PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρανκενσταϊν DSL γίνεται ?



ksipsi
31-03-07, 16:27
Καλησπέρα σε ολους καταρχας,
Εδω και 9 μηνες ειμαι κατοχος πακετου conn-x 1 mbit. Δεν λεω καλο ειναι ιδιως για εναν προταρη σαν και εμενα. Ολα ηταν καλα, κατεβαζα φουλ σχεδον με 100 δηλαδη.
Ολα αυτα ομως μεχρι τις αρχες Μαρτιου γιατι τοτε ξεκινησαν τα authentication failure και μαζι με αυτα και καποια σκαμπανευασματα στην ταχυτητα. Θα μου πειτε δεν εγινε και τιποτα εδω υπαρχουν περιοχες που σερνονται, δεν αντιλεγω αλλα δεν μενω σε πολη. Μενω σε ενα χωριο με 3000 κατοικους πως γινεται να πιταριστει ενα DSLAM σε επαρχιακο χωριο με 3000 κατοικους ? Ποσοι να εχουν βαλει DSL ?
Κι ομως αν εισαι οτε γινεται.
Το θεμα ειναι μιας και δεν μπορω να δω αν φταιει στα σιγουρα η οτενετ ελεγα ( εδω θελω να μου πειτε αν γινεται ) μιας και εχω εξασφαλισμενη την dsl γραμμη απο conn-x, θα μπορουσα αραγε να παρω μια ιντερνετ μονο συνδρομη απο καποια αλλη εταιρια π.χ. forthnet, hol και να μπαινω μεσω αυτης ιντερνετ και οχι με οτενετ ? Οχι τιποτα αλλο αλλα με καιει να δω αν με αλλη εταιρια θα μπορω να κατεβαζω κανονικα γιατι εδω και 2 εβδομαδες για αρκετες ωρες δεν πιανω πανω απο 30κβ/δευτ.
Γινεται να εχω μια τετοια φρανκενσταϊν συνδεση ιντερνετ ? Δεν με ενδοιαφερει για πολυ καιρο μου φτανει και για μια εβδομαδα μονο.

Υ.Γ. Το κονεξακι μου λειγει τον Ιουλιο μεχρι τοτε αναγκαστικα υπομονη...:evil:

secjournalist
31-03-07, 17:07
Βασικά μπορείς να πάρεις ένα demο,δηλαδή μια προσωρινή σύνδεση(για δύο μερες ας πούμε) από κάποιον ISP για να τεστάρεις.Για να δείς ποιοι δίνουν demo πως και για πόσο καιρό κάνε ενα search στο forum.

DjDamon
31-03-07, 17:32
Καλησπέρα σε ολους καταρχας,
Εδω και 9 μηνες ειμαι κατοχος πακετου conn-x 1 mbit. Δεν λεω καλο ειναι ιδιως για εναν προταρη σαν και εμενα. Ολα ηταν καλα, κατεβαζα φουλ σχεδον με 100 δηλαδη.
Ολα αυτα ομως μεχρι τις αρχες Μαρτιου γιατι τοτε ξεκινησαν τα authentication failure και μαζι με αυτα και καποια σκαμπανευασματα στην ταχυτητα. Θα μου πειτε δεν εγινε και τιποτα εδω υπαρχουν περιοχες που σερνονται, δεν αντιλεγω αλλα δεν μενω σε πολη. Μενω σε ενα χωριο με 3000 κατοικους πως γινεται να πιταριστει ενα DSLAM σε επαρχιακο χωριο με 3000 κατοικους ? Ποσοι να εχουν βαλει DSL ?
Κι ομως αν εισαι οτε γινεται.
Το θεμα ειναι μιας και δεν μπορω να δω αν φταιει στα σιγουρα η οτενετ ελεγα ( εδω θελω να μου πειτε αν γινεται ) μιας και εχω εξασφαλισμενη την dsl γραμμη απο conn-x, θα μπορουσα αραγε να παρω μια ιντερνετ μονο συνδρομη απο καποια αλλη εταιρια π.χ. forthnet, hol και να μπαινω μεσω αυτης ιντερνετ και οχι με οτενετ ? Οχι τιποτα αλλο αλλα με καιει να δω αν με αλλη εταιρια θα μπορω να κατεβαζω κανονικα γιατι εδω και 2 εβδομαδες για αρκετες ωρες δεν πιανω πανω απο 30κβ/δευτ.
Γινεται να εχω μια τετοια φρανκενσταϊν συνδεση ιντερνετ ? Δεν με ενδοιαφερει για πολυ καιρο μου φτανει και για μια εβδομαδα μονο.

Υ.Γ. Το κονεξακι μου λειγει τον Ιουλιο μεχρι τοτε αναγκαστικα υπομονη...:evil:

:stupid: :rofl:
ΠΩ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΞΕΡΑΣΩ...:down:
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΑΝ ΥΠΕΘΥΝΟΣ SMART ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΓΕΡΜΑΝΟΣ (ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ DSL ΠΛΗΡΩΣΑ 320€ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ 384kbps ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ, ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ)

ΑΦΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΟΤΙ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΙ ISP ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΟΣΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ DSLAM ΣΟΥ , ΑΝ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΘΗΚΕ Η ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟΣΟ... ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΤΣΙ? ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΙΑΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 30-35KBPS ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΤΑ ΤΗΣ 12 ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ 70-75KBPS

ΟΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΔΕΨΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...:allcards:
ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ? (ΕΓΚΥΚΛΟΠΕΔΙΚΑ) Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ.. ΔΗΛ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 8Mb ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΜΕ 800KBPS?:hmm: ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ :rtfm: :down:

A_gamer
31-03-07, 17:37
:stupid: :rofl:
ΠΩ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΞΕΡΑΣΩ...:down:
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΑΝ ΥΠΕΘΥΝΟΣ SMART ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΓΕΡΜΑΝΟΣ (ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ DSL ΠΛΗΡΩΣΑ 320€ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ 384kbps ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ, ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ)

ΑΦΟΥ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΟΤΙ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΙ ISP ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΟΣΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ DSLAM ΣΟΥ , ΑΝ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΘΗΚΕ Η ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟΣΟ... ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΤΣΙ? ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΙΑΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 30-35KBPS ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΤΑ ΤΗΣ 12 ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ 70-75KBPS

ΟΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΔΕΨΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...:allcards:
ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ? (ΕΓΚΥΚΛΟΠΕΔΙΚΑ) Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ.. ΔΗΛ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 8Mb ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΜΕ 800KBPS?:hmm: ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ :rtfm: :down:

Και δε χρειάζεται να κατεβάζουν συνέχεια ακριβώς επειδή έχουν υψηλές ταχύτητες.;)

Gordito
31-03-07, 17:50
@DJDAMON
Μας εβγαλες τα ματια ρε φιλε......
@ksipsi
Δε θα δεις διαφορα. Εγω που εχω conn-x επαιρνα demo απο αλλους και δεν ειδα διαφορα(μονο προς το χειροτερο.)
Ασε που μερικες "εταιριες" εχουν πολλους περιορισμους* που καθιστουν το demo περιπετεια,λες και θα τους φας το bandwidth:down:

*=(ποσες ωρες θα μπεις,ποσο θα κατεβασεις,χρεωνεσαι sms για να παρεις κωδικους,σου αλλαζουν τα φωτα μεχρι να σου δωσουν τελικα το demo)

ksipsi
31-03-07, 20:14
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ! :oneup:

@ DjDamon
Ωπα ρε μεγαλε γνωστη, ανυπερβλητε ειδημων, ζηλευτε επαϊων της πληροφορικης και των δικτυων ολων, μην ξερνας αγορι μου με εμας τους μικρους οχληρους και ανερματιστους καταναλωτες. Καποτε ( ακομα και ) εσυ θα γινεις ( ενας ακομα ) διευθυντακος και θα ηρεμησεις απο την ναυτια των οχληρων μας ερωτησεων, οφειλομενες στην δυστυχως απλερη σκεψη μας.
Μεχρι τοτε κουραγιο και ( εγκυκλοπαιδικα ) διμενυδρινατη.

A_gamer
31-03-07, 22:08
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ! :oneup:

@ DjDamon
Ωπα ρε μεγαλε γνωστη, ανυπερβλητε ειδημων, ζηλευτε επαϊων της πληροφορικης και των δικτυων ολων, μην ξερνας αγορι μου με εμας τους μικρους οχληρους και ανερματιστους καταναλωτες. Καποτε ( ακομα και ) εσυ θα γινεις ( ενας ακομα ) διευθυντακος και θα ηρεμησεις απο την ναυτια των οχληρων μας ερωτησεων, οφειλομενες στην δυστυχως απλερη σκεψη μας.
Μεχρι τοτε κουραγιο και ( εγκυκλοπαιδικα ) διμενυδρινατη.


:rofl::rofl::rofl:
Το χειρότερο είναι ότι μιλάει λες και φταίνε οι χρήστες και όχι οι εταιρείες,που είναι ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ DSLAM ΜΕ TETOIA ΧΑΛΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΑ BANDWIDTH

sakis_the_fraud
31-03-07, 22:52
@DjDamon

σουπερ ποστ!

τερλο γελιο μιλαμε!

και μετα μου λενε να παω απο τον γερμανο να ψωνισω...

slow
31-03-07, 23:23
DjDamon Καλύτερα από υπέυθυνος smart κάντο smart υπέυθυνος...


Το ότι όλοι στην ελλάδα "κατεβάζουν" σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί και να οφείλεται στην smart εταιρία που δουλεύεις (μαζί με την smart εταιρία που την αγόρασε) με τις smart διαφημήσεις που "λένε" στον κόσμο πάρτε dsl να κατεβάζετε.
Από γκόμενες που πέφτουν από το ταβάνι για να κατεβάζετε τόσο γρήγορα mp3, μέχρι σκύλους που κυνηγάνε γάτες τη στιγμή που το αφεντικό στο backround κατεβάζει ταινίες με σκιά Al Capone.
Αυτά έταζε η εταιρία που δουλεύεις στον κόσμο και πήρε και η κουτσή Μαρία dsl (και πολύ καλά έκανε) και εσείς πήρατε και πέρνετε τα € της.

Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα...
Ότι η κουτσή μαρία συνεχίζει να σας πληρώνει, και όταν παραπονεθεί διότι πληρώνει κάτι το οποίο δεν ανταποκρίνεται στις προδοκίες της και ποιο πολύ δε, σε αυτά που της τάξατε με τις διαφημίσεις σας την "κράζετε" με στυλάκι, και έχετε και έτοιμη την δικαιολογία "μα όλοι στην ελλάδα κατεβάζουν"


Υ.Γ για να μην παρεξηγηθώ για το "κουτσή μαρία" δεν αναφέρομαι σε καμία περίπτωση στον φίλο Ksipsi αλλά σε πολύ κόσμο που ξέρω προσωπικά και που ενώ δεν είχε "ακουμπήσει" ποτέ υπολογιστή, αγόρασε και dsl βλέποντας πόσο εύκολα μπορεί να "κατεβάσει" όλα όσα υπόσχονταν οι διαφημίσεις ΟΤΕ-Γερμανού

Το ότι όλοι στην Ελλάδα "κατεβάζουν" φταίτε εσείς που τάξατε στον κόσμο φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν ότι κατεβάζει, ακόμη και 24/7 διότι αυτό του τάξατε, αυτό πληρώνει. Τι να του πω σταμάτα να κατεβάζεις γιατί μου τρως το bandwidth. To αν υπάρχει αρκετό από δαυτο, και το τι πρέπει να πληρώσετε για να το αναβαθμίσετε ώστε να πληρεί αυτά που τάζετε είναι πρόβλημα σας.
Θα σας δικαιολογούσα ευχαρίστως αν είσασταν πιο σωστοί και αντικειμενικοί στα προιόντα που διαφημίζετε ώστε να μην παραπλανούσατε τον κόσμο, και να του ζητάτε και τα "ρέστα" από πάνω.

gabatia
31-03-07, 23:53
ΠΕΣΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΧΕΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕΤΑ ΕΙΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ Α ΡΕ ΕΥΡΩΠΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ. ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΙΤΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ADSL ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ 8 MBIT ΜΕ 38 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΤΥΣΟΜΑΣΤΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ :mad:

puntomania
28-04-07, 00:17
Θα το πω για ακόμη μια φορά.. κακός η Ελλάδα έχει dsl.. έπρεπε να μείνετε όλοι στις dial-up και να πληρώνατε 20-30ε την εβδομάδα για νετ, τότε δεν θα γκρινιάζατε.

A_gamer
28-04-07, 00:21
Θα το πω για ακόμη μια φορά.. κακός η Ελλάδα έχει dsl.. έπρεπε να μείνετε όλοι στις dial-up και να πληρώνατε 20-30ε την εβδομάδα για νετ, τότε δεν θα γκρινιάζατε.

Ή ο ΟΤΕ να ήταν πιο εντάξει στις υποχρεώσεις του.;) (Και οι υπόλοιποι φυσικά)

l_satsok
28-04-07, 00:39
κακο το οτι κατεβαζουν ολη μερα οι ελληνες,μπουκωνουν ετσι το δικτυο.
ελα ομως που εχω την εντυπωση οτι τα dslam του οτε ειναι μπουκωμενα ετσι κι αλλιως,ακομη
και να μην κατεβαζει κανενας.
εδω συμβαινει δηλαδη το περιεργο τα dslam να μπουκωνουν προκαταβολικα,αφηστε που εχω και την αλλη εντυπωση οτι αυτοι που τα σεταρουν και τα τοποθετουν δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα.
η εντυπωση που προσπαθουν μερικοι να δημιουργησουν,οτι δηλαδη υπευθυνοι ειναι οι χρηστες
ειναι και επικινδυνη,δηλαδη μας προτρεπει να παμε να κοψουμε το καλωδιο του πουστη του γειτονα που κατεβαζει ολη μερα και μας τρωει το bandwidth.

sdikr
28-04-07, 06:00
κακο το οτι κατεβαζουν ολη μερα οι ελληνες,μπουκωνουν ετσι το δικτυο.
ελα ομως που εχω την εντυπωση οτι τα dslam του οτε ειναι μπουκωμενα ετσι κι αλλιως,ακομη
και να μην κατεβαζει κανενας.
εδω συμβαινει δηλαδη το περιεργο τα dslam να μπουκωνουν προκαταβολικα,αφηστε που εχω και την αλλη εντυπωση οτι αυτοι που τα σεταρουν και τα τοποθετουν δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα.
η εντυπωση που προσπαθουν μερικοι να δημιουργησουν,οτι δηλαδη υπευθυνοι ειναι οι χρηστες
ειναι και επικινδυνη,δηλαδη μας προτρεπει να παμε να κοψουμε το καλωδιο του πουστη του γειτονα που κατεβαζει ολη μερα και μας τρωει το bandwidth.

Τα dslam Δεν έχουν πρόβλημα, το πρόβλημα είναι η γραμμή απο το dslam εως τον bbras, και εκεί δίνουν ανα 20 πχ χρήστες ενεργούς 768Kbps

Ετσί κάνουν και στο εξωτερικό (εκεί το έχουν ανα 50)
Θα πρέπει να περιμένουμε να μπούνε και light χρήστες, γιατί μέ όλους να θέλουν να κατεβάσουν όλο το ιντερνετ δεν πρόκειται να δουλέψει

wireless_surfer
28-04-07, 12:26
@DjDamon
Με τέτοια ορθογραφία και ύφος, απορεί κανείς πραγματικά, αν είναι δυνατόν να είσαι υπεύθυνος για κάτι γενικότερα, όχι smart ή idiot.... Απορώ και γιατί μας το αναφέρεις καν, ίσως για να το χαρείς όσο προλαβαίνεις, απο την θέση σου, θα έπρεπε να το κρύβεις κι όχι να το φωνάζεις
@sdikr+
Αν το αναλύσει κανείς ποιό περα αυτό που λες, η αναλογία εύρους dslam/bbras είναι χάλια νομίζω. Εννοώντας τα μικρά εύρη προς bbras και το ίδιο το backbone δίκτυο/κομβοι για μερικες περιοχές. Βέβαια είμαστε σε μία φάση εξέλιξης για το αρχικά (και για αρκετό χρόνο) as is δίκτυο όπως και λες (οι νέες αναλογίες χρηστών), αλλά το να περιμένει κανεις απο την μία χρήστες με 10 και 20Mbps ταχύτητες και απο την άλλη "χαλαρούς" χρήστες, πιστεύω λεει απο μόνο του πως χρειάζεται και ένας κάλύτερος κορμός, που δείχνει να είναι οριακός σε πολλές περιπτώσεις ακόμα.

l_satsok
28-04-07, 12:42
οκ,οταν λεμε προβλημα στα dslam εννοουμε τη ζευξη τους με τον BBRAS,μην κολλαμε στις λεξεις.
αυτο που ειδα χτες το βραδυ δειχνει οτι ακομη και ελαχιστοι να τραβανε υπαρχει μεγαλο προβλημα.
ειχαμε σε μια μεγαλη περιοχη διωρη διακοπη απο 12.00 εως 2 το πρωι,μολις επανηλθε η ταχυτητα ηταν 236kb/sec,για πολυ λιγο ομως,μεσα σε μιση μονον ωρα κατεβηκε στα 100kb/sec και μετα απο αλλη μιση ωρα στα γνωστα χαλια.
ποσοι προλαβαν να σηκωσουν τα μουλαρια τους μεσα σε μιση ωρα;;;πολυ λιγοι κατα τη γνωμη μου,αρα υπαρχει προβλημα ανεξαρτητο απο τους πολλους χρηστες.

nikosl
28-04-07, 19:44
Ωρέ δε παν να χτυπυιούνται όλοι τους....
Εγώ πληρώνω για internet 24/7 και θα κατεβάζω 24/7. Αν το bandwidth δεν φτάνει δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Είναι πρόβλημα της εταιρείας.
Άλλωστε δεν μου χάρισσν τίποτα, την πληρώνω τη γραμμή και δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω θελήματα και να μην χρησιμοποιώ το internet για να μπορεί η κάθε εταιρεία και isp να παινεύει τον εαυτό της για τις καλές ταχύτητες της. Ας αυξήσουν το εύρος κάθε dslam. Όποια εταιρεία δεν θέλει να έχει πρόβλημα ας βάλει μόνο ογκοχρέωση και να καταργήσει τον fixed λογαριασμό, να δούμε θα είναι βιώσιμη?:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.