PDA

Επιστροφή στο Forum : IP CCTV - Δε βγαζω ακρη!



Bilias80
22-04-15, 16:17
Καλησπέρα φόρουμ, ζητώ συγνώμη αν ποστάρω στο λαθος σημείο, αλλα δεν βρηκα καποιο άλλο ποιο κατάλληλο. Λοιπον, το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Αγόρασα μια ip camera απο γνωστό Ελληνικό καταστημα τεχνολογίας. Μετα απο πολυ ψαξιμο και μπέρδεμα κατάφερα να την σετάρω και να την κάνω να δουλευει ασύρματα στο σπίτι μου.
Την εικόνα την έβλεπα τόσο μέσα απο το 192.168.1.4 (local της κάμερας) οσο και απο το xxxxxxx.myipadress.com που θεωρητικά είναι το freedns (?) (ουτε γω ξερω τι σημαίνει) που σου δίνει η κάμερα. Το κολπάκι με το xxxxxxx.myipadress.com δουλεψε ΜΟΝΟ αφού έκανα ενα port forwarding μέσω του ρουτερ μου σε φάση "http app" στο Device διαλεξα την κάμερα μου και μπουμ απλα δουλεψε.

Σήμερα, μεταφέρω την κάμερα στον χωρο που επρεπε να μπει. Τρώω μια κρυαδα με το ρουτερ του οτε (ΖΤΕ) που δεν μπορούσα να κανω σωστο forwarding (Στο xxxxxxx.myipadress.com μου ανοιγε το interface του ρουτερ και οχι την κάμερα). Πήρα τελικά ενα ακόμη ρουτερ σαν αυτο που είχα σπίτι και ολα ΟΚ. Ναι.. ολα οκ μεχρι που εφυγα απο το γραφείο που εγινε η εγκατάσταση.

Δεν μπορώ με τίποτα να δω την καμερα μεσα απο το xxxxxxx.myipadress.com.

Τι παίζει ρε παιδια; μπορει καποιος που ξερει απο αυτα τα κολπα να ριξει καμια πληροφορία; ευχαριστώ!! :sorry:

sdikr
22-04-15, 16:32
Αν η σύνδεση είναι Οτενετ, τότε μάλλον έχεις ενεργή την αυξημένη προστασία μέσω του my.otenet.gr και για αυτό στο κόβει όταν προσπαθείς να το δείς απο εξώ

Μπες στο my.otenet.gr, εκεί που λέει ενεργοποίηση, κάνε login με τα στοιχεία σου και επέλεξε την σύνδεση σου, θα σου βγάλει επιλογή για το αυξημένη προστασια.
Το άλλο που δεν την έβλεπες την κάμερα αλλά το ρουτερ είναι φυσιολογικό σε κάποια router, απο έξω όμως θα δουλεύει οκ

Bilias80
22-04-15, 17:32
Μπηκα και το απενεργοποίησα. Τίποτα. Τα ιδια. :/ Εν το μεταξυ, απο το κινητο μου βγαζει σελιδα τυπου "δεν βρεθηκε" ενω απο το pc μου βγαζει μια λευκη σελίδα (και πριν βγαλω την προστασία)

vasilimertzani
23-04-15, 11:11
Εχω την εντυπωση οτι το Myipadresse δεν ειναι ddns server.Οποτε την πρωτη φορα(οταν αλλαξες ρουτερ και ανοιξες την θυρα) ειδες κανονικα και οταν αλλαξε η ip απλα την εχασες.Πρεπει να κανεις εγγραφη σε ενα server.ποια καμερα μιλαμε.

Bilias80
25-04-15, 20:00
Το xxx.myipadress.com μου το δίνει η κάμερα μου υποτίθεται δωρεαν ddns (ουτε καν ξερω τι ειναι). Μιλάμε για την Inspector II IIPC-20 του πλαισίου (σορρυ για την διαφήμιση). Δες, εφτιαξα ενα λογαριασμό στο noip.com του τύπου "kamera-grafeiou-1.no-ip.info". Αυτο που πρέπει να κάνω τώρα, είναι να πω στο ρουτερ μου να ενημερώνει την υπηρεσία για τις αλλαγές στην ip μου, και καθε φορά που θα χτυπάω απομακρυσμενα την συγκεκριμενη url να με στέλνει στην κάμερα. Όμως, δεν ξερω πως να κανω τις ρυθμισεις στο ρουτερ technicolor TD5130.

- - - Updated - - -

update: Έχουμε και λεμε...

Βήμα 1ο: Έφτιαξα νεο host στο no-ip:

154383

Πήγα στο dynamic dns του ρουτερ μου και εβαλα τα στοιχεία του λογαριασμού μου

154384

'Ανοιξα την πόρτα 8088 και την εκανα "assign" στην κάμερα μου

154385

και ως δια μαγείας φαινεται να λειτουργεί. Δεν ξερω βεβαια για ποσο. Το ερώτημα τωρα είναι, πως προσθέτω νεες καμερες; χρειάζονται άλλες πόρτες;

jkoukos
25-04-15, 22:33
Οι εικόνες που έβαλες δεν ανοίγουν.
Ναι, κάθε κάμερα θέλει διαφορετική πόρτα αν θέλεις να την δεις απ' έξω.
Επιπλέον φρόντισε οι κάμερες να έχουν σταθερή διεύθυνση, διότι σε αυτόματη απόδοση μπορεί να πάρουν κάποια άλλη ΙΡ οπότε δεν θα δουλεύουν οι κανόνες port forwarding.

Bilias80
26-04-15, 21:28
Οι φωτο δουλευαν κανονικά, δεν ξερω τι εγινε. Ορίστε ξανα...

Βήμα 1ο: Έφτιαξα νεο host στο no-ip:

154424

Πήγα στο dynamic dns του ρουτερ μου και εβαλα τα στοιχεία του λογαριασμού μου

154425

'Ανοιξα την πόρτα 8088 και την εκανα "assign" στην κάμερα μου

154426

Χωρίς το συγκεκριμένο ρουτερ που ενημερώνει την υπηρεσία ποια ειναι η ip μου πραγματικά δεν ξερω πως μπορεί να γίνει διαφορετικά το ολο κολπο. Δηλαδή, για να καταλάβω... 10 κάμερες = 10 διαφορετικές πορτες;

παραδειγμα:

h-kamera-mou.ddns.com:8585
h-kamera-mou.ddns.com:8586
h-kamera-mou.ddns.com:8587
h-kamera-mou.ddns.com:8588

κλπ;

jkoukos
26-04-15, 22:24
Φυσικό δεν είναι κάθε κάμερα (ή οποιαδήποτε δικτυακή συσκευή) στην οποία θέλουμε να έχουμε πρόσβαση απ' έξω, να έχει διαφορετική πόρτα;
Πως αλλιώς θα γνωρίζει ο router σε ποια συσκευή θέλουμε να συνδεθούμε;
Μην ξεχνάς ότι στο εσωτερικό δίκτυο πληκτρολογείς την ΙΡ, που είναι διαφορετική για κάθε συσκευή και γι' αυτό δεν χρειάζεται η πόρτα.
Όμως απ' έξω πληκτρολογείς την WAN ΙΡ του router (ή το DDNS όνομα), οπότε αυτός με την σειρά του θέλει να ξέρει σε ποια συσκευή αναφέρεσαι, ώστε να κατευθύνει κατάλληλα το αίτημα. Αυτό καθορίζεται από την πόρτα.

Bilias80
28-04-15, 23:51
Φυσικό δεν είναι κάθε κάμερα (ή οποιαδήποτε δικτυακή συσκευή) στην οποία θέλουμε να έχουμε πρόσβαση απ' έξω, να έχει διαφορετική πόρτα;
Πως αλλιώς θα γνωρίζει ο router σε ποια συσκευή θέλουμε να συνδεθούμε;
Μην ξεχνάς ότι στο εσωτερικό δίκτυο πληκτρολογείς την ΙΡ, που είναι διαφορετική για κάθε συσκευή και γι' αυτό δεν χρειάζεται η πόρτα.
Όμως απ' έξω πληκτρολογείς την WAN ΙΡ του router (ή το DDNS όνομα), οπότε αυτός με την σειρά του θέλει να ξέρει σε ποια συσκευή αναφέρεσαι, ώστε να κατευθύνει κατάλληλα το αίτημα. Αυτό καθορίζεται από την πόρτα.

Μαλιστα, καταλαβα. Να ρωτήσω, επειδή προφανώς και ειμαι άσχετος... Αν το ρουτερ δεν είχε ενσωματομένο το ddns, δηλαδή να ενημερώνει αυτόματα τον λογαριασμό μου στο noip, πως θα γινόταν η ενημέρωση; πχ το zte που είχα πριν, δεν θυμάμαι να ειχε τετοιο κόλπο.

Επίσης, σε περίπτωση που εχω pc επάνω στο ρουτερ (στη προκειμενη περίπτωση δεν εχω), κατα ποσο είναι δυνατόν μετά απο μαζικό σκανάρισμα ανοικτων πορτών (το οποιο είναι ευκολο) να βρει ο αλλος οτι εχω ανοικτή την xxxx πόρτα και να μπουκάρει απο εκει στους σκληρούς μου; οκ, βλεπω πολλες ταινίες, απλα ρωτάω.. :P

fantasma_tis_nixtas
29-04-15, 01:37
Αν το ρουτερ δεν έχει ενσωματωμένο τότε κατεβάζεις το πρόγραμμα που θα ενημερώνει για την ip.
http://www.noip.com/download

Bilias80
29-04-15, 02:01
Αν το ρουτερ δεν έχει ενσωματωμένο τότε κατεβάζεις το πρόγραμμα που θα ενημερώνει για την ip.
http://www.noip.com/download

:oneup: Ο DUC ομως χρειαζεται pc για να τρεξει. Αν δεν εχεις (οπως στην περίπτωση μου) απλα αλλάζεις ρουτερ φαντάζομαι. Σχετικά με την ασφαλεια μιας ανοικτης πορτας γνωρίζει κανεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.