PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή πόρτας σε adsl2+ και τρελά στατιστικά



katafitos
30-03-07, 21:43
Ειχα ενα σοβαρο προβλημα με την adsl μου μιας και υπηρχαν περιπτωσεις που κατεβαζα απο τον ftp της otenet μεχρι και με 15ΚΒ/s. Μετα απο 2 μηνες περιπου οπου δηλωνα συνεχως βλαβη και μου την εκλειναν μεσα σε 1 ωρα βρηκα εναν ανθρωπο και του εξηγησα οτι μπορει να φταιει το SNR margin του upload που ηταν 9.

Παρακατω ειναι οι μετρησεις που ειχα κανει τοτε

Uptime: 0 days, 19:40:06
Modulation: G.992.1 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 2.048
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 330,83 / 223,93
Output Power (Up/Down) [dBm]: 0,0 / 15,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 9,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 30,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Τελικα μου ειπαν οτι η πορτα ειναι προβληματικη και θα μου την αλλαζαν....Και μετα απο 2 μερες εβλεπα ταχυτητες 200-220 σταθερα και νεο ρεκορ ταχυτητας με azureus 220KB/s. Ειπα εδω ειμαστε... Μεχρι τωρα οποιον ftp και να επισκευτω χτυπαω 200αρια. Μιας και ειχα το 585 πανω τωρα ειπα να βαλω το USR 9108. Μολις πηγα στο adsl statistics και βλεπω οτι με αναβαθμισανε σε adsl2+ :shock:

Αλλα μαζι μ αυτο ειδα και τα παρακατω...

16245 16246

Το output power παιζει απο 0.0 σε 28 και αλλαζει συνηθως με καθε refresh του web interface
Επισης το attainable rate του upload ειναι μολις 284 οπου θα πρεπε να ειναι 1000 περιπου...
Καλα μολις ειδα τα 22200 ψαρωσα ασχημα... Παντως πορτα δεν μου αλλαξαν μιας και ειχα την 23 πριν και εξακολουθω να εχω την ιδια...:hmm:
Να ξαναδηλωσω βλαβη ή θα μου καταστεψουν παλι την γραμμη και θα τρεχω παλι?

p.s το link power state L2 τι ειναι και αλλαζει απο L0 ? :hmm:

Lord_British
30-03-07, 22:01
Νομιζω οτι ειναι θεμα του USR.

To εχω αναφερει και σε αλλο θεμα.

Παντως ακομα το ψαχνω.


Φιλικα

katafitos
31-03-07, 09:55
To αναβαθμισες μηπως στο νεο firmware 1.5 (με VPN support)?
Μολις τωρα το περασα αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα εκτος απο το upload (Rate) που πηγε απο 248 σε 252. :hmm:
Παντως και στο 585 μου εβγαζε καποια errors (Error Seconds (Local/Remote): 25 / 0).
Θα το ξαναβαλω μηπως και εχει αλλαξει κατι...
Αν και στο changelog του νεου firmware δεν αναφερει καποιο fix που να σχετιζεται:hmm:

- Added VPN (IPSec) capability
- Added license key requirement to enable VPN feature
- Fixed network time setting for GMT time zone
- Fixed DMZ IP address handling

ownagE_
31-03-07, 10:00
Να ρωτησω εγω κατι ασχετο. Περιοχη?

katafitos
31-03-07, 10:02
Τρικαλα
κουφο ε? (για το adsl2+)

ownagE_
31-03-07, 10:03
Koυφο και καλο για μας στην επαρχια :p

Chris_Nik
31-03-07, 10:17
Αντε με το καλο μπας και βαλουν και στην επαρχια κανενα DSLAM......:oneup:

slipknot
31-03-07, 11:03
Λοιπόν για να τα πάρουμε όλα από την αρχή...
Σίγουρα δεν έφταιγε το SNR margin σου στο upload που ήταν στο 9 για τις κακές σου ταχύτητες.
Κατά δεύτερο εμένα το μέγιστο upload είναι στα 289 Kbps από την στιγμή που με γυρίσανε σε adsl2+ και τέλος το output power παίζει και σε μένα απο 0 εώς 25,αλλάζει σχεδόν σε κάθε refresh.
Αυτά...

katafitos
31-03-07, 11:14
Αρα δεν ειμαι μονο εγω....thanx!
Αυτο θα βλεπουμε απο δω και περα δηλαδη ή ειναι ακομη σε testing σταδιο?
Ετοιμαζομουν να το δωσω βλαβη αλλα φοβαμαι μη μου σκαλισουν την γραμμη και πεσει το download...(εχω δει μεχρι και 235..)
Εχεις παρατηρησει Disconnects στη γραμμη σου?

Sebu
31-03-07, 11:51
Δεν φταιει το SNR του upload σου για τις ταχυτητες.Το δικο μου παιζει απο 7-10 απο το Σεπτεμβρη.

Ταχυτητες ειχα αψογες για 768 (75-80kb/s) ολο το 24ωρο μεχρι και το Δεκεμβρη.Απο τα Χριστουγεννα και μετα στο μεγαλυτερο μερος της μερας εχω 40-45kb/s και το πινγκ στο 1ο hop ειναι στα 45-50ms απο 20-24 που ηταν πριν.

Η αλλαγη οφειλεται στο οτι ενεργοποιησαν 300 νεους συνδρομητες στο dslam μου και πιταραμε.

Αρα το SNR δεν εχει να κανει με την ταχυτητα σου αλλα περισσοτερο με το συγχρονισμο απο οτι καταλαβαινω.

Γνωμη μου μην το ψαχνεις.Σε βαλανε σε adsl2+ dslam το οποιο ειναι αδειο και πετας.Μεχρι να πιταρει σου συνιστω να το απολαυσεις.

Και μια ερωτηση.Πως ξερεις σε ποια πορτα εισαι???Προφανως απο τον ΟΤΕ ετσι γιατι στα στατιστικα του ρουτερ δεν φαινεται πουθενα κατι τετοιο!!!

katafitos
31-03-07, 14:04
Και μια ερωτηση.Πως ξερεις σε ποια πορτα εισαι???Προφανως απο τον ΟΤΕ ετσι γιατι στα στατιστικα του ρουτερ δεν φαινεται πουθενα κατι τετοιο!!!
Ειχα κανει την αιτηση στον ΟΤΕ και ειχα δει απο το pc του υπαλληλου το dslam και την πορτα που ειμαι οταν ενεργοποιηθηκα..
Το μονο που εκανα ειναι να παρω τηλεφωνο στο 121 και να του ρωτησω αν μου αλλαξαν πορτα για τη βλαβη που ειχα δηλωσει και μου ειπαν ακριβως την ιδια πορτα και ιδιο dslam μ αυτο που ειχα ενεργοποιηθει στην αρχη.

Στην δικια μου περιπτωση δεν πρεπει να ηταν πιταρισμενο το dslam γιατι οι τεχνικοι μου ειχαν πει οτι στην περιοχη μου εχω αναλογια 1:3 και τους φανηκε παραξενο η χαμηλη ταχυτητα καθως και το packet loss (15% σε 1500 bytes πακετα). Επισης αυτοι εβλεπαν στη Θεσσαλονικη οτι το Upload SNR Margin ηταν 29 ενω εγω εβλεπα 9 και στα 2 router(585, 9108). Ρωτωντας τους ομως μεχρι που μετραει το μηχανημα τους το SNR, ελαβα 3 διαφορετικες απαντησεις: dslam, καφαο, δικο μου router). Τελικα την μετρηση της γραμμης την πηγαν σε επιπεδο dslam και μου ειχαν πει οτι τελικα η πορτα ειναι προβληματικη...Μετα 3 μερες και συγκεκριμενα 23:40 :shock: μου καψαν την γραμμη για 10 λεπτα και μολις επανηλθα χτυπουσε 200αρια ακατεβατα και ημουν asdl2+ capable αλλα πορτα δεν μου αλλαξαν

No-Name
31-03-07, 14:13
katafitos είμαστε στην ίδια μοίρα με adsl2+ μην τολμήσεις και δηλώσεις βλάβη σε έφαγα :p

katafitos
31-03-07, 14:24
katafitos είμαστε στην ίδια μοίρα με adsl2+ μην τολμήσεις και δηλώσεις βλάβη σε έφαγα :p
Για ποια βλαβη μιλας? Τι αυτο? :p
Βλεπω γινομαστε πολλοι αρα τον κινεζο :whistle:
να συμβαδιζουμε και με τα dslam :p

arisgrc
01-04-07, 06:50
Πως μπορώ να τσεκάρω αν η γραμμή μου είναι ADSL2+?εχώ το sagem 1500 f@st(router)

No-Name
01-04-07, 16:27
ότι να ναι σήμερα,την μια αποσυγχρονίζει πέφτει και το τηλέφωνο με γυρνάει σε adsl 1 μετά πάλι σε 2+ τι πειράζουν Κυριακάτικα??

katafitos
01-04-07, 16:34
Κατι πρεπει να παιζε σημερα γιατι κι εγω δεν επαιρνα IP απο τις 8-12 σημερα.

Επισης στο system log του 9108 βλεπω συνεχως το παρακατω

user warning kernel: SharedMemAlloc: ptr=0xA0FFFFD8 size=8

και το εχω δει σε ακομη ενα 9108 σε adsl2+ πορτα

αλλα δεν ισχυει σε ολα τα 9108 που κατι μου λεει οτι εχει να κανει με το adsl2+ :hmm:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=86696&page=2

No-Name
01-04-07, 16:37
Mέσα σε 1 ώρα με έχει πεθάνει στους αποσυχγρονισμούς........τώρα είμαι με adsl2+ σε λίγο ποιος ξέρει...

Αλλά το περίεργο είναι ότι τα πάιζει και η isdn

symplektis
02-04-07, 13:34
Με αυτα που διαβασα μου κινησατε την περιεργεια και ελεγξα και στο δικο μου 9108 (της δουλειας) και ειδα οτι και σε μενα εχει γυρισει σε ADSL2+. Το γραφειο ειναι στον Πειραια. Το θεμα ειναι οτι απο τα στατιστικα του router 1 γραμμη με εστειλε λιγο..

----------------------------downstream upstream
Attainable rate (Kbps): 18684 57608

Οπως και να εχει ομως δεν ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα. 1024 η γραμμη και κατεβαζει με 65KB/s.

Οταν γυρισω σπιτι θα δω και το δικο μου 9108 μια και ειναι στο ιδιο dslam να δω αν γυρισε και αυτο..

GP
02-04-07, 13:59
Το θεμα ειναι οτι απο τα στατιστικα του router 1 γραμμη με εστειλε λιγο..

----------------------------downstream upstream
Attainable rate (Kbps): 18684 57608


57mbps upload? :respekt: :rofl:


Katafitos στο 1ο screenshot παρατήρησες ότι έχεις download rate 1189kbps?

symplektis
02-04-07, 14:12
Αστα να πανε! Και να υπηρχε και κανενα demo 10Mbps να της εκανα κανενα καλο test drive καλα θα ηταν.. Τωρα απλα το βλεπω σαν νουμερο... :(

katafitos
02-04-07, 14:22
Katafitos στο 1ο screenshot παρατήρησες ότι έχεις download rate 1189kbps?
Τωρα το παρατηρησα αλλα πρεπει να ηταν παροδικο γιατι δεν το εχω δει αλλη φορα :hmm:


Αστα να πανε! Και να υπηρχε και κανενα demo 10Mbps να της εκανα κανενα καλο test drive καλα θα ηταν.. Τωρα απλα το βλεπω σαν νουμερο... :(
Μπορεις να κοιταξεις στο system log του 9108 οπου ειναι adsl2+ και να δεις αν σου βγαζει το παρακατω μηνυμα?


user warning kernel: SharedMemAlloc: ptr=0xA0FFFFD8 size=8

symplektis
02-04-07, 14:32
Ειδα το log αλλα ειναι αδειο. Παρ'ολα αυτα δεν εχω κανει την αναβαθμιση που αναφερεις. Λες να παιζει ρολο?

katafitos
02-04-07, 14:58
Ειδα το log αλλα ειναι αδειο. Παρ'ολα αυτα δεν εχω κανει την αναβαθμιση που αναφερεις. Λες να παιζει ρολο?
Μπορει να παιζει μπορει και οχι..
Απλα συνεπεσε η αναβαθμιση του firmware με την αναβαθμιση της πορτα σε adsl2+ και θα θελα να αποκλεισω αιτιες ;)

Εχεις ενεργοποιημενο το system log?
Αν μπορεις να τσεκαρεις στο Configuration του system log το "Log level" και 'Display level" να ειναι και τα 2 απο "Warning" και κατω. Ιδανικα στο "Debugging"

symplektis
02-04-07, 16:20
Ηταν απενεργοποιημενο.. :sorry: Mea culpa.. Απ'οταν το ενεργοποιησα εχει γεμισει errors για τις 1/1 στις 5.56 το πρωι! Το περιεργο ειναι οτι ολα ειναι alert για kernel: Intrusion ->!! Δεν βλεπω πουθενα το δικο σου error!

Dimitris
02-04-07, 16:45
Εγώ νομίζω πως για όλα φταίει ο αριθμός της πόρτας. The number 23 :rofl: :p

katafitos
02-04-07, 20:20
Ηταν απενεργοποιημενο.. :sorry: Mea culpa.. Απ'οταν το ενεργοποιησα εχει γεμισει errors για τις 1/1 στις 5.56 το πρωι! Το περιεργο ειναι οτι ολα ειναι alert για kernel: Intrusion ->!! Δεν βλεπω πουθενα το δικο σου error!
Να υποθεσω οτι το εβαλες στο "debugging" "debugging" τα "Log level" και "Display level".

Για το alert μην ανησυχεις, σημαινει οτι το firewall κανει καλα τη δουλεια του ;)
Πηγαινε και στο Device-->Time--> tick Automatically synchronize with Internet time servers
διαλεξε 2 servers και διαλεξε το time zone για να εχεις και σωστη ωρα στο system log
Να υποθεσω οτι εχεις το προηγουμενο firmware

Εγώ νομίζω πως για όλα φταίει ο αριθμός της πόρτας. The number 23 :rofl: :p
:lol: :lol:
και να φανταστεις οτι εκανα την συνδεση μαζι με εναν φιλο μου και αυτος πηρε την 22

symplektis
02-04-07, 21:15
Καλο αυτο για το firewall.. Παραδοξως στο σπιτι αν και τοσο το τηλ. του γραφειου οσο και το τηλ του σπιτιου μου πεφτουν στο dslam φρεαττυδας στον Πειραια η γραμμη παραμενει ADSL.. Τωρα για την ωρα που αναφερεις αν και εχω διαλεξει 2 time servers τα boxes που εχει στα δεξια μενουν κενα. Ουτε εδω παντως βρισκω το error σου..

@ ADSLgr.com All rights reserved.