PDA

Επιστροφή στο Forum : wind Modem η modem router



Snoo
06-05-15, 21:24
Καλησπέρα σε όλους

Έχει κανείς να μου προτείνει ρουτερακι για την γραμμή της wind... το tg585 v7 που είχα μας άφησε χρόνους και χρειάζομαι άλλο (το έκανα reboot από το κουμπί και μόλις άνοιξα πάτησα το κουμπί του wifi για να ενεργοποιηθεί και αυτό και μετά κλάταρε δεν ανάβει τώρα καθόλου... αν παίζει βοήθεια γιαυτό ευχαρίστως.....)

!~
το thomson το είχα εγκατεστημένο σε bridge Mode και έδινε στο vigor 2830. Μήπως καλύτερα για ένα σκέτο Modem??? Αν έχει κανείς να μου προτείνει ευχαριστώ!!!!!!!!!




Αυτό που έχω βάλει τώρα προσωρινά είναι το Zte του Οτε και συγχρονίζει στα 1024 όταν το thomson έπαιζε στα 1500+

Kinnison
07-05-15, 16:55
Η διαφορα στην ταχυτητα αν και δεν ειναι μεγαλη, μπορει να οφειλεται και σε παραγοντες της γραμμης

Το μοντεμ που ειχες σε bridge mode, λογικα αν το κανεις reset (factory defaults) θα πρεπει να λειτουργησει

Αν θες κατι καινουργιο και καλυτερο, νομιζω οτι υπαρχουν αρκετα απο 30 ως 50 ευρω
Καλες εταιρειες για entry-level που προτιμουν πολοι ειναι tplink, netgear.

Snoo
07-05-15, 17:00
Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση...

το thomson το πατάω το κουμπί που έχει πίσω για hard reset αλλα δεν...

Ένα καλύτερο Modem θα ήθελα γιατι η περιοχή ειναι κάπως άστα με tplink δεν είχα σταθερή γραμμή... Έχεις κάτι καλύτερο να μου προτίνεις;;;

psylos
07-05-15, 19:31
Δεν γίνεται restore to d3efault system settings μέσα από το ui του modem?

Snoo
08-05-15, 03:01
ανάβοντας το δεν δίνει καν ip μόνο αν βάλω manual αλλά και πάλι δεν κάνει Login στον interface του αν έκανε δεν είχα θέμα...

Kinnison
09-05-15, 08:48
τοτε βαλε αυτοματες ip, συνδεσου ομως με ethernet , και μετα, κανε στο cmd την εντολη "ipconfig" αν δεν εχει καρακολησει, θα μπεις με την ip που λεει σαν default gateway

Snoo
10-05-15, 20:42
Δυστυχώς δεν δίνει ούτε στο ethernet τίποτα.... βγάζει στο ipconfig κάτι οτι νάνε νούμερα... τα έχει φτύσει.... οπότε πάω για αλλαγή.... adsl σκέτο η και vdsl καλύτερα σε περίπτωση που αλλάξω γραμμη;; σκέτο modem η και router μαζί;;; ακουω προτάσεις αστέρια!!

Kinnison
12-05-15, 00:48
αν βγαζει ip απο 169.. ειναι κολλημενο. Δοκιμασε reset παλι με οδοντογλυφιδα (πρεπει να κρατηθει πατημενο πολυ ωρα) ή και αποτομο τραβηγμα απο το ρευμα για 3-4λεπτα

αν παλι δεν επανερχεται τοτε ναι ισως χρειαστεις αλλο μοντεμ. εκτος βεβαια αν ειναι κατι κολλημενο στον υπολογιστη που κανεις τις δοκιμες και δεν παιρνει αυτος ip.

Snoo
12-05-15, 10:29
Τίποτα μου βγάζει μη προσβάσιμο δίκτυο με ipconfig μου δίνει 169.... το δοκίμασα ρεσετ 5 λεπτά με οδοντογλυφίδα... δοκίμασα απότομο τράβυγμα τα ίδια και εκεί... ξεκινάει και ανάβει το pwr πράσινο... αν πατήσω το wps ανάβει το wireless κόκκινο.... μέχρι εκει.... μετά αν έχω πατημένο το hard reset απο πίσω και το κλείσω και το ξανα ανοίξω ανάβει το pwr κόκκινο μετά πορτοκαλί και το ethernet αναβοσβήνει πράσινο για 1 λεπτό περίπου μετα σταματάει και βλέπω μονο το pwr πράσινο τίποτα άλλο κανένα συμαδι ζωής απο εκεί και μετά

Chryssostomos
03-06-15, 23:01
Τελικά φίλε ποιο ρούτερ πήρες;

OxAp0d0
10-06-15, 16:49
Αυτό που έχω βάλει τώρα προσωρινά είναι το Zte του Οτε και συγχρονίζει στα 1024 όταν το thomson έπαιζε στα 1500+

Πόσο παλιό είναι το ZTE του ΟΤΕ; Αν είναι καινούριο, για να κλειδώνει τόσο χαμηλά παίζει να φταίει κάτι στις ρυθμίσεις. Αντί για ADSL βάλε ADSL2+ στον τύπο γραμμής.

Snoo
18-06-15, 20:13
Τελικά το ξεκόλλησα αλλά το άφησα στην άκρη και κατέληξα στην λύση tg585v8 με infeon chipset όπου έχει το ίδιο chipset και το dslam μου.

Όσο για το zte βαρέθηκα απλά.

utp
15-07-15, 20:33
Θελω να ενεργοποιησω μια γραμμη απο ΟΤΕ σε wind broadband με 17ε/μηνα και μου ειπαν οτι δεν δινουν εξοπλισμο δωρεαν. Μπορω να βαλω λεει ενα οποιοδηποτε ρουτερ απλο. Ισχυει αυτο? Δεν δινουν πλεον εξοπλισμο δωρεαν? Παντως τελος ενεργοποιησης 35 ευρω θα το δωσω κανονικα...

nyannaco
15-07-15, 20:44
Ναι, ετσι ειναι, εξοπλισμο δινουν μονο με χρεωση εφοσον το ζητησεις. Αν ομως εχεις modem εισαι ΟΚ, δεν χρειαζεται να αγορασεις της Wind (που ειναι και σαβουρα, ετσι κι αλλιως).

utp
15-07-15, 21:54
Εστω λοιπον οτι εχεις ρουτερ δικο σου, υποστηριξη σου παρεχουν αν χαλασει? Ειναι σε χωριο που καιγετε συχνα απο κεραυνους. Ο Οτε το αλλαζει αμεσα ως τωρα.

nyannaco
16-07-15, 08:27
Με κίνδυνο να ακουστώ κακεντρεχής, οι λέξεις Wind και υποστήριξη δεν υπάρχουν στο ίδιο λεξικό :p
Πέραν της πλάκας, το αν δίνουν "εγγύηση" στο δικό τους σε περίπτωση βλάβης, θα πρέπει μάλλον να το ρωτήσεις. Θα σου πρότεινα ερώτηση με e-mail ή μέσω fb, για να έχεις γραπτή απάντηση, γιατί στο μιλητό είναι διαβόητοι ότι λένε ό,τι νά'ναι, κι άντε μετά να βγάλεις άκρη.
Πάντως για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, ο ΟΤΕς αν δεν κάνω λάθος το δίνει με χρησιδάνειο (σωστά; ), και γι'αυτό το αλλάζει. Αντίθετα, η Wind στο πουλάει. Η ό,ποια εγγύηση βέβαια, θα καλύπτει βλάβη από αστοχία ή κατασκευαστικό ελάττωμα, αλλά το κάψιμο από κεραυνό λογικά δεν καλύπτεται.

Chryssostomos
16-07-15, 12:57
Μια χαρά κάνει αντικατάσταση η Wind.
Αρκεί να μην τους πεις ότι σου χάλασε από κεραυνό.

Snoo
16-07-15, 21:34
Με κίνδυνο να ακουστώ κακεντρεχής, οι λέξεις Wind και υποστήριξη δεν υπάρχουν στο ίδιο λεξικό :p
Πέραν της πλάκας, το αν δίνουν "εγγύηση" στο δικό τους σε περίπτωση βλάβης, θα πρέπει μάλλον να το ρωτήσεις. Θα σου πρότεινα ερώτηση με e-mail ή μέσω fb, για να έχεις γραπτή απάντηση, γιατί στο μιλητό είναι διαβόητοι ότι λένε ό,τι νά'ναι, κι άντε μετά να βγάλεις άκρη.
Πάντως για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, ο ΟΤΕς αν δεν κάνω λάθος το δίνει με χρησιδάνειο (σωστά; ), και γι'αυτό το αλλάζει. Αντίθετα, η Wind στο πουλάει. Η ό,ποια εγγύηση βέβαια, θα καλύπτει βλάβη από αστοχία ή κατασκευαστικό ελάττωμα, αλλά το κάψιμο από κεραυνό λογικά δεν καλύπτεται.


Ναι μόνο με χρίσηδάνειο τα δίνει ο οτε πλέον και σε χρεώνει 20αρικο αν δεν το κυνηγήσεις ΕΣΥ να το επιστρέψεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.