PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορώ να χαμηλώσω την ταχύτητα μου στη wind ;



xakou
24-04-15, 17:53
Συνδέομαι με τη Wind στα 18Mbps και έχω πρόβλημα με το voip της Viva! Ναι όσο και αν σας φαίνεται περίεργο...
Δείτε το status του modem (18mbps)
154348

Μετά από πάρα πολλά τεστ, δοκίμασα να ρίξω την ταχύτητα, ορίζοντας την σύνδεση μέσα από το router μου σαν ADSL2.
Συνδέθηκα στα 9Mbps και δεν ξαναείχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις από το voip της Viva.
Δείτε το status του modem (9mbps)
154349

H ερώτηση μου είναι, τί λεω στην Wind, ώστε να μου χαμηλώσει την ταχύτητα 1-2Mbps από τα 18Mbps για να δοκιμάσω ξανά...
Πρέπει να τους πω (δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο...) κλειδώστε με στα 17Mbps ή να τους πω πειράξτε το Line και το SNR ;

nyannaco
24-04-15, 18:50
Χωρις να εχω ιδεα αν το προβλημα σου σχετιζεται οντως με την ταχυτητα, αν τους ζηταγες να σου βαλουν το target SNR στο 12, θα πετυχαινες το επιθυμητο.

xakou
24-04-15, 19:08
Χωρις να εχω ιδεα αν το προβλημα σου σχετιζεται οντως με την ταχυτητα, αν τους ζηταγες να σου βαλουν το target SNR στο 12, θα πετυχαινες το επιθυμητο.

Το πρόβλημα με ταλαιπωρούσε 7 μέρες. Δοκίμασα τα πάντα. Αλλαγή voip συσκευής, αλλαγή router, έλεγχος από viva κτλ... Τελικά όταν χαμήλωσα την ταχύτητα με αλλαγή από adsl2 plus σε adsl2 (σκέτο), τότε το πρόβλημα λύθηκε!

Υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού του snr για την ταχύτητα;

nyannaco
24-04-15, 19:53
Χονδροειδεις εκτιμησεις, οχι ντετερμινιστικος τυπος.
Αντως απο αυτα που λες υπψιαζομαι οτι μαλλον με το πρωτοκολλο ADSL εχει να κανει, παρα με την ταχυτητα.
Ασε να δουμε τι θα πει και κανενας πιο γνωστης.

OxAp0d0
27-04-15, 16:59
Υπάρχουν διάφορα προφίλ στα οποία μπορούν να σε κλειδώσουν, το είχα ζητήσει κι εγώ παλιά όταν ήμουν στη wind επειδή είχα θέμα με την καλωδίωση του σπιτιού και είχα αποσυνδέσεις. Το είχα βάλει στα 9ΜΒ για κανά μήνα και όταν διόρθωσα το πρόβλημά μου με ξαναέβαλαν στα 16ΜΒ. Επειδή από adsl2+ σε adsl2 χάνεις περίπου τη μισή ταχύτητα, μπορείς να καλέσεις στο τεχνικό και να ζητήσεις να σε κλειδώσουν κάπου ενδιάμεσα, στα 16ΜΒ για παράδειγμα.

Δε θα έχουν κανένα πρόβλημα, μέσα σε 2 μέρες θα έχει γίνει. Και αλλάζει πάλι εύκολα στα 18ΜΒ με ένα τηλέφωνο αν αλλάξεις γνώμη.

iznodur
28-04-15, 12:49
Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ αν έχεις την δυνατότητα, αλλιώς καλείς την εξυπηρέτηση να σου ανεβάσουν λίγο το SNR όπως λένε τα παιδιά από πάνω.

xakou
28-04-15, 13:18
Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ αν έχεις την δυνατότητα, αλλιώς καλείς την εξυπηρέτηση να σου ανεβάσουν λίγο το SNR όπως λένε τα παιδιά από πάνω.

Δοκίμασα και με άλλο router, αλλά μια από τα ίδια... Πόσο να τους πως να πάνε το SNR ;

theopan
28-04-15, 22:30
Δοκίμασα και με άλλο router, αλλά μια από τα ίδια... Πόσο να τους πως να πάνε το SNR ;

Θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα την υποστήριξη της Viva και σε 2η φάση της Wind για να θέσεις το πρόβλημα που έχεις και να αφήσεις το snr εκεί που είναι. Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι η διάγνωσή σου ότι φταίει ο υψηλός συγχρονισμός σου είναι σωστή. Μπορεί να φταίει κάποια άλλη παράμετρος που συμπτωματικά αλλάζει και αυτή όταν αλλάζεις modulation ή να λύνεται και με κάποια άλλη ρύθμιση τέλος πάντων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.