PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet μετάβαση, Νέα Κηφισιά



qwertyuiop
18-04-15, 12:05
Αξίζει να μεταβώ, έπειτα από 6 χρόνια καλής σύνδεσης με ΟΤΕ, στη forthnet, για λόγους χαμηλότερου κόστους;
Κατοικώ στη Νέα Κηφισιά, οπότε θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων σε όποιον συντοπίτη θα μπορούσε να παρέχει πληροφορίες σχετικά με την ποιότητα της σύνδεσης (αξιοπιστία - ταχύτητα), αλλά και των υπηρεσιών της forthnet γενικότερα. Αξίζει το 3play nova; Έχω ακούσει ότι καθυστερεί το ίντερνετ όποτε βάζεις tv.

Παραθέτω τα στοιχεία της νυν (http://www.speedtest.net/my-result/4298618374) γραμμής.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. :)

ps.yellow
20-04-15, 10:58
μια χαρά είναι και το Nova 3play και η ταχύτητα στη forthnet . Δες τι σε συμφέρει καλύτερα και αναλόγος αποφασείζις

Ionlab
20-04-15, 11:02
καθυστερεί το ίντερνετ όποτε βάζεις tv

Η τηλεόραση είναι μέσω δορυφόρου!!! Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο ενδεχόμενο.

qwertyuiop
20-04-15, 11:59
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Δηλ. η ταχύτητα θεωρείτε ότι θα μπορούσε έστω να παραμείνει ίδια, στα 10-11-12; Ο ΟΤΕ τώρα τελευταία έχει αρχίσει να κάνει νερά.

Ionlab
20-04-15, 12:02
Η ταχύτητα κλειδώματος ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα πρέπει να είναι ελαφρώς αυξημένη λόγω του ότι η Forthnet έχει SNR 6 αντί για 9 του ΟΤΕ. Αυτά αν το ζεύγος παραμείνει το ίδιο.

qwertyuiop
20-04-15, 12:13
O χάρτης του adslgr δε με βοηθά πολύ. Ξέρω ότι έχει dslam στη γειτονιά μου, αλλά δε γράφει αν είναι ΟΤΕ ή FOrthnet. Μπορεί να είναι κοινό ;

Archon
20-04-15, 12:29
Το dslam ειναι μεσα στον ΟΤΕ. Και εκει εχουν ολοι οι παροχοι. Εκτος κι αν εννοεις KV. Αλλο αυτο.

qwertyuiop
20-04-15, 12:32
Το dslam ειναι μεσα στον ΟΤΕ. Και εκει εχουν ολοι οι παροχοι. Εκτος κι αν εννοεις KV. Αλλο αυτο.

KV ΟΤΕ υπάρχουν σε απόσταση τουλάχιστον χιλιομέτρου, ενώ το dslam είναι στα 700-750 μέτρα, οπότε υποθέτω ότι καλύπτομαι.

Αυτά είναι και τα στατιστικά της σύνδεσης:

SNR Margin Down/Up(dB) 8.0 / 10.4
Attenuation Down/Up(dB) 16.9 / 10.2
Power Down/Up(dBm) 18.6 / 11.3
CRC Down/Up 13561 / 621
FEC Down/Up 60378 / 0
HEC Down/Up 61575 / 0

Archon
20-04-15, 12:37
Δηλαδη παιρνεις απο το ΑΚ και οχι απο KV. Αρα θεωρητικα μπορει να πιασεις πολυ κοντα στην μεγιστη (~20MBps) με τοσο μικρη αποσταση.

qwertyuiop
20-04-15, 12:40
Δηλαδη παιρνεις απο το ΑΚ και οχι απο KV. Αρα θεωρητικα μπορει να πιασεις πολυ κοντα στην μεγιστη (~20MBps) με τοσο μικρη αποσταση.

Θαρρώ ναι. Το κοντινότερο KV μου είναι περίπου 850 μέτρα, και είναι Active- VDSL2.

Archon
20-04-15, 12:46
Αν ξερεις που ειναι, μπορεις να το επιβεβαιωσεις οτι ειναι αυτο. Απο το κουτι της πολυκατοικιας, βλεπεις τον αριθμο που γραφει και ψαχνεις τον ιδιο στο KV. Αν ειναι αυτο, τοτε ισως να μπορεις να βαλεις vdsl. Αλλα νομιζω μεχρι στιγμης μονο οτε.

qwertyuiop
20-04-15, 12:49
Αν ξερεις που ειναι, μπορεις να το επιβεβαιωσεις οτι ειναι αυτο. Απο το κουτι της πολυκατοικιας, βλεπεις τον αριθμο που γραφει και ψαχνεις τον ιδιο στο KV. Αν ειναι αυτο, τοτε ισως να μπορεις να βαλεις vdsl. Αλλα νομιζω μεχρι στιγμης μονο οτε.

Δε με ενδιαφέρει το vdsl προς το παρόν. Απλά με ΟΤΕ παλιά κλείδωνε 14-15, ενώ πλέον είναι το πολύ 13, ενώ συνήθως είναι στο 10-11.
Γι' αυτό σκέφτομαι τη forthnet, μήπως, επειδή είναι κοντά, πιάνει καλύτερες ταχύτητες, σε χαμηλότερη κιόλας τιμή.

Δεν έχει αλλάξει κάτι σε καλωδιώσεις που να εξηγεί αυτή την πτώση ταχύτητας πάντως. Θα έλεγα ότι είναι ζήτημα του ΟΤΕ.

Archon
20-04-15, 12:58
Το πολυ πολυ να πιανεις 1-2Mbps παραπανω λογω χαμηλοτερου snr της forthnet. Την αποσταση που ειχες με τον οτε θα εχεις και με την forthnet. Δεν αλλαζει.

qwertyuiop
20-04-15, 13:12
Το πολυ πολυ να πιανεις 1-2Mbps παραπανω λογω χαμηλοτερου snr της forthnet. Την αποσταση που ειχες με τον οτε θα εχεις και με την forthnet. Δεν αλλαζει.

Aυτό που με απασχολεί είναι να μην πέσω κάτω (και) από τα 10-11. :p Αλλιώς και με 11-12 είμαι ευχαριστημένος, αφού ούτως ή άλλως μιλάμε για πολύ μικρότερο κόστος.

Κάτι τελευταίο:
Από αξιοπιστία πώς πάμε; Θυμάμαι ότι παλαιότερα (2010-11) η φορθνετ βάραγε αποσυνδέσεις αβέρτα. Με τον ΟΤΕ έχω 10-15 την τελευταία κοντα δεκαετία.

Archon
20-04-15, 13:35
Δεν θυμαμαι τοσο παλια. Αλλα εγω δεν εχω αποσυνδεσεις σε δυο σημεια (Ν. Σμυρνη και Καλλιθεα). Μπορει εκει να ειναι αλλιως. Αλλα για τις αποσυνδεσεις πρεπει να ρωτησεις γειτονες και αλλους συμφορουμιτες που μενουν εκει κοντα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.