PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργεί πολύ το web surfing..



sfets
31-03-07, 01:12
Απορία: Στην αρχή νόμιζα ότι η ταχύτητα είναι χαμηλή.. Σύμφωνα με tests ήταν γύρω στο 30-40 Kb/s maximum... Έχω μια 1024 Kbps σύνδεση..
Όμως όταν πήγα να κατεβάσω ένα αρχείο μου έδειχνε γύρω στα 100 kb/s, που είναι και η λογική ταχύτητα.. Επίσης όταν κατέβαζα από utorrent κατέβαζα με maximum 100-110 kb/s, λογική ταχύτητα και πάλι..
Το πρόβλημα δηλαδή το αντιμετωπίζω όταν κάνω surfing στο internet.. Και με Internet explorer kai me Firefox.. Κάποια ρύθμιση πρέπει να κάνω στο router αφού η ταχύτητα της γραμμής είναι μια χαρά..

koukou
31-03-07, 14:29
Απορία: Στην αρχή νόμιζα ότι η ταχύτητα είναι χαμηλή.. Σύμφωνα με tests ήταν γύρω στο 30-40 Kb/s maximum... Έχω μια 1024 Kbps σύνδεση..
Όμως όταν πήγα να κατεβάσω ένα αρχείο μου έδειχνε γύρω στα 100 kb/s, που είναι και η λογική ταχύτητα.. Επίσης όταν κατέβαζα από utorrent κατέβαζα με maximum 100-110 kb/s, λογική ταχύτητα και πάλι..
Το πρόβλημα δηλαδή το αντιμετωπίζω όταν κάνω surfing στο internet.. Και με Internet explorer kai me Firefox.. Κάποια ρύθμιση πρέπει να κάνω στο router αφού η ταχύτητα της γραμμής είναι μια χαρά..

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με 4mbit!
Μάλλον φταίει το ρούτερ!
Δοκίμασα και με proxy αλλα τπτ!Χειρότερα έγινε!

sakis_the_fraud
31-03-07, 23:53
Δοκιμαστε και με αλλον ISP.

παρε ενα demo...

και με αλλο modem.

diabibas
01-04-07, 00:18
Μπορεί να αργεί το DNS να κάνει resolve την διεύθυνση.
Δείτε στον provider σας μήπως έχει τίποτα εναλλακτικούς

sfets
04-04-07, 13:01
Παιδιά, το router φταίει.. Μακριά από το jetspeed.. Έβαλα ένα παλιό usb adsl modem που είχα από την προηγούμενη σύνδεση και δουλεύει μια χαρά και πολύ γρήγορα.. Άρα το jetspeed είναι σκάρτο, το έχω ακούσει από πολλούς, το επιβεβαίωσα και εγώ..

koukou
04-04-07, 13:59
Παιδιά, το router φταίει.. Μακριά από το jetspeed.. Έβαλα ένα παλιό usb adsl modem που είχα από την προηγούμενη σύνδεση και δουλεύει μια χαρά και πολύ γρήγορα.. Άρα το jetspeed είναι σκάρτο, το έχω ακούσει από πολλούς, το επιβεβαίωσα και εγώ..

Και εγώ περιμένω να φέρει το Πλαίσιο το Usr9108 !
Μολις το πάρω θα τους το σουτάρω πισω με την acs πριν περάσει δίμηνο στη Hol!

Nrod
04-04-07, 15:43
Κατά τη γνώμη μου δεν είναι ο router υπεύθυνος για το αργό surfing. Κι εγώ που έχω το Fritz!Box, μερικές ώρες/μέρες σέρνεται ενώ με το ίδιο μοντέλο router όταν το δούλευα στη Γερμανία, δεν είχα κανένα πρόβλημα στο surfing.

Το πρόβλημα είναι στα γνωστά ψηλά ping της HOL και ειδικά με το εξωτερικό. Όταν φορτώνεις μια σελίδα web με 10-20 εικόνες κλπ, και τα pings με το site είναι 200-300 ms, καταλαβαίνεις ότι αργεί χαρακτηριστικά να εμφανιστεί η σελίδα. Αντίθετα, η συνολική ταχύτητα στο downloading δεν επηρεάζεται. ;)

Μπορείς να δεις και τις σχετικές συζητήσεις στο νήμα για τα προβλήματα ταχύτητας της HOL.

Polter
06-04-07, 18:04
Παιδιά και εγώ παρατηρώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και χρησιμοποιώ το USR 9108. Έχω 1024 HOL και οι μόνες σοβαρές ταχύτητες που μπορώ να πετύχω είναι με μTorrent. Δεν είναι θέμα router καθώς διαθέτω τρία: (USR, 3Com και το Fritz!) και συμπεριφέρονται το ίδιο. Κάτι έχει αλλάξει στην HOL από το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου.. Το Web Browsing και γενικά downloads με τον IE γενικώς σέρνονται..

A_gamer
06-04-07, 18:12
Όπως είπε και ο Nrod,φταίνε τα pings της HOL,κοίτα το νήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.