PDA

Επιστροφή στο Forum : παλια καρτα γραφικων σε νεο υπολογιστή



partblah1990
05-05-15, 12:29
Πρόσφατα ενας φιλος μου εκανε αναβαθμιση την καρτα γραφικων του και την παλια που ειχε την έδωσε σ' εμένα. Εγώ σκοπεύω αυτό τον καιρό να αγοράσω έναν νέο υπολογιστή και σκέφτομαι να του βάλω την παλιά κάρτα που μου έδωσε. Το μοντέλο που μου έδωσε είναι η GibaByte GV-R487D5-1GD (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2971#ov).

Θέλω να μάθω αν είναι καλή ως κάρτα για παιχνίδια - δεν θέλω να παίζω ότι πιο καινούργιο παιχνίδι βγει παρά μόνο τα παλιά και κυρίως θα χρειαστώ το νεο pc πιο πολύ για Internet.

Επίσης την καθάρισα καλά απο την σκόνη με σπρέυ πεπιεσμένου αέρα και έβαλα θερμοαγώγιμη πάστα στην gpu και το ανεμιστηράκι. Επίσης έχω και τις εξής απορίες που φαίνοντε στις κάτωθι εικόνες.

154828


154829

psylos
05-05-15, 14:45
Ναι στην πρώτη εικόνα δείχνεις τα chips των μνημών της κάρτας. Στη δεύτερη εικόνα νομίζω ότι εκεί είναι τα regulators της τάσης για το ρεύμα της κάρτας και για αυτό υπάρχει η ψύκτρα. Για το αν πρέπει να το βγάλεις για να βάλεις θερμοαγώγιμη, περίμενε κάποιον άλλον να σου απαντήσει, δεν γνωρίζω εγώ αν υπάρχει κάποιο θέμα με την αφαίρεση της ψύκτρας.

Είναι αρκετά φιλότιμη κάρτα γραφικών παρά την ηλικία της. Το γεγονός ότι έχει 1GB vram σημαίνει ότι μπορεί να διαχειριστεί την 1080p ανάλυση. Δες παρακάτω που την κατατάσει το tomshardware στην αντίστοιχη λίστα του σαν gaming performance card.

154832

iakoboss7
05-05-15, 14:58
μια χαρα ειναι για παλια παιχνιδια! να μην πειραξεις το αλλο δεν χρειαζεται!

κανε ομως αυτο στον ανεμιστηρα https://www.techpowerup.com/forums/threads/how-to-maintain-your-fans-also-how-to-succesfully-perform-fan-surgery.131473/

cranky
05-05-15, 16:16
Δεν σκοπεύεις ν' αφήσεις τίποτα όρθιο , έέέ ; :lol:

iakoboss7
05-05-15, 19:27
Δεν σκοπεύεις ν' αφήσεις τίποτα όρθιο , έέέ ; :lol:

αφου τον βλεπω οτι τον τρωει να την σκαλίσει :p

partblah1990
05-05-15, 19:29
ε, θελω να τα κανω ενα καλο καθορισμο γιατί την είχα πάθει παλιά με τον επεξεργαστή και με την ξεραμένη πάστα που είχε μετα από 10 λεπτά χρήσης έσβηνε ο υπολογιστής...

cranky
05-05-15, 20:20
Ναί, αλλα το chipset δεν ζεσταίνεται όσο ο επεξεργαστής, για να χρειάζεται αλλαγή θερμοαγώγιμης.
Και δεν εννοώ μόνο της μητρικής, αλλα και της κάρτας γραφικών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.