PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με emails?



InvisibleSurfer
30-03-07, 11:24
Γεια χαρά σε όλους είμαι νέο μέλος ((grouphug))

Έχει κσνείς διαπιστώσει προβλήματα με emails? Δηλαδή email που δεν έχουν πάρει ποτέ παρ'όλο που έχουν σταλεί, προβλήματα με το inbox τους κλπ...

Έχω στείλει email από το gmail στο ΟΤΕnet λογαριασμό μου με επιτυχία αλλά θα ήθελα να μάθω άν κάποις ποτέ είχε προβλήαματα με OTEnet email.

Χρησημοποιώ το email για επαγγελματικό σκοπό και όπως καταλαβαίνετε είναι απαραίτητο να είμαι σίγουρος ότι λειτουργεί 1000000% άψογα.

Ευχαριστώ σε όλους όσους με βοηθήσουν.

xrg
30-03-07, 12:03
Χτές μου ανέφερε φίλος ότι τα εξερχόμενα μέσω otenet σε yahoo κάνουν μέχρι και 1 μέρα να παραδοθούν.
Γενικά, με την πΟΤΕnet είχα στραβώσει από τότε που, για επαγγελματικό λογαριασμό, μου ζητήσαν να τους στείλω με fax :S :S τα στοιχεία γιατί δεν είχαν web interface!! Δεν μπορεί τέτοιοι τύποι να ξέρουν τη δουλειά τους..

Όσο για το spam, μάλλον πρέπει να επέμβει η ΕΕΤΤ γιατί έχουμε παρεξηγήσει την σημασία των false positives..

opener
12-04-07, 08:59
Χτές μου ανέφερε φίλος ότι τα εξερχόμενα μέσω otenet σε yahoo κάνουν μέχρι και 1 μέρα να παραδοθούν.
Γενικά, με την πΟΤΕnet είχα στραβώσει από τότε που, για επαγγελματικό λογαριασμό, μου ζητήσαν να τους στείλω με fax :S :S τα στοιχεία γιατί δεν είχαν web interface!! Δεν μπορεί τέτοιοι τύποι να ξέρουν τη δουλειά τους..

Όσο για το spam, μάλλον πρέπει να επέμβει η ΕΕΤΤ γιατί έχουμε παρεξηγήσει την σημασία των false positives..

Ειχα το ιδιο προβλημα:
Εξερχομενα απο otenet σε yahoo εκάναν 1 μέρα να παραδοθούν.
Εισερχομενα σε yahoo απο otenet εκάναν 1 μέρα να παραληφθουν.
Τα ιδια και απο/προς hotmail.
Λογω των ανωτερω, δεν θεωρω αξιοπιστο το otenet mail και σταματησα να το χρησιμοποιω.

lakaski
09-05-07, 17:12
Τέτοια προβλήματα παρατηρώ κι εγώ που πρόσφατα άλλαξα provider στο internet. Χρησιμοποιώ Thunderbird για την αλληλογραφία μου και αφού έχω otenet χρησιμοποιώ ως smpt το mail.otenet.gr . Υπάρχει κάποιο κόλπο για να παρακάμπτω τον smpt της otenet και να χρησιμοποιώ άλλον μιας και ο συγκεκριμένος φαίνεται πως μου καθυστερεί την αποστολή της αλληλογραφίας;

jdm
09-05-07, 17:36
Χτές μου ανέφερε φίλος ότι τα εξερχόμενα μέσω otenet σε yahoo κάνουν μέχρι και 1 μέρα να παραδοθούν.
Γενικά, με την πΟΤΕnet είχα στραβώσει από τότε που, για επαγγελματικό λογαριασμό, μου ζητήσαν να τους στείλω με fax :S :S τα στοιχεία γιατί δεν είχαν web interface!! Δεν μπορεί τέτοιοι τύποι να ξέρουν τη δουλειά τους..

Όσο για το spam, μάλλον πρέπει να επέμβει η ΕΕΤΤ γιατί έχουμε παρεξηγήσει την σημασία των false positives..

http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/mail/original/abuse/abuse-60.html

αυτο παιρνω απο το δικο μου mailserver κανονικα θα γινεται και στους αλλους mail server
μπορει να κανει και μια μερα για να το δεχτει... ασφαλειες του yahoo...

lakaski
09-05-07, 17:49
http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/mail/original/abuse/abuse-60.html

αυτο παιρνω απο το δικο μου mailserver κανονικα θα γινεται και στους αλλους mail server
μπορει να κανει και μια μερα για να το δεχτει... ασφαλειες του yahoo...

Μέχρι πρότινος που χρησιμοποιούσα τον mailserver της forthnet δε μου εμφάνιζε τέτοιου είδους προβλήματα. Αφήστε που μέσω της forthnet μπορούσα να δρομολογήσω e-mail μέσω "ξένου" προς αυτήν mailserver (της HOL για παράδειγμα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.