PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet Connection Sharing over wireless lan - Ad hoc



AstSam
08-09-04, 08:35
Οκ , ρε παιδιά , όσο και αν προσπάθησα να μοιράσω την σύνδεση του ίντερνετ μέσω wireless , κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να γίνει . Ενώ τα δύο pc βλέπουν το ένα το άλλο , παίζουν LAN games και μπορείς να ανταλλάξεις αρχεία , δεν μπορώ να ορίσω κάποιο από τα δύο pc να χρησιμοποιούν την σύνδεση ιντερνετ που είναι ορισμένη ως shared..... :evil:
Τέτοιο πρόβλημα δεν υφίσταται όταν συνδέονται οι υπολογιστές μέσω UTP καλωδίου
Meeeehhhh......
Τι λέτε να φταίει?

Edit :
Ερμ....αν γίνεται μεταφορά του post στο αντίστοιχο networking thread απο τον υπεύθυνο θα του 'μουν ευγνώμων...
Πιστευω οτι τελικώς ταιριάζει καλύτερα εκεί

Gabriel
21-12-04, 00:53
Τελικώς απαντήθηκε κάτι τέτοιο?
Έχω παρόμοιο πρόβλημα...
Ζyxel 650R-US Robotics 5462 Router (το χρησιμοποιώ σαν AP)-Και laptop με Wifi USB Stick 54mbit.Πάνω στο hub 4θέσεων του usr είναι και τα 2pc.
Tο laptop (wireless) δουλεύει καλά,βλέπει αρχεία των άλλων pc κανονικά αλλά οχι internet...
Kαμιά ιδέα?

FatMan
21-12-04, 01:11
κλασσικες ερωτησεις αλλα πρεπει να τις κανω

1. στις καρτες τι εχετε περασμενο για gateway?
κανονικα θελει την ip του ρουτερ.

2. οι καρτες περνουν ip απο dhcp η εχουν στατικες?
αν ειναι στατικες καλο ειναι να ειναι στο ιδιο subnet [10.0.0.χ η 192.168.0.χ]
αν περνουν απο dhcp φτιαξτε τις ρυθμισεις.

3. απο dns πως τα πατε, εχουν περαστει τα σωστα?
ακομη και για τοπικο δικτυο θελει αυτες του isp.

asuka: οταν τα συνδεεις με καλωδιο, εννοεις με crossover η switch?

παντως οι περιπτωσεις σας ειναι λιγο διαφορετικες γιατι ο asuka τις εχει adhoc.

Gabriel
21-12-04, 08:51
1)Static IPs και στα 3μηχανάκια
2)Gateway=Router IP
3)DNS=Provider's DNS
Τα έχω ήδη βάλει αλλά τίποτα...

FatMan
21-12-04, 15:02
άμα δώσεις ένα nslookup www.adslgr.com από το laptop σου βγάζει το σωστό?

pings παίζουν από εκεί προς τα έξω?

Δεν γνωρίζω τις ρυθμίσεις του Zyxel αλλα μπας και θέλει να περάσεις στο AP σαν gateway αυτό του modem/router.

sdikr
21-12-04, 22:38
1)Static IPs και στα 3μηχανάκια
2)Gateway=Router IP
3)DNS=Provider's DNS
Τα έχω ήδη βάλει αλλά τίποτα...

ποιο router ομως;

εγώ αυτό που έχω δοκιμάσει είναι να βάζω πχ το zyxel στο 192.168.1.1, το αλλο router σε 192.168.1.5 και στα μηχανήματα σαν gateway to 192.168.1.1
επίσης για το wifi είναι ρυθμισμένο σε AP or bridge

Gabriel
21-12-04, 23:45
Zyxel 650R-31=192.168.1.1
US Robotics 5462=192.68.1.200
Gateway στα PC's την IP του Zyxel.
Τελικά έπαιξε,είχα βάλει άλλο DNS στο laptop και δεν έβλεπε net.
Πάντως συνδέοντας το Zyxel με το USR στη θύρα WAN (To έχω σε μία εκ των 4 του Hub τώρα,δηλ παίζει σαν καθαρό AP mode και όχι σαν Router)δε δουλεύει τίποτα!
Μπλοκάρουν τα πάντα,δοκίμασα συνδυασμούς management αλλά τίποτα (δηλ disable dhcp στον ένα έκ των 2,NAT management στο ένα έκ των 2 κτλ)
Μάλλον το USR παίζει καλά με USB Modem και μόνο...

sdikr
21-12-04, 23:48
Πάντως συνδέοντας το Zyxel με το USR στη θύρα WAN (To έχω σε μία εκ των 4 του Hub τώρα,δηλ παίζει σαν καθαρό AP mode και όχι σαν Router)δε δουλεύει τίποτα!
Μπλοκάρουν τα πάντα,δοκίμασα συνδυασμούς management αλλά τίποτα (δηλ disable dhcp στον ένα έκ των 2,NAT management στο ένα έκ των 2 κτλ)
Μάλλον το USR παίζει καλά με USB Modem και μόνο...

Σε αυτή την περίπτωση (wan port) θα πρέπει το zyxel να δουλέυει σε bridge ωστε να δίνει το Ip στο usr.

Gabriel
21-12-04, 23:57
Τα φέρνω,με απλά λόγια,στο ίδιο επίπεδο?

sdikr
21-12-04, 23:58
Τα φέρνω,με απλά λόγια,στο ίδιο επίπεδο?

συγνώμη δεν καταλαβαίνω

Gabriel
22-12-04, 01:10
Πρώτο έπίπεδο θεωρώ το router
δεύτερο επίπεδο το switch/hub
τρίτο επίπεδο τους χρήστες

sdikr
22-12-04, 01:16
κάνεις το zyxel απλό Modem, το οποιο δίνει το ip στο usr, τώρα μην με ρωτάς τι επίπεδα είναι αυτά,

lemonidas
22-12-04, 13:22
asuka αν έχεις το μοντεμ πάνω στον ένα υπολογιστή και αυτός είναι συνδεδεμένος ad-hoc με τον άλλο, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κάνεις τις δύο συνδέσεις (στον πρώτο υπολογιστή) bridge. Δηλαδή τις διαλέγεις και τις 2 (αν θυμάμαι καλά) και κάνεις δεξί κλικ και 'bridge connections'. Εγώ αυτό είχα κάνει (μέχρι να έρθει το AP) και δούλευε μια χαρά :)

ΥΓ: εννοώ τη wireless connection και την local network (Που ουσιαστικά είναι το Internet)

@ ADSLgr.com All rights reserved.