PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία πόρτα δύο συνδέσεις;



julief
01-04-07, 11:52
Γεια σας παιδιά :)
Είμαι new kid on the block και μπαίνω δυναμικά και κατευθείαν με απορία που μέχρι στιγμής κανένας δεν μπόρεσε να μου απαντήσει με σιγουριά!
Έχουμε λοιπόν και λέμε: Σε μία γραμμή ADSL μπορώ να συνδεθώ ταυτόχρονα με δύο παροχείς; Δηλαδή να έχω ανοιχτή την κανονική που είναι OTEnet και να πάρω και μία κάρτα να συνδεθώ ταυτόχρονα! Τι λέτε; Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ :)

ownagE_
01-04-07, 11:59
Γεια σας παιδιά :)
Είμαι new kid on the block και μπαίνω δυναμικά και κατευθείαν με απορία που μέχρι στιγμής κανένας δεν μπόρεσε να μου απαντήσει με σιγουριά!
Έχουμε λοιπόν και λέμε: Σε μία γραμμή ADSL μπορώ να συνδεθώ ταυτόχρονα με δύο παροχείς; Δηλαδή να έχω ανοιχτή την κανονική που είναι OTEnet και να πάρω και μία κάρτα να συνδεθώ ταυτόχρονα! Τι λέτε; Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ :)

:welcome:

Στο θεμα σου τωρα, φυσικα και οχι :p

k_koulos
01-04-07, 12:02
ταυτόχρονα, όχι, σε διαφορετικές διαδοχικές συνεδρίες ναι.

Κάθε φορά έναν πάροχο [user name/password] θα έχεις, αλλά μπορείς να κάνεις ενναλαγές ανοιγοκλείνοντας την σύνδεση.

Α και να έχεισ υπόψιν οτι θα συγχρονίζεις στην βασική σου ταχύτητα, αυτήν που σου δίνει ο κύριος provider, εκτός αν η κάρτα αναφέρει ονομαστικά οτι έχει μικρότερη απο την υπάρχουσα ταχύτητα.

Ελπίζω να κατάλαβα καλά την ερώτηση και να μην ζητας να έχεις και τις 2 συνδέσεις ταυτόχρονα ενεργές στο ιδιο μοντεμ/ρούτερ

karavagos
01-04-07, 12:19
Υπάρχουν modems που υποστηρίζουν 2 (ή και παραπάνω) PPPoE/RFC1483 ταυτόχρονες συνδέσεις πάνω από την ίδια γραμμή (δηλ. το ίδιο PVC), απλά το bandwidth θα μοιράζεται μεταξύ τους.

YiannisP
01-04-07, 12:21
Με αλλα λογια αυτο που ονειρευεσαι δε γινεται :)

julief
01-04-07, 12:49
Καταρχάς είστε φοβεροί και πολύ γρήγοροι ;)
Λοιπόν το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Έχω κάνει αίτηση για DSL στον ΟΤΕ εδώ και 10 μήνες; 12; θα σας γελάσω έχω χάσει πια το λογαριασμό. Στην περιοχή που βρίσκομαι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και δεν προβλέπεται να υπάρχουν σύντομα! Τόσους μήνες μας κοροϊδεύουν και μας λένε την άλλη εβδομάδα και την άλλη εβδομάδα!! Το θέμα είναι ότι εγώ έχω μία σύνδεση ήδη στο μαγαζί μου που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το σπίτι. Θέλω ουσιαστικά να τραβήξω ένα καλώδιο και συνδέσω δεύτερο modem-router γιατί δεν μπορώ να το κλείνω στο μαγαζί τις ώρες που δεν είμαι εγώ εκεί. Δεν με πειράζει να μοιράζομαι το bandwidth στα δύο (είναι 2048 και αντέχει λίγο μοίρασμα;)) Τι λέτε λοιπόν; Αν κάποιος πιστεύει πως είναι εφικτό ας μου εξηγήσει αν θέλει και αν πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο εκτός από το να συνδέσω το δεύτερο μόντεμ! :)

k_koulos
01-04-07, 13:13
αν δεν είναι μακρία τα περισσότερα συμβατικά ασυρματα ρούτερ κάνουν πάντως και γλυτώνεις και τα καλώδια.

Αλλίως θές ένα απλο ρούτερ και μερικά μέτρα καλώδιο.

πάντως γίνεται αυτό που θες [ακόμα δεν κατάλαβα την δευτερη σύνδεση που θα την χρησιμοποιήσεις]

emeliss
01-04-07, 13:19
Πέτα το μόντεμ, πάρε ένα router, βάλε το στο μαγαζί και πέτα ένα καλώδιο δικτύου στο σπίτι. Φτιάξε ένα τοπικό δίκτυο και θα έχεις ταυτόχρονα internet και στο σπίτι και στο μαγαζί.

Προσπαθείς να κάνεις κάτι εύκολο με τον πιο δύσκολο τρόπο.

Iannis
01-04-07, 13:26
Καταρχάς είστε φοβεροί και πολύ γρήγοροι ;)
Λοιπόν το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Έχω κάνει αίτηση για DSL στον ΟΤΕ εδώ και 10 μήνες; 12; θα σας γελάσω έχω χάσει πια το λογαριασμό. Στην περιοχή που βρίσκομαι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες και δεν προβλέπεται να υπάρχουν σύντομα! Τόσους μήνες μας κοροϊδεύουν και μας λένε την άλλη εβδομάδα και την άλλη εβδομάδα!! Το θέμα είναι ότι εγώ έχω μία σύνδεση ήδη στο μαγαζί μου που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το σπίτι. Θέλω ουσιαστικά να τραβήξω ένα καλώδιο και συνδέσω δεύτερο modem-router γιατί δεν μπορώ να το κλείνω στο μαγαζί τις ώρες που δεν είμαι εγώ εκεί. Δεν με πειράζει να μοιράζομαι το bandwidth στα δύο (είναι 2048 και αντέχει λίγο μοίρασμα;)) Τι λέτε λοιπόν; Αν κάποιος πιστεύει πως είναι εφικτό ας μου εξηγήσει αν θέλει και αν πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο εκτός από το να συνδέσω το δεύτερο μόντεμ! :)

Εαν το router στο μαγαζι εχει επανω και swich τραβας ενα καλωδιο CAT6 απο το router σου στο αλλο PC στο διαμερισμα και εισαι βασιλιάς . -Κοστος 0-10 ευρω.
Εαν δεν εχει swich το ρουτερ αγοραζεις ενα με 30-40 euro.

Ασύρματα δίκτυα : Αργα-Ανασφαλή-Ακτινοβολία:down:

julief
01-04-07, 13:27
Λοιπόν :) Το ασύρματο δεν παίζει γιατί έχουμε ασύρματες κάμερες ασφαλείας και μπερδεύονται οι συχνότητες και τελικά δεν λειτουργεί τίποτα! Δοκίμασα να αλλάξω και τη συχνότητα του ρούτερ αλλά και πάλι δεν δουλεύει. Όταν κλείνω τις κάμερες όλα καλά, μόλις τις ανοίγω πάπαλα δίκτυο! Το καλώδιο LAN πιάνει απ' όσο μου είπαν μέχρι 20 μέτρα. Δυστυχώς με κάποιες παρακάμψεις και λοιπά εγώ είμαι λίγο παραπάνω από αυτό! Οπότε ούτε κι αυτό γίνεται... Γι' αυτό είπα να τραβήξω τηλεφωνικό καλώδιο και να κάνω δεύτερη σύνδεση :)

gatoulas
01-04-07, 13:31
Ποιός σου είπε 20m????
Μέχρι 95m είσαι άνετα.

julief
01-04-07, 13:41
Είδες; Γι' αυτό τα έχω χαμένα :) Ο καθένας μου λέει κάτι διαφορετικό! Δεν ξέρω... Βασικά αν γινόταν με άλλο τρόπο θα με βόλευε καλύτερα για να έχω και το τηλ. του μαγαζιού στο σπίτι, αλλά αν πιστεύετε πως αυτός είναι ο μόνος τρόπος τότε αυτό θα πρέπει να κάνω :)

YiannisP
01-04-07, 13:42
Οντως, αυτο για τα 20μετρα δεν ισχυει. Δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

k_koulos
01-04-07, 13:56
θα με βόλευε καλύτερα για να έχω και το τηλ. του μαγαζιού στο σπίτι,

ε αφού θα το τραβήξεις το καλώδιο, τραβα 2 καλώδια και στο ένα κότσαρε το τηλέφωνο [που θα δουλεύει μόνο με τον αριθμό του μαγαζιού όμως ]

julief
01-04-07, 14:01
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Iannis
01-04-07, 15:26
! Το καλώδιο LAN πιάνει απ' όσο μου είπαν μέχρι 20 μέτρα. Δυστυχώς με κάποιες παρακάμψεις και λοιπά εγώ είμαι λίγο παραπάνω από αυτό! Οπότε ούτε κι αυτό γίνεται... Γι' αυτό είπα να τραβήξω τηλεφωνικό καλώδιο και να κάνω δεύτερη σύνδεση :)

Λάθος Μεχρι 100 m εισαι οκ

julief
02-04-07, 10:05
Αλλελούια!!! Ήρθαν οι πόρτες του ΟΤΕ !!!! Επιτέλους! Οπότε λύθηκε και το πρόβλημα :) Να είστε καλά! :)

andreasp
02-04-07, 11:25
Αλλελούια!!! Ήρθαν οι πόρτες του ΟΤΕ !!!! Επιτέλους! Οπότε λύθηκε και το πρόβλημα :) Να είστε καλά! :)

Και που ηρθαν, αν ειναι τοσο κοντα το μαγαζι με το σπιτι κουταμαρα κανεις.
Εχε μια γραμμη adsl και πετα ενα utp για να κανεις δυκτιο.
Για ποιον λογο να πληρωνεις 2 adsl οταν μπορεις να κανεις την δουλεια σου με 1 ?

sakistsalikis
02-04-07, 11:33
Σωστος. Γιατι να πληρωνεις διπλασιο λογαριασμο; Τραβα καλωδιο ethernet και θα εισαι ΟΚ.

julief
02-04-07, 13:51
Γιατί έτσι κι αλλιώς έχω ένα 6μηνο που μου είχαν κάνει δώρο πριν αρκετό καιρό και δεν το είχα ενεργοποιήσει λόγω έλλειψης! :-)

k_koulos
02-04-07, 15:42
άσε που με δίκτυο [αφού λες οτι έχεις και κάμερες] θα μπορείς να επιβλέπεις τον χώρο ακόμα και αν δεν είσαι εκεί [το πακέτο κάντο δώρο ή πούλα το]

@ ADSLgr.com All rights reserved.