PDA

Επιστροφή στο Forum : κολληματα access point



herkul
10-05-15, 11:23
καλημερα σε ολους εδω και 2 εβδομαδεσ εχω προβλημα με τησ tp-link tl-wa801nd v1 access point μερικεσ φορεσ κολλαει και δν μπορω να κανω τιποτα μηπωσ ξερετε τι φταιει?
firmware update εκανα μεχρι και ανεμιστηρακι του εχω βαλει απο κατω επειδη ζεσταινοταν
οποιοσ ξερει κατι ασ απαντησει

babis3g
10-05-15, 12:04
Υπαρχει ενα προγραμμα να δεις τι γινεται στην γειτονια απο σηματα για να βαλεις ενα καναλι με πιο λιγη κινηση
http://www.nirsoft.net/utils/wireless_network_view.html

Αν δεν βοηθησει

βλεπω στο site πολλα fix για ασταθες λογισμικο
http://www.tp-link.com/gr/support/download/?model=TL-WA801ND&version=V1
Fixed the wireless instability and hang issue
Improved the performance when playing multicast stream.
Fixed the bug that the device has a possibility to shut down when updating the firmware.ed the wireless instability and hang issue

Μπορει με τον καιρο να αρχιζει κολληματα
κανε του reset απο το κουμπακι , ξανα αναβαθμηση λόγισμικου, παλι reset
μηπως στρωσει

raspoutiv
10-05-15, 12:05
καλημερα σε ολους εδω και 2 εβδομαδεσ εχω προβλημα με τησ tp-link tl-wa801nd v1 access point μερικεσ φορεσ κολλαει και δν μπορω να κανω τιποτα μηπωσ ξερετε τι φταιει?
firmware update εκανα μεχρι και ανεμιστηρακι του εχω βαλει απο κατω επειδη ζεσταινοταν
οποιοσ ξερει κατι ασ απαντησει

το σκάλωμα το τρώει αφού έκανες το upgrade του firmware ή στο κανε και πριν;
το ανεμιστηράκι στο AP είναι υπερβολή. δεν ξέρω κι από που του δωσες ρεύμα δλδ

sweet dreams
10-05-15, 12:06
:welcome:

Προσδιόρισε το κολλάει, δεν μπορείς να μπείς στο Internet;;; αργεί να ανοίξει μια σελίδα;;; κολλάει στο σερφάρισμα;;; τα προβλήματα είναι

σε ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση;;; ανέβασε και τα στοιχεία της γραμμής σου όπως είναι μέσα στο μενού του ρούτερ.

herkul
10-05-15, 12:16
το σκάλωμα το τρώει αφού έκανες το upgrade του firmware ή στο κανε και πριν;
το ανεμιστηράκι στο AP είναι υπερβολή. δεν ξέρω κι από που του δωσες ρεύμα δλδ
το σκαλωμα το ετρωγε απο πριν και ρευμα στο ανεμιστηρακι εδωσα απο τον υπολογιστη εχω τραβηξει ενα καλωδιιο

- - - Updated - - -


:welcome:

Προσδιόρισε το κολλάει, δεν μπορείς να μπείς στο Internet;;; αργεί να ανοίξει μια σελίδα;;; κολλάει στο σερφάρισμα;;; τα προβλήματα είναι

σε ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση;;; ανέβασε και τα στοιχεία της γραμμής σου όπως είναι μέσα στο μενού του ρούτερ.

ασυρματη συνδεση και οταν λεω κολλαει εννοω πωσ στον υπολογιστη μερικεσ φορεσ κολλανε τα παντα και χρειαζετε restart κατι τετοιο συμβαινει και εδω

- - - Updated - - -

θα το δοκιμασω αυτο

babis3g
10-05-15, 12:18
αφου κολλαει ο υπολογιστης τοτε ποιο χρειαζεται restart? o υπολογιστης?

sweet dreams
10-05-15, 12:24
ασυρματη συνδεση και οταν λεω κολλαει εννοω πωσ στον υπολογιστη μερικεσ φορεσ κολλανε τα παντα και χρειαζετε restart κατι τετοιο συμβαινει και εδω


Δοκίμασε και με ενσύρματη σύνδεση αν το κάνει, αν δεν το κάνει φταίει το WI-FI και μπορεί να χρειαστεί να κάνεις έλεγχο καναλιών. (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021)

Το ανεμιστηράκι είναι υπερβολή, βάλε από κάτω λαστιχένια ποδαράκια που βάζουμε στις καρέκλες/έπιπλα για να σηκωθεί ποιο πάνω και να αερίζεται

καλύτερα.

herkul
10-05-15, 13:09
αφου κολλαει ο υπολογιστης τοτε ποιο χρειαζεται restart? o υπολογιστης?

παραδειγμα ηταν

- - - Updated - - -

οποτε τι πρωτεινεται να κανω ?? hard reset και μετα πλαι να περασω το λογισμικο?

sweet dreams
10-05-15, 13:11
παραδειγμα ηταν

- - - Updated - - -

οποτε τι πρωτεινεται να κανω ?? hard reset και μετα πλαι να περασω το λογισμικο?


Δοκίμασε και με ενσύρματη σύνδεση αν το κάνει, αν δεν το κάνει φταίει το WI-FI και μπορεί να χρειαστεί να κάνεις έλεγχο καναλιών. (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021)

Το ανεμιστηράκι είναι υπερβολή, βάλε από κάτω λαστιχένια ποδαράκια που βάζουμε στις καρέκλες/έπιπλα για να σηκωθεί ποιο πάνω και να αερίζεται

καλύτερα.

........

madvam
10-05-15, 21:22
Επισης για να βοηθισεις μπορεις να αναφερεις πως εχεις κανει το στησιμο. Δηλαδη εχεις παρει απο το μοντεμ με καλωδιο και εχεις δωσει στο ΑΡ για να μοιραζεις ασυρματα? Εχεις ιδιο η διαφορετικο ssid με το μοντεμ? Εχεις ανοιχτο dhcp και στο μοντεμ και στο ΑΡ ? Κανε μια περιγραφη. Σιγουρα πρεπει να τσεκαρεις τα καναλια να βρεις ενα με λιγες εκπομπες. Επισης ποσο σημα εχουν οι συσκευες που συνδεονται πανω? 2/5 3/5 5/5 γραμμες?

herkul
11-05-15, 15:06
Επισης για να βοηθισεις μπορεις να αναφερεις πως εχεις κανει το στησιμο. Δηλαδη εχεις παρει απο το μοντεμ με καλωδιο και εχεις δωσει στο ΑΡ για να μοιραζεις ασυρματα? Εχεις ιδιο η διαφορετικο ssid με το μοντεμ? Εχεις ανοιχτο dhcp και στο μοντεμ και στο ΑΡ ? Κανε μια περιγραφη. Σιγουρα πρεπει να τσεκαρεις τα καναλια να βρεις ενα με λιγες εκπομπες. Επισης ποσο σημα εχουν οι συσκευες που συνδεονται πανω? 2/5 3/5 5/5 γραμμες?

ειμαι λιγο ασχετοσ με ολα αυτα απο το μοντεμ παιρνω ενα καλωδιο που πηγαινει σε ενα switch και απο εκει για το ap και τα καναλια δν μπορω να τα τσεκαρω γιατη δν εχω ασυρματη καρτα δικτυου στο pc και οι συσκευεσ που συνδεονται εχουν 2 / 5

herkul
13-05-15, 00:44
τσεκαρα και τα καναλια 100 link score αλλα εχω το ιδιο προβλημα τι αλλο να κανω?

sweet dreams
13-05-15, 00:47
τσεκαρα και τα καναλια 100 link score αλλα εχω το ιδιο προβλημα τι αλλο να κανω?

Tα κανάλια στο ρουτερ ή στο Access point;;;;

herkul
13-05-15, 00:49
Tα κανάλια στο ρουτερ ή στο Access point;;;;

access point

sweet dreams
13-05-15, 00:54
access point

Δοκίμασε το Wireless του ρούτερ πρώτα για να δούμε αν φταίει αυτό ή η γραμμή, αλλιώς αν είσαι εντάξει από εκεί το πρόβλημα είναι στο

Access point(ρυθμίσεις, firmware, συσκευή).

herkul
13-05-15, 12:56
Δοκίμασε το Wireless του ρούτερ πρώτα για να δούμε αν φταίει αυτό ή η γραμμή, αλλιώς αν είσαι εντάξει από εκεί το πρόβλημα είναι στο

Access point(ρυθμίσεις, firmware, συσκευή).

λοιπον του ρουτερ τον link score ηταν 55 το εβαλα στο πρωτο καναλι που ειχε 100 και το access point στο καναλι 1 μεχρι τωρα ολα καλα

herkul
14-05-15, 14:58
το προβλημα τελικα συνεχιζεται .. τι αλλο μπορω να κανω?

sweet dreams
14-05-15, 15:05
το προβλημα τελικα συνεχιζεται .. τι αλλο μπορω να κανω?

Σύνδεσε το ΑP με ένα τσεκαρισμένα καλό καλώδιο Ethernet δίπλα στο ρούτερ, ανέβασε με screenshot τις ρυθμίσεις που έχεις

κάνει στο AP.

herkul
14-05-15, 22:02
Σύνδεσε το ΑP με ένα τσεκαρισμένα καλό καλώδιο Ethernet δίπλα στο ρούτερ, ανέβασε με screenshot τις ρυθμίσεις που έχεις

κάνει στο AP.

θα σου πω αυριο τι εγινε και θα σου στειλωτισ ρυθμησεισ προσ το παρων δουλευει με αλλο καλωδιο

herkul
17-05-15, 20:11
λοιπον το τεσταρω εδω και 2 μερεσ με διαφορετικο καλωδιο δουλευει μια χαρα δν εχει κολλησσει ουτε δευτερολπετο λογικα αυτο εφταιγε

sweet dreams
17-05-15, 21:22
λοιπον το τεσταρω εδω και 2 μερεσ με διαφορετικο καλωδιο δουλευει μια χαρα δν εχει κολλησσει ουτε δευτερολπετο λογικα αυτο εφταιγε

Μακάρι να ήταν αυτό να ησυχάσεις. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.