PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν εμφανιζεται ο υπολογιστης μου στο δικτυο με το fritzbox 3390



jimacid
09-05-15, 22:07
Γεια σας παιδια εχω το εξης θεματακι με το 3390,
παλιοτερα με το fritzbox 7140 αλλα και με ενα zte του οτε ειχα κανει ρυθμισεις στα windows για shared folders με αποτελεσμα να μπορω απο το κινητο μου να εχω προσβαση δικτυακα σε φακελους του υπολογιστη.
ολα δουλευαν ρολοι χωρις καθολου αλλαγες με τα 7140 και zte.

χθες αγορασα ομως το 3390 και οι υπολογιστες πλεον δεν εμφανιζονται στο δικτυο.
ειναι σαν να ειναι isolated μεταξυ τους
κανω scan απο το κινητο και δεν βρισκει τιποτα περα απο το fritz.nas , το ιδιο συμβαινει και αν πας στο "δικτυο" απο καποιον υπολογιστη, εκει εμφανιζονται μονο ο εκτυπωτης το ρουτερ και το nas δεν εμφανιζονται οι συνδεμενοι υπολογιστες που εχουν ενεργοποιημενο sharing.
δεν εχω κανει καμια αλλαγη στο software των υπολογιστων και δεν βρισκω καμια σχετικη ρυθμιση στο fritzbox απο οπου θα μπορουσες να αποκρυψεις υπολογιστες η να κοψεις το sharing γενικα περα απο το "The wireless devices displayed may communicate with each other" το οποιο ειναι τσεκαρισμενο οποτε θα επρεπε να βλεπονται μεταξυ τους οι υπολογιστες και τα κινητα

εχετε καθολου ιδεα τι μπορει να παιζει?

ditheo
12-05-15, 09:27
Έχει οντως μια επιλογή στο wireless να κάνει isolated τους συνδεδεμένους. Θα το βρεις στο wlan -> security και ενεργοποίησε το " The active wireless devices displayed below may communicate with each other "

jimacid
12-05-15, 10:40
Αυτήν την επιλογή την είχα ήδη ενεργοποιημένη όμως Όταν άλλαξα το Ρόυτερ τα Windows επιλέξανε μόνα τους πως το δίκτυο ήταν δημόσιο, και όχι ιδιωτικό όπως το είχα ορισμένο από πριν.
Οπότε ίσος γι'αυτό να μην δούλευε.
Αν και θα έπρεπε να δουλεύει άσχετα με το αν το δίκτυο είναι δημόσιο η Όχι γιατί εφόσον ο υπολογιστής αυτός είναι σταθερός και δεν συνδέεται ποτέ σε άλλα δίκτυα Εγώ είχα ρυθμίσει να δουλεύουν κανονικά τα share και στα δημόσια δίκτυα.
Ταυτόχρονα με αυτήν την αλλαγή έβαλα και τον υπολογιστή να πάρει up από το dhcp αντί για static όπως έλεγε το manual της avm και μετά την επανεκκίνηση δούλεψαν όλα κανονικά ακόμα και με static ip πλέον.

jkoukos
12-05-15, 14:40
Δες εδώ (http://windows.microsoft.com/en-us/windows/choosing-network-location#1TC=windows-7) τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται για λόγους ασφάλειας, ανάλογα την επιλογή για το είδος του δικτύου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.