PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL sto Linux



Tsant
08-09-04, 09:57
Εχω τρομερό πρόβλημα με τη σύνδεση του ADSL σε ένα Mandrake 10.0. Δε βλέπει ούτε το USB, ούτε το LAN. Any ideas? :?

koroumel
14-09-04, 20:23
Σαν fellow Linuxάς (GENTOO), θα σε βοηθήσω, αλλά οι πλήροφορίες που δίνεις είναι...μηδέν. Πές μου λοιπόν, USB βλέπει το installation σου, ή μονο το USB modem δεν βλέπει; Με το LAN, το ίδιο; Τί modem έχεις;

vshadow
14-09-04, 20:54
Συνήθως τα Linux έχουν κάποια προβλήματα με ορισμένες USB συσκευές.

Πάντως εγώ που είχα βάλει Mandrake 10, αναγνώρισε την Ethernet κάρτα από μόνο του και χωρίς καμιά ρύθμιση έμπαινα κανονικά στο internet. Φυσικά το modem, όπως και στα Windows δεν εμφανίζεται πουθενά, αν συνδέεται μέσω Ethernet κάρτα. Για δώσε καμιά πληροφορία ακόμη. Τι modem έχεις; Συνδέεται μέσω Ethernet κάρτα ή μέσω usb στον υπολογιστή;

sandman
14-09-04, 21:10
Πρέπει να μας πεις τουλάχιστον τι κάρτα δικτύου έχεις.

GizmO
14-09-04, 21:37
Tsant και εγώ εδώ και 2 χρόνια έχω παρατήσει τα win.. δεν μπορώ πλέον ούτε να το πώ! Ερωτήσεις πανώ στο ερώτημα σου. 1) για το DSL έχεις μόντεμ ή ρούτερ? αν έχεις USB μόντεμ τότε μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις αν έρχεται μαζί με τίποτα οδηγούς για το distro σου ( για το Mandrake ) 2) στην περίπτωση του ρούτερ τότε αναλογικά αν δεν έχεις κάποια παράξενη on board κάρτα δικτύου το linux σου σίγουρα θα την έχει δεί κατά την εγκατάσταση και το μόνο που χρειάζεσαι είναι να την σετάρεις σωστά συνήθως τα router έχουν ip 192.168.2.1 ή 192.168.0.1 άρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις μια στατική IP στην κάρτα σου πχ 192.168.2.2 ή 192.168.0.2 ανάλογα με το router κοίταξε το εγχειρίδιο για αυτό και μετά ανοίγεισ τον Konqueror ( KDE) και μπαίνεις στο Web Interface του router σου πχ. http://192.168.2.1 κτλ.

ελπίζω να έδωσα ένα χέρι βοήθειας. :)

sdikr
14-09-04, 21:44
linux rules!! :mrgreen:

Πάντως αν δεν μας δώσει παραπάνω πληροφορίες γράφουμε τζάμπα

playnet1000
14-09-04, 23:03
και νομίζω πως άν έχεις jetspeed,δέν το βλέπει καθόλου.βάλε μία ethernet κάρτα(5 ευρώ έχει)και θα είσαι μιά χαρά

koroumel
15-09-04, 09:30
Μάλλον βαρέθηκε κιόλας :lol: . Μήπως δέν περίμενε απάντηση με τέτοια ερώτηση που έκανε; :lol:

Tsant
16-09-04, 00:02
Sorry, :? έπεσε πολλή δουλειά και δεν κοίταξα καθόλου τις απαντήσεις/σχόλια. Λοιπόν: Modem speedtouch 530 Alcatel, ethernet card Realtec RTL8139 (σε Laptop fujitsu siemens)

Tsant
16-09-04, 00:06
Router!router speedtouch Alcatel :oops:

tvelocity
16-09-04, 00:06
Για κάνε ενα 'lsmod | grep 8139' και πές μας τι σου βγάζει...

koroumel
16-09-04, 14:35
Και ένα ifconfig και ενα ping στο router και πες τι "σου λέει"! :)

WAntilles
16-09-04, 14:59
Εάν είναι Ethernet δεν χρειάζεται τίποτα το ειδικό.

Default gateway την IP του router, στατικές IP σε όλο το LAN, και να δηλωθούν οι 2 DNS servers του provider σου.

Όλα αυτά στο eth0.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε.

Ενώ αν είχες USB... -> Κλάφ' τα Χαράλαμπε.

Ventrix
22-09-04, 01:29
linux σου λεει μετα... Ας μην μιλισω!!!

tvelocity
22-09-04, 01:40
linux σου λεει μετα... Ας μην μιλισω!!!

Αν δεν έχεις κάτι να προσφέρεις στην συζήτηση, καλύτερα να αφήσεις το trolling.

koroumel
22-09-04, 12:11
Ventrix έγραψε:

linux σου λεει μετα... Ας μην μιλισω!!!

Μήν "μιλίσεις" γιατί θα μας βγάλεις κι άλλο τα μάτια! Αλλά καί τι να πείς; Μέχρι να το γράψεις μπορεί....Kernel has performed an illegal operation. If this is the first time this occurs please reboot, if not, reboot and pray to the Lord that your precious data will not be corrupted by the crappiest filesystem used in computers today!


EDIT: Γράφοντας αυτό το post, crash-αραν κυριολεκτικά τα windows στο pc της δουλειάς μου! Windows σου λέει μετά!

princess
11-10-04, 01:14
τελικα ρε παιδια παιζει το alcatel σε usb στο linux? Βρηκα κατι drivers στη σελιδα τους, αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα! Και μια usb ασυρματη netgear παλι δεν τη βλεπει (πιο πολυ με νοιαζει να δει αυτη γιατι θα βαλω τελικα ασυρματο router). Τι να κανω;

εχω suse 9,0 pro αν βοηθαει σε κατι!

pelasgian
11-10-04, 07:40
Παίζει, αλλά πρέπει να έχεις δουλέψει πολλά χρόνια σε windoze ΚΑΙ να έχεις κάνει λοβοτομή, να έχεις έκτεθεί σε ραδιενέργεια κλπ για να χρησιμοποιήσεις USB όταν υπάρχει το ethernet.

princess
11-10-04, 19:12
και που εγω τωρα δεν εχω ethernet στο pc μου τι να κανω; Ασυρματη εχω. (τουλαχιστον στο desktop που εχει τo suse)....

WAntilles
18-10-04, 16:10
και που εγω τωρα δεν εχω ethernet στο pc μου τι να κανω; Ασυρματη εχω. (τουλαχιστον στο desktop που εχει τo suse)....

Να πας να πάρεις μία.

15 ευρώ κάνουν.

ΕΛΕΟΣ πια.

Είναι κάτι που έπρεπε να είχες κάνει από καιρό.

princess
18-10-04, 20:55
αχ τι ωραια που τα λες WAntilles... Μονο που δεν εχεις δει το pc μου... με καρτα τηλεορασης, καρτα για εξτρα usb, καρτα για εξτρα drives.... που να τη βαλω την καρτα δικτυου; (Μη μου πεις οτι εχω μια θεση ακομα ελευθερη, ευτυχως που δε χρειαζομαι πια τις εξτρα σειριακες που ειχα για τα κινητα, γιατι κεινο το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων θελει και ενα χωρο το ερμο!)
Αν εχεις καμμια καλη ιδεα πες την (μην πεις να αλλαξω μητρικη θα με κρεμασει ο αντρας μου καθε τρεις και λιγο το ξεστηνω και το στηνω!!!) :oops: :mrgreen: :mrgreen:

WAntilles
18-10-04, 21:49
αχ τι ωραια που τα λες WAntilles... Μονο που δεν εχεις δει το pc μου... με καρτα τηλεορασης, καρτα για εξτρα usb, καρτα για εξτρα drives.... που να τη βαλω την καρτα δικτυου; (Μη μου πεις οτι εχω μια θεση ακομα ελευθερη, ευτυχως που δε χρειαζομαι πια τις εξτρα σειριακες που ειχα για τα κινητα, γιατι κεινο το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων θελει και ενα χωρο το ερμο!)
Αν εχεις καμμια καλη ιδεα πες την (μην πεις να αλλαξω μητρικη θα με κρεμασει ο αντρας μου καθε τρεις και λιγο το ξεστηνω και το στηνω!!!) :oops: :mrgreen: :mrgreen:

Εφόσον έχεις έστω ένα ελεύθερο PCI slot, φυσικά και γίνεται.

Το προηγούμενό μου PC (αυτό που είχα μέχρι πριν από 2 εβδομάδες - και τώρα πήγε στην αδερφή μου) είχε (και έχει ακόμα) από κάρτες:

- 1 AGP γραφικών ATi RADEON

PCI:
- Terratec DMX 6Fire 24-96 (ήχος)
- Hauppauge WinTV Theater (τηλεόραση - τώρα είναι στο καινούριο)
- 4 x USB 2.0 + 2 x Firewire (USB & Firewire)
- 3COM 3C-905-TX Fast Ethernet (100άρα δικτύου)
- Promise Ultra-133 TX2 ή Silicon Image 3112A (controllers δίσκων - άλλαζαν ή ο ένας ή ο άλλος ανάλογα με τις ανάγκες)

Συνεπώς εάν έχεις έστω και ένα ελεύθερο PCI slot, να πας να πάρεις μία 100άρα κάρτα δικτύου με 15 ευρώ.

princess
18-10-04, 22:15
το εχω ελευθερο γιατι αναγκαστηκα να βγαλω τη μια pci (αυτη που ηταν ακριβως κατω απο την καρτα γραφικων) γιατι μπλοκαρε το ανεμιστηρακι! Τελως παντων το θεμα δεν ειναι να παω να παρω καρτα δικτυου, αφου πρακτικα εχω προβλημα (δεν μπορω να βγαλω κι αλλη καρτα) το θεμα ειναι να παιξει η ασυρματη στο Usb.... που δεν τη βλεπω να παιζει η ρημαδα (καλα δεν εχω προλαβει να το ψαξω και παρα πολυ, αλλα δε βλεπει δικτυο καθολου!)

sdikr
18-10-04, 22:38
το εχω ελευθερο γιατι αναγκαστηκα να βγαλω τη μια pci (αυτη που ηταν ακριβως κατω απο την καρτα γραφικων) γιατι μπλοκαρε το ανεμιστηρακι! Τελως παντων το θεμα δεν ειναι να παω να παρω καρτα δικτυου, αφου πρακτικα εχω προβλημα (δεν μπορω να βγαλω κι αλλη καρτα) το θεμα ειναι να παιξει η ασυρματη στο Usb.... που δεν τη βλεπω να παιζει η ρημαδα (καλα δεν εχω προλαβει να το ψαξω και παρα πολυ, αλλα δε βλεπει δικτυο καθολου!)

το usb σε Linux είναι λίγο πoνεμένη ιστορία, το alcatel 330 είχε οδηγούς για Linux, για το 530 πιστέυω οτι είδες στην σελίδα του speedtouch,
πρόταση, πάρε ενα usb hub Και βγάλε την usb pci card και βάλε μια ethernet

princess
18-10-04, 22:45
λοιπον και ethernet να βαλω που δε μπορω να βαλω λεμε, το ολο δικτυο ειναι στημενο ασυρματα.... οποτε πρεπει να δουλεψει η ασυρματη... Ολα τα αλλα Usb μια χαρα παιζουνε, καμερα, το νετμοντ παλια, ο σκληρος, ο εκτυπωτης.. Στην καρτα κολλησαμε...

Μαλλον σας εχω μπερδεψει. Τωρα ειναι συνδεμενο το speedtouch πανω σε ενα router netgear και υπαρχει ασυρματο δικτυο αναμεσα στα δυο Pc. Οποτε το προβλημα ειναι να δουλεψει η NG11 ασυρματη καρτα στο suse!

sdikr
18-10-04, 22:55
λοιπον και ethernet να βαλω που δε μπορω να βαλω λεμε, το ολο δικτυο ειναι στημενο ασυρματα.... οποτε πρεπει να δουλεψει η ασυρματη... Ολα τα αλλα Usb μια χαρα παιζουνε, καμερα, το νετμοντ παλια, ο σκληρος, ο εκτυπωτης.. Στην καρτα κολλησαμε...

Στο Linux !!

Slammer
19-10-04, 01:42
Στο Linux !!
Μη γινεσαι κακος..... :D

To NG11 πρεπει να λειτουργει under linux, ειδα αρκετα threads σε διαφορα forums.....
Περισσότερα εδω... (εχει πληρη λιστα καρτων που υποστηρίζονται)
http://www.linux-wlan.org/

princess
19-10-04, 21:59
πρεπει πρεπει... το παλευω... κατεβασα και ενα Patch και το εχασα αν ειναι δυνατον! thanks για το λινκ.. παω να ψαξω... αρχισα να εκνευριζομαι συνεχεια με τα xp!

@ ADSLgr.com All rights reserved.