαφέρεται. Χμμμ!

slipknot
31-03-07, 16:19
Πάντως μετά το καλοκαίρι η 1 Mbps σύνδεση πιστεύω ότι θα φαντάζει πολύ μικρή για κάποιον κάτοικο εντός Αττικής που θα υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις.Θα πρότεινα να περιμένεις το Ζίστο και κάνε την σύνδεση δώρο σε κάνα ανηψάκι για τώρα το Πάσχα

liberostelios
31-03-07, 18:38
Αν είχες ένδειξη ότι θα ενεργοποιηθείς σύντομα θα σου πρότεινα να κρατήσεις το Zisto και να πουλήσεις την Altec. Το θέμα, όμως, είναι ότι η ιστορία με την Tellas δεν αποκλείεται να τραβήξει πάαααααρα πολύ ακόμα οπότε ίσως είναι καλύτερα να εκμεταλευτείς την ευκαιρία του δωρεάν πακέτου για να επιστρέψεις στην αγορά του LLU μετά από 12-13 μήνες που θα έχει, πλέον, ωριμάσει και δε θα φας την ίδια ταλαιπωρία.

Είναι, πάντως, δύσκολη η επιλογή...

my8os
02-04-07, 17:05
Τελικά σήμερα επέλεξα και έκανα ακύρωση της αίτησής μου. Πήγα στα γραφεία τους και πολύ γρήγορα έγινε η αίτηση της ακύρωσης. Μετά έκανα αίτηση για το δωρεάν 12μηνο adsl της Αλτεκ.
Θα περιμένω 1 χρόνο (ή καλύτερα 11 μήνες) όταν λήξει η δωρεάν adsl μου και όταν θα έχει ωριμάσει η αγορά θα κάνω την επιλογή μου για 2play ή 3play. Αν η Τελλάς σοβαρευτεί τότε μπορεί να ξανακάνω αίτηση εκεί. Στο ενδιάμεσο βλέπουμε και τον ανταγωνισμό.

obrax
14-05-07, 12:14
Διαβαζοντας την υπογραφη σου:
Δηλαδη εμεινες 15 μερες χωρις adsl λογω ελλειψης router? Δε μπορουσες να δανειστεις απο καπου εναν? :what:
Ακυρωσες και την altec ε...
Aν καταλαβα, η tellas σε ενεργ/σε τελικα παρολο που ειχες ζητησει ακυρωση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.