PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με το uploading (transmit)



hagiate
31-03-07, 07:07
Καλησπέρα, πρώτα από όλα επαινώ την δουλειά που γίνεται εδώ μέσα πραγματικά ξαφνιάστηκα με
το εύρος των προβλημάτων που συζητιούνται. Γραφτηκα φυσικά σε αυτό τον δυκτιακό τόπο για να ζητήσω βοήθεια! και έτσι λοιπόν αρχίζώ:

Αγόρασα ένα conn x αφού βαρέθηκα να περιμένω για broadband (3μήνες στο περίμενε με είχανε!).
η σύνδεση είναι στα 1024 και το modem ενα sagem 800 fast. Η γραμμή μου είναι pstn και παρακάτω παραθέτω καποια άλλα χαρακτηριστικά του modem

margin 30.00db attenuation 41.50db vpi 8 vci 35 (οχι ότι καταλαβαίνω απλά τα είδα να παίζουν σε συζητήσεις στο forum.

To πρόβλημα μου είναι το εξής: Εκεί που είναι όλα μια χαρά το transmit αναιβαίνει στα 256 και μένει εκεί σχεδόν σταθερά, μεχρι μετα από κάποια ώρα να χαλαρώσει αλλα και πάλι όχι για πολύ.
Αποτέλεσμα να μην μπορώ να παιξω online ούτε arkanoid:respekt: που λέει ο λόγος. Τόνιζω ότι αυτό γίνεται ακόμα και την ώρα πού το μόνο ανοίχτο παράθυρο είναι το status του modem.

Τι να φταίει ρε παιδιά;

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ZORO
31-03-07, 09:44
Μάλλον στο συστημά σου υπάρχει τουλάχιστον ένα πρόγραμμα που στέλνει στοιχεία κάπου στο internet χωρίς να σε ρωτήσει και αγνοείς την υπαρξή του (κακόβουλο). Χρησιμοποίησε κάποιο firewall (όχι τον Xp) για να δεις ποιο είναι αυτό και να το μπλοκάρεις. Μετά διαβασέ τους σχετικούς οδηγούς στο forum για να απαλαγείς από αυτό.

deniSun
31-03-07, 13:43
Προφανώς κάποιο πρόβλημα βγαίνει προς τα έξω.
Μπορεί να είναι ή το update των win ή κάποιο trojan, virus, spyware κλπ.
Γράψε στο run netstat -a
και δες τι βγαίνει προς τα έξω και προς τα που.

hagiate
31-03-07, 18:53
Ευχαριστω πολυ. νομιζω οτι τώρα είναι ενταξει.

Έβαλα το sunbelt και ενεργοποιησα το blocking στα java,vbp scripts και επιτέλους το transmit χαλάρωσε!
έτρεξα και το netstat αλλά established που πιθανώς είναι και αυτά που με ενοχλούν ήταν δύο
και πάρα πολλά ήταν στο wait
Παιζει να έχω άλλα κολήματα τώρα με το blocking στα java,vbp scripts στο firewall;
Κάτι άλλο, καπου στο panel των xp είχε γίνει αυτόματα εξαίρεση το svchost σε θέματα ασφαλείας
(δυστυχως κάηκα και ξέχασα που ακριβώς και τώρα δεν το βρίσκω) το απενεργοποιήσα και κάπως πρέπει να βοήθησε και αυτό.
Μάλλον από ότι καταλαβαίνω ειμαι για φορματ

Ευχαριστώ και πάλι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.