PDA

Επιστροφή στο Forum : Vdsl OTE και msn αριθμος



Σελίδες : [1] 2

Insomniac
13-05-15, 18:47
Εχω cyta voip με δυο φωνητικες γραμμες και σκεφτομαι για ΟΤΕ vdsl μιας και αρχισε να δινει στην περιοχη μου. Αν κανω μεταφορα και τις δυο γραμμες μια για κυρια και μαι για msn απο την δευτερη θα μπορω να κανω και να δεχομαι φωνητικες κλισεις ? Δεν εχω καταλαβει ακριβως τον ρολο του msn αριθμου .

Ευχαριστω πολυ.

deniSun
13-05-15, 21:48
Μπορείς να βάλεις τους δύο αριθμούς σε μια isdn.
Η μία κανονικά και η άλλη με msn.
Κάνε και ένα τηλέφωνο και ρώτα τους.

Insomniac
13-05-15, 22:05
Μπορείς να βάλεις τους δύο αριθμούς σε μια isdn.
Η μία κανονικά και η άλλη με msn.
Κάνε και ένα τηλέφωνο και ρώτα τους.


Ευχαριστω. Αρα θελει και isdn εκτος απο vdsl .

deniSun
13-05-15, 22:12
Ευχαριστω. Αρα θελει και isdn εκτος απο vdsl .

Για να έχεις δύο νούμερα... ναι.
Εκτός αν πας σε δύο διαφορετικές γραμμές πχ μία με vdsl και το ένα σου νούμερο και μία άλλη με μόνο τηλέφωνο.
Αυτό όμως θα σε επιβαρύνει με δύο πάγια που στον ΟΤΕ είναι πανάκριβα σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Insomniac
14-05-15, 05:19
Για να έχεις δύο νούμερα... ναι.
Εκτός αν πας σε δύο διαφορετικές γραμμές πχ μία με vdsl και το ένα σου νούμερο και μία άλλη με μόνο τηλέφωνο.
Αυτό όμως θα σε επιβαρύνει με δύο πάγια που στον ΟΤΕ είναι πανάκριβα σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Ετσι...Για αυτο την μα γραμμη απο cyta θα την παω ΟΤΕ και την αλλη καπου αλλου.

Archon
14-05-15, 07:22
Τωρα ποσο πληρωνεις? Γιατι μπορεις αν στο κανουν και το δεχτουν να βαλεις καποιο επαγγελματικο που δινουν 2 νουμερα. π.χ. της forthnet. (http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=493) Γιατι το εχω ακουσει που το κανουν σε καποιες περιπτωσεις ιδιωτων. Ακυρο. Δεν εχω ξυπνησει ακομα.

Insomniac
14-05-15, 21:49
Τωρα ποσο πληρωνεις? Γιατι μπορεις αν στο κανουν και το δεχτουν να βαλεις καποιο επαγγελματικο που δινουν 2 νουμερα. π.χ. της forthnet. (http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=493) Γιατι το εχω ακουσει που το κανουν σε καποιες περιπτωσεις ιδιωτων. Ακυρο. Δεν εχω ξυπνησει ακομα.

Το παθαινω κι εγω αλλα κατά τις 05:30 που πρωτοανοιγω υπολογιστη για να πιω καφε πριν φυγω για δουλεια !!!

- - - Updated - - -

Σημερα καταχωρησα τηλεφωνικα αιτηση και μου εστειλαν με email χαρτια να τους στειλω αυριο σε ΟΤΕ για φορητοτητα δυο γραμμων απο voip cyta σε isdn vdsl OTE με αριθμο msn.

Μου ειπαν απο 1-15 ημερολογακες μερες..Αναλογα ποτε θε με αποδεσμευση η cyta. Δεν εχει υποχρεωση για αμμεση αποδεσμευση ?

Archon
15-05-15, 00:05
Αν σε αποδεσμευσουν αμεσα, ισως να μην μπορει ο οτε να σε παρει αμεσως. Οποτε μπορει να χαθεις σαν πελατης και μαζι και οι αριθμοι. Γι' αυτο και περιμενουν ποτε θα μπορεσει ο οτε να σε συνδεσει και αμεσως σε αποδεσμευει και η αλλη εταιρεια. Απλα ο οτε ριχνει το μπαλακι στον εναλλακτικο. Οτι και καλα αυτος φταιει που δεν σε αποδεσμευει. Αν ομως ειχες οτε και πηγαινες σε εναλλακτικο, σε καποιες περιπτωσεις που εχουμε διαβασει και εδω, μπορει ο οτε να σαμποταρει την μεταφορα. Δεν ξερω γιατι το κανει αλλα το κανει. Αλλωστε ειναι και θεμα "διαγραφης" σου απο πελατης του εναλλακτικου και θεμα λογιστηριου. Ε, τυπικη γραφειοκρατια.

Insomniac
16-05-15, 12:17
Τελικα πηγα σε Γερμανο χθες και εκανα την αιτηση απο cyta voip (2γραμμες) σε ΟΤΕ vdsl isdn με msn αριθμο .Μου εδωσαν και αμεσα το router.Το netmod θα το φερει ο τεχνικος .

Πριν λιγο μου ηρθε sms τι η αιτηση φορητοτηατς αγινε δεκτη απο τον αλλο παροχο .Πολυ γρηγορα....Ποσσες μερες να υπολογιζω ??? Ευχαριστω.

Archon
16-05-15, 19:20
Το πιο συνηθες ειναι 15 εργασιμες. Αναλογα ποση δουλεια εχουν.

netblues
16-05-15, 19:31
Σε κατασκευασμενο βρογχο? 3-4 μερες το πολυ θα ελεγα. Μεχρι την Παρασκευη θα παιζουν ολα.
(η θα τα εχουν κανει μπαχαλο και δεν θα παιζει τιποτε για μηνες, αν εισαι γκαντεμοσαυρος βεβαιως βεβαιως.) :lol:

ΥΓ Με το παραπανω εννοω οτι η αλλαγη παροχου ειναι μια γραφειοκρατικη διαδικασια, ρυθμιζομενη απο το κρατος με τεχνικά κρίσιμους χειρισμους, σε διαφορα επιπεδα (απο καλωδια μεχρι βασεις δεδομενων φορητοτητας), που εκτελειται απο οργανισμους με εμπλεκομενους πολλους υπαλληλους. Καθε φορα που ολοκληρωνεται χωρις θεμα, καντε και ενα ευχελαιο. :)

Insomniac
17-05-15, 10:31
Σε κατασκευασμενο βρογχο? 3-4 μερες το πολυ θα ελεγα. Μεχρι την Παρασκευη θα παιζουν ολα.
(η θα τα εχουν κανει μπαχαλο και δεν θα παιζει τιποτε για μηνες, αν εισαι γκαντεμοσαυρος βεβαιως βεβαιως.) :lol:

ΥΓ Με το παραπανω εννοω οτι η αλλαγη παροχου ειναι μια γραφειοκρατικη διαδικασια, ρυθμιζομενη απο το κρατος με τεχνικά κρίσιμους χειρισμους, σε διαφορα επιπεδα (απο καλωδια μεχρι βασεις δεδομενων φορητοτητας), που εκτελειται απο οργανισμους με εμπλεκομενους πολλους υπαλληλους. Καθε φορα που ολοκληρωνεται χωρις θεμα, καντε και ενα ευχελαιο. :)

Παω να ψαξω για παππα !!!!

- - - Updated - - -

Καλημερα.Αν κρινω απο την εικονα οι τηλεφωνικες συσκευες "κουμπωνουν" πανω στο netmod ???

netblues
17-05-15, 11:07
Ναι κανονικα, οσο μιλαμε για netmod NT1 ειτε pstn αναλογικες συσκευες, ειτε isdn συσκευες συνδεονται πανω στο netmod nt1
Το isdn ειναι υπο καταργηση στο δικτυο του ΟΤΕ, αν και εχει ακομα απο 3 εως 5 χρονια ζωης, μπορει και παραπανω, οπότε δεν συμφερει για "επενδυσεις" σε εξοπλισμο γενικά. Υποψιαζομαι οτι σταδιακα θα σταματησει να δινει νεες συνδεσεις σε isdn μολις αρχισει να ολοκληρωνεται το all-ip δικτυο του.

Insomniac
17-05-15, 11:15
Ναι κανονικα, οσο μιλαμε για netmod NT1 ειτε pstn αναλογικες συσκευες, ειτε isdn συσκευες συνδεονται πανω στο netmod nt1
Το isdn ειναι υπο καταργηση στο δικτυο του ΟΤΕ, αν και εχει ακομα απο 3 εως 5 χρονια ζωης, μπορει και παραπανω, οπότε δεν συμφερει για "επενδυσεις" σε εξοπλισμο γενικά. Υποψιαζομαι οτι σταδιακα θα σταματησει να δινει νεες συνδεσεις σε isdn μολις αρχισει να ολοκληρωνεται το all-ip δικτυο του.


Ευχαριστω.Αρα δεν μπορουν να μπουν οι τηλεφωνικες συσκευες σε κοινες πριζες τηλεφωνου στο σπιτι αν καταλαβα καλα. Η συσκευη που θα χτυπαει για msn αριθμο που θα "κουμπωσει" ?

deniSun
17-05-15, 11:18
Ευχαριστω.Αρα δεν μπορουν να μπουν οι τηλεφωνικες συσκευες σε κοινες πριζες τηλεφωνου στο σπιτι αν καταλαβα καλα. Η συσκευη που θα χτυπαει για msn αριθμο που θα "κουμπωσει" ?

Μπορείς να βάλεις τις μισές μπρίζες στην μία θύρα pstn του netmod και τις υπόλοιπες στην άλλη ή όπως αλλιώς θέλεις.
Αν βάλεις isdn συσκευές θα χρειαστείς και ανάλογες μπρίζες.

Insomniac
17-05-15, 11:26
Μπορείς να βάλεις τις μισές μπρίζες στην μία θύρα pstn του netmod και τις υπόλοιπες στην άλλη ή όπως αλλιώς θέλεις.
Αν βάλεις isdn συσκευές θα χρειαστείς και ανάλογες μπρίζες.

Αυτο πως μπορει να γινει ??? Με κλασικες συσκευες νομιζω δουλευει η υπηρεσια .
Αν θυμαμαι καλα οταν πρωτοεβαλα isdn για πιο ...γρηγορο internet το netmod συνδεοταν με ενα καλωδιο με το modem απο το pc και με αλλο με τηλεφωνικη πριζα και ειχα τηλεφωνο σε ολο το σπιτι ...Αν θυμαμαι καλα μετα απο τοσα χρονια..

netblues
17-05-15, 11:28
υποθετω οτι δεν μιλαμε για isdn συσκευες.
Το netmod προγραμματιζεται (με dtmf) ωστε οι αναλογικες πορτες του να χτυπανε οπως χρεαζεται. Το default ειναι ολοι οι αριθμοι να χτυπανε και στις δυο αναλογικες πορτες. Αυτο μπορεις να το αλλαξεις οπως θες. Επισης μπορεις να καθορισεις ποιος αριθμος θα φαινεται στην εξερχομενη κληση. Απο τις αναλογικες του netmod μπορεις να τροφοδοτησεις τις αναλογικες πριζες σου αν θες, και να βαλεις οσες συσκευες θες παραλληλα (χωρις να το παρακανεις...)

update. Αυτο που λες οτι εκανες με το netmod ισχυει, αλλα ανηκει σε αλλη εποχη.(dialup). Ξεχνα το

Insomniac
17-05-15, 11:37
υποθετω οτι δεν μιλαμε για isdn συσκευες.
Το netmod προγραμματιζεται (με dtmf) ωστε οι αναλογικες πορτες του να χτυπανε οπως χρεαζεται. Το default ειναι ολοι οι αριθμοι να χτυπανε και στις δυο αναλογικες πορτες. Αυτο μπορεις να το αλλαξεις οπως θες. Επισης μπορεις να καθορισεις ποιος αριθμος θα φαινεται στην εξερχομενη κληση. Απο τις αναλογικες του netmod μπορεις να τροφοδοτησεις τις αναλογικες πριζες σου αν θες, και να βαλεις οσες συσκευες θες παραλληλα (χωρις να το παρακανεις...)



update. Αυτο που λες οτι εκανες με το netmod ισχυει, αλλα ανηκει σε αλλη εποχη.(dialup). Ξεχνα το

Ευχαριστω και παλι.Αυτο τον προγραμματισμο ποιος τον κανει ? Εγω ή ο τεχνικος του ΟΤΕ που θα ερθει ?

netblues
17-05-15, 11:40
Αμα θες να εισαι σιγουρος εσυ. Αυτος που θα ερθει αμφιβαλλω αν θα εχει ιδεα απο τετοια πραγματα. Ειναι ειδικες γνωσεις, μεταπτυχιακες :P

Το manual μονο να εχεις, τα λεει. (Καποτε τα ηξερα απεξω, αλλα μετα το τελευταιο format, μαλλον οχι...)

Επισης θυμαμαι οτι ηταν μιας μορφης σπαζοκεφαλια, και επεζε και ρολο αν το κεντρο του οτε ηταν axe ή EWSD για το πως το δηλωνες.. Αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου, οτι λεει το manual (και το firmware του netmod).

παντως με κατι τετοια θυμασαι τα παλια και ξανανιωνεις.

Insomniac
17-05-15, 11:56
Αμα θες να εισαι σιγουρος εσυ. Αυτος που θα ερθει αμφιβαλλω αν θα εχει ιδεα απο τετοια πραγματα. Ειναι ειδικες γνωσεις, μεταπτυχιακες :P

Το manual μονο να εχεις, τα λεει. (Καποτε τα ηξερα απεξω, αλλα μετα το τελευταιο format, μαλλον οχι...)

Επισης θυμαμαι οτι ηταν μιας μορφης σπαζοκεφαλια, και επεζε και ρολο αν το κεντρο του οτε ηταν axe ή EWSD για το πως το δηλωνες.. Αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου, οτι λεει το manual (και το firmware του netmod).

παντως με κατι τετοια θυμασαι τα παλια και ξανανιωνεις.

Σε ευχαριστω πολυ.Μαλλον θα χρειστω βοηθεια απο καποιον που ξερει απο αυτα ειτε τεχνικο του ΟΤΕ ειτε εξωτερικο ...βοηθο.

netblues
17-05-15, 12:01
Ας παιξει η υπηρεσια πρωτα, κανε και μια αναγνωση στο manual, και βλεπεις. Δεν ειναι δυσκολο..
Δυο συσκευες θες συνδεδεμενες στις πορτες του netmod, πληκτρολογεις *ΧΧ νουμερο porta # (στο πολυ περιπου για λεπτομεριες δες το manual) και δοκιμαζεις κλησεις με το κινητο σου, μεχρι να το πετυχεις.

Insomniac
17-05-15, 23:13
Ας παιξει η υπηρεσια πρωτα, κανε και μια αναγνωση στο manual, και βλεπεις. Δεν ειναι δυσκολο..
Δυο συσκευες θες συνδεδεμενες στις πορτες του netmod, πληκτρολογεις *ΧΧ νουμερο porta # (στο πολυ περιπου για λεπτομεριες δες το manual) και δοκιμαζεις κλησεις με το κινητο σου, μεχρι να το πετυχεις.


Σε ευχαριστω πολυ.

- - - Updated - - -

Αν δεν κανω λαθος σε isdn δεν βαζουμε φιλτρα στις τηλεφωνικες συσκευες . Ετσι δεν ειναι ?

Archon
18-05-15, 07:21
Δεν βαζεις φιλτρα αφου τα τηλεφωνα τα συνδεεις απευθειας πανω στο netmod. Ακομα κι αν επιστρεψεις το τηλεφωνο μεσα στο τηλ. δικτυο του σπιτιου σου, παλι δεν θες αφου θα ειναι απο τις εξοδους του netmod. Ωστοσο θα βαλεις στην πριζα που θα διαχωριζει το μοντεμ απο το νετμοντ.

deniSun
18-05-15, 08:33
Σε ευχαριστω πολυ.

- - - Updated - - -

Αν δεν κανω λαθος σε isdn δεν βαζουμε φιλτρα στις τηλεφωνικες συσκευες . Ετσι δεν ειναι ?

Στην είσοδο της γραμμής θα βάλεις το splitter για isdn (είναι διαφορετικό από τα pstn) και στην συνέχεια θα συνδέσεις από την μεριά του phone το netmod και από την μεριά του modem το modem.
Από το netmod και μετά συνδέεις τις συσκευές σου χωρίς φίλτρο ή splitter.

Insomniac
18-05-15, 16:09
Ευχαριστω παιδια...Παρασκευη απογευμα η αιτηση σε Γερμανο και σημερα με πηραν απο ΟΤΕ απο ενα 2631..... οττι θα ερθουν αυριο 12:00-16:00 για ενεργοποιηση.

Ελπιζω ολα να πανε καλα.

- - - Updated - - -

Να ρωτησω κατι...Δυο τηλεφωνικες συσκευες εστω οτι κουμπωνουν στο netmod.

Η συσκευη για τον msn αριθμο πως θα καθοριστει ? Εχει και τριτη υποδοχη το netmod ?

Ευχαριστω.

deniSun
18-05-15, 17:17
Ευχαριστω παιδια...Παρασκευη απογευμα η αιτηση σε Γερμανο και σημερα με πηραν απο ΟΤΕ απο ενα 2631..... οττι θα ερθουν αυριο 12:00-16:00 για ενεργοποιηση.

Ελπιζω ολα να πανε καλα.

- - - Updated - - -

Να ρωτησω κατι...Δυο τηλεφωνικες συσκευες εστω οτι κουμπωνουν στο netmod.

Η συσκευη για τον msn αριθμο πως θα καθοριστει ? Εχει και τριτη υποδοχη το netmod ?

Ευχαριστω.

Όπως είπα και πιο πάνω το netmode έχει 2 isdn και 2 pstn υποδοχές.
Αν σε μία pstn συνδέσεις δύο συσκευές στην ουσία θα ανταποκρίνεται σαν μία (duplex).

Insomniac
18-05-15, 17:28
Όπως είπα και πιο πάνω το netmode έχει 2 isdn και 2 pstn υποδοχές.
Αν σε μία pstn συνδέσεις δύο συσκευές στην ουσία θα ανταποκρίνεται σαν μία (duplex).

Ευχαριστω.Αν καταλαβα καλα που αμφιβαλλω...Με ενα δισχωρηστηρα μπορω σε μια υποδοχη pstn να βαλω δυο συσκευες και στην αλλη συσκευη με τον msn αριθμο ?

deniSun
18-05-15, 17:40
Ευχαριστω.Αν καταλαβα καλα που αμφιβαλλω...Με ενα δισχωρηστηρα μπορω σε μια υποδοχη pstn να βαλω δυο συσκευες και στην αλλη συσκευη με τον msn αριθμο ?

Οι εξόδους που σου είπα παραπάνω είναι σαν τηλεφωνικές μπρίζες.
Μπορείς να βάλεις όσες συσκευές θέλεις επάνω.

Insomniac
18-05-15, 17:54
Οι εξόδους που σου είπα παραπάνω είναι σαν τηλεφωνικές μπρίζες.
Μπορείς να βάλεις όσες συσκευές θέλεις επάνω.

Ευχαριστω αλλα παλι δεν καταλαβα...Ισως δεν το διατυπωνω σωστα .
Ας ξεχασουμε τις isdn εξοδους που νομιζω θελουν ειδικες συσκευες . Στις δυο pstn μπορω να βαλω τον κεφαλικο αριθμο στην μια και τον msn στην αλλη ?

deniSun
18-05-15, 17:57
Ευχαριστω αλλα παλι δεν καταλαβα...Ισως δεν το διατυπωνω σωστα .
Ας ξεχασουμε τις isdn εξοδους που νομιζω θελουν ειδικες συσκευες . Στις δυο pstn μπορω να βαλω τον κεφαλικο αριθμο στην μια και τον msn στην αλλη ?

Ναι...

Insomniac
18-05-15, 18:05
Ναι...

Ευχαριστω πολυ !!!!

tsorbi
18-05-15, 18:07
Εγχειρίδιο χρήσης,εγκατάστασης ISDN NETMOD
http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/product_documentation/gr_product_leaflet.htm

Insomniac
19-05-15, 17:08
Λιπον...Σημερα συνδεθηκα και στην μια θυρα του netmod εβαλα τον msn και λειτουργει παρολο που απο το 13888 μου λενε οτι ακομα ανηκει στον παλιο παροχο !!!!!!

Στην αλλη θυρα εβαλα δυο συσκευες με διακλαδωτη αλλα ενω μιλαω στην μια αν με καλεσουν δεν χτυπαει η αλλη.Η γραμμη ειναι isdn και επρεπε να λειτουργουν αυτονομα οι δυο συσκευες. Απο το 13888 μου ειπαν οτι φταιει ο διακλαδωτηρας τον αλλαξα αλλα παλι τα ιδια !!!

sdikr
19-05-15, 17:11
Λιπον...Σημερα συνδεθηκα και στην μια θυρα του netmod εβαλα τον msn και λειτουργει παρολο που απο το 13888 μου λενε οτι ακομα ανηκει στον παλιο παροχο !!!!!!

Στην αλλη θυρα εβαλα δυο συσκευες με διακλαδωτη αλλα ενω μιλαω στην μια αν με καλεσουν δεν χτυπαει η αλλη.Η γραμμη ειναι isdn και επρεπε να λειτουργουν αυτονομα οι δυο συσκευες. Απο το 13888 μου ειπαν οτι φταιει ο διακλαδωτηρας τον αλλαξα αλλα παλι τα ιδια !!!

Οταν λες ότι δουλεύει το msn πως έκανες την δοκιμή;
Ρεύμα έχεις βάλει στο netmod;
εννοείς την 2η συσκευή πάνω στο netmod και όχι την 2η πάνω στον διακλαδωτήρα

netblues
19-05-15, 17:12
Απο τη στιγμη που προγραμματισες msn στη πορτα, πως θες να χτυπαει σε αλλο νουμερο?
Μια χαρα δουλευει

Insomniac
19-05-15, 17:28
Οταν λες ότι δουλεύει το msn πως έκανες την δοκιμή;
Ρεύμα έχεις βάλει στο netmod;
εννοείς την 2η συσκευή πάνω στο netmod και όχι την 2η πάνω στον διακλαδωτήρα


Καλεσα στον msn αριθμο και καλει κανονικα .Φυσικα εχω βαλει ρευμα.
Την δευτερη συσκευη την εβαλα με διακλαδωτηρα μαζι με μια αλλη στον κεφαλικο αριθμο . Καλεσα το κινητο μου και ειναι αυτος .

sdikr
19-05-15, 17:29
Καλεσα στον msn αριθμο και καλει κανονικα .Φυσικα εχω βαλει ρευμα.
Την δευτερη συσκευη την εβαλα με διακλαδωτηρα μαζι με μια αλλη στον κεφαλικο αριθμο . Καλεσα το κινητο μου και ειναι αυτος .

Λογικό είναι να μην χτυπάει τότε

Insomniac
19-05-15, 17:33
Και τι πρεπει να κανω για να χτυπαει η μια συσκευη οταν ειναι κατληλειμμενη η αλλη ? Μιλαω για τον κεφαλικο αριθμο.Αυτο το νοημα δεν εχχει η isdn ?

sdikr
19-05-15, 17:34
Και τι πρεπει να κανω για να χτυπαει η μια συσκευη οταν ειναι κατληλειμμενη η αλλη ? Μιλαω για τον κεφαλικο αριθμο.Αυτο το νοημα δεν εχχει η isdn ?

Έχεις δυο αναλογικά κανάλια πάνω στο netmod, θα πρέπει να ορίσεις και την δεύτερη θύρα να ακούει στον κεφαλικό αριθμό, μέσω διακλαδωτή δεν γίνεται

Λογικά τώρα έχεις βάλει με το **90 το msn, θα πρέπει να βάλεις και το άλλο νούμερο με **91 **92

Insomniac
19-05-15, 17:43
Αν ορισω την δευτερη θυρα στον κεφαλικο τον msn που θα τον ορισω ?

Ο msn που εχω ειναι δικης μου επιλογης απο την δευετρη voip γραμμη που ειχα με cyta .

sdikr
19-05-15, 17:50
Αν ορισω την δευτερη θυρα στον κεφαλικο τον msn που θα τον ορισω ?

Ο msn που εχω ειναι δικης μου επιλογης απο την δευετρη voip γραμμη που ειχα με cyta .

Στο 91 και στο 90 θα βάλεις το msn, και στο 92 θα βάλεις τον κεφαλικό αριθμό, πχ **90*21χχχχχχχχ* **91*21χχχχχχ* **92*213χχχχχχχ*

Insomniac
19-05-15, 18:15
Στο 91 και στο 90 θα βάλεις το msn, και στο 92 θα βάλεις τον κεφαλικό αριθμό, πχ **90*21χχχχχχχχ* **91*21χχχχχχ* **92*213χχχχχχχ*


Ευχαριστω αλλα δεν το καταλαβα....Τι να αλλαξω ωστε να εχω δυο γραμμες με τον ιδιο αριθμο στον κεφαλικο και μια στον msn ?

jkoukos
19-05-15, 19:36
Έστω ότι έχεις κεφαλικό 2109999999 και msn 2106666666. Θα ορίσεις:
α. Την ab1 θύρα του Netmod να κτυπά μόνο στον κεφαλικό πληκτρολογώντας **91*2109999999#
β. Την ab2 θύρα του Netmod να κτυπά στον κεφαλικό και στο msn πληκτρολογώντας **91*2109999999# και **92*2106666666#
γ. Με **9Χ*# σβήνεις την εγγραφή της μνήμης (3 θέσεις μνήμης κάθε θύρα). Καλού κακού κάν' το για τις μη χρησιμοποιούμενες.
δ. Με **90*αριθμό# δηλώνεις σε κάθε θύρα ποιον αριθμό (κεφαλικό ή msn) θα χρησιμοποιεί για την κλήση.

Η πληκτρολόγηση θα γίνει από τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη στην αντίστοιχη θύρα.
Φυσικά αν συνδέσεις 2 συσκευές παράλληλα με διακλαδωτή σε μία θύρα, αυτές δεν θα δουλεύουν ανεξάρτητα μεταξύ τους.
Στο (δ) προσοχή. Στα προγράμματα δωρεάν χρόνου ομιλίας (π.χ. απεριόριστα), αν οι εξερχόμενες βγαίνουν μέσω του msn αριθμού, χρεώνονται κανονικά.

Insomniac
19-05-15, 19:46
Έστω ότι έχεις κεφαλικό 2109999999 και msn 2106666666. Θα ορίσεις:
α. Την ab1 θύρα του Netmod να κτυπά μόνο στον κεφαλικό πληκτρολογώντας **91*2109999999#
β. Την ab2 θύρα του Netmod να κτυπά στον κεφαλικό και στο msn πληκτρολογώντας **91*2109999999# και **92*2106666666#
γ. Με **9Χ*# σβήνεις την εγγραφή της μνήμης (3 θέσεις μνήμης κάθε θύρα). Καλού κακού κάν' το για τις μη χρησιμοποιούμενες.
δ. Με **90*αριθμό# δηλώνεις σε κάθε θύρα ποιον αριθμό (κεφαλικό ή msn) θα χρησιμοποιεί για την κλήση.

Η πληκτρολόγηση θα γίνει από τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη στην αντίστοιχη θύρα.
Φυσικά αν συνδέσεις 2 συσκευές παράλληλα με διακλαδωτή σε μία θύρα, αυτές δεν θα δουλεύουν ανεξάρτητα μεταξύ τους.
Στο (δ) προσοχή. Στα προγράμματα δωρεάν χρόνου ομιλίας (π.χ. απεριόριστα), αν οι εξερχόμενες βγαίνουν μέσω του msn αριθμού, χρεώνονται κανονικά.


Σε ευχαριστω παρα πολυ.

Το γ μαλλον δεν καταλαβα....

Ισχυει οτι ο αριθμος που εμφανιζεται στον καλουμενο ειναι αυτος που χρεωνεται την κλιση ????

ΥΓ. Ο ΟΤΕ δεν εχει δεκαψηφιο αριθμο κλισης για βλαβες ? Αν εχουμε προβλημα με την τηλεφωνια και καλεσουμε απο το κινητο το 13888 ποια ειναι η χρεωση ?

tsorbi
19-05-15, 19:51
Κατέβασε τον configuration manager
http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/firmware_updates/gr_conf-man.htm
Σύνδεσε τον υπολογιστή με το Netmod μέσω Usb η Rs και μέσω της κονσόλας που θα ανοίξει κάνεις τα πάντα.

Insomniac
19-05-15, 20:09
Κατέβασε τον configuration manager
http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/firmware_updates/gr_conf-man.htm
Σύνδεσε τον υπολογιστή με το Netmod μέσω Usb η Rs και μέσω της κονσόλας που θα ανοίξει κάνεις τα πάντα.

Ευχαριστω αλλα usb δεν εχει το netmod.

Ειναι το NT1+2a/b elcom

tsorbi
19-05-15, 20:17
Οπότε ξεχνάς οτι γράφηκε για NETMOD (**90,**91 κλπ) και πας εδώ:
http://www.elcon-system.com/fileadmin/user_upload/CDC/User_manuals/Residential_Solutions/ISDN_NT_s/NT1_2a_b/103336grie.pdf
Υ.Γ. στο post #33 έγραψες netmod και μας μπέρδεψες με αποτέλεσμα να πάρεις λάθος απαντήσεις.

Insomniac
19-05-15, 20:23
Οπότε ξεχνάς οτι γράφηκε για NETMOD (**90,**91 κλπ) και πας εδώ:
http://www.elcon-system.com/fileadmin/user_upload/CDC/User_manuals/Residential_Solutions/ISDN_NT_s/NT1_2a_b/103336grie.pdf
Υ.Γ. στο post #33 έγραψες netmod και μας μπέρδεψες με αποτέλεσμα να πάρεις λάθος απαντήσεις.

Ευχαριστω.Ετσι νομιζα οτι τα λενε ολα.

ariadgr
19-05-15, 20:54
Ο ΟΤΕ δεν εχει δεκαψηφιο αριθμο κλισης για βλαβες ? Αν εχουμε προβλημα με την τηλεφωνια και καλεσουμε απο το κινητο το 13888 ποια ειναι η χρεωση ?

2106513888

Insomniac
20-05-15, 20:09
2106513888

Ευχαριστω πολυ.

- - - Updated - - -

Πηρα τηλ στο 13888 και μου εδωσαν τι εντολες θα πληκτρολογησω σε καθε θυρα αλλα μου ειπαν οτι ο msn αριθμος δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα και αυτο θα γινει τις προσεχεις μερες οποτε θα μπορεσω να κανω και τον προγραμματισμο.

Αναμονη ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.