PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ταχυτητα HOL



DonKaIzer
09-05-15, 14:06
Γεια σε ολους,

Η ιστορια ξεκινησε απο τον περασμενο Σεπτεμβρη, οποτε και η συνδεση μας στο ιντερνετ διεκοπη ξαφνικα κθως το ρουτερ σταματησε να χρονιζει. Κλασικα, τηλεφωνακι στη ΧΟΛ (τηλεφωνο ειχαμε κανονικα) και μετα απο ωρα ματαιης προσπαθειας λενε "Θα περασει καποιος τεχνικος να το κοιταξει". Ο τεχνικος βρισκει συνδεση των 8mbps στην εισοδο του κτηριου (απο εκει που δεν ειχαμε καθολου ξαφνικα ειδε τον τεχνικο και επανηλθε). Οταν εγω το δοκιμασα μπροστα του , στο πισι μου στο διαμερισμα μου κατεβαζα με 550-600kb/s μαξιμουμ. Του ειπα οτι πριν γινει το ολο μπερδεμα κατεβαζα με 850-900kb/s ,εκεινος απεφυγε την παρατηρηση μου και μου ειπε κατι μπουρδες του τυπου "δεν σπαταλας ολη την ταχυτητα σου για download ,αλλα μονο ενα μερος της κτλ κτλ". Μετα απο καμια βδομαδα η ταχυτητα επεσε ξαφνικα στα 450kb/s (κατεβαζα απο site που επιτρεπει 11mb/s download και γνωστος μου κατεβαζει με 5.2mb/s απο αυτο με VDSL). Πεπεισμενος οτι ειναι και παλι προβλημα της ΧΟΛ τους ξανακαλεσα και ειπαν οτι θα ξαναερθει τεχνικος(!). Ο επομενος κυριος που ηρθε ειπε οτι δεν καταλαβαινει γιατι εχω τοσο μειωμενη ταχυτητα ξαφνικα, ενω παλι στην εισοδο(~5 μετρα απο το κουτι του ΟΤΕ) εβλεπε 8-και-κατι-ψιλα mbps. Ειπε οτι μπορει να ευθυνεται η καλωδιωση και τελικα εδωσε τη βλαβη στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ ηρθε μεσα σε μια βδομαδα. Η ταχυτητα μου ειχε σκαμπανεβασματα μεχρι τοτε. Απο 200kb/s ξαφνικα δεν ειχαμε καθολου προσβαση και μετα απο λιγο ξαναανεβαινε στα 400kb/s και μετα απο λιγο ξαναεπεφτε. Οταν ηρθε ο ΟΤΕ το ρουτερ μου δεν χρονιζε καν. Ο τυπακος που ηρθε ειπε οτι δεν εβγαζε ακρη απο τον πινακα στην εισοδο του σπιτιου και πηγε κατευθειαν στο κουτι του ΟΤΕ, οπου και μετραγε 8-9mbps. Ο χαλκος ειπε ηταν ενταξει και μετα πηγε να τσεκαρει και το καφαο στην ακρη της οδου. Τελικα μου ειπε οτι ολα ειναι κομπλε και να ξαναανεβω πανω να δω αν μπορω να συνδεθω. Και παλι ομως δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ... Το ρουτερ δεν χρονιζε. Εκεινος εφυγε ισχυριζομενος οτι εκανε τη δουλεια του και εριξε το φταιξιμο στη ΧΟΛ λεγοντας οτι κατι δεν κανουν καλα με τις πυλες τους. Μετα απο καιρο και αρκετα τηλεφωνα στη ΧΟΛ το ιντερνετ επανηλθε με max τα 4800-4900kbps (μετρηση απ το πισι μου ενσυρματα συνδεδεμενο με το ρουτερ). Και ακομα ομως υπαρχουν ανεβοκατεβασματα (απο 450 που ειχα τωρα για καποιο λογο φτανει τα 600kb/s και μετα μπορει να ξαναπεσει στα 500). Η ιστορια εχει αρχισει να με εκνευριζει καθως ειμαστε μια τριμελης οικογενεια και αν δυο ατομα χρησιμοποιουν ταυτοχρονα το YouTube δε βλεπεις ουτε 360p χωρις να κολλαει.

Πρεπει να τονισω οτι: Γινεται λογος για την περιοχη του Ηρακλειου Αττικης και μενω κατω απο τις γραμμες του τρενου αρα υπαγομαστε στο DSLAM Νεας Ιωνιας (πανω απο 2000μ).
Υπηρξαν πολλα προβληματα με τα ρουτερ που μας εστελνε η ΧΟΛ (τα μαυρα κυριως -δεν θυμαμαι μαρκα-) και αυτο που χρησιμοποιουμε τωρα ειναι ενα μικρο ασπρο μαρκας ΖΤΕ.
Συνδεση 24mbps + σταθερα/κινητα + HOL My TV
Αρκετα παλιοτερα ειχαμε Conn-X και κατεβαζα σταθερα 900-950kb/s

Αν καποιος ειχε ποτε παρομοιο προβλημα ας το επισημανει. Αν εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να προκαλει το προβλημα πειτε γιατι τα τα 600kb/s ειναι πλεον απελπιστικα αργα! :hmm:

Ευχαριστω εκ των προτερων

Bourdoulas
10-05-15, 03:02
Με 2000 μέτρα απόσταση από το Α/Κ και μάλιστα στην προβληματική περιοχή του Ηρακλείου τα 8 MBPS ακούγονται καλά. Το θέμα είναι πόσο συγχρονίζεις μέσα. Όχι από το speedtest. Το ρουτερ πόσο συγχρονίζει. Δες αυτό πρώτα.

Από αυτά που αναφέρεις πάντως το πρόβλημα φαίνεται να βρίσκεται στο σπίτι και όχι στη γραμμή.

bill27
10-05-15, 14:43
Γεια σε ολους,

Η ιστορια ξεκινησε απο τον περασμενο Σεπτεμβρη, οποτε και η συνδεση μας στο ιντερνετ διεκοπη ξαφνικα κθως το ρουτερ σταματησε να χρονιζει. Κλασικα, τηλεφωνακι στη ΧΟΛ (τηλεφωνο ειχαμε κανονικα) και μετα απο ωρα ματαιης προσπαθειας λενε "Θα περασει καποιος τεχνικος να το κοιταξει". Ο τεχνικος βρισκει συνδεση των 8mbps στην εισοδο του κτηριου (απο εκει που δεν ειχαμε καθολου ξαφνικα ειδε τον τεχνικο και επανηλθε). Οταν εγω το δοκιμασα μπροστα του , στο πισι μου στο διαμερισμα μου κατεβαζα με 550-600kb/s μαξιμουμ. Του ειπα οτι πριν γινει το ολο μπερδεμα κατεβαζα με 850-900kb/s ,εκεινος απεφυγε την παρατηρηση μου και μου ειπε κατι μπουρδες του τυπου "δεν σπαταλας ολη την ταχυτητα σου για download ,αλλα μονο ενα μερος της κτλ κτλ". Μετα απο καμια βδομαδα η ταχυτητα επεσε ξαφνικα στα 450kb/s (κατεβαζα απο site που επιτρεπει 11mb/s download και γνωστος μου κατεβαζει με 5.2mb/s απο αυτο με VDSL). Πεπεισμενος οτι ειναι και παλι προβλημα της ΧΟΛ τους ξανακαλεσα και ειπαν οτι θα ξαναερθει τεχνικος(!). Ο επομενος κυριος που ηρθε ειπε οτι δεν καταλαβαινει γιατι εχω τοσο μειωμενη ταχυτητα ξαφνικα, ενω παλι στην εισοδο(~5 μετρα απο το κουτι του ΟΤΕ) εβλεπε 8-και-κατι-ψιλα mbps. Ειπε οτι μπορει να ευθυνεται η καλωδιωση και τελικα εδωσε τη βλαβη στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ ηρθε μεσα σε μια βδομαδα. Η ταχυτητα μου ειχε σκαμπανεβασματα μεχρι τοτε. Απο 200kb/s ξαφνικα δεν ειχαμε καθολου προσβαση και μετα απο λιγο ξαναανεβαινε στα 400kb/s και μετα απο λιγο ξαναεπεφτε. Οταν ηρθε ο ΟΤΕ το ρουτερ μου δεν χρονιζε καν. Ο τυπακος που ηρθε ειπε οτι δεν εβγαζε ακρη απο τον πινακα στην εισοδο του σπιτιου και πηγε κατευθειαν στο κουτι του ΟΤΕ, οπου και μετραγε 8-9mbps. Ο χαλκος ειπε ηταν ενταξει και μετα πηγε να τσεκαρει και το καφαο στην ακρη της οδου. Τελικα μου ειπε οτι ολα ειναι κομπλε και να ξαναανεβω πανω να δω αν μπορω να συνδεθω. Και παλι ομως δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ... Το ρουτερ δεν χρονιζε. Εκεινος εφυγε ισχυριζομενος οτι εκανε τη δουλεια του και εριξε το φταιξιμο στη ΧΟΛ λεγοντας οτι κατι δεν κανουν καλα με τις πυλες τους. Μετα απο καιρο και αρκετα τηλεφωνα στη ΧΟΛ το ιντερνετ επανηλθε με max τα 4800-4900kbps (μετρηση απ το πισι μου ενσυρματα συνδεδεμενο με το ρουτερ). Και ακομα ομως υπαρχουν ανεβοκατεβασματα (απο 450 που ειχα τωρα για καποιο λογο φτανει τα 600kb/s και μετα μπορει να ξαναπεσει στα 500). Η ιστορια εχει αρχισει να με εκνευριζει καθως ειμαστε μια τριμελης οικογενεια και αν δυο ατομα χρησιμοποιουν ταυτοχρονα το YouTube δε βλεπεις ουτε 360p χωρις να κολλαει.

Πρεπει να τονισω οτι: Γινεται λογος για την περιοχη του Ηρακλειου Αττικης και μενω κατω απο τις γραμμες του τρενου αρα υπαγομαστε στο DSLAM Νεας Ιωνιας (πανω απο 2000μ).
Υπηρξαν πολλα προβληματα με τα ρουτερ που μας εστελνε η ΧΟΛ (τα μαυρα κυριως -δεν θυμαμαι μαρκα-) και αυτο που χρησιμοποιουμε τωρα ειναι ενα μικρο ασπρο μαρκας ΖΤΕ.
Συνδεση 24mbps + σταθερα/κινητα + HOL My TV
Αρκετα παλιοτερα ειχαμε Conn-X και κατεβαζα σταθερα 900-950kb/s

Αν καποιος ειχε ποτε παρομοιο προβλημα ας το επισημανει. Αν εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να προκαλει το προβλημα πειτε γιατι τα τα 600kb/s ειναι πλεον απελπιστικα αργα! :hmm:

Ευχαριστω εκ των προτερων

Μια χαρα την ειπες την ιστορια φιλε αλλα δεν μας ειπες το σημαντικοτερο,ποσο συγχρονιζει το ρουτερ?,τι snr εχεις?ποσο ειναι το attenuation???δυστηχως χωρις αυτα δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε....

Godian
10-05-15, 23:23
Καταρχήν δε γίνεται να κατεβαζεις συνέχεια με σταθερή ταχύτητα.
Δεύτερον δε μας είπες πόσο κλειδώνει το ρουτερ σου

Papados
11-05-15, 08:45
Η περιγραφή που κάνεις, δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση (από το εσκαλίτ και μέσα), για το οποίο θα πρέπει να φωνάξεις κάποιον ειδικό να το δει.

venejo
15-05-15, 22:19
Επειδή είμαι στο Ν. Ηράκλειο κι εγώ και μόλις ξαναμίλησα με ΗΟL για 3η φορά, μπήκα εδώ για να ψάξω ή να ανοίξω νέο θέμα.
Εγώ είμαι πάνω απο τις γραμμές του τρένου και πολύ κοντά στο Α/Κ μιας και "κλειδώνω" με:

Line Rate - Upstream (Kbps): 797
Line Rate - Downstream (Kbps): 14070 (με ρούτερ τηλ HOL πάνε πιο πάνω).

Το θέμα είναι ότι πάντα μετά τις 21:00 λες και είναι ρολόϊ με χρονοδιακόπτη
η απόκριση της γραμμής είναι απελπιστικά αργή.

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες το μόνο σαν αναφορά που θα κάνω είναι η 1η
επικοινωνία (17/12/2014) που είχα με τη HOL. Εκεί ο τεχνικός είδε πράγματι ότι είμαστε
πολλοί και στριμωγμένοι στο dslam; και περίμεναν απο τον ΟΤΕ να το αναβαθμήσει.
Όλο αυτό μετά τις γιορτές όπου τον Απρίλη ξαναπήρα (ενώ το πρόβλημα συνέχιζε) για να μου
πουν πως έχει γίνει η εργασία του ΟΤΕ. Σημερα πάλι που ήρθε φίλος με ρώτησε γιατί σέρνεται έτσι το δίκτυο
και τηλ/σα για 3η και ίσως τελευταία φορά για να ακούσω μπες να κάνουμε hol.speedtest "βάλε άλλο ρούτερ" "καλά κλειδώνει".
Το θέμα είναι ότι από πλευράς ταχύτητας η διαφορά κάνει ΜΠΑΜ. Μπορεί να κλειδώνει ψηλά αλλά δεν κατεβάζει, σέρνεται. Απόκριση μηδέν
Πρωϊνά και μεσημέρι μια χαρά.

DonKaIzer
16-05-15, 01:06
Καταρχας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον:respekt:

Τελικα καλεσα για αλλη μια φορα τη ΧΟΛ και ηρθε παλι τεχνικος ο οποιος μας ειπε τα ιδια και οτι το προβλημα βρισκεται τελικα στην εσωτερικη καλωδιωση...
Οσον αφορα το ρουτερ:
Actual Rate (Up/Down) 852/5733 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1016/6672 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.5/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 18.6/32.8 dB

φιλε venejo δεν ξερω τι να σου πω... εγω το μονο που ξερω ειναι οτι δεν μπορουν στο σπιτι μου να φορτωσουν μια ιστοσελιδα 2 ατομα ταυτοχρονα αν εχει βαρυ περιεχομενο οπως βιντεο,εικονες,streaming κτλ. Το torrent κανει cap στα 500kb/s και φυσικα ουτε λογος για πλοηγηση στο ιντερνετ ταυτοχρονα...
Δεν ειναι σκοπος μου να γκρινιαξω αλλα αυτη η ιστορια εχει κρατησει πολυ καιρο και το μονο που ζηταω ειναι αντιστοιχη εξυπηρετηση για τα λεφτα που δινω.

valen_gr
16-05-15, 02:50
Πραγματικά μερικές φορες...
Κάλεσες ξανα να έρθει για 2η φορα τεχνικος της hol...για ποιο λογο? Μηπως και σου πει κατι διαφορετικο απο τον πρωτο τεχνικο? Η απο τον τεχνικο ΟΤΕ που σου ειπε τα ιδια?
Οτι δηλαδη στην εισαγωγη παιζεις στα 8Μ?Νομιζω οτι για τα λεφτα που δινεις μια χαρα και με το παραπανω εξυπηρετηση εχεις.
Ποσοι τεχνικοι πρεπει να μετρησουν στην εισαγωγη και να βρουν 8Μ και βλεποντας το ρουτερ σου να κλειδωνει στα 5Μ να καταλαβεις οτι η διαφορα αυτη των 3Μ δεν ειναι ουτε προβλημα του ΟΤΕ αλλα ουτε και της hol ? Οπως και ειναι απολυτα φυσιολογικο με 5Μ συγχρονισμο εαν ειστε παραπανω απο 2 ατομα με torrents & streaming κλπ ταυτοχρονα, ουτε σελιδα να μην μπορεις να ανοιξεις ευκολα. Εαν δεν θελεις να ασχοληθεις να φτιαξεις την εσωτερικη σου να μην εχει απωλειες, τοτε βαλε περιορισμο στην ταχυτητα των τορρεντ, μην τα εχεις ολα στο απεριοριστο.

DonKaIzer
16-05-15, 03:29
Δεν νομιζω οτι λεω κατι παραλογο. Καλεσα αυτον που ΕΙΝΑΙ ειδικος να μου πει ΠΟΥ ειναι το προβλημα. ΚΑΝΕΙΣ δεν μου ειπε (μεχρι τον τελευταιο που ηρθε χθες) οτι ναι η εσωτερικη σου καλωδιωση φταιει κοιταξε την. Ολοι απλως τα εβρισκαν ολα ενταξει με τα 8mbps και δεν ενδιεφερε απο κει και περα γιατι εγω ειχα 5. Δεν ειμαι ειδικος (μαλλον ασχετος θα ελεγα). Και στο κατω κατω απο εκει που ειχα τα 850 πεφτω στα 500 και πρεπει να θεωρησω οτι φταιει η καλωδιωση χωρις να την εχω πειραξει ποτε?

bill27
16-05-15, 19:38
Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να φωναξεις εναν καλο ηλεκτρολογο σπιτι σου και να του πεις πως εξω κλειδωνει στα 8 εγω εχω 5 για να σου αλλαξει την εσωτερικη καλωδιοση,παντως και με τα 8 αν τα πιασεις μην νομιζεις πως θα πας σφαιρα,απλα ειναι λιγο πιο πανω απο τα 5.Αλλα και παλι με attenuation sto 33 σχεδον οριακα πιστευω εισαι στα 8....
Παντως οπου και να πας κοντα σε αυτην την ταχυτητα θα εισαι 5 με 8 :)

υ.γ.παρε κ ενα τηλ.στην χολ και πες τους να σου πανε το snr απο 11 στα 9

dkmaster
19-05-15, 16:41
Οταν σου λενε κατω 8 και πανω 5 δεν χρειχρειάζεται και πολυ να καταλαβεις οτι υπάρχει προβλημα απο πλευράς σου. Εφοσον πλεον στο ειπαν και ξεκάθαρα φωναζεις ηλεκτρολογο

OxAp0d0
19-05-15, 16:56
Δεν νομιζω οτι λεω κατι παραλογο. Καλεσα αυτον που ΕΙΝΑΙ ειδικος να μου πει ΠΟΥ ειναι το προβλημα. ΚΑΝΕΙΣ δεν μου ειπε (μεχρι τον τελευταιο που ηρθε χθες) οτι ναι η εσωτερικη σου καλωδιωση φταιει κοιταξε την. Ολοι απλως τα εβρισκαν ολα ενταξει με τα 8mbps και δεν ενδιεφερε απο κει και περα γιατι εγω ειχα 5. Δεν ειμαι ειδικος (μαλλον ασχετος θα ελεγα). Και στο κατω κατω απο εκει που ειχα τα 850 πεφτω στα 500 και πρεπει να θεωρησω οτι φταιει η καλωδιωση χωρις να την εχω πειραξει ποτε?

Ναι μεν σε κάποιον που έχει ασχοληθεί λίγο φαίνεται ξεκάθαρο ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση, αλλά αν ο τεχνικός δεν σου είπε να φωνάξεις ηλεκτρολόγο, αφού έκανε έλεγχο σε καφάο και εσκαλίτ και δε βρήκε πρόβλημα, τότε είναι απαράδεκτος.

Επίσης δε χρειάζεται να πειράξεις εσύ προσωπικά την καλωδίωση για να χαλάσει, μπορεί να το πάθει από διάφορους λόγους. Υγρασία, κατσαρίδες, ποντίκια, από την ανακαίνιση που έκανε ο ιδιοκτήτης του 1ου, κτλ.

madvam
23-05-15, 08:38
Παντως εφοσον συγχρονιζεις στα 5700 το να κατεβαζεις με 500kbps ειναι σχεδον φυσιολογικο. Και επισης εαν εχεις hol my tv και αυτη δουλευει μεσω streaming το οποιο σημαινει οτι και αυτο ρουφαει απο τη συνδεση σου παλι ειναι λογικο να εχεις κι αλλες απωλειες. Τωρα το γεγονος οτι κατω συγχρονιζει 8-9 και πανω 5 οντως ειναι προβλημα της εσωτερικης σου καλωδιωσης. Φωναξε ενα τεχνικο να τσεκαρει. Σχεδον σε ολες τις πολυκατοικιες υπαρχει και 2ο ή και σε καποιες και 3ο ζευγαρι που κατεβαινει απο την κεντρικη πριζα κατω στην εισαγωγη της τηλεφωνιας. Οποτε πιθανον με μια αλλαγη ζευγους εκει να λυσεις το προβλημα σου. Γενικα παντως ειναι θεμα παρα πολυς κοσμος λεει μα δεν εχω πειραξει τιποτα στα καλωδια. Ετσι ειναι , χαλκος ειναι υπαρχει φθορα με το χρονο, με την υγρασια με εργασιες που γινονται και πολλα αλλα. Οπως η μπογια φθυρεται, και θελει παλι βαψιμο ετσι και τα καλωδια. Ολα με τον καιρο επηρεαζονται.

Φιλικα παντα..

Kinnison
23-05-15, 14:56
Να μας πει ο φιλος ποσο συγχρονιζει το μοντεμ, ΟΧΙ ποσο κατεβαζει. Μηπως η συνδεση ειναι μεσω wifi? Να γινει δοκιμη με καλωδιο δικτυου

SPIROS1979
31-05-15, 22:25
Καλησπερα , εδω και λιγες μερες εχω ενα θεμα με τον συχρονισμο ... εχω νοβα και εχω βαλει νοβα γκο στο λαπτοπ και απο εκει βλεπω αγωνες και αλλα που εχει μερικες φορες κολαει το στρεαμινγ και αλλοτε το youtube σε 720 p αναλυση λιγο κολαει εαν το βαλω 1080 p δεν παει ευκολα πουθενα .... :)

τα στοιχεια της γραμμης μου ειναι τα εξης :

Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path
[Go Top]

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 902 (Kbps.) 10953 (Kbps.)
[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 10.5 dB 9.0 dB
Attenuation 16.4 dB 25.8 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 6770 3
CRC Error 20 0
HEC Error 179 0
[Go Top]

Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 33544315 11813381
[Go Top]

Μηπως ξερετε τι μπορει να φταει .... πηρα την Hol και μου πε καλα τα βλεπουμε ....

optimus
01-06-15, 19:25
Για την συγκεκριμένη περίπτωση κάνει κρα από χιλιόμετρα οτι η βλάβη είναι εσωτερική.
Οταν ο τεχνικός λεει οτι στην εισαγωγή έχουμε 8 Μ και πάνω έχουμε 5Μ, τέλος η συζήτηση.
Η εταιρεία του φίλτατου, αφού κατάφερε και έστειλε 2 τεχνικούς και 1 συνεργείο ΟΤΕ για μια τόσο προφανή βλάβη, της αξίζουν συγχαρητήρια κυριολεκτικά ως προς την εξυπηρέτηση.

Θα μιλήσω γενικά και οχι συγκεκριμένα.
Είναι φοβερό πως γίνεται εδώ στην Ελλάδα με τεράστιο ποσοστό πελατών ιντερνετ οταν συμβεί κάποιο πρόβλημα σε μια γραμμη ADSL, όταν η εταιρεία έχει στείλει 3 τεχνικούς + 1 συνεργείο ΟΤΕ και λένε ξεκάθαρα οτι στην εισαγωγή συγχρονίζει η γραμμή στα 10Μ και στο διαμέρισμα στα 2Μ, παρ'όλα αυτά ο Έλληνας θα καλέσει 800.000 φορές το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας του, να περιμένει μισή ώρα αναμονή κάθε φορά και δεν κάνει το αυτονόητο... να ψιλιαστεί οτι κάτι συμβαίνει στην εσωτερική υποδομή που έχει το σπίτι και να το δεί με κάποιον "μάστορα".
Και οχι τίποτα άλλο, νομίζει οτι φταίει ο κάθε πάροχος.
Αν και αυτό που θα γράψω είναι πικρή αλήθεια, είναι όμως πραγματικότητα.
Ο Έλληνας νομίζει οτι τον κοροιδεύουν πάντα και σε όλα.
Ειδικά στις τηλεπικοινωνίες, αν του πει κάποιος τεχνικός οτι έχεις εσωτερικό πρόβλημα στην καλωδίωση δεν θα το πιστέψει.. γι' αυτό και είναι ικανός να αλλάξει άλλους 2-3 παρόχους όσπου θα του πουν το ίδιο και τότε θα ησυχάσει.
Επειδή έχω εργαστεί σε 2 παρόχους στο παρελθόν στον τομέα της υποστήριξης, σχεδόν πάντα, όποτε έλεγε τεχνικός στον πελάτη οτι έχεις εσωτερικό πρόβλημα, πάντα τα άκουγε δίχως λόγο και έχανε ώρες ολόκληρες στο να τσακώνεται και να μένει πίσω στη δουλειά του... Οπότε γιατί να χάσει χρόνο και να φάει 2 ώρες σε εναν μη συνεργάσιμο πελάτη από τη στιγμή που έχει άλλους 10 για να βγεί το μεροκάματο?
Αν ο πελάτης δεν είναι συνεργάσιμος, του λέει κάτι γενικό και τον αφήνει μετέωρο και αποχωρεί.
Η αλήθεια είναι οτι ο πελάτης πρέπει να ακούει την αλήθεια όσο χάλια και αν είναι η εσωτερική του καλωδίωση. Αυτό είναι άλλο θέμα.
Όμως... καλό είναι και ο πελάτης να καταλαβαίνει κάποια πράγματα.
Όσο για την γνωστή καραμέλα, γιατί να πάθει κάτι η καλωδίωση μου? δεν την πείραξε κανείς.. είναι σαν να λέμε πήρα ένα παγωτό χθές και σήμερα μου έλιωσε στα χέρια, γιατί? αφού δεν το έφαγα.
Απλή λογική θέλουν κάποια πράγματα... και οι καλωδιώσεις τι είναι ? συρματάκια πάχους κάτω του 1 χιλιοστού είναι, όπου οι περισσότερες είναι πάνω από 20 χρόνια εγκατεστημένες με φθορές, υγρασίες, ποντίκια κτλ. κάποια στιγμή δε θα χαλάσει κάτι?
Φυσικά και υπάρχουν περιπτώσεις όπου φταίει με κλειστά μάτια ένας πάροχος.. πολλές τέτοιες, όπως λανθασμένες ενημερώσεις στο τηλέφωνο, καθυστερημένες ενεργοποιήσεις, προβλήματα σε μεταφορές.
Δυστυχώς όμως, όσο ο κάθε ιδιωτικός πάροχος δεν έχει τις δικιές του γραμμές προς τον πελάτη, αν κάτσει κάποια μεγάλη βλάβη, τότε μην περιμένει πολλά.
Πλέον στις τηλεπικοινωνίες, η ψαλίδα των τιμών έχει πέσει κατά πολύ με τον οτε. Δυστυχώς, η άποψη μου μετά από την όλη εμπερία μου είναι οτι αν κάποιος θέλει να εξοικονομίσει αυτά τα 5-10 ευρώ το μήνα kαi βάλει έναν ιδιωτικό πάροχο, πρέπει να είναι σίγουρος οτι σε περίπτωση μεγάλης βλάβης η αποκατάσταση θα αργήσει. Φυσικά δεν είναι όλες οι βλάβες το ίδιο. Σε αντίθεση με τον οτε οπου η εξυπηρέτηση των βλαβών είναι πολύ πιο άμεσες (δεν το λεώ να αβανταρω τον οτε, απλά η πραγματικότητα είναι). Είναι αυτό που λέμε να μην σου κάτσει.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε κάποιο μέλος του φόρουμ, απλά πάνω στην συζήτηση που πιάσατε θεώρησα χρήσιμο να ανάφερω και εγω την δικιά μου παλιά εμπειρία από την άλλη μεριά.
Αυτά.. :)
Συγνώμη αν σας κούρασα.

vOOz
04-06-15, 00:59
πες τα!! :Ρ

@ ADSLgr.com All rights reserved.