PDA

Επιστροφή στο Forum : Norton anti-virus



Σελίδες : [1] 2

kvargiam
08-09-04, 15:30
Παίδες, λέω να αγοράσω Norton anti-virus και ψαχνω για κανένα μαγαζί με καλή τιμή.
Εχετε καμιά ιδέα ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά !

WAntilles
08-09-04, 16:32
ΟΧΙ ΝΟΡΤΩΝΑ.

Ο,τιδήποτε άλλο.

Προτείνω McAfee.

no_logo
08-09-04, 17:09
μα είσαι καλά γιατί να το αγοράσεις; τα πάντα μπορείς να τα βρείς freeware πια, κατέβασε κάπιο πρόγραμμα p2p

krals
08-09-04, 17:14
ΟΧΧΙΙΙ NORTON!!
Τι να το κανεις ? Να σου και τζαμπα 5-6% CPU?
Αν θες την γνωμη μου κατεβασε (ή εστω αγορασε :shock: ) Mcafee.
Πολυ πιο αξιοπιστο φιλε.

EvilHawk
08-09-04, 17:25
kvargiam δεν θα βρείς τίποτα τρομερές διαφορές στίς τιμές σε οποιοδήποτε μαγαζί και να διαλέξεις! :wink:

JOTE
08-09-04, 18:44
Και αν δεν θελεις να δωσεις τιποτα υπαρχουν και free antivirus του τυπου
avast που με ενα απλο registration μπορεις να τα χρησιμοποιησεις!

giageo
08-09-04, 19:19
Γιατί όχι Norton; To Symantec Antivirus Corporate πιστεύω ότι είναι πολύ καλό και πολύ πιο ελαφρύ απά το "κλασικό" norton.

giorgosc61
08-09-04, 19:48
Κατέβασε το avast! antivirus από το www.avast.com
και βάλτο για αυτόματο update και ησύχασες. Πολύ ελαφρύ και τους τελευταίους μήνες που το χρησιμοποιώ με έχει σώσει αρκετές φορές. Και φυσικά είναι free! :D

stavpal
08-09-04, 19:51
ΟΧΙ ΝΟΡΤΩΝΑ.

Ο,τιδήποτε άλλο.

Προτείνω McAfee.

το McAfee 8.0 έχει την μ@λ@κί@ ότι δέχεται definitions μόνο μέσω auto update.

Papous
08-09-04, 20:00
Για να μην ανοίγω άλλο Thread, έχει κανείς άποψη για το panda?

Sofos
08-09-04, 20:37
ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΆΑΑΣΕΙΣ;Ντροπή!!!!

kubiak
08-09-04, 21:11
μα, δεν είναι free; 8) :D

JOTE
08-09-04, 21:15
Για να μην ανοίγω άλλο Thread, έχει κανείς άποψη για το panda?

Καλησπερα ,
εμεις στην δουλεια ειχαμε τον nortona corporate 8 και μαντεψε.....
τον βγαλαμε και βαλαμε panda μιας και μας βαλανε σε black list γιατι λεει στελναμε spam
Με το που το βαλαμε μπορει και να βρηκε απο 5 worms σε καθε pc που δεν τα ειχε βρει ο νορτονας!! my opinion ... with closed eyes... :lol:

παπου αν θελεις περισοτερα pm me!

sdikr
08-09-04, 21:15
Για να μην ανοίγω άλλο Thread, έχει κανείς άποψη για το panda?

Εμένα μου άρεσε! ποιό ελαφρύ απο Νορτον, κάνει update δυό φορές την μέρα, και μέ εχεί σώσει απο virus,worms,trojan,hijackers

kubiak
08-09-04, 21:19
κοίτα που μπήκα σε πειρασμό για το Πάνδα... :chinese

androu
08-09-04, 21:43
Και γώ προτείνω Panda internet security το έχω απο το Μάρτιο και είναι πολύ καλό!! Τωρα το Pcmag δίνει δοκιμαστική έκδοση για 1 μήνα.. Πάρε να το δοκιμάσεις..
:wink:

sonic
08-09-04, 21:48
Γνώμη για F-Secure? Λήγει η συνδρομή του Norton και αν δεν βάλω κάποιοb απο τα τζαμπέ, Avast, Avg, έλεγα να δοκιμάσω το F-Secure.

Papous
08-09-04, 22:06
JOTE, sdikr, androu
Ευχαριστώ παιδιά! :D

Θα το δοκιμάσω ASAP!

ipo
09-09-04, 00:28
Εγώ χρησιμοποιώ το AVG Free Edition της Grisoft χωρίς κανένα παράπονο, το οποίο είναι και επίσημα δωρεάν. Είναι πιο γρήγορο από το Norton 2003 που επίσης χρησιμοποιώ. Μάλιστα κατά την εγκατάσταση εντόπισε 2 ιούς που δεν είχε εντοπίσει το Norton. Τα updates του AVG είναι περίπου 3 την εβδομάδα.

kubiak
09-09-04, 09:28
το Πάνδα δέχεται και offline updates; (π.χ. πρόσβαση με ftp/http)
κάνει scan τα in/out mail;

cprotopapas
09-09-04, 09:41
http://www.theregister.co.uk/2004/09/08/mcafee_ispwizard_snafu/

Αυτά για το McAfee... :P

Νικαετός
09-09-04, 09:48
Δεν σας πρόλαβα δυστυχώς !! (ή ευτυχώς -θα δείξει !!)
Εγώ αγόρασα :oops: :oops: χθες το Νόρτον Internet security ,από την Symantec
(download edition) .

Το πέρασα και στα 6 pc που κυκλοφορούν στο δικτυάκι του σπιτιού και αναμένω να το τσεκάρω εν καιρώ. (προς το παρόν προσπαθώ να ξαναφτιάξω το δίκτυο το οποίο ...καταστράφηκε ,αλλά αυτό συνέβη από δική μου άγνοια μάλλον παρά από τον Νόρτονα)

Θα σας γράψω εντυπώσεις μετά από λίγες μέρες !!!

(πάντως μόνο χθες έκανε 3 updates !!)

Papous
09-09-04, 10:02
Λοιπόν, έκανα μια απεγκατάσταση του νόρτονα και δοκίμασα το AVG free.
Αποτέλεσμα: Να βρω 3 infected files και ένα ενεργό Trojan.:shock:
Σήμερα θα κάνω μια δοκιμή και το panda να δω αν υπάρχει και τίποτα άλλο.

Τα $#@να τα λεφτά που έσκαγα στη Symantec. :evil: :evil: :evil:

/O παππούς αυτομουντζώνεται με χέρια και πόδια/ :(

Νικαετός
09-09-04, 11:44
Ωχ Παπού , λες να την πάτησα τόσο άσχημα ??? :cry: :cry: :cry: :? :? :?

Papous
09-09-04, 12:00
Ωχ Παπού , λες να την πάτησα τόσο άσχημα ??? :cry: :cry: :cry: :? :? :?

Δεν ξέρω! Τι να σου πω??!! Ήμουνα παραδοσιακός νορτονάς εδώ και χρόνια. (Από Dos εποχή)
Από χτες τα έχω πάρει πολύ άσχημα. Πάντως δεν είχα κάποιο εμφανές πρόβλημα στη λειτουργία του Η/Υ.
Έκανα την αλλαγή γιατί τελείωνε το subscription και είπα να τεστάρω και τίποτα άλλο.

EvilHawk
09-09-04, 12:24
Λοιπόν, έκανα μια απεγκατάσταση του νόρτονα και δοκίμασα το AVG free.
Αποτέλεσμα: Να βρω 3 infected files και ένα ενεργό Trojan.

Μπορεις σε παρακαλώ να δώσεις παραπάνω στοιχεία?

Papous
09-09-04, 12:46
Μόλις γυρίσω σπίτι θα κοιτάξω τι υπάρχει στα logs Evil.
H έκδοση πάντως του Norton ήταν 2003 και τα infected αρχεία ήταν παλιά.
Το Trojan έκανε key logging.

Νικαετός
09-09-04, 14:05
Δοκίμασα και το AVG free ευτυχώς δεν βρήκε τίποτα !! Τελικά άφησα τον Νόρτονα (νόρτωνα κατά τον WAntilles) μόνο στον Σέρβερ και άφησα το avg στα υπόλοιπα .

Θα σας ενημερώσω σχετικά !!

Πληροφοριακά 1 χρόνο (!!!!) δεν είχα κανενός είδους προστασία , πέρα από το firewall των Windows !! ( Είμαι πολύ κ@λ@φ@ρδος ????)
Με 24/7 ον !!

EvilHawk
09-09-04, 14:43
Πληροφοριακά 1 χρόνο (!!!!) δεν είχα κανενός είδους προστασία , πέρα από το firewall των Windows !! ( Είμαι πολύ κ@λ@φ@ρδος ????)
Με 24/7 ον !!

Εσύ τι λές ? Πότε είπαμε θα πάς στο καζίνο για να έρθω μαζί σου? :wink: :lol: :lol:

Νικαετός
09-09-04, 15:28
Εσύ τι λές ? Πότε είπαμε θα πάς στο καζίνο για να έρθω μαζί σου?



:lol: :lol: :lol:

adams
09-09-04, 15:31
Για ριξτε μαι ματια σε ενα πολυ καλο συγκριτικο με ολα τα antivirus...
http://www.virus.gr/fullxml/default.asp?id=86&mnu=86 :wink:

Papous
09-09-04, 21:59
Λοιπόν, έκανα μια απεγκατάσταση του νόρτονα και δοκίμασα το AVG free.
Αποτέλεσμα: Να βρω 3 infected files και ένα ενεργό Trojan.

Μπορεις σε παρακαλώ να δώσεις παραπάνω στοιχεία?

Evil, το μαμούνι ειναι ο:
Trojan.win32.SecondThought.b

gfx3d
09-09-04, 22:30
Παίδες, πολύ καλό είναι το Clam Antivirus που είναι freeware και open-source
(http://www.clamav.net).
Το έβαλα να ψάξει κάποια παλιά αρχεία που είχα και μου βρήκε τον Jerusalem, ενώ ο Norton 2003 ανέφερε τα αρχεία αυτά καθαρά.
Μόνο που το ClamAV δεν έχει καθαρισμό μολυσμένων αρχείων, αλλά μόνο εντοπισμό, αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ καλό.
Εχω εγκαταστήσει και την Linux έκδοσή του (daemon) η οποία υποστηρίζει κανονικά automatic updates !

dantouan
09-09-04, 22:41
Οπως εχουμε πει και σε πολλα αλλα thread, ενα ειναι το antivirus...

KASPERSKY rulezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz :twisted:

sdikr
09-09-04, 22:53
Μόνο που το ClamAV δεν έχει καθαρισμό μολυσμένων αρχείων, αλλά μόνο εντοπισμό, αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ καλό.

΄Χωρίς καθάρισμα τι να το κάνουμε αλήθεια;

iron_gr
09-09-04, 23:03
Μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση τον NAV2004, κρατώντας ΟΛΑ τα updates;

Papous
10-09-04, 00:11
Οπως εχουμε πει και σε πολλα αλλα thread, ενα ειναι το antivirus...

KASPERSKY rulezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz :twisted:

Αν την Avatar την λένε Kaspersky τότε ναι!!!
Kaspersky rulezzzzzzzz!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :twisted: :twisted:

Θα το δοκιμάσω και αυτό αύριο. Μ’ έπιασε μανία με τα AV.

Durdyn
10-09-04, 01:45
Mακρυά από Norton και από ΜcAfee

Το Kaspersky είναι πάρα πολύ καλό πρόγραμμα, αλλά το support του είναι λίγο μάπα.
Εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει το χνουδωτό Panda και εκτός του ότι έχει firewall είναι αρκετά ελαφρύ και εύχρηστο.

ipo
10-09-04, 01:54
Αλήθεια όλα αυτά που μπορεί να τα βρει κανείς δωρεάν;

kubiak
10-09-04, 02:06
το Πάνδα απ'ότι είδα βγαίνει και χωρίς firewall, ισχύει αυτό; (εννοώ το έχει κάποιος εγκαταστήσει σα σκέτο AV...


Αλήθεια όλα αυτά που μπορεί να τα βρει κανείς δωρεάν;

ummm, που άραγες; :chinese (ναι, ναι, κάνω τον Κινέζο)

ipo
10-09-04, 06:31
Απενεργοποίησα πλήρως το Norton 2003 και δοκίμασα το Kaspersky 4.5.0.94 μιας και το συγκριτικό που βρίσκεται στη σελίδα:
http://www.virus.gr/fullxml/default.asp?id=86&mnu=86
λέει ότι είναι κορυφαίο.

Μου βρήκε 2 ανενεργά trojan που δεν είχε εντοπίσει το Norton 2003 και το AVG free edition. Παρόλα αυτά μόλις έφαγε σουτ διότι έχω ένα P3 450MHz και μου βάρυνε πολύ το μηχάνημα. Έκανε 1 ώρα και 55 λεπτά να ελέγξει το σύστημά μου τη στιγμή που το Norton κάνει 1 ώρα και το AVG 40 λεπτά.

Οι επιλογές του και οι δυνατότητές του είναι πολύ περισσότερες από το Norton 2003, χαοτικές θα έλεγα.

Δυστυχώς αργούσαν να ανοίξουν όλα τα αρχεία κάτι το οποίο γενικά ενοχλεί. Μάλιστα τη στιγμή που έκανε scan ήταν αδιανόητο να κάνεις οτιδήποτε άλλο. Με πασιέντζα την έβγαλα όλο το βράδυ για να περάσει η ώρα του scan (και αυτή με lag!!!). :)

Κάτι ακόμα που δεν με εξυπηρετούσε ήταν το γεγονός ότι συνεργάζεται με το Outlook για e-mail scanning αλλά όχι με το Outlook Express που προτιμώ.

Ζήτω το AVG!

EvilHawk
10-09-04, 11:49
Λοιπόν, έκανα μια απεγκατάσταση του νόρτονα και δοκίμασα το AVG free.
Αποτέλεσμα: Να βρω 3 infected files και ένα ενεργό Trojan.

Μπορεις σε παρακαλώ να δώσεις παραπάνω στοιχεία?

Evil, το μαμούνι ειναι ο:
Trojan.win32.SecondThought.b

Thank you!
Ξέρεις γιατί σε ρώτησα?
Γιατί το παραπάνω η σωστή του κατάταξη είναι στα adware και πέρα απο αυτό πρέπει ο ίδιος να το εγκαταστήσεις στο μηχάνημα σου ή μέσω καποιου προγραμματος freeware κλπ!Υποστήριξη για adware, dialers κλπ αν δεν κάνω λάθος προστέθηκε στην έκδοση Norton 2004 και μετά!

Το που κατατάσει κάθε εταιρεία παρόμοια προγράμματα είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα περίπτωση για συζήτηση!

Τον ανιχνεύουν όμως το pestpatrol & το Ad-aware επομένως κρίνεται σκόπιμο, για τίς περιπτώσεις και όχι μόνο που τα antivirus προγραμματα δεν υποστηρίζουν ανίχνευση σε adware κλπ, να υπάρχει και κάποιο παρόμοιο προγραμμα εγκατεστημένο και σε συχνα διαστήματα να γίνεται κάποιο σχετικό scan! :wink:


Αυτά ισχύουν και για αυτά που περιγράφει ο ipo φυσικά....

NoNaGoN
12-09-04, 04:09
Συμφωνώ με dantouan.Το kaspersky είναι απο τα καλύτερα antivirus(αν όχι το καλυτερο).Παρόλο που είναι αρκετά βαρύ για το μηχανημά μου(p3-256mb ram)βρίσκει πράγματα που κανένα αλλο δεν έχει βρει.
:) kaspersky και ξερό ψωμί :)

kubiak
18-09-04, 23:02
δοκίμασε/εγκατέστησε κανένας το Norton Antivirus 2005;
αν ναι, είναι το ίδιο "βαρύ" με το προηγούμενο;

φιλικά...

elias24
19-09-04, 00:07
To Norton Internet Security 2005 έχει βελτιώσεις στην εμφάνηση, αλλά είναι νωρίς για να καταλάβω αν έχει τα απίστευτα bugs της 2004 έκδοσης. Πάντως και το 2004 και το 2005 έχουν λιγότερες επιπτώσεις στην ταχύτητα απο το McAfee, με το οποίο είχα ακόμα και lag όταν δούλευε το eMule. Επίσης είναι δυσκολότερο στο crack απο το 2004.

Για το ποιό ANTIVIRUS είναι το καλύτερο, εξαρτάται απο το τι θεωρεί καθένας ως καλύτερο:

Άλλοι θέλουν ελάχιστες, εως καθόλου επιπτώσεις στην ταχύτητα. Συγκεκριμμένα όλα τα files που είναι στο σκληρό να θεωρούνται καθαρά και να μη scanάρονται ΠΟΤΕ απο το AUTO-PROTECT. AUTO-PROTECT ΜΟΝΟ σε INCOMING files.

Άλλοι θέλουν την απόλυτη ασφάλεια, έστω και με κάποια θυσία στις επιδώσεις.

Προσωπικά ακόμα και ελάχιστο performance loss με ενοχλεί και εξοργίζομαι κάθε φορά που βλέπω το HARD DRIVE να λειτουργεί χωρίς να έχω δώσει εντολή.

ipo
19-09-04, 01:10
Το αν θα ελέγχει το auto protect μόνο τα εισερχόμενα αρχεία ή όλα όσα αντιγράφονται δεν είναι παραμετροποιήσιμο; Δεν υπάρχει κάποιο option κάπου που να το ελέγχει αυτό;

wintech2003
19-09-04, 01:31
Εγώ πάντως έχω Symantec Antivirus Corporate Client 9.0

Software firewall δεν έχω, αλλιώς δεν θα μάθαινα ποτέ να παιζω με το Cisco..

iron_gr
19-09-04, 12:29
Τελικά δεν ξέρει κανένας αν μπορείς να κρατήσεις backup τα updates του Norton AV 2004;

Γίνεται να συνυπάρχουν Norton και Kaspersky στο ίδιο σύστημα;

EvilHawk
19-09-04, 13:06
Το αν θα ελέγχει το auto protect μόνο τα εισερχόμενα αρχεία ή όλα όσα αντιγράφονται δεν είναι παραμετροποιήσιμο; Δεν υπάρχει κάποιο option κάπου που να το ελέγχει αυτό;

Πάντα υπήρχε! Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συζητάτε για ένα προιόν που θα κυκλοφορήσει σε εμπορική συσκευασία τον Οκτώβριο! Εκτός άν είστε register users και το κατεβάσατε στην download έκδοση με την έκπτωση των 30$!

EvilHawk
19-09-04, 13:07
Γίνεται να συνυπάρχουν Norton και Kaspersky στο ίδιο σύστημα;

Αν δεν είναι και τα 2 στο autoprotect ταυτόχρονα γίνεται!

@ ADSLgr.com All rights reserved.