PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα από ΟΤΕ... και τηλέφωνο τέλος!!



ReaperX
17-04-15, 20:06
Καλησπέρα..

1/4 κάνω αίτηση για φορητότητα σε wind double play από ΟΤΕ (λόγω κόστους)

Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεγοποίησης ήταν 17/4.Χτες 16/4 μου έρχονται sms ότι η γραμμή ενεργοποιήθηκε μου έστειλαν κωδικούς κτλπ..Κατόπιν προσπάθειάς μου να βάλω τους κωδικούς ήταν αδύνατο και έμπαινα μόνο με του ΟΤΕ.Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη και μου έβγαζε μήνυμα να καλέσω σε τηλέφωνο του ΟΤΕ.Επικοινωνώ τελικά με τη wind αφού στην αρχή δε με πίστευαν ότι μου ήρθαν μηνύματα ενεργοποίησης γιατί στο συστημά τους είχε σαν ημερομηνία τις 21/4 καταλήξαμε ότι περιμένω και βλέπουμε..

Σήμερα από τις 12 το router παίρνει άλλη ip (φαντάζομαι είναι της wind),συγχρονίζει κανονικά,δέχεται τους κωδικούς της wind αλλά ιντερνετ τζίφος..
Όσο αφορά το σταθερό σε εισερχόμενες καλεί κανονικά σε αυτόν που παίρνει αλλά εμένα δεν χτυπάει το τηλέφωνο,ενώ στις εξερχόμενες μου βγάζει μήνυμα ότι έχει ενεργοποιηθεί φραγή!!!

Πηρα την τεχνική υποστήριξη και εκεί δεν έβρισκαν τίποτα στο σύστημά τους με τον αριθμό μου..Με συνδέουν με την εξυπηρέτηση και μου λένε ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί δεν έχει ανοίξει ακόμα η καρτέλα με τα στοιχεία της γραμμής μου και να επικοινωνήσει μαζί τους πάλι μέσα στο ΣΚ αν δεν φτιάξει!!

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός απ' το να περιμένω χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ???:mad:

iznodur
21-04-15, 12:50
Καλησπέρα..

1/4 κάνω αίτηση για φορητότητα σε wind double play από ΟΤΕ (λόγω κόστους)

Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεγοποίησης ήταν 17/4.Χτες 16/4 μου έρχονται sms ότι η γραμμή ενεργοποιήθηκε μου έστειλαν κωδικούς κτλπ..Κατόπιν προσπάθειάς μου να βάλω τους κωδικούς ήταν αδύνατο και έμπαινα μόνο με του ΟΤΕ.Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη και μου έβγαζε μήνυμα να καλέσω σε τηλέφωνο του ΟΤΕ.Επικοινωνώ τελικά με τη wind αφού στην αρχή δε με πίστευαν ότι μου ήρθαν μηνύματα ενεργοποίησης γιατί στο συστημά τους είχε σαν ημερομηνία τις 21/4 καταλήξαμε ότι περιμένω και βλέπουμε..

Σήμερα από τις 12 το router παίρνει άλλη ip (φαντάζομαι είναι της wind),συγχρονίζει κανονικά,δέχεται τους κωδικούς της wind αλλά ιντερνετ τζίφος..
Όσο αφορά το σταθερό σε εισερχόμενες καλεί κανονικά σε αυτόν που παίρνει αλλά εμένα δεν χτυπάει το τηλέφωνο,ενώ στις εξερχόμενες μου βγάζει μήνυμα ότι έχει ενεργοποιηθεί φραγή!!!

Πηρα την τεχνική υποστήριξη και εκεί δεν έβρισκαν τίποτα στο σύστημά τους με τον αριθμό μου..Με συνδέουν με την εξυπηρέτηση και μου λένε ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί δεν έχει ανοίξει ακόμα η καρτέλα με τα στοιχεία της γραμμής μου και να επικοινωνήσει μαζί τους πάλι μέσα στο ΣΚ αν δεν φτιάξει!!

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός απ' το να περιμένω χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ???:mad:

Λογικά είναι κάτι συστημικό, η γραμμή σου συγχρονίζει κανονικά, αν ναι, περιμένεις από Wind τηλέφωνο λογικά είναι θέμα ημερών.

ReaperX
21-04-15, 14:18
Κ το μαρτύριο συνεχίζεται! !

Αρχίζω να καταριέμαι την ώρα κ τη στιγμη που έκανα την αίτηση!!

Η κατάσταση ακριβώς ίδια, η γραμμή συγχρονίζει, δεν έχω ιντερνετ,έχω φραγή εξερχόμενων κ δεν μπορώ να δεχτώ εισερχόμενες! !

Ξαναμιλησα με την τεχνική υποστήριξη σήμερα και αφού έκαναν μετρήσεις δεν είδαν κάτι λάθος στη γραμμή κ το έχουν προωθήσει για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τα λεγόμενα τους...

Να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη γραμμή μου και όλα ξαφνικά ξεκίνησαν με το που η γραμμή πήγε στη wind....

SPIROS1979
26-04-15, 21:51
Κ το μαρτύριο συνεχίζεται! !

Αρχίζω να καταριέμαι την ώρα κ τη στιγμη που έκανα την αίτηση!!

Η κατάσταση ακριβώς ίδια, η γραμμή συγχρονίζει, δεν έχω ιντερνετ,έχω φραγή εξερχόμενων κ δεν μπορώ να δεχτώ εισερχόμενες! !

Ξαναμιλησα με την τεχνική υποστήριξη σήμερα και αφού έκαναν μετρήσεις δεν είδαν κάτι λάθος στη γραμμή κ το έχουν προωθήσει για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τα λεγόμενα τους...

Να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη γραμμή μου και όλα ξαφνικά ξεκίνησαν με το που η γραμμή πήγε στη wind....

Σε μερικες περιοχες γινετε αυτο και μερικες φορες ειναι το καφαο εξω του οτε εκει ειναι το προβλημα να εχουν βαλει λαθος καλωδια εμενα ειχα φερει 4 φορες τεχνικους και του οτε μαζι και της wind Που εχω στο πατρικο ευτηχως στο πεμπτο βρηκα ακρη οταν εκανα κατεγελια στην εεετ , αλλα μερικες φορες ο οτε σαμποταρει τις αλλες εταιριες ακουγετε λιγο ακραιο αλλα μου το πε ενας τεχνικος της wind οτι τους προκαλουν πολλες ζημιες . εαν δεν βρεις ακρη κανε μια κατεγελια , και να μην πληρωσεις τωρα που εχεις προβλημα στην γραμμη σου να σου κανω παγιο δωρο .

dimitri_ns
26-04-15, 22:20
Σε μερικες περιοχες γινετε αυτο και μερικες φορες ειναι το καφαο εξω του οτε εκει ειναι το προβλημα να εχουν βαλει λαθος καλωδια εμενα ειχα φερει 4 φορες τεχνικους και του οτε μαζι και της wind Που εχω στο πατρικο ευτηχως στο πεμπτο βρηκα ακρη οταν εκανα κατεγελια στην εεετ , αλλα μερικες φορες ο οτε σαμποταρει τις αλλες εταιριες ακουγετε λιγο ακραιο αλλα μου το πε ενας τεχνικος της wind οτι τους προκαλουν πολλες ζημιες . εαν δεν βρεις ακρη κανε μια κατεγελια , και να μην πληρωσεις τωρα που εχεις προβλημα στην γραμμη σου να σου κανω παγιο δωρο .

Η γραμμή συγχρονίζει με άλλη ip, άρα πάει με 2 καλώδια σωστά στην wind. Ποιός ΟΤΕ και πράσινα άλογα?

ReaperX
26-04-15, 22:41
Η βλάβη αποκαταστάθηκε στις 24.

Μετά από αμέτρητα τηλεφωνήματα,στις 23 έστειλαν τεχνικό να μετρήσει τη γραμμή στο κουτί η οποία φυσικά και δεν είχε κανένα θέμα και δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ.Την επόμενη μέρα όλα οκ..

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι τους πήρε 7 μέρες ενώ τους έλεγα ξεκάθαρα τι παρουσιάζει η γραμμή.

Και πέρα από αυτό εκδόθηκε και ο πρώτος λογαριασμός με χρέωση από τις 16/4 ενώ όταν τους έλεγα στα αρχικά τηλεφωνήματα ότι έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή έχω κωδικούς κτλπ,αυτοί μου έλεγαν ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα και ότι θα ενεργοποιηθεί στις 21/4!!

SPIROS1979
26-04-15, 23:50
δεν ξερω καλα απο αυτα αλλα ετσι μου εχουν πει οι τεχνικοι της wind γενικα σε θεματα αλλαγων γραμμων η αναβαθμιση γραμμων dsl η φορητοτητα αυτοι ξερουν οχι εγω .

netblues
27-04-15, 01:11
Ειναι απο τις κλασσικες περιπτωσεις οπου φταιει ο .... ΟΤΕ, κατα την γνωστη διαφημιση.
Διαχειριστης του ακραιου δικτυου χαλκου ειναι αποκλειστικα ο ΟΤΕ και ειναι προφανες οτι καπου τα μπερδεψε. Ειναι ο μονος που μπορει να τα μπερδεψει εξαλλου, μιας και ας πουμε οτι το internet εχει μια αυξημενη πολυπλοκοτητα και θελει και κωδικους, εξοπλισμο κλπ. Το τηλεφωνο ομως που ειχε φραγη χωρις εισερχομενη ειναι ξεκαθαρη ενδειξη οτι ειχε συνδεθει καπου άσχετα. Οσο ξερω εγω που σε ειχε συνδεσει ο ΟΤΕ αλλο τοσο μπορουσε να ξερει και η wind.
Οσο για την ημερομηνια ενεργοποιησης, εε αυτος που εκανε το λαθος και σε συνδεσε οπου σε συνδεσε, ενημερωσε κα το συστημα και εκλεισε τη μεταφορα. Λογικο ειναι να σου ηρθε χρεωση απο εκεινη τη στιγμη. Αυτο πρεπει να διορθωθει χειροκινητα, οπως ακριβως χειροκινητα συνδεθηκε η γραμμη σου στη σωστη πορτα μετα απο 7 μερες.
Ειναι να μη σου τυχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.