PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL μέχρι και στον βόρειο πόλο.. (και όχι απλα DSL αλλά VDSL



chrispen
16-05-03, 10:11
Arctic Circle village gets VDSL
Περίπου 1700 κάτοικοι του χωριού Longyearbyen της Νορβηγίας θα μπορούν να βλέπουν περίπου 100 τηλεοπτικούς σταθμούς και να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες του VDSL το οποίο σημαίνει Very Fast DSL και χρηματοδοτείται απο το Διαστημικό κέντρο της Νορβηγίας..

Περισσότερα εδώ (http://www.theregister.co.uk/content/5/30720.html)[/url]

mprizes45
16-05-03, 20:34
Arctic Circle village gets VDSL
Περίπου 1700 κάτοικοι του χωριού Longyearbyen της Νορβηγίας θα μπορούν να βλέπουν περίπου 100 τηλεοπτικούς σταθμούς και να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες του VDSL το οποίο σημαίνει Very Fast DSL και χρηματοδοτείται απο το Διαστημικό κέντρο της Νορβηγίας..

Περισσότερα εδώ (http://www.theregister.co.uk/content/5/30720.html)[/url]

Εκεί φτάσαμε, να ζηλεύομε τις πολικές αρκούδες :!:

morfeas-dsl-
16-05-03, 23:26
εμας ποιος θα μας χρηματοδοτησει?
hellooooo ζω στο αγρινιο και οταν ρωτησα στον οτε για dsl μου ειπαν πως δεν ξερουν τι ειναι...................!! HELPPPPPPP

Nick2k2
17-05-03, 03:34
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Να σαι καλά ρε με έκανες και γέλασα. Καλα παιδιά αυτά τα πράγματα που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα είναι απίστευτα, έχουμε πιάσει πια πάτο δεν νομίζω να υπάρχει κατώτερο σημείο.Με αυτή την κατάσταση όλα να τα περιμένεις, χαχα άκου πράγματα ετοιμάζονται να δώσουν ολόκληρη υπηρεσία και οι μισοί και παραπάνω δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό που θα δώσουν, που πας ρε Καραμήτρο :P Καλα παιδιά και που να δείτε όταν δοθεί η υπηρεσία τι έχει να γίνει,δεν θα ξέρουν που παν τα τέσσερα μερικοι αν τους ρωτήσεις τίποτα. Καλα όλη αυτή η κατάσταση θυμίζει σίριαλ, μια σειρά να γυριζόνταν με όλη αυτή την κατάντια και θα γινόνταν παγκόσμια επιτυχία :) :) Πω πω συγγνώμη για τα γέλια παιδιά αλλα μολις άκουσα αυτή την φράση δεν άντεξα,που να το άκουγα και απο το τηλέφωνο δηλαδή ή θα κλαιγα απο τα γέλια ή θα τα σπαγα όλα η θα τους έβριζα δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.
Δεν πάμε να μετακομίσουμε στο βορειο πόλο λέω γω να κάνουμε παρεούλα με αυτους τους ανθρώπους, λίγοι θά μαστε ούτως η άλλως καλές ταχυτητούλες θα χουμε, τι αλλο θελουμε. Τι λετε :?: :D
Και όταν σε μερικά χρονάκια καταλάβουν ολοι τι είναι αυτο το περιβόητο DSL και καταλάβουν τι παραπάνω προσφέρει και πόσο περισσότερο κέρδος θα χουν όλοι, και το δώσουν σε ευρωπαϊκές τιμές, τότε ξαναγυρνάμε στα πάτρια εδάφη και ουτε γάτα ουτε ζημιά.
Άντε για να μην πώ τιποτα χειρότερο τώρα,κουράστηκα πια,enough. :evil:

mithrandir
17-05-03, 17:41
Arctic Circle village gets VDSL
Περίπου 1700 κάτοικοι του χωριού Longyearbyen της Νορβηγίας θα μπορούν να βλέπουν περίπου 100 τηλεοπτικούς σταθμούς και να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες του VDSL το οποίο σημαίνει Very Fast DSL και χρηματοδοτείται απο το Διαστημικό κέντρο της Νορβηγίας..

Περισσότερα εδώ (http://www.theregister.co.uk/content/5/30720.html)[/url]

Εκεί φτάσαμε, να ζηλεύομε τις πολικές αρκούδες :!:

εντάξει για να λέμε και την αλήθεια αυτοί εκεί πάνω μπορεί να είναι απομονωμένοι πόσους μήνες ας έχουν και κάτι :)
βέβαια για 1700 κατοίκους να βάζουν δίκτυο από οπτικές ίνες φανταστείτε πόσο τους υπολογίζουν

basil
17-05-03, 18:49
Arctic Circle village gets VDSL
Περίπου 1700 κάτοικοι του χωριού Longyearbyen της Νορβηγίας θα μπορούν να βλέπουν περίπου 100 τηλεοπτικούς σταθμούς και να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες του VDSL το οποίο σημαίνει Very Fast DSL και χρηματοδοτείται απο το Διαστημικό κέντρο της Νορβηγίας..

Περισσότερα εδώ (http://www.theregister.co.uk/content/5/30720.html)[/url]

Εκεί φτάσαμε, να ζηλεύομε τις πολικές αρκούδες :!:

εντάξει για να λέμε και την αλήθεια αυτοί εκεί πάνω μπορεί να είναι απομονωμένοι πόσους μήνες ας έχουν και κάτι :)
βέβαια για 1700 κατοίκους να βάζουν δίκτυο από οπτικές ίνες φανταστείτε πόσο τους υπολογίζουν

Άρα εμάς τους καημένους χιλιάδες έλληνες χρήστες που πολεμάμε για φτηνό adsl, μας έχουν γραμμένους και δεν μας υπολογίζουν καθόλου. Ε ρε που φτάσαμε!!!

chrispen
17-05-03, 19:20
Άρα εμάς τους καημένους χιλιάδες έλληνες χρήστες που πολεμάμε για φτηνό adsl, μας έχουν γραμμένους και δεν μας υπολογίζουν καθόλου. Ε ρε που φτάσαμε!!!


Πές μου οτι σου προκαλεί έκπληξη το γεγονός οτι μας έχουνε γραμμένους..!! [/quote]

Pstnforever
19-05-03, 00:11
Aυτο το εχετε δει:
Σε μια χωρα καπου στα Βαλκανια δινουν σε ενα χωριο 5.000.000 κατοικων
ISDN 128k(advance) σαν την καλυτερη συνδεση για heavy users και για να αναπτυγθει η κοινωνια της πληροφορησης την χρεωνουν μονο 50Ε(περιπου και βαλε) .
Mπορειτε να μαντεψετε ποια ειναι:

nickg78
19-05-03, 09:49
Aυτο το εχετε δει:
Σε μια χωρα καπου στα Βαλκανια δινουν σε ενα χωριο 5.000.000 κατοικων
ISDN 128k(advance) σαν την καλυτερη συνδεση για heavy users και για να αναπτυγθει η κοινωνια της πληροφορησης την χρεωνουν μονο 50Ε(περιπου και βαλε) .
Mπορειτε να μαντεψετε ποια ειναι:

Έλα βρε, όλοι ξέρουμε ότι αναφέρεσαι στην Αθήνα :lol:

Phoebus
05-03-04, 06:14
Γιατί απορείτε; Εγώ πήγα στο κατάστημα της Ν.Ιωνίας και οι "πωλητές" ήταν άσχετοι. Τουλαχιστόν το παραδέχονταν. "Ναι δίνουμε ADLS αλλά δεν ξέρουμε τι είναι".

Ναι είπε ADLS.

Καλή σας ημέρα κύριοι και κυριές...

GeorgeH
05-03-04, 07:11
???? Βασικη ερωτηση : Ποτε πηγες ? 2003 ή 2004?
Οτι θυμαστε χαιρεστε μου φαινεται... Αντε, ο επομενος να απαντησει του χρονου... :P Αντε να δουμε ποτε θα εχουμε κι εμεις εδω στο Ελλαντα VDLS...
Ιδωμεν αγαπητοι μου!Η ελπιδα πεθαινει τελευταια...

adsluser
05-03-04, 08:16
Τεχνικά είναι καλύτερο το ADSL2+ αλλά τέσπα. Πάντως στον ΟΤΕ υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν και μάλιστα πολύ καλά, αλλά δεν είναι αυτοί που αποφασίζουν. Γιαυτό μην τα ρίχνουμε όλα σε εκείνους αλλά σε αυτούς που τους διοικούν. Όσο για τους απλούς τεχνικούς και τους προϊσταμένους των Κέντρων, ε τι θέλετε τώρα απόφοιτοι Γυμνασίου είναι τα παιδιά. Να τα βάλετε με αυτούς που τους διορίσανε! Γιαυτό φίλε μου παίρνεις ότι δίνεις στη χώρα σου, αν ο μπαμπάκας πήγε στην τοπική/κλαδική και δεν ξέρω τι άλλο για να βολέψει τον κανακάρη του τον άχρηστο και μεις οι ***ακες το τρώμε 180 χρόνια τώρα (από συστάσεως Ελληνικού κράτους) ε τι περιμένεις;

kikler.gr
19-12-04, 01:47
TO ΕΙΧΑ ακουσει αυτο , νομιζω πως ενα φυσιολογικο κρατος (και εταιρια τηλ/ιων) ετσι πρεπει να συμπεριφερεται.. btw τα ΚΠΣ δεν μπορουν να χρησημοποιηθουν για τετοιυσ σκοπους ? αφου πλεον το internet ειναι μεσο εκπαιδευσης? (εχω ακουσει οτι μια χωρα που μπηκε ΕΕ ξοδεψε ολο το ΚΠΣ στην εκπαυδευση γιατι η νεα γενια ειναι το μελον οπως ειπαν!! :D


ΡΕ καποιος να που φερει μια καλη σομπα μετακομιζωωωωωωωωωωωω

tvelocity
19-12-04, 02:14
Σε μια χωρα καπου στα Βαλκανια δινουν σε ενα χωριο 5.000.000 κατοικων
ISDN 128k(advance) σαν την καλυτερη συνδεση για heavy users και για να αναπτυγθει η κοινωνια της πληροφορησης την χρεωνουν μονο 50Ε(περιπου και βαλε)

http://www.neda.af/redirect.php?link=wirelessservices

Καλά, οκ, απο αυτούς ΕΙΜΑΣΤΕ σε καλύτερη θέση στο θέμα internet... αλλά... ΑΑΑΑΑΑΑΑΓΓΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ :evil:

KyR-X
01-02-05, 01:50
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Να σαι καλά ρε με έκανες και γέλασα. Καλα παιδιά αυτά τα πράγματα που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα είναι απίστευτα, έχουμε πιάσει πια πάτο δεν νομίζω να υπάρχει κατώτερο σημείο.Με αυτή την κατάσταση όλα να τα περιμένεις, χαχα άκου πράγματα ετοιμάζονται να δώσουν ολόκληρη υπηρεσία και οι μισοί και παραπάνω δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό που θα δώσουν, που πας ρε Καραμήτρο :P

Γιατί σάμπως τώρα ξέρουν?? :lol:

Δεν έπιασαν πάτο ολα σε αυτό τον τόπο. Για παράδειγμα ο μισθός του ΟΤΕτζή μια χαρά είναι και μας χε..ρετάει :p Οι θερμίδες που βάζει απο τη μάσα και μετρά κάθε πρωί που ζυγίζεται ο άνθρωπος επίσης δεν δείχνουν καθοδική τάση..

mindtrapper
20-02-05, 08:19
Και επίσης αυτό το θέμα δεν έχει πλεον λόγο ύτπαρξης ύστερα από τόοοοσα χρόνια.

Αν θέλετε νε πείτε κάτι απλά ανοίξτε ένα καινούργιο topic.

theopan
07-01-18, 17:17
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Να σαι καλά ρε με έκανες και γέλασα. Καλα παιδιά αυτά τα πράγματα που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα είναι απίστευτα, έχουμε πιάσει πια πάτο δεν νομίζω να υπάρχει κατώτερο σημείο.

14 ολόκληρα χρόνια μετά κι επειδή έπεσα τυχαία, το ξεθάβω για να σε ρωτήσω αν ακόμα νομίζεις ότι δεν υπάρχει κατώτερο σημείο. Όχι μόνο όσον αφορά τη γενική τραγωδία την οποία βιώνουμε από τότε (εκείνα τα παραδεισένια συγκριτικά χρόνια) σε όλα τα θέματα, αλλά και γιατί σήμερα το 2018 υπάρχουν ακόμα περιοχές δίπλα στο κέντρο της Αθήνας με ταχύτητες μόλις 4-5Mbps (π.χ. Περιστέρι) ή άλλες λίγο πιο έξω που είναι ακόμα εντελώς offline... Πάντοτε υπάρχει πάτος πιο χαμηλά από αυτόν που νομίζουμε πάτο...

sdikr
07-01-18, 17:58
14 ολόκληρα χρόνια μετά κι επειδή έπεσα τυχαία, το ξεθάβω για να σε ρωτήσω αν ακόμα νομίζεις ότι δεν υπάρχει κατώτερο σημείο. Όχι μόνο όσον αφορά τη γενική τραγωδία την οποία βιώνουμε από τότε (εκείνα τα παραδεισένια συγκριτικά χρόνια) σε όλα τα θέματα, αλλά και γιατί σήμερα το 2018 υπάρχουν ακόμα περιοχές δίπλα στο κέντρο της Αθήνας με ταχύτητες μόλις 4-5Mbps (π.χ. Περιστέρι) ή άλλες λίγο πιο έξω που είναι ακόμα εντελώς offline... Πάντοτε υπάρχει πάτος πιο χαμηλά από αυτόν που νομίζουμε πάτο...

Ακούγεται κάπως όταν λές κέντρο Αθήνας, 4 με 5mbit, ξεχνάς όμως να πεις οτι κάποιος δεν δίνει το οκ για το σκάψιμο.
Στην τελική αντί να κοιτάμε που το περιστέρι δεν έχει γιατί ο δήμαρχος που ψηφίζουν θέλει κάτι εξτρά, ας κοιτάξουμε κάποιες άλλες περιοχές που έχουν.


Αλήθεια πριν 12 χρόνια που ήμασταν και που είμαστε σήμερα;

iokastis
07-01-18, 18:20
εδώ παντως στο βορειο πολο που είμαι εγω πριν 12 χρονια είχαμε την αλτεκ.μεγκαμπιπιες ουτε γι'αστειο,ρουτερακι μεγέθους παλαμης και αστα βραστα.τωρα ειμαστε στη φαση των ινων αλλα χωρις vdsl,που θα παει όμως... :)

baskon
10-01-18, 18:27
Ακούγεται κάπως όταν λές κέντρο Αθήνας, 4 με 5mbit, ξεχνάς όμως να πεις οτι κάποιος δεν δίνει το οκ για το σκάψιμο.
Στην τελική αντί να κοιτάμε που το περιστέρι δεν έχει γιατί ο δήμαρχος που ψηφίζουν θέλει κάτι εξτρά, ας κοιτάξουμε κάποιες άλλες περιοχές που έχουν.


Αλήθεια πριν 12 χρόνια που ήμασταν και που είμαστε σήμερα;

Ακομα και σήμερα που έχει πέσει το κάστρο του Περιστερίου, ακόμα λέμε για τους δημάρχους;
Ακόμα και αν είναι 1-2 δημαρχοι που ήταν περίεργοι, δεν ήταν όλοι οι δημαρχοι σε συγκεκριμένες (πιο υποβαθμισμένες περιοχές). Ας λήξει η καραμέλα των δημάρχων. Όταν ο ΟΤΕ ή ο όποιος ΟΤΕ αποφασισε να κάνει επένδυση σε μια περιοχή κανένας δημαρχος δε σταθηκε εμπόδιο. Απλή εμπορική πολιτική του ΟΤΕ ήταν να ξεκινήσει διάθεση σε συγκεκριμένες περιοχές που πίστευε ότι θα πουλήσει περισσότερο,
Και εν έτη 2018 η μισή Ελλάδα να έχει μείνει στα 4-5-6 mbit δεν είναι και επιτυχία..

sdikr
10-01-18, 18:41
Ακομα και σήμερα που έχει πέσει το κάστρο του Περιστερίου, ακόμα λέμε για τους δημάρχους;
Ακόμα και αν είναι 1-2 δημαρχοι που ήταν περίεργοι, δεν ήταν όλοι οι δημαρχοι σε συγκεκριμένες (πιο υποβαθμισμένες περιοχές). Ας λήξει η καραμέλα των δημάρχων. Όταν ο ΟΤΕ ή ο όποιος ΟΤΕ αποφασισε να κάνει επένδυση σε μια περιοχή κανένας δημαρχος δε σταθηκε εμπόδιο. Απλή εμπορική πολιτική του ΟΤΕ ήταν να ξεκινήσει διάθεση σε συγκεκριμένες περιοχές που πίστευε ότι θα πουλήσει περισσότερο,
Και εν έτη 2018 η μισή Ελλάδα να έχει μείνει στα 4-5-6 mbit δεν είναι και επιτυχία..

Εσυ τι περιμένεις να παρακαλάει ο ΟΤΕ ή ο κάθε πάροχος και να αφήσει όλες τις άλλες περιοχές μέχρι να αλλάξει ο Δήμαρχος;
Μπα απλά σου λέει βγάζουμε εντελώς το περιστέρι ή τον τάδε δήμο και προχωράμε με τα υπόλοιπα του προγραμμάτος, όταν και αν τελειώσουμε το ξαναβλέπουμε.
Δεν ήταν 1 και 2, δες πχ τι γίνεται στο νημα της Inalan για την Αθήνα, ναι ξέρω δεν υπάρχει καστρο

@ ADSLgr.com All rights reserved.