PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ τροποποιηση Γενικων Ορων Παροχης Τηλεφωνικης Γραμμης



Σελίδες : [1] 2

alex24
17-04-15, 14:14
Στον λογαριασμό που έλαβα στην τελευταία σελίδα αναφέρει τα εξής

Ο ΟΤΕ σας ενημερώνει ότι από 1 Ιουνίου 2015 τροποποιούνται οι Γενικοί Όροι Παροχής Τηλεφωνικής Γραμμής. Μπορείτε να βρείτε τους νέους όρους στο Δίκτυο Καταστημάτων OTE-COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ ή στη διαδικτυακή διεύθυνση www.ote.gr. Έχετε δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρουμένης της επιστροφής εξοπλισμού λόγω χρησιδανείου) εντός 1 μηνός από την ημερομηνία της ενημέρωσής σας μέσω αυτού του λογαριασμού. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε το 13888.

Προς ενημερωση οσων δεν το προσεξαν! :)

dimangelid
17-04-15, 18:23
Στον λογαριασμό που έλαβα στην τελευταία σελίδα αναφέρει τα εξής

Ο ΟΤΕ σας ενημερώνει ότι από 1 Ιουνίου 2015 τροποποιούνται οι Γενικοί Όροι Παροχής Τηλεφωνικής Γραμμής. Μπορείτε να βρείτε τους νέους όρους στο Δίκτυο Καταστημάτων OTE-COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ ή στη διαδικτυακή διεύθυνση www.ote.gr. Έχετε δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρουμένης της επιστροφής εξοπλισμού λόγω χρησιδανείου) εντός 1 μηνός από την ημερομηνία της ενημέρωσής σας μέσω αυτού του λογαριασμού. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε το 13888.

Προς ενημερωση οσων δεν το προσεξαν! :)

Γνωρίζει κάποιος να μας πει συνοπτικά τι έχει αλλάξει;

john84
20-04-15, 11:45
θα την βρείτε εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.ote.gr%2Fote-WebProxyPortlet-1.1.6%2FProxyServlet%2Fwww.ote.gr%2Fstorefront%2FrenderAsset.ep%3FassetID%3Dstatheri_tilefonia%2Fsymvasi_tilefwnikis_gra mmis_010615.pdf&ei=L7s0Vd2fJI2Vav2zgZAF&usg=AFQjCNHE_5hqJJ9fGzFVBFU-Gb43u9igdA&bvm=bv.91071109,d.d2s)

και ο ορος που άλλαξε (βασικά προστέθηκε) είναι ο 13.3, ο οποίος αναφέρει:


13.3 Σε περίπτωση σύμβασης αορίστου χρόνου, εάν ο Συνδρομητής καταγγείλει τη Σύμβαση εντός δύο μηνών από την ενεργοποίηση της Τηλεφωνικής Γραμμής τότε υποχρεούται να καταβάλει το σύνολο των τελών και λοιπών χρεώσεων για το χρόνο που υπολείπεται μέχρι τη συμπλήρωση του ελάχιστου χρόνου διάρκειας της Σύμβασης.


και η αλλαγη έγινε για να αποφευχθούν φαινόμενα κατά τα οποια συνδρομητής ζητούσε από την ΟΤΕ να συνδέσει γραμμή με το πρόσχημα της νέας σύνδεσης και με το που γινόταν αυτό έκανε αίτημα για φορητότητα σε πάροχο. Ο συνδρομητής χρεώνονταν 36.6 για την νέα γραμμή , αναλογούντα παγια 5-10 ημερων (δλδ καποια ευρωλεπτα έως κάνα διευρω) + τα τέλη ενεργοποίησης στον πάροχο, 36.60 δλδ σύνολο περίπου 75 ευρω. Κέρδος χρημάτων και χρόνου καθώς το αντίστοιχο σε πάροχο θα ήθελε περίπου 85 ευρω και αναμονή 20 εργασιμων. Με τον πρώτο τρόπο λοιπόν είχε και πιο φθηνά και πιο γρήγορα σύνδεση (κάνα 15 ήμερο το περισσότερο).

21706
20-04-15, 12:27
τέλη ενεργοποίησης στον πάροχο
Υπάρχει κι αυτό για νέα τηλεφωνική γραμμή;

- - - Updated - - -

Στο τιμολόγιο του ΟΤΕ βλέπω μόνο αυτό:
154103

john84
20-04-15, 12:30
Υπάρχει κι αυτό για νέα τηλεφωνική γραμμή;

- - - Updated - - -

Στο τιμολόγιο του ΟΤΕ βλέπω μόνο αυτό:
154103

στο παράδειγμα μου αναφέρω το τέλος ενεργοποίησης σε πάροχο με το αντίστοιχο κόστος που θέτει ο πάροχος.

jkoukos
20-04-15, 12:43
θα την βρείτε εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.ote.gr%2Fote-WebProxyPortlet-1.1.6%2FProxyServlet%2Fwww.ote.gr%2Fstorefront%2FrenderAsset.ep%3FassetID%3Dstatheri_tilefonia%2Fsymvasi_tilefwnikis_gra mmis_010615.pdf&ei=L7s0Vd2fJI2Vav2zgZAF&usg=AFQjCNHE_5hqJJ9fGzFVBFU-Gb43u9igdA&bvm=bv.91071109,d.d2s)

και ο ορος που άλλαξε (βασικά προστέθηκε) είναι ο 13.3, ο οποίος αναφέρει:


και η αλλαγη έγινε για να αποφευχθούν φαινόμενα κατά τα οποια συνδρομητής ζητούσε από την ΟΤΕ να συνδέσει γραμμή με το πρόσχημα της νέας σύνδεσης και με το που γινόταν αυτό έκανε αίτημα για φορητότητα σε πάροχο. Ο συνδρομητής χρεώνονταν 36.6 για την νέα γραμμή , αναλογούντα παγια 5-10 ημερων (δλδ καποια ευρωλεπτα έως κάνα διευρω) + τα τέλη ενεργοποίησης στον πάροχο, 36.60 δλδ σύνολο περίπου 75 ευρω. Κέρδος χρημάτων και χρόνου καθώς το αντίστοιχο σε πάροχο θα ήθελε περίπου 85 ευρω και αναμονή 20 εργασιμων. Με τον πρώτο τρόπο λοιπόν είχε και πιο φθηνά και πιο γρήγορα σύνδεση (κάνα 15 ήμερο το περισσότερο).
Τα παραπάνω ίσχυαν και προηγούμενα (https://www.ote.gr/ote-WebProxyPortlet-1.1.6/ProxyServlet/www.ote.gr/storefront/renderAsset.ep?assetID=statheri_tilefonia/pstn_symvasi_gia_neous_160414.pdf) (τουλάχιστον από 16-4-2014) και αναφέρονταν ακριβώς με την ίδια διατύπωση στην παράγραφο 12.3.
Και πριν και τώρα (από 1-6-2015) σε σύμβαση αορίστου χρόνου, η ελάχιστη διάρκεια είναι 2 μήνες, οπότε πλήρωνες όλα τα πάγια αυτών συν τα όποια τέλη ενεργοποίησης της γραμμής.

uncle_nontas
20-04-15, 12:49
Τα παραπάνω ίσχυαν και προηγούμενα (https://www.ote.gr/ote-WebProxyPortlet-1.1.6/ProxyServlet/www.ote.gr/storefront/renderAsset.ep?assetID=statheri_tilefonia/pstn_symvasi_gia_neous_160414.pdf) (τουλάχιστον από 16-4-2014) και αναφέρονταν ακριβώς με την ίδια διατύπωση στην παράγραφο 12.3.
Και πριν και τώρα (από 1-6-2015) σε σύμβαση αορίστου χρόνου, η ελάχιστη διάρκεια είναι 2 μήνες, οπότε πλήρωνες όλα τα πάγια αυτών συν τα όποια τέλη ενεργοποίησης της γραμμής.

Άρα τι άλλαξε;

jkoukos
20-04-15, 12:57
Βασικά είδα ότι έκανε ενοποίηση των όρων για PSTN και ISDN συνδέσεις (πριν ήταν διαφορετικοί) και τροποποίησε το παλαιότερο άρθρο 4 (Τερματικός Εξοπλισμός), με 2 νέα άρθρα (4 & 5) και γι' αυτό όλα τα επόμενα άρθρα είναι τα ίδια με απλά αύξηση της αρίθμησης.
Δεν κάθισα να τα αντιπαραβάλω ένα προς ένα (εξάλλου δεν είμαι συνδρομητής του), αλλά στα γρήγορα δεν βρήκα κάτι ουσιαστικό (μπορεί να κάνω λάθος και να μου έχει ξεφύγει κάτι σοβαρό).

john84
20-04-15, 12:59
Τα παραπάνω ίσχυαν και προηγούμενα (https://www.ote.gr/ote-WebProxyPortlet-1.1.6/ProxyServlet/www.ote.gr/storefront/renderAsset.ep?assetID=statheri_tilefonia/pstn_symvasi_gia_neous_160414.pdf) (τουλάχιστον από 16-4-2014) και αναφέρονταν ακριβώς με την ίδια διατύπωση στην παράγραφο 12.3.
Και πριν και τώρα (από 1-6-2015) σε σύμβαση αορίστου χρόνου, η ελάχιστη διάρκεια είναι 2 μήνες, οπότε πλήρωνες όλα τα πάγια αυτών συν τα όποια τέλη ενεργοποίησης της γραμμής.

Η αλλαγη που αναφέρεις αφορα τις 16/4 στους ορους σύμβασης νέας τηλεφωνικής γραμμής PSTN και ISDN
η αλλαγη στις 1/6/2015 αφορα την προσάρτηση στους Γενικούς Ορους Σύμβασης και έγινε με κοινοποίηση λογικά για την ενημέρωση του κοινού, κατά τις κείμενες από τον νομο και την Ρυθμιστική αρχή ,διαταξεις??? (λέω εγώ τώρα) γιατί με αυτό τον τρόπο δίνει το δικαίωμα της καταγγελίας αζημιως στον καταναλωτή...(ξαναλέω υπόθεση κάνω αλλα είναι το μονο που είδα ότι άλλαξε.)

jkoukos
20-04-15, 13:12
Δες παραπάνω τι έγραψα για τις διαφορές. Μπορεί όντως να έχει κάποια σοβαρή διαφορά και να την προσπέρασα, αλλά όχι αυτό που ανέφερες μιας και ίσχυε τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα (δεν μπορώ να βρω παλαιότερους όρους, αυτοί υπάρχουν online).
Ο τίτλος τους θέματος αναφέρεται στην "τροποποιηση Γενικων Ορων Παροχης Τηλεφωνικης Γραμμης" και γι' αυτό κοιτώ για τις αλλαγές σε αυτούς του όρους, όπως εμφανίζονται στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας.

dimangelid
20-04-15, 18:04
Στους προηγούμενους όρους υπήρχαν οι αναφορές για την Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή (VoIP) ;

jkoukos
20-04-15, 18:32
Έχεις δίκιο. Πριν δεν αναφερόταν και απ' όσο βλέπω η ουσιαστική διαφορά είναι ακριβώς αυτή η υπηρεσία, για την οποία έχει διάφορους όρους σε κάποια άρθρα.

uncle_nontas
20-04-15, 18:51
Στους προηγούμενους όρους υπήρχαν οι αναφορές για την Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή (VoIP) ;
Τηλεφωνώ να τους κάνω ερωτήσεις σχετικά με το VoIP και σε λίγο σας γράφω τις απαντήσεις!Μέχρι τότε αν υπάρχει κάποια ερώτηση ας μου τη στείλετε για να την κάνω.

dimangelid
21-04-15, 01:11
Τηλεφωνώ να τους κάνω ερωτήσεις σχετικά με το VoIP και σε λίγο σας γράφω τις απαντήσεις!Μέχρι τότε αν υπάρχει κάποια ερώτηση ας μου τη στείλετε για να την κάνω.

13888 πήρες; Έμαθες κάτι;

uncle_nontas
21-04-15, 01:14
13888 πήρες; Έμαθες κάτι;

Πήρα ναι. Άλλα ντ' άλλα. Δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα επίσημα λέει, και αν θέλουμε καλύτερη πληροφόρηση να προτιμούμε το call back μέσω του site..Ως προς το voip μου είπαν πως είναι σταδιακά όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε ip τηλεφωνία "αρκεί να το σηκώνει η γραμμή" λες και πρόκειται δεν ξέρω κ γω γιατί!Θα γίνει μετάβαση στο voip αυτόματα μέσω απομακρυσμένης πρόσβασης στο Speedport, και "δεν θα το καταλάβετε καν" είπε. Εν τω μεταξύ μου ανέφερε πως δε θα υπάρχουν τιμολογιακές αλλαγές.

OxAp0d0
21-04-15, 11:50
"δεν θα το καταλάβετε καν" είπε.

Μχρφ... Το voip που θα δίνει ο ΟΤΕ δε θα θέλει router και διαφορετική συνδεσμολογία τηλεφωνικών συσκευών; Σε κάποιον που έχει μόνο τηλέφωνο πως θα το κάνουν voip χωρίς να το καταλάβει καν;

Από όσο ξέρω είναι ακόμα σε alpha testing στάδιο η διαδικασία ( :p ) λογικό να μην έχουν ενημερωθεί στο τηλ. κέντρο.

dimangelid
21-04-15, 13:30
Μχρφ... Το voip που θα δίνει ο ΟΤΕ δε θα θέλει router και διαφορετική συνδεσμολογία τηλεφωνικών συσκευών; Σε κάποιον που έχει μόνο τηλέφωνο πως θα το κάνουν voip χωρίς να το καταλάβει καν;

Από όσο ξέρω είναι ακόμα σε alpha testing στάδιο η διαδικασία ( :p ) λογικό να μην έχουν ενημερωθεί στο τηλ. κέντρο.

Ο κάθε ένας λέει ότι θέλει μάλλον... Δεν τους έχουν πει σε ότι ξέρουν να λένε "Δεν το γνωρίζω"; Προτιμώ χίλιες φορές να ακούσω αυτό παρά την οποιαδήποτε βλακεία του κάθε τηλεφωνητή.

uncle_nontas
24-04-15, 20:34
Ρε παιδιά, στο site του ΟΤΕ, που ακριβώς βρίσκεται αυτό το έγγραφο (οι γενικοί όροι παροχής τηλεφωνικής γραμμής);

21706
24-04-15, 20:40
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.ote.gr%2Fote-WebProxyPortlet-1.1.6%2FProxyServlet%2Fwww.ote.gr%2Fstorefront%2FrenderAsset.ep%3FassetID%3Dstatheri_tilefonia%2Fsymvasi_tilefwnikis_gra mmis_010615.pdf&ei=gBYxVdmdC4jOaKSpgegP&usg=AFQjCNHE_5hqJJ9fGzFVBFU-Gb43u9igdA&sig2=V2vNT20LHpeBpidXG76f1g&bvm=bv.91071109,d.d2s

uncle_nontas
25-04-15, 01:34
Thanks. Ακολουθεί χαζή ερώτηση: Αυτή η αλλαγή σημαίνει πως εντός ενός μήνα μπορεί όποιος συνδρομητής ΟΤΕ θέλει να καταγγείλλει τη σύμβασή του;
Ή αφορά μόνο κάποιον στον οποίο θα αλλάξει κάτι τιμολογιακά μονομερώς ο ΟΤΕ;

jkoukos
25-04-15, 15:37
Το πρώτο. Όποιος συνδρομητής του ΟΤΕ δεν συμφωνεί με τους νέους όρους, έχει το "δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής αζημίως (εξαιρουμένης της επιστροφής εξοπλισμού λόγω χρησιδανείου) εντός 1 μηνός από την ημερομηνία της ενημέρωσης".

uncle_nontas
25-04-15, 17:23
Thanks again Jkoukos. Στο τηλ που πήρα βέβαια μου είπανε άλλα, αλλά αυτό ήταν προφανές, για να μη χάσουν πελάτες. Η καταγγελία γίνεται σε κατάστημα ΟΤΕ ή Γερμανός λογικά, ε;

jkoukos
25-04-15, 17:42
Τι σου είπαν στο τηλέφωνο;
Δεν είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ για να είμαι 100% βέβαιος τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά στη HOL όπου πρόσφατα είχαμε παρόμοιο θέμα και ίσχυε αυτό που ανέφερα.

uncle_nontas
25-04-15, 17:44
Ότι αυτός ο όρος αναφέρεται στην περίπτωση που ο ΟΤΕ προβεί μονομερώς σε αυξήσεις παγίου/χρεώσεων κλπ.

ArisArch
05-05-15, 11:32
Τελικά μπορούμε να κάνουμε καταγγελία σύμβασης? γιατί αυτό λέει ξεκάθαρα.
Αν ναι που κάνουμε την καταγγελία?

dimangelid
05-05-15, 16:29
Τελικά μπορούμε να κάνουμε καταγγελία σύμβασης? γιατί αυτό λέει ξεκάθαρα.
Αν ναι που κάνουμε την καταγγελία?

Αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ο αριθμός σου, πας σε ένα κατάστημα ΟΤΕ/ΓΕΡΜΑΝΟΣ και κάνεις καταγγελία σύμβασης. Αν θες να κρατήσεις το νούμερό σου, τότε νομίζω ότι αρκεί ένα αίτημα φορητότητας προς τον πάροχο που σε ενδιαφέρει. Για το τελευταίο ας απαντήσει παρακαλώ κάποιος που γνωρίζει έγκυρα.

ArisArch
05-05-15, 21:03
Αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ο αριθμός σου, πας σε ένα κατάστημα ΟΤΕ/ΓΕΡΜΑΝΟΣ και κάνεις καταγγελία σύμβασης. Αν θες να κρατήσεις το νούμερό σου, τότε νομίζω ότι αρκεί ένα αίτημα φορητότητας προς τον πάροχο που σε ενδιαφέρει. Για το τελευταίο ας απαντήσει παρακαλώ κάποιος που γνωρίζει έγκυρα.

Δε χρειάζεται πρώτα να καταγγείλεις και μετά να κάνεις φορητότητα???

dimangelid
05-05-15, 23:43
Δε χρειάζεται πρώτα να καταγγείλεις και μετά να κάνεις φορητότητα???

Αν πρόσεξες, στο τέλος γράφω "Για το τελευταίο ας απαντήσει παρακαλώ κάποιος που γνωρίζει έγκυρα." ακριβώς επειδή δεν είμαι σίγουρος. Λέω ξεκάθαρα για αυτό το ερώτημα να απαντήσει κάποιος άλλος που γνωρίζει έγκυρα τι ισχύει ;)

ArisArch
06-05-15, 00:11
συγνώμη

- - - Updated - - -


Αν πρόσεξες, στο τέλος γράφω "Για το τελευταίο ας απαντήσει παρακαλώ κάποιος που γνωρίζει έγκυρα." ακριβώς επειδή δεν είμαι σίγουρος. Λέω ξεκάθαρα για αυτό το ερώτημα να απαντήσει κάποιος άλλος που γνωρίζει έγκυρα τι ισχύει ;)

συγνώμη

ArisArch
13-05-15, 13:07
Τελικά πηρα ΕΕΤΤ με είπε τι να γράψω και μολις την έδωσα τη δεχτηκαν. αναμενω τωρα λογαριασμο.

Thanasis159
22-05-15, 11:03
Όπως με ενημέρωσε ένας φίλος που δουλεύει στον ΟΤΕ, από 25/05 και έπειτα, όλες οι νέες συνδέσεις ΟΤΕ ή όποιες τροποποιούνται (ανανεώσεις και αλλαγές πακέτων κτλ) θα περνάνε πλέον σε Voip (συγκεκριμένα στον ΟΤΕ, θα το λένε Vobb, Voice Over BroadBand). Σύμφωνα με τον ίδιο, θα παρέχεται νέος εξοπλισμός, συμβατός με την νέα τεχνολογία και δεν θα απαιτείται άλλη συνδεσμολογία (το τηλέφωνο πάνω στο router κτλ), οπότε η αλλαγή θα είναι χωρίς ουσιαστικές αλλαγές.

Βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας, όλες οι τηλεφωνικές γραμμές έως το 2018 θα πρέπει να έχουν περάσει σε voip, οπότε και ο ΟΤΕ προσπαθεί να εναρμονιστεί από τώρα. Μην σας κάνει εντύπωση δλδ αν δείτε και τους υπόλοιπους παρόχους να προχωρούν σε παρόμοιες λύσεις σύντομα.

21706
22-05-15, 11:32
Η ανακοίνωση λέει 1/6. Τώρα έγινε 25/5;

Catchphrase
22-05-15, 11:47
θα παρέχεται νέος εξοπλισμός, συμβατός με την νέα τεχνολογία

Τι εξοπλισμός; Router; τηλεφωνικές συσκευές;

jkoukos
22-05-15, 12:10
Σύμφωνα με τον ίδιο, θα παρέχεται νέος εξοπλισμός, συμβατός με την νέα τεχνολογία και δεν θα απαιτείται άλλη συνδεσμολογία (το τηλέφωνο πάνω στο router κτλ), οπότε η αλλαγή θα είναι χωρίς ουσιαστικές αλλαγές.
Αυτό είμαι περίεργος με ποιον μαγικό τρόπο θα το κάνει, εκτός της περίπτωσης που εφαρμόζεται και από την Cyta (με κατάλληλη τροποποίηση της καλωδίωσης).


Τι εξοπλισμός; Router; τηλεφωνικές συσκευές;
Router, αναφέρεται στο κείμενο της νέας σύμβασης. Όπως γίνεται και σε άλλους παρόχους.

Thanasis159
22-05-15, 13:04
Για router αναφέρθηκε και σε εμένα. Αναφορικά με την καλωδίωση, δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχει τεχνικό υπόβαθρο ο φίλος να μου το εξηγήσει.

Μου το περιέγραψε πως το router θα συνδέεται στην πρίζα του τηλεφώνου μέσω ενός "διαχωριστή" και πως από το router θα "επιστρέφει" ένα ακόμα καλώδιο πάνω σε αυτό, ώστε να μην επηρεάζεται η συνδεσμολογία στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Αν κάποιος έχει τις τεχνικές γνώσεις να μας το εξηγήσει αυτό, είναι καλοδεχούμενο.

jkoukos
22-05-15, 13:14
Άρα είναι η γνωστή πρακτική, δεν γίνεται διαφορετικά.

Χοντρικά στην παραδοσιακή τηλεφωνία, το καλώδιο φέρνει ταυτόχρονα xDSL και τηλεφωνία σε διαφορετικές συχνότητες, οπότε τις διαχωρίζουμε με το splitter.
Στη voip τηλεφωνία, δεν υπάρχει ξεχωριστό τηλεφωνικό σήμα και ουσιαστικά η επικοινωνία γίνεται μέσω του router. Σε αυτόν είτε θα συνδέσουμε τις τηλεφωνικές συσκευές στις κατάλληλες θύρες, είτε την καλωδίωση που πάει προς όλες τις πρίζες του σπιτιού.
Υπάρχει και σύνδεση, με χρήση splitter/φίλτρου με ανάστροφη σύνδεση.

Catchphrase
22-05-15, 13:26
Δηλαδή στη διακοπή ρεύματος, δεν έχουμε τηλέφωνο;

jkoukos
22-05-15, 13:30
Ναι, δεν έχουμε τηλέφωνο. Αλλά το ίδιο ισχύει και τώρα εφόσον η τηλεφωνική συσκευή χρειάζεται ρεύμα.
Λύση είναι ένα μικρό UPS. Άνετα μπορεί να υποστηρίξει τον router για πολλές ώρες.

Catchphrase
22-05-15, 13:57
Ευχαριστώ, το ξέρω. Πιο πολύ έγραψα το σχόλιο/ερώτηση για κάποιους που ίσως δεν το είχαν σκεφτεί. Εγώ έχω την εμπειρία από τη vivodi που ήταν καθαρά voip και τα τηλέφωνα ήταν συνδεδεμένα στο router. Επίσης, όπως πολύ σωστά λες ούτε τα ασύρματα τηλέφωνα δουλεύουν τώρα στη διακοπή ρεύματος. Απλά χρησιμοποιείς το κινητό σου, ή όπως είπες παίρνεις ένα μικρό ups και το βάζεις στο router.

Άσχετο, ούτε τα speedport θα υποστηρίζουν τη νέα τεχνολογία; Αμάν κάναμε με τα firmware και τώρα που πάνε να το στρώσουνε το αλλάζουνε;

21706
22-05-15, 14:00
Ποια ρούτερ υποστηρίζουν αυτή την τεχνολογία;

jkoukos
22-05-15, 14:21
Το θέμα δεν είναι ποια router υποστηρίζουν voip τηλεφωνία (υπάρχουν πολλά), αλλά αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άλλες συσκευές στη θέση τους.
Η μέχρι σήμερα πρακτική των παρόχων είναι να κλειδώνουν την voip τηλεφωνία μόνο με τον δικό τους εξοπλισμό (modem/router).
Το καλό είναι ότι όσες συσκευές δίνουν μέχρι σήμερα, μπορούν να παίξουν ως απλά modem (σε bridge mode) άρα και η τηλεφωνία μέσω αυτών, με όλα τα υπόλοιπα να τ' αναλάβει δικός μας router.
Modem όμως δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άλλο, εκτός κι αν δεν μας ενδιαφέρει η τηλεφωνία από τον πάροχο.

Το Speedport W 724V έχει δυνατότητα voip τηλεφωνίας, μόνο που οι ρυθμίσεις προς το παρόν είναι κλειδωμένες.

21706
22-05-15, 16:10
To ZTE ZXHN H108NS;

jkoukos
22-05-15, 19:02
To ZTE ZXHN H108NS;
Όχι. Γενικά ένας εύκολος τρόπος να το διαπιστώσεις, είναι να δεις αν έχει 1-2 θύρες RJ11 για σύνδεση αποκλειστικά τηλεφωνικών συσκευών, επιπλέον της θύρας RJ11 για την σύνδεση του xDSL.

AssVas
23-05-15, 15:52
και το ZTE 931 και το speedport μια χαρά υποστηρίζουν voip , το έχω δοκιμάσει.
Το θέμα της συνδεσμολογίας απαντήθηκε, δοκιμασμένο και best practice.

Αυτό με το κλείδωμα του VOIP account με τον δικό του εξοπλισμό είναι ένα καλό ερώτημα.
Όσον αφορά τα μειονεκτήματα , γνωστά εδώ και χρόνια .
Μέχρι τώρα ένα από τα ατού που προσωπικά θεωρώ πως είχε ο ΟΤΕ στην τηλεφωνία , ήταν πως διατηρούσε την μή voip υλοποίηση. (είχε τρέξει ένα πιλοτικό προς το 2002 αν δε κάνω λάθος και ίσως άλλο ένα αργότερα αλλά δεν περπάτησαν)

Επειδή αναφέρθηκε ευρωπαϊκή οδηγία , δεν νομίζω πως ισχύει. Περισσότερο για new world order aka DT μου μυρίζει (μείωση κόστους συντήρησης δικτύου / all ip based network & εθελούσιες έξοδοι κτλ).

dimitri_ns
23-05-15, 16:55
Επειδή αναφέρθηκε ευρωπαϊκή οδηγία , δεν νομίζω πως ισχύει. Περισσότερο για new world order aka DT μου μυρίζει (μείωση κόστους συντήρησης δικτύου / all ip based network & εθελούσιες έξοδοι κτλ).

Η Γερμανία επιβάλλει το μέλλον της Ευρώπης, αρα και κοινοτική οδηγία να μην υπάρχει τώρα, αν χρειαστεί θα υπάρξει

kmpatra
31-05-15, 02:16
αυτο πάντως ειναι λειτουργικά σοβαρή αλλαγή,και ειναι περίεργο πως περνάει έτσι στα "ψιλά". Ξαφνικά περνάμε από το παραδοσιακό τηλεφωνικό δίκτυο στο voip και δεν τρέχει τίποτα? Το γεγονός οτι όταν κόβεται το ρεύμα (ή το ίντερνετ) δεν θα υπάρχει τηλέφωνο θα είναι ένα σοβαρό πρόβλημα ειδικά για ηλικιωμένους,έκτακτες ανάγκες κλπ.Μέχρι τώρα με κομμένο το ρεύμα δεν είχες την ασύρματη συσκευή διαθέσιμη,όλο και κάποια σταθερή συσκευή υπάρχει σε άλλο δωμάτιο. Γυρνώντας σε voip δεν θα έχει τηλέφωνο με τίποτα. Έχουν προβλεψει την όλη αναστάτωση που δημιουργείται? Το θέμα της ποιότητας της τηλεφωνικής επικοινωνίας είναι επίσης σοβαρό,λίγο πολύ όσοι στηρίχθηκαν στο voip κάποια παράπονα τα έχουν...βλέπε cyta,πιο παλιά hol κλπ.
Υ.Γ. τώρα να πω και μια "κακία",μπας και θέλουν να...παρακολουθούν πιο εύκολα την κίνηση στα τηλεφωνικά δίκτυα?

edit τώρα βλεπω τους νέους όρους.
Κάνει καθαρή αναφορά,για πρωταρχική χρήση Ευρυζωνικής τηλεφωνικής γραμμής και όλα τα υπόλοιπα (pstn,isdn) θεωρούνται εναλλακτικές λύσεις. Χρειάζεται μια διευκρίνηση ο όρος: "Σε περίπτωση που δεν παρέχεται Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή",έχει να κάνει με τη διαθεσιμότητα του δικτύου ή με το πρόγραμμα του πελάτη? Γιατί θα μπορούσε να είναι by default ενεργή ευρυζωνική γραμμή μόνο για ανάγκες τηλεφωνίας. Κάπως έτσι δεν δούλευε και η vivodi στα πακέτα voice παλιότερα?

Μου κάνει εντύπωση το 1.5


1.5 Για την Ευρυζωνική Τηλεφωνική Γραμμή σε περίπτωση που παρέχονται από τον ΟΤΕ Υπηρεσίες με νομαδικό χαρακτήρα (χρήση σύνδεσης από διαφορετική γεωγραφική θέση από τη Σταθερή Θέση εγκατάστασής της) και ειδικότερα μέσω χρήσης του Διαδικτύου και κατάλληλου λογισμικού που θα παρέχεται από τον ΟΤΕ, η ποιότητα των Υπηρεσιών εξαρτάται από τη σύνδεση στο Διαδίκτυο, καθώς και τεχνικές παραμέτρους εκτός του πεδίου ελέγχου του ΟΤΕ. Στην περίπτωση αυτή, δεν είναι δυνατή η πραγματοποίηση κλήσης προς το 112 και τους λοιπούς εθνικούς αριθμούς έκτακτης ανάγκης και ο εντοπισμός της γεωγραφικής θέσης του καλούντος για κλήσεις προς τον αριθμό 112.
Περαιτέρω, ο Συνδρομητής δεν επιτρέπεται να κάνει μόνιμη χρήση του αριθμού κλήσης έξω από τη γεωγραφική περιοχή για την οποία του εκχωρήθηκε, με βάση το ΕΣΑ.
εδω μιλάει καθαρά για χρήση τηλεφωνικών αριθμών και εκτός σπιτιού. Άρα λογικά θα δώσει ανάλογη δυνατότητα με αυτή της cyta (χρήση μέσω κινητού με ανάλογο software).

dimangelid
31-05-15, 02:44
αυτο πάντως ειναι λειτουργικά σοβαρή αλλαγή,και ειναι περίεργο πως περνάει έτσι στα "ψιλά". Ξαφνικά περνάμε από το παραδοσιακό τηλεφωνικό δίκτυο στο voip και δεν τρέχει τίποτα? Το γεγονός οτι όταν κόβεται το ρεύμα (ή το ίντερνετ) δεν θα υπάρχει τηλέφωνο θα είναι ένα σοβαρό πρόβλημα ειδικά για ηλικιωμένους,έκτακτες ανάγκες κλπ.Μέχρι τώρα με κομμένο το ρεύμα δεν είχες την ασύρματη συσκευή διαθέσιμη,όλο και κάποια σταθερή συσκευή υπάρχει σε άλλο δωμάτιο. Γυρνώντας σε voip δεν θα έχει τηλέφωνο με τίποτα. Έχουν προβλεψει την όλη αναστάτωση που δημιουργείται? Το θέμα της ποιότητας της τηλεφωνικής επικοινωνίας είναι επίσης σοβαρό,λίγο πολύ όσοι στηρίχθηκαν στο voip κάποια παράπονα τα έχουν...βλέπε cyta,πιο παλιά hol κλπ.
Υ.Γ. τώρα να πω και μια "κακία",μπας και θέλουν να...παρακολουθούν πιο εύκολα την κίνηση στα τηλεφωνικά δίκτυα?

Για το ότι το τηλέφωνο θα εξαρτάται από το ρεύμα και την σταθερότητα του internet, συμφωνώ απόλυτα, το ίδιο και για τις έκτακτες ανάγκες και τα ηλικιωμένα άτομα. Βέβαια έχω VoIP τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι, όμως αν πέσει το ρεύμα ή γίνει καμιά στραβή στο δίκτυο με 3 αλλαγές στα καλώδια υπάρχει αμέσως τηλέφωνο... Αν είναι σταθερή η σύνδεση στο internet, αν χρησιμοποιούνται ποιοτικοί codecs (μόνο G711 ή G722 βασικά αν θέλουμε άριστη ποιότητα) και ο πάροχος έχει στήσει σωστά την υπηρεσία δεν υπάρχει κανένα θέμα με την ποιότητα εκτός αν π.χ. πέσει κάποιος σε αστοχία υλικού (π.χ. πρόβλημα στις θύρες RJ11) πράγμα που μπορεί να συμβεί και στην PSTN τηλεφωνία.

kmpatra
31-05-15, 02:51
επισης αρκετά σοβαρή αλλαγή αν ακολουθεί την συνήθη τεχνική οδό και των άλλων παρόχων,είναι οτι πλέον υποχρεωτικά θα μπαίνει το ρούτερ στην κεντρική πρίζα του σπιτιού.
Οσο για τα περι κοινοτικης οδηγιας,τοσο καιρο που παρακολουθω το φορουμ,δεν εχω δει καποια αναλογη είδηση για υποχρεωτική καθιερωση του voip. Εκτος αν υπάρχει προετοιμασία για κάτι άλλο,όπως π.χ. παροχή ιντερνετ από άλλο πάροχο ανεξαρτητα από τον πάροχο τηλεφωνικής γραμμής,παροχή naked dsl κλπ.

dimangelid
31-05-15, 04:09
επισης αρκετά σοβαρή αλλαγή αν ακολουθεί την συνήθη τεχνική οδό και των άλλων παρόχων,είναι οτι πλέον υποχρεωτικά θα μπαίνει το ρούτερ στην κεντρική πρίζα του σπιτιού.
Οσο για τα περι κοινοτικης οδηγιας,τοσο καιρο που παρακολουθω το φορουμ,δεν εχω δει καποια αναλογη είδηση για υποχρεωτική καθιερωση του voip. Εκτος αν υπάρχει προετοιμασία για κάτι άλλο,όπως π.χ. παροχή ιντερνετ από άλλο πάροχο ανεξαρτητα από τον πάροχο τηλεφωνικής γραμμής,παροχή naked dsl κλπ.

Υποχρεωτικό να μπει στην κεντρική μπρίζα δεν θα είναι για να λειτουργήσει γενικά η υπηρεσία. Θα είναι ώστε να μπορέσει να δωθεί τηλεφωνικό σήμα και στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού, ακριβώς όπως γίνεται και με τις γραμμές ISDN. Επίσης έχω και εγώ την απορία ποια είναι αυτή η περιβόητη κοινοτική οδηγία... Μερικοί την αναφέρουν αλλά ποτέ δεν γνωρίζουν ποια είναι και δεν μας δίνουν link... Και δεν συμβαίνει μόνο στο συγκεκριμένο θέμα, το έχω παρατηρήσει σε αρκετά. Εδώ κάποιος έλεγε ότι η Ε.Ε. απαγορεύει τα 24μηνα συμβόλαια :p :p

emeliss
31-05-15, 07:13
Στο κομμάτι της τεχνολογίας υπάρχει γενικότερο πλάνο. Το σβήσιμο του PSTN είναι μόνο το πρώτο βήμα. Το έχει περιγράψει η κα Nemat εδώ και κάποια χρόνια.
http://www.youtube.com/watch?v=M9hHsD4NW5o

@ ADSLgr.com All rights reserved.