PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL 1024 25kB/sec VS FORTHNET 768 80kB/sec



spark56
01-04-07, 20:44
Παιδιά μπορείτε να εξηγήσετε το παρακάτω:

Εγώ έχω σύνδεση HOL στα 1024 ο αδερφός μου έχει FORTHNET στα 768
Το περίεργο και οι δυο μένουμε στη ίδια πολυκατοικία ανήκομε στο ίδιο τηλ. Κέντρο του πΟΤΕ.
Μετά από πολλές διαμαρτυρίες μου στη HOL για της ταχύτητες downloading και μετά από ανεπαληλα Email που έστειλα με τις δοκιμές του FTP downloading που ζήτησαν η μόνη ανταπόκριση που είχα ήταν «Παραπέμπουν στον ΟΤΕ το πρόβλημα και όταν έχουν νέα θα τα μεταφέρουν και σε μένα» Λες και δεν φταίνε αυτοί αλά και ο ΟΤΕ.
Για να μη γίνομε βαρετός αποφάσισα εγώ και ο αδερφός να τρέξομε ταυτόχρονα το τεστ της HOL (ftp://files.gentoo.gr/snapshots/) Τα αποτελέσματα!!!!!

H HOL ξεκίνησε από 120 kB/sec αλά δυστυχώς αμέσως άρχισε τη αντίστροφη μέτρηση και σταθεροποιήθηκε
25kBs/sec!!!!!σημ .πακέτο 1024

Η FORTHNET ξεκίνησε 85 kB/sec και σταθεροποιήθηκε 80kBs/sec ολη τη διάρκεια του download σημ.πακετο768.
Είπατε τίποτα????

grandstyle
01-04-07, 20:50
δοκιμασες να κανεις ενα τεστ με τη συνδεση του αδερφου σου (φορθνετ) στη δικη σου γραμμη ?

SouthDog
01-04-07, 23:06
Φιλέ και γω τους είχα στείλει e-mails με τεστ από gentoo.gr
kαι μετά μου ξαναζήτάνε άλλα τεστ (μάλλον με γράψανε πριν, ή χάσανε τα email)
τους τα στέλνω και αυτά, και σε κάποια φάση μου στέλνουν sms
που έλεγε ότι κάνανε έλεγχο στη γραμμή και αν συνεχίζεται το πρόβλημα
να πάρω τηλ. στο 13844. Το τι έλεγχο κάνανε δεν έλεγε...:whistle:
και το πρόβλημα φυσικά συνεχίζεται...:down:

Τη μέρα κυμαίνομαι από 384 ως 512 και κάποιες στιγμές τα χαράματα
φτάνει για λίγο 768. Επίσης δεν μπορώ καθόλου να συνδεθώ σε server εξωτερικού
για να παίξω online. Προφανώς μας κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μας...
Το fax ακύρωσης πλησιάζει :mad: αρκετούς μήνες πριν :twisted:

grandstyle
01-04-07, 23:24
Φιλέ και γω τους είχα στείλει e-mails με τεστ από gentoo.gr
kαι μετά μου ξαναζήτάνε άλλα τεστ (μάλλον με γράψανε πριν, ή χάσανε τα email)
τους τα στέλνω και αυτά, και σε κάποια φάση μου στέλνουν sms
που έλεγε ότι κάνανε έλεγχο στη γραμμή και αν συνεχίζεται το πρόβλημα
να πάρω τηλ. στο 13844. Το τι έλεγχο κάνανε δεν έλεγε...:whistle:
και το πρόβλημα φυσικά συνεχίζεται...:down:

Τη μέρα κυμαίνομαι από 384 ως 512 και κάποιες στιγμές τα χαράματα
φτάνει για λίγο 768. Επίσης δεν μπορώ καθόλου να συνδεθώ σε server εξωτερικού
για να παίξω online. Προφανώς μας κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μας...
Το fax ακύρωσης πλησιάζει :mad: αρκετούς μήνες πριν :twisted:


και πως ξερεις οτι φταιει η χολ ? αν εισαι σε πιταρισμενο κομβο οτι και να βαλεις τα ιδια προβληματα θα εχεις. ! η χολ δεν εχει προβληματα.εγω εχω δοκιμασει ντεμο forthnet ,νετκαρτα και ειναι ακριβως τα ιδια κ χειροτερα

nm96027
01-04-07, 23:57
Θα συμφωνήσω με τον grandstyle.:hmm:
Ανταλλάξτε accounts με τον αδερφό σου. Συνδέσου εσυ με τον δικο του λογαριασμο στην Forthnet (πάνω στο δικο σου κύκλωμα) και αυτος με τον δικο σου λογαριασμο στο δικο του κυκλωμα και μετα εδω είμαστε να το συζητησουμε.
Κατα πάσα πιθανότητα τα αποτελεσματα θα ειναι ιδια. Τουτέστιν καλωσήρθες στο φορουμ και τα πιταρισμένα DSLAM του ΟΤΕ, τα οποια δεν κάνουν διακρίσεις σε providers. Αν παρ'ελπίδα δεν ειναι ίδια τοτε και μονο τοτε θα εχεις ενα πολυ δυνατό επιχειρημα στην HOL για κακή σύνδεση.

dimitris_v
02-04-07, 00:09
Είναι συνηθισμένο οι 768 γραμμές να πιάνουν σχεδόν το 100% της ταχύτητάς τους και οι 1024 να υστερούν αρκετά. Το έχω διαπιστώσει και στη δική μου γραμμή που όλον τον ιανουάριο ήταν 768 και πετούσε όλο το 24ωρο και μετά την "αναβάθμιση" σε 1024 έχει μετατραπεί σε μια μέτρια έως καλή 384 τις ώρες αιχμής και σε μια μέτρια έως καλή 768 τις υπόλοιπες ώρες. Γνωρίζω και από άλλους στην περιοχή μου ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα ανεξαρτήτως παρόχου.

Δε γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες αλλά είναι προφανές ότι έχει να κάνει με το πλήθος των γραμμών της κάθε ταχύτητας που έχει κάποιο dslam και το πως μοιράζεται το bandwidth σε αυτές τις γραμμές. Ίσως να έχει να κάνει και με το ότι οι κάτοχοι γραμμών 1024 κάνουμε μεγαλύτερη κατάχρηση p2p από αυτούς που έχουν 768 και οι γραμμές φορτώνονται περισσότερο.

SouthDog
02-04-07, 01:25
και πως ξερεις οτι φταιει η χολ ? αν εισαι σε πιταρισμενο κομβο οτι και να βαλεις τα ιδια προβληματα θα εχεις. ! η χολ δεν εχει προβληματα.εγω εχω δοκιμασει ντεμο forthnet ,νετκαρτα και ειναι ακριβως τα ιδια κ χειροτερα

Να σου πω με το χάλι που επικρατεί δεν μπορείς με σιγουριά ποιος φταίει...
Ισως και καλά λογω αναβαθμίσεων να έχω προβλήματα αλλά και πάλι
για πόσο καιρό???

Στην αρχή που έβαλα φοιτητικό δεν ήταν έτσι. Τον τελευταίο μήνα
έχει γ@... ο Δίας. Και πριν με broadband pack είχα προβλήματα
αλλά όχι και έτσι. Μου απαντάνε από τεχνική ότι η γραμμή είν ΟΚ,
τα στατιστικά της γραμμής φαίνονται καλά, και πριν και τώρα ήμουν
σε καραπιταρισμένο dslam, γιατί να χειροτερεύει? Τόσοι πολλοί
πλακώσανε? Το πιθανότερο είναι ότι μας έχουν γραμμένους...

grandstyle
02-04-07, 16:01
Ισως και καλά λογω αναβαθμίσεων να έχω προβλήματα αλλά και πάλι
για πόσο καιρό???

αυτο πρεπει να στο απαντησει ο οτε..



και πριν και τώρα ήμουν
σε καραπιταρισμένο dslam, γιατί να χειροτερεύει? Τόσοι πολλοί
πλακώσανε??

ισως τωρα ανακαλυψαν τα torrents και οι υπολοιποι :p

jnf6
02-04-07, 18:01
πιστεύω ότι άλλο 768 άλλο 1024. Εδώ βλέπουμε τέτοιες τιμές σε ταχύτητες από τον ίδιο πάροχο!

Θα ειναι το κέντρο σου γενικά. Ειχα κάτι παρόμοι πρόσφατα. Για 11 μήνες 1024 γύρω στα 90+. ΟΚ όχι πολύ καλά αλλά ΟΚ για τα δεδομένα!

ξαφνικά λυγίζει η γραμμή και για ένα μήνα είχα 50+ εκτός ΠΟΛΥ σπάνιων περιπτώσεωνΣε FTP με NTUA ήμουν ακόμα και στα 35-40!!! :whistle:

Κάνω κλήση HOL. Λένε τα παιδιά εκει "δεν βλέπουμε κάποιο πρόβλημα". 2η κλήση ΕΓΩ στον ΟΤΕ. Ευγενικοί κλπ... αλλά μετά από 2 εβδομάδες που τους ξαναπήρα γιατί δεν είχα ακούσει κάτι από μέρους τους, μου λένε...Δεν έχει τίποτα η γραμμή σας. Περνάω 2η κλήση ΟΤΕ αφού το πρόβλημα δεν έφυγε. (σταθερά 45-50). ξανά τα ίδια. Επικοινωνία (πολύ ευγενικοί) αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Παίρνω λοιπόν HOL και καταλήγουμε να περάσουν ΚΑΙ αυτοί 2η κλήση στον ΟΤΕ...όπως και οφέιλουν άλλωστε. εεεε με την 3η - 4η φορά στον ΟΤΕ, παίρνει ΞΑΝΑ ένας ΠΟΛΥ ευγενικός κύριος και λέει...

Ναι ναι βλέπω είστε μακριά, θόρυβος κλπ...θα σας αλλάξω πόρτα.... Από την ημέρα εκείνη...και γύρω στο 2μηνο μετά το πρώτο κρούσμα επανήλθα, με την αλλαγή πόρτας, στα 95+ - 100+ εκτός σπάνιων περιπτώσεων.

Η HOL είχε πει από την αρχή ότι δεν βλέπουμε κάτι...κλπ. Επίσης άλλοι φίλοι εδώ κοντά με HOL σε "διπλανό" κέντρο με 1024 ειναι μια χαρά!!!!

Αυτά από εμένα!!! Byeeee!

@ ADSLgr.com All rights reserved.