PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΙΝΟΥ ! ΠΩΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΩ ΤΙΣ Δ/ΝΣΕΙΣ ΣΤΟ TCP/IP ??



MARK
28-04-15, 10:53
Καλημερα σε όλους , έχω μια απλή αλλά βασανιστική απορία !
Οταν θέλω να δημιουργησω μια συνδεση ΤCP / IP με καλώδιο Ethernet από τον Η/Υ μου με μια εξωτερική συσκευή της οποιας διδεται η IP Address , πως επιλέγω / προσδιοριζω τις τρεις διευθυνσεις που πρεπει να συμπληρωσω στο παράθυρο των ιδιοτητων του TCP / IP ? (Manually όχι DHCP)

Δηλ. 1) IP address 2) Default Gateway 3) Preferred DNS

Διοτι, ολα τα sites που δινουν οδηγίες , θεωρουν οτι τις ξερεις και δεν εξηγουν την λογική με την οποια προσδιοριζονται από τον χρηστη !! Απλώς σου δειχνουν το πως να τις συμπληρωσεις στο παράθυρο !
Που μπορουμε να βρουμε να διαβάσουμε το πρακτικό κομμάτι του networking ? Π.χ να εξηγει το παραπάμω ερωτημα και άλλα τετοια σχετικά για τα απλά / μικρα δικτυα ?? .( Eλληνικά ή Αγγλικά ? ) Διοτι μ'αρεσει να καταλαβαινω τι κάνω και γιατι το κάνω !

badweed
28-04-15, 11:17
ip address

η ip του δυκτιου που θα χρησιμοποιησεις ( σε τοπικα δυκτια για αρχη προτιμησε 192.168.*.*

οπου αστερακι ενας αριθμος απο το 1 εως το 255 .

για να συνδεθουν δυο υπολογιστες σε ενα δυκτιο πρεπει να ειναι στο ιδιο δυκτιο οπου οριζεται απο τα 3 πρωτα μερη απο τα τεσσερα που απαρτιζουν την διευθυνση ip

subnet address

χοντρικα ,βαζεις 255.255.255.0. ( τα 3 πρωτα μερη της subnet ip που ειναι 255 δεν επιτρεπουν στα 3 πρωτα μερη να παρει μεταβλητη τιμη η διευθυνση ip )

default gateway
συνηθως η ip του μοντεμ σου ( ειναι η προεπιλεγμενη διευθυνση ip προς το ιντερνετ )



dns / preferred dns

ειναι η διευθυνση ip καποιου server οπου κραταει μια βαση που αντιστοιχει του αριθμους ip για το ιντερνετ (πχ 178.162.211.13 ) με διευθυνσεις του τυπου "www.adslgr.com" . (μπορει να υπαρχει και τοπικος τετοιος σερβερ για αντιστοιχιση διευθυνσεων τοπικου δυκτιου με ευκοομνημονευτα ονοματα οπως γινεται και στο ιντερνετ )

MARK
01-05-15, 01:11
EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ BADWEED ! τΑ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ !!
Εσύ από που διάβασες για δικτυα ? Μ' ενδιαφερει να μπω στο νόημα.
To βιβλίο TCP /IP BIBLE που έχω. δυστυχως ασχολειται με τις θεωρίες και τα τυπικά και δεν σου εξηγει με
ένα απλό παράδειγμα αυτά που εσυ εγραψες !! Η τεχνολογία πρεπει απο-μυστηριοποιειται ! Κάνουν τα πειό απλά να φανταζουν βουνά ! Ευχαριστώ και πάλι.
Προαιρετικό : Αν , για άσκηση, θελησω τωρα να συνδεθω με τον Η/Υ φίλου μου που ζει σε άλλη πόλη, ο οποιος θα κάνει ipconfig και θα μου στειλει τα IP address / Subnet mask / default gateway του. Πως μπορω , χρησιμοποιωντας αυτά να συνδεθώ μαζί του ??

badweed
01-05-15, 02:07
EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ BADWEED ! τΑ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ !!
Εσύ από που διάβασες για δικτυα ? Μ' ενδιαφερει να μπω στο νόημα.
To βιβλίο TCP /IP BIBLE που έχω. δυστυχως ασχολειται με τις θεωρίες και τα τυπικά και δεν σου εξηγει με
ένα απλό παράδειγμα αυτά που εσυ εγραψες !! Η τεχνολογία πρεπει απο-μυστηριοποιειται ! Κάνουν τα πειό απλά να φανταζουν βουνά ! Ευχαριστώ και πάλι.

ωραιος !

αν και εχω κανει και σπουδες ,η γνωση ερχεται με τον παγιο τροπο του πειραματισμου και της αποτυχιας :)
και η αναζητηση ειναι παντα γονιμη για την γνωση .

να μην φοβασαι να κανεις λαθη και μολις σιγουρευεσαι οτι εμαθες κατι ,να κανεις και λαθη επιτιδευμενα .

βαζεις ενα σκοπο και προσπαθεις σιγα σιγα να τον πετυχεις (οπως το πειραμα που θες να κανεις )



Προαιρετικό : Αν , για άσκηση, θελησω τωρα να συνδεθω με τον Η/Υ φίλου μου που ζει σε άλλη πόλη, ο οποιος θα κάνει ipconfig και θα μου στειλει τα IP address / Subnet mask / default gateway του. Πως μπορω , χρησιμοποιωντας αυτά να συνδεθώ μαζί του ??


για το πειραμα σου δεν θα φτασουν τα στοιχεια του ipconfig .

Θα χρειαστει να φτιαξεις και ενα τεταρτο δικτυο ( απαριθμοντας ως ενα δικτυο το δικο σου , ενα δευτερο του φιλου και τριτο δικτυο το ιντερνετ ).

Θα πρεπει δηλαδη να προσθεσεις ενα vpn (Virtual Private Networking -ιδεατο ιδιωτικο δυκτιο -) το οποιο αν παρομοιασουμε τα δικτυα με τα συννολα των μαθηματικων , να περιεχει οτι χρειαζεται απο τα επιμερους δικυα.
Δηλαδη , το ιντερνετ θα προσφερει την καλωδιωση μεταξυ των αποστασεων των μοντεμ και τα τοπικα δικτυα θα προσφερουν την ολοκληρωση της καλωδιωσης προς τους υπολογιστες που θες να συνδεσεις απο τα δυο επιμερους τοπικα δικτυα (το τοπικο δικτυο σου και του φιλου σου )

επισης, ενδεχομενως θα χρειαστουν και ρυθμισεις στο firewall του router σου (και του φιλου σου) η (και) το firewall του λειτουργικου σου (και στον υπολογιστη του φιλου σου ) .

deniSun
01-05-15, 12:48
Καλημερα σε όλους , έχω μια απλή αλλά βασανιστική απορία !
Οταν θέλω να δημιουργησω μια συνδεση ΤCP / IP με καλώδιο Ethernet από τον Η/Υ μου με μια εξωτερική συσκευή της οποιας διδεται η IP Address , πως επιλέγω / προσδιοριζω τις τρεις διευθυνσεις που πρεπει να συμπληρωσω στο παράθυρο των ιδιοτητων του TCP / IP ? (Manually όχι DHCP)

Δηλ. 1) IP address 2) Default Gateway 3) Preferred DNS

Διοτι, ολα τα sites που δινουν οδηγίες , θεωρουν οτι τις ξερεις και δεν εξηγουν την λογική με την οποια προσδιοριζονται από τον χρηστη !! Απλώς σου δειχνουν το πως να τις συμπληρωσεις στο παράθυρο !
Που μπορουμε να βρουμε να διαβάσουμε το πρακτικό κομμάτι του networking ? Π.χ να εξηγει το παραπάμω ερωτημα και άλλα τετοια σχετικά για τα απλά / μικρα δικτυα ?? .( Eλληνικά ή Αγγλικά ? ) Διοτι μ'αρεσει να καταλαβαινω τι κάνω και γιατι το κάνω !

Τα θέματα που ζητάς έχουν αρκετή θεωρία.
Δεν απαντιούνται σε μία γραμμή εκτός αν θέλεις μονολεκτικές απαντήσεις ή κείμενα σαν αυτά που βρήκες στο δίκτυο.
Θα σου πρότεινα την βίβλο των δικτύων, το βιβλίο:
"Δίκτυα υπολογιστών" του Tanenbaum.

MARK
02-05-15, 16:42
Ευχαριστώ deniSun ! Θα το ψάξω γιατί μ' ενδιαφερει το θέμα.

MARK
04-05-15, 13:52
Ευχαριστώ πολύ BadWeed ! Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ! Θα μπορούσα π.χ να τηλεχειριστώ από απόσταση μία συσκευή που έχει ΙΡ address και ειναι συνδεδεμένη σ' εναν τοπικό router εκεί !
Mπορείς να μου πεις γενικά πως οριζονται αυτά τα δίκτυα: το VPN και το απέναντι ? Ξερω δεν ειναι απλό, αλλά αρκει να μπω στο νόημα της λογικής με την οποια οριζουμε τις διευθυνσεις τους και τα υπόλοιπα θα τα βρω στην πορεία ψαχνοντας και στην βιβλιογραφία και πειραματιζόμενος. Τεχνικές γνωσεις περι τους Η/Υ έχω. Υπάρχει κανενα reference site ??

- - - Updated - - -

Γεια σου deniSun !
Βρηκα στο internet δημοσιευμενο σε PDF το βιβλιο του Tanenbaum, αλλα σε πρωτη ματιά δεν διαφερει και πολύ από το TCP /IP BIBLE που έχω !. Αναλισκεται στα επίπεδα του OSI και άλλες θεωρητικές λεπτομέρειες που δεν σε βάζουν στο νόημα για την υλοποίηση π.χ ενος απλού δικτυου ! Ειναι πολύ καλό για την θεωρητική εμπεδωση των δικτύων, αλλά Χρειάζεται πρώτα μια εισαγωγή με απλά παραδειγματα.

deniSun
04-05-15, 17:30
Ευχαριστώ πολύ BadWeed ! Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ! Θα μπορούσα π.χ να τηλεχειριστώ από απόσταση μία συσκευή που έχει ΙΡ address και ειναι συνδεδεμένη σ' εναν τοπικό router εκεί !
Mπορείς να μου πεις γενικά πως οριζονται αυτά τα δίκτυα: το VPN και το απέναντι ? Ξερω δεν ειναι απλό, αλλά αρκει να μπω στο νόημα της λογικής με την οποια οριζουμε τις διευθυνσεις τους και τα υπόλοιπα θα τα βρω στην πορεία ψαχνοντας και στην βιβλιογραφία και πειραματιζόμενος. Τεχνικές γνωσεις περι τους Η/Υ έχω. Υπάρχει κανενα reference site ??

- - - Updated - - -

Γεια σου deniSun !
Βρηκα στο internet δημοσιευμενο σε PDF το βιβλιο του Tanenbaum, αλλα σε πρωτη ματιά δεν διαφερει και πολύ από το TCP /IP BIBLE που έχω !. Αναλισκεται στα επίπεδα του OSI και άλλες θεωρητικές λεπτομέρειες που δεν σε βάζουν στο νόημα για την υλοποίηση π.χ ενος απλού δικτυου ! Ειναι πολύ καλό για την θεωρητική εμπεδωση των δικτύων, αλλά Χρειάζεται πρώτα μια εισαγωγή με απλά παραδειγματα.

Αν κατανοήσεις την θεωρία μπορείς εύκολα να καταλάβεις γιατί χρησιμοποιείς τις Χ-ρυθμίσεις και τι σου προσφέρουν αυτές.
Το να σου πει κάποιος "βάλε αυτά γιατί συνήθως έτσι το κάνουμε" δεν νομίζω ότι σου προσφέρει κάτι.
Διάβασέ το με την προοπτική γιατί βάζω πχ 192.168.Χ.Υ και όχι 178.162.Χ.Υ γιατί πχ 255.255.255.0 και όχι 255.255.0.0 κλπ
Το βιβλίο αυτό το διδάσκουμε στα Πανεπιστήμια σε κάθε επίπεδο (προπτυχιακό, μεταπτυχιακό).

badweed
04-05-15, 19:30
Ευχαριστώ πολύ BadWeed ! Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ! Θα μπορούσα π.χ να τηλεχειριστώ από απόσταση μία συσκευή που έχει ΙΡ address και ειναι συνδεδεμένη σ' εναν τοπικό router εκεί !


να εισαι καλα .
για να τηλεχειριστεις μια συσκευη δεν χρειαζεσαι απαραιτητα vpn , υπαρχουν πιο απλες λυσεις οπως το remote desktop , teamviewer , vnc , για τους υπολογιστες , η αν ειναι καποιο μοντεμ η αλλη δικτυακη συσκευη εχει συνηθως αντιστοιχες δυνατοτητες .
Συνηθως το vpn ειναι για να εχεις κοινο δικτυο σε απομακρυσμενους υπολογιστες .πχ παλιοτερα που τα παιχνιδια δεν ησαν ιντερνετικα , για να παιξει καποιος lan με την παρεα του απο τον χωρο του ο καθε ενας ή για λογους ασφαλειας και ιδιωτικοτητας (ισως καταλαβα λαθος αρχικα και σε ενημερωσα αναλογα ) .

@ ADSLgr.com All rights reserved.