PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή modem / router σε HOL



evripidis
14-05-15, 11:33
Καλημέρα σας!
Εδώ και χρόνια έχω Hol, χωρίς προβλήματα ταχύτητας και αποσυγχρονισμού τόσο καιρό, αλλά το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ το ασύρματο δίκτυο.
Σε ένα διαμέρισμα 60 μέτρων, δεν έχω καλή έως και καθόλου κάλυψη σε σημείο που στο ένα δωμάτιο χάνεται το σήμα κάνοντας αδύνατη την χρήση υπολογιστή. Στο ίδιο σημείο ακόμα και tablet / smartphones έχουν θέμα. Το μόνο που κάνει δουλειά είναι ένα macbook pro το οποίο πιάνει καλά.
Έχω αλλάξει 2 δέκτες wifi στον σταθερό χωρίς καμία τύχη.
Άλλαξα κανάλια στο router αλλά πουθενά δεν είδα διαφορά καθώς γίνεται χαμός από άλλα δίκτυα.
Μου άλλαξε router modem η hol δίνοντας μου ένα καινούριο technicolor χωρίς εξωτερική κεραία αλλά και αυτό δεν έχει ικανοποιητική κάλυψη.
Μετά από πολλές δοκιμές μάλλον κατάλαβα ότι θα πρέπει να πάρω ένα δικό μου modem router με καλή κάλυψη.
Δεν κάνω HD streaming και δεν παίζω online games για να με νοιάζουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
Λίγο που έψαξα, κοιτάω σοβαρά αυτό http://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970.html
Αυτό είναι και το μέγιστο budget που μπορώ να διαθέσω.
Θα παίζει καλά το συγκεκριμένο στην γραμμή της hol ή θα έχω αλλά θέματα μετά;
Λίγο που διάβασα γράφουν πως το σήμα του σκοτώνει μπροστά στα ψεύτικα που δίνουν οι πάροχοι.
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτή η συσκευή είναι αυτόνομη και δεν θα χρειαστεί να συνδέσω κάτι σε bridged mode, σωστά;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Papados
14-05-15, 11:37
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτή η συσκευή είναι αυτόνομη και δεν θα χρειαστεί να συνδέσω κάτι σε bridged mode, σωστά;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...


Σωστά, αρκεί να μην έχεις ή μη βάλεις HOL TV γιατί περιπλέκεται το πράγμα.

Μπορείς όμως να δεις και την λύση του WiFi Repeater.

evripidis
14-05-15, 11:54
Αν στο δωμάτιο όμως δεν πιάνουν όλες οι συσκευές σήμα, θα πιάνει το transmitter για να κάνει την αναμετάδοση;
Αυτά έχουν 30-35€ αν έχω δει καλά. Δεν συμφέρει να δώσω λίγα παραπάνω και να έχω πιο δυνατή "πηγή" όμως;
Hol TV ούτε έχω ούτε πρόκειται ποτέ και να βάλω!

Papados
14-05-15, 12:01
To repeater δεν θα το βάλεις στο δωμάτιο που δεν πιάνει, αλλά σε κάποιο κοντινό δωμάτιο που "πιάνει". Ετσι θα λαμβάνει το σήμα, θα στο ενισχύει και θα το ξανα εκπέμπει.
Αρα η πηγή του σήματος τώρα θα είναι πιο κοντά στο δωμάτιο που έχεις το πρόβλημα.

evripidis
14-05-15, 12:37
Δυστυχώς είναι έτσι η διαμόρφωση του σπιτιού που μάλλον δεν θα βόλευε κάτι τέτοιο

jkoukos
14-05-15, 18:23
Αν νομίζεις ότι η διαμόρφωση του σπιτιού είναι δύσκολη για να δουλέψει ένας ασύρματος αναμεταδότης κάπου στη μέση, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε καλύψει κανένα modem/router στη μια πλευρά του σπιτιού, όσο καλές κριτικές κι αν έχει.
H καλύτερη λύση για να μην έχεις τέτοια προβλήματα, είναι ένα set powerlines.

evripidis
14-05-15, 18:40
Για να δω μήπως κάνω την δουλεία μου πιο οικονομικά παρήγγειλα αυτό http://www.e-shop.gr/netgear-ex2700-n300-wifi-range-extender-p-PER.617365

Μακάρι να βρω λύση στο πρόβλημα...

spiz
15-05-15, 02:50
Για να δω μήπως κάνω την δουλεία μου πιο οικονομικά παρήγγειλα αυτό http://www.e-shop.gr/netgear-ex2700-n300-wifi-range-extender-p-PER.617365

Εγώ πριν μερικές ημέρες είχα στα χέρια μου και δοκίμασα το Wi-Fi Range Extender TL-WA860RE της TP-Link. Εύκολο στη ρύθμιση και αξιόπιστο. Ήταν να αποφασίσουμε μεταξύ Repeater ή Range Extender και τελικά καταλήξαμε στη δεύτερη λύση.

Αύριο πάμε να επεκτείνουμε το ασύρματο δίκτυο σε κάτι ενοικιαζόμενα, με δύο τεμάχια από TL-WA860RE :)

Papados
15-05-15, 08:32
Θα συμφωνήσω με τον "κουκο" πιο πάνω. Εαν δεν σε καλύπτει repeater που θα είναι πιο κοντά στο προβληματικό σημείο, δύσκολα θα σε καλύψει καλύτερη πηγή εκπομπής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.