PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλος χρόνος εκκίνησης στο MacBook



modified
30-03-07, 16:59
Σε MacBook C2D 2.0GHz με 1GB RAM άριστα διατηρημένο και χωρίς ένα κάρο προγράμματα να ξεκινούν στο startup (QuickSilver και κανά-δυο άλλα), ξαφνικά ο χρόνος εκίνησης του μηχανήματος έχει γίνει πολύ μεγάλος.

Πριν εμφανιστεί η οθόνη με το μήλο και το spinner graphic περνούν γύρω στα 30-40 δευτερόλεπτα. Είναι λίγο αργό ή μου φαίνεται;

Διαπίστωσα ότι αυτό το delay εμφανίστηκε αφού πειραματίστηκα με το Boot Camp (έδωσα ένα μικρό μέρος του σκληρού ως partition για τα XP), αλλά και τώρα που έσβησα το partition αυτό το delay παραμένει. Κάποιος άλλος που διαπίστωσε κάτι αντίστοιχο; Και είναι το χρονικό διάστημα που αναφέρω κινείται σε normal νούμερα

Μέσω ΜainMenu (http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/25902) καθάρισα τη User Cache και τα Temporary Files, με το OnyX (http://www.macupdate.com/info.php/id/11582) καθάρισα Application Caches και Font Caches, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

dtoubi
30-03-07, 19:13
Μια πρώτη κίνηση είναι ένα check στα permisions του σκληρού με το disk utility. Κάνε πρώτα αυτό και βλέπουμε μετά. Σίγουρα ο χρόνος που λες είναι αρκετός, ο δικός μου θέλει περίπου 15᾽᾽ από τη στιγμή που θα πατήσω το κουμπί μέχρι να είναι έτοιμος...

modified
31-03-07, 00:21
Μια πρώτη κίνηση είναι ένα check στα permisions του σκληρού με το disk utility. Κάνε πρώτα αυτό και βλέπουμε μετά. Σίγουρα ο χρόνος που λες είναι αρκετός, ο δικός μου θέλει περίπου 15᾽᾽ από τη στιγμή που θα πατήσω το κουμπί μέχρι να είναι έτοιμος...

Έχω τσεκάρει και το δίσκο και είναι OK. Το μυστήριο παραμένει υποθέτω.

Κι εσύ MacBook έχεις με παρόμοια specs; Οι άλλοι κάτοχοι MacBook εδώ μέσα τι χρόνους βλέπουν;

Υπενθυμίζω ότι μιλάμε πάντα για το χρόνο που υπάρχει η λευκή (σκέτη) οθόνη πριν εμφανιστεί η οθόνη με το μήλο και το spinner graphic.

Flareman
31-03-07, 00:37
Πραγματικά παράξενο, σε συνδυασμό με το άλλο θέμα με το Boot Camp κ.λπ. που λες μου προκαλεί περιέργεια... δοκίμασε να βάλεις το OnyX να κάνει όλα τα μαγικά του εκεί πέρα, κάνε και ένα reset σε PRAM και NVRAM, και κόψε το partition του Boot Camp - α, και σιγουρέψου ότι έχεις όλα τα firmware updates περασμένα. Αν επιμείνει... Archive and Install υποθέτω;:(

modified
31-03-07, 00:54
Αν επιμείνει... Archive and Install υποθέτω;:(

Αν επιμείνει, το πρώτο πράγμα στη λίστα είναι ένα μίνι-εγκεφαλικό καθότι έχω παραμετροποιήσει κάθε πρόγραμμα στις ανάγκες μου, έχω τροποιήσει και το UI/desktop με custom icons, κτλ.

Είδωμεν!

Flareman
31-03-07, 13:59
Keep us posted:)

kadronarxis
31-03-07, 18:28
modi,
όταν ένας δίσκος είναι partitioned , θα πάρει λίγο παρπάνω χρόνο όχι μόνο στην εκκίνηση αλλά και σε όλες τις υπόλοιπες δουλειές.
40 δευτερόλεπτα είναι πολλά. Μήπως δεν έδωσες αρκετό χώρο στο macosx? να ξέρεις ότι θέλει περίπου 10GB ελεύθερα για να τρέξει σωστά.
Ο χρόνος αυτός των 40 δευτερολέπτων είναι αμέσως μετά το partition? διότι θα χρειαστούν 2-3 restarts για να ξαναβρεις τους παλιούς καλούς χρόνους.

Άντε γερά.

ΥΓ: στο δικό μου ο χρόνος είναι περίπου 20-25 δευτερόλεπτα- χωρίς partition ο σκληρός.

modified
31-03-07, 21:22
kadronarxis: ναι, ξέρω ότι γενικά ένας δίσκος με partitions είναι πιο αργός, αλλά αυτά τα 40 δευτερόλεπτα στην εκκίνηση μου φαίνονται αρκετά μεγάλος χρόνος, γι'αυτό και άνοιξα το θέμα.

Έχει ήδη πάνω από 10GB ελεύθερα οπότε μάλλον δεν είναι αυτό το θέμα. Θα ρίξω και μια δοκιμή και στις συμβουλές του flareman και θα ενημερώσω το thread.

Εν τω μεταξύ, αν έχετε κάποια άλλη σχετική συμβουλή για την επίλυση του προβλήματος, εδώ είμαστε.

nobleman
31-03-07, 23:17
...και σε μένα αλλά στο ΜΒΡ αυξήθηκε ο χρόνος εκκίνησης, συμπτωματικά (;) μετά τη χρήση και απομάκρυνση του BC! :evil:

ΥΓ Πολλές οι συμπτώσεις, πιάσαμε τα 181... :blabla:

Flareman
31-03-07, 23:58
Εγώ το έχω μονίμως σε sleep mode, οπότε δεν ξέρω επακριβώς boot time τώρα, αλλά σε γενικές γραμμές είμαι περί το ένα λεπτό σύνολο απ' τη στιγμή που πατάω τον διακόπτη μέχρι τη στιγμή που έχω πλήρη έλεγχο του συστήματος (στην εκκίνηση φορτώνει το autoloader του FontExplorer X, το Yojimbo, το Mail, ο Αζούρεας, το Vienna, το Overflow, και το MenuMeters, και κάτι άλλα Preference Panes και daemons). Υπ' όψιν, επειδή έχω login screen στη μέση και τον loader του rEFIt ο χρόνος παίζει να παίζει κάνα πεντάρι δευτερόλεπτα πάνω κάτω. Η μεγαλύτερη καθυστέρηση φυσικά είναι στο post-login κομμάτι.

Όπως λέει και ο Γιώργος, άσε χώρο στο OS X partition. Μου κολλάει ιδιαίτερα η περίπτωσή σου γιατί λες ότι αργεί πριν να αρχίσει καν το graphical interface... αφού μπει στο σύστημα πώς είναι η απόκρισή του; Ξεσύνδεσε το καλώδιο του ρεύματος κάνα λεπτό, βάλτο και ξαναδοκίμασε, και αν δε δουλεύει, κατά την εκκίνηση με το που ακούς το chime πάτα τα Command-Option-P-R και κράτα τα πατημένα μέχρι να ακούσεις τρία chimes. Μετά την επανεκκίνηση... λογικά πρέπει να στρώσει:)

Επίσης, ένα τρέξιμο και το Diagnostic της Apple από το DVDάκι του Tiger (D πατημένο στην εκκίνηση) και Full Test δε θα έβλαπτε.

kadronarxis
03-04-07, 00:35
modi, μπες με τα dvd του tiger.
Reboot, πατώντας συνέχεια το πλήκτρο C.
Μόλις φορτώσει το dvd, ξεκίνα DiskUtility-VerifyDisk.
Μπορεί το bootcamp να έχει πειράξει κάτι στον δίσκο.

Άντε γερά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.