PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 διαφορετικές απαντήσεις για διαθεσιμότητα aDSL



sigalakos
09-09-04, 15:37
Άλλο πάλι και τούτο! Ακούστε εδώ κουφαμάρες:
Βάζω στον aDSL wizard του oteshop.gr το τηλέφωνο μου και μου βγάζει αυτό:

"Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων."

Πάω τώρα στο αντίστοιχο aDSL Wizard της ΟΤΕΝΕΤ, στο www.ondsl.gr, βάζω το τηλέφωνο και ιδού τι μου βγάζει:

"Προς το παρόν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας."

Παίρνουμε στο καπάκι και το 134 και μας λένε αυτό:
"Υπάρχουν διαθέσιμα ports στην περιοχή σας, το πολύ σε μια βδομάδα θα έχετε aDSL!"

ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ!!!!! :evil: Θέλω να πιω όλον τον Βόσπορο!

sdikr
09-09-04, 15:43
Μην ανυσηχείς, μπορεί να μην είχαν περάσει τις καινούργιες πόρτες στην βάση δεδομένων του oteshop, δεν αξίζει να πιείς τον Βόσπορο για αυτό!

icedfun
09-09-04, 15:45
Ο wizard του oteshop.gr και του ondsl.gr σου λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα.Οτί δεν υπάρχουν πόρτεσ διαθέσιμες.Απλά το λένε με διαφορετικό τρόπο.'Οσο για το 134,χαιρέτα μας τον πλάτανο.Μπορεί η γραμμή σου να καταλήγει στο Κέντρο της περιοχής σου,αλλά ο αριθμός σου να ανήκει σε κάποιο άλλο.Εγώ θα προτιμούσα την απάντηση του 134,τουλάχιστον σου δίνει μια ελπίδα :) Πάρε ενα τηλ στον ΟΤΕ της περιοχής σου και ρώτα τους σε πιο κέντρο τερματίζει η γραμμή σου και μετά ξαναπάρε το 134.

costas2005
09-09-04, 16:43
Χαχαχα φίλε sigalakos. Δες δημοσιευσή μου στην διαθεσιμότητα. Αυτό που έπαθες εσυ είναι η απλή έκδοση. Υπάρχει και η ενισχυμένη. Το πρωί ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ διαθεσιμότητα. Το μεσημέρι ΕΧΕΙΣ. Μάλιστα παίρνεις τηλέφωνο και στο 134 και σου λέει ένας τύπος ΜΑ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΗ. Και την άλλη μέρα το πρωί, μετά από 24 ώρες δηλαδή η διαθεσιμότητα χαθηκε και επιπλέον στο 134 σου λένε πως: ΠΟΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ; Η αίτησή σας είναι σε εκκρεμότητα λόγω έλλειψης από πόρτες.

Μου φαίνεται θα το πάρω το καδρόνι και θα κατέβω προς το τοπικό μου γραφείο.

sigalakos
09-09-04, 17:48
Ας αναφωνήσουμε όλοι μαζί τότε: "Ζήτω τα καινούργια μας έπιπλα!"
:guitar
και "Ολαρία, όλαρα, χίονι πέφτει από ψηλά" :3d
Τελικά έχει πολύ γούστο μια αίτηση DSL, η ζωή μου αίφνης έγινε περιπετειώδης! Αχ πόσο μ' αρέσει όταν δε ξέρω τι μέλλει γεννέσθαι και άσε τους άλλους τους ξενέρωτους αλλοδαπούς να έχουν προβλέψιμη ζωή και έτσι. Ίσα, ίσα τα παιδιά στου ΟΤΕ ξέρουν τι κάνουν, σου λέει: "μια φορά αιτείσαι στη ζωή σου, να μη το φχαριστηθείς με λίγο excitement, που 'ναι και το salt 'n' peppa της ζωής. Έτσι όταν μετά από δυο τρία μηνάκια, το κύμα ξεβράσει τίποτα τεχνικούς οτετζήδες στο σπιτάκι σου, η χαρά θα είναι τρίδιπλη και θα τακεράσεις και αυτά τα παληκαράκια κανά τσιπουρομεζέ, που λάλησαν να κολλάνε πόρτς όλη μέρα :mrgreen:

(Ψψψψψτ αν μ'ακούει κανάς ΟΤΕτζής από Θεσσαλονίκη ΕΡΜΟΥ μεριά και μου κολλήσε ιτην DSL μια ώρα αρχίτερα, τον τρατάρω τσίπουρο χύμα ελλασώνος, σπιτικό γαύρο μαρινάτο και μια ολόκληρη γκάμα κονσερβών ΖΑΝΑΕ σε φιλικό περιβάλλον με θέα το τσινάρι :wink: )

McAli
11-09-04, 09:55
Δευτέρα πρωϊ κάνω έλεγχω για το αν μπαίνει DSL μέσω PTSN στην περιοχή μου και μου λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.
Δευτέρα απόγευμα κάνω πάλι έλεγχω και μου βγάζει ότι γίνεται.
Τρίτη πρωϊ πάω στον ΟΤΕ για παραγγελεία, και μου λένε ότι μόνο με ISDN γίνεται να βάλω DSL.Τους λέω ότι στο site οτε-shop λέει ότι μπορώ να βάλω μέσω PTSN και με "γράφουν".
Πάω την άλλη μέρα (Τρίτη πρωϊ), έχοντας τσεκάρει 10 φορές το wizard στο oteshop και μου λένε πάλι, "δεν μας ειδοποίησαν".Τελικά κάνω αίτηση μέσω ISDN. (Δεν αντέχεται άλλο το ΕΠΑΚ).
Τετάρτη και τελευταία μέρα, πριν βάλω τις τελικές υπογραφές, του λέω του τύπου "δεν κοιτάτε και εσείς στο site να δείτε ότι από το σπίτι μου θα μπορούσα να είχα παραγγείλει DSL μέσω PTSN;" . Το τσεκάρει, και του βγάζει ότι πρέπει να περιμένω για PTSN........
Και τι μου λέει ο ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ????? "Δεν πρόλαβες φίλε!"

Πραγματικά, αυτή την ιστορία θα την χρησιμοποιώ ως ανέκδοτο από εδώ και πέρα!

Πάντως επείδή υπήρχαν πολλά κολλήματα στην αίτησή μου, οφείλω να πω ότι, ο ίδιος τύπος που μου πέταξε την παραπάνω ατάκα, ήταν πολύ εξυπηρετικός και υπομονετικός...(Πήρε μαζί την αίτηση για αλλαγή ονόματος του λογαριασμού του ΟΤΕ, την αίτηση ISDN και την αίτηση για DSL και έτσι δεν χρειάστηκε να πάω εκεί 2 επιπλέον φορές για τις 2 άλλες αιτήσεις.........ελπίζω μόνο μη γίνει κανένα μπέρδεμα με τόσες αιτήσεις για το ίδιο άτομο, και περάσει ο Σεπτέμβρης.....)

wintech2003
11-09-04, 10:13
Κατα 99% θα γίνει μπέρδεμα..

Το έκανα και εγώ.. με μια πολύ εξυπηρετική κοπέλα στον ΟΤΕ.. πήρε την αίτηση αλλαγής από ISDN σε PSTN και την ενεργοποίηση της ADSL, και ουτε καν η αίτηση αλλαγής προχώρησε.

Τελικά αντι να χρειαστει να πάω 2 φορες (λόγω 2 αιτήσεων) τελικά πήγα 4... Για να βρουμε την αίτηση, να την δώσουμε στο ταδε, να δωσω πίσω το netmod αφου δουλευα και δεν θα με βρίσκανε στο σπίτι και πολλά άλλα τέτοια...

guru
11-09-04, 17:38
:guitar
"Ολαρία, ολαρά, χιόνι πέφτει από ψηλά" :3d
[...]
[ © Διονύσης Σαββόπουλος – με αυτό γέλασα περισσότερο ]

Τουλάχιστον όσοι έχουν τις περιπέτειες αυτές με τον (π)ΟΤΕ (το αλάτι στη ζωή θα λέγαμε :lol: ) το διασκεδάζουν ειρωνευόμενοι την κατάσταση...

McAli
12-09-04, 15:47
Το άλλο καλό που δεν είπα, είναι ότι όταν του είπα του ΟΤΕτζή αυτό για την διαθεσημότητα μέσω PTSN ρώτησε ένα συνάδελφό του στο διπλανό γραφείο:
"Σε ενημέρωσε κανείς για αυτή την αλλαγή;...Για πάρε τον Α και τον Β τηλέφωνο, αυτοί ξέρουν πρώτοι"....
Ο Α και ο Β είναι τεχνικοί, ("βάζουν τις πλακέτες") και όλως τυχαίως και οι δύο είχαν επίθετα βουλευτών της περιοχής μου.

Από εκεί και πέρα, ουδέν σχόλιο.

99% λες να γίνει μπέρδεμα;;;;;;........Ε τότε θα μπερδέψουνε και τα χέρια μας!!! &^%#* *#^#%$#$ *@*@^%#$ .......... :twisted: :twisted: :twisted:

WAntilles
12-09-04, 15:51
...χιόνι πέφτει και σκεπάζει τα DSLAM μας,
το DSL φτερουγίζει μακριά... :mrgreen:

McAli
12-09-04, 17:18
Αν μέχρι αύριο στις 12 δεν με έχουνε πάρει τηλέφωνο για το πότε θα έρθει τεχνικός να περάσει το ISDN, πάω στα γραφεία τους.....Μου ανάψατε κάρβουνα, και καίγομαι!!!! :twisted: :twisted:

Sofos
12-09-04, 18:25
κάτι ανάλογο έπαθα και εγώ...μόνο που το οτεσοπ έλεγε ότι υπήρχε διαθεσομότητα αλλά το 134 ότι δεν υπήρχε (DSLAM σόλωνος)!Τελικά το 134 είχε δίκιο....περιμένω 29 μέρες και έπεται συνέχεια!

b0fh
13-09-04, 21:28
Καλά εγώ έκανα αίτηση μέσω του site και 10 λεπτά αργότερα με πήρε τηλ. ένας ΟΤΕτζης για να με ρωτήσει αν θέλω εγκατάσταση και modem απο ΟΤΕ. Στην αρχή μιας και είμαι και λίγο τεμπέλα ζήτησα να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να μου εγκαταστήσει modem. Και ομολογώ πως σαν γυναίκα είμαι και ολίγον τι αναποφάσιστη οπότε την επόμενη μέρα το πρωί πήρα τηλέφωνο για να ακυρώσω το modem και την εγκατάσταση και ζήτησα μόνο αλλαγή θύρας. Μου είπαν ΟΚ και προώθησαν την αίτηση κανονικά.. (ναι ναι σαφώς..).
Όλα αυτά στις 15/12/2003... Ένα μήνα μετά και αφού είχα μιλήσει με όλο το 134 και είχα και τον ΟΤΕ της γειτονιάς μου να μου λέει "Ε δεν ήρθες σε εμας να σου το φτιάξουμε" και έναν "θείο" του 134 να μου λέει "Κανείς δεν έφυγε αγιάτρευτος απο εμένα, θα την βρούμε την άκρη" διαπιστώσανε -την ας πουμε Τριτη -ότι δεν υπήρχε αίτηση και ακριβώς την επόμενη μέρα και αφού δεν πήγαινε άλλο με ενημερώσανε απο τον ΟΤΕ της γειτονίας μου πως όχι μόνο η dsl μου είχε ενεργοποιηθεί απο τις 18/12/2003 [ε ναι.. να μην το μάθω ένα μήνα μετά η γυναικα? ντροπή μου να διαμαρτύρομαι..] αλλά είχε έρθει και τεχνικός ΟΤΕ να μου εγκαταστήσει το modem που δεν αγόρασα ποτέ απο τον πΟΤΕ... Δηλαδή ήμαρτον..
Τουλάχιστον πήρα τα λεφτά μου πίσω, όχι που θα τους τα χάριζα... :)

McAli
17-09-04, 00:26
Κατα 99% θα γίνει μπέρδεμα..


Έπεσες μέσα...Τελικά τη μόνη αίτηση που "θυμήθηκε" ήταν αυτή της αλλαγής του ονόματος του λογαριασμού.Στο 134 μου είπανε ότι δεν βλέπανε άλλη αίτηση στο νούμερό μου. Πάντως για τη μετατροπή από PSTN σε ISDN ήρθε μία μέρα μετά την αίτηση που (ξανα)έκανα στο 134 :D . (για να λέμε και του στραβού το δίκιο)

arial
17-09-04, 02:13
Γεια σας :)

To πρωτο μου μυνημα , μενω στην Αθηνα (Αγιο Δημητριο) εχω κανει αιτηση μεσω 134 για ενεργοποιηση και ακομα περιμενω να με ειδοποισουν .. ξερω θα περιμενω πολυ (η αιτηση εγινε στις 8/9)

Και την προηγουμενη μερα ειχα δει στο ondsl.gr οτι υπηρχε διαθεσιμοτητα, οταν εκανα την αιτηση δεν υπηρχε και με εβαλαν σε λιστα προτερεοτητας με αριθμο Νο6 (αυτο να ναι καλο ή κακο...)

Να δουμε ποτε θα γινει η ενεργοποιηση...

sdikr
17-09-04, 02:46
Και την προηγουμενη μερα ειχα δει στο ondsl.gr οτι υπηρχε διαθεσιμοτητα, οταν εκανα την αιτηση δεν υπηρχε και με εβαλαν σε λιστα προτερεοτητας με αριθμο Νο6 (αυτο να ναι καλο ή κακο...)

το νο6 είναι καλό, ......... το θέμα είναι πότε θα μπούν οι καινούργιες πόρτες

arial
17-09-04, 03:31
χμ ο τεχνικος μου πε συντομα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.