PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυθαίρετη πίστωση τέλους αποσύνδεσης



Bignickftw
14-05-15, 16:42
Η Wind ανακοίνωσε στις 10/3/2015 μέσω της ιστοσελίδας (http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=364) της κάποιες τιμολογιακές αλλαγές, δίνοντας έτσι το δικαίωμα σε κάθε συνδρομητή να καταγγείλει τη σύμβασή του στο διάστημα ενός (1) μήνα από την προβλεπόμενη ανακοίνωση. Έτσι λοιπόν, με αφορμή τις συνεχείς αποσυνδέσεις και την χείριστη ποιότητα του δικτύου της, επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο της Wind στις 6/4/2015 και ζήτησα να καταγγείλω τη σύμβαση, διακόπτοντας τις υπηρεσίες. Με ενημέρωσαν πως αν ήθελα να κρατήσω τον αριθμό τηλεφώνου μου ως έχει, θα πρέπει να επικοινωνήσω με το νέο πάροχο για να ξεκινήσει η διαδικασία της φορητότητας. Την ίδια μέρα επικοινωνώ με την Forthnet, εξηγώντας τους την όλη κατάσταση και το γεγονός ότι σε 4 ημέρες λήγει η προθεσμία του ενός μήνα από την προβλεπόμενη ανακοίνωση της Wind. Από τη μεριά τους με καθησύχασαν και μου είπαν ότι δε θα χρειαστεί να πληρώσω κάποιο τέλος αποσύνδεσης. Στις 21/4/2015 ολοκληρώθηκε η φορητότητα στη Forthnet και περίμενα τον τελευταίο λογαριασμό της Wind, με τις χρεώσεις του τελευταίου μήνα, μειωμένο ίσως λόγω διακοπής των υπηρεσιών πριν τις 30 ημέρες. Αντί αυτού, λαμβάνω στις 12/5/2015 μέσω courier τον λογαριασμό μαζί με μία απάντηση της καταγγελίας μου, όπου η Wind υποστηρίζει ότι η καταγγελία μου έγινε εκτός προθεσμίας του ενός μήνα, στις 21/4/2015, την ημέρα δηλαδή ολοκλήρωσης της φορητότητας στην Forthnet και όχι στις 6/4/2015, όπου έγινε η αρχική επικοινωνία, χρεώνοντας με έτσι κανονικά τα τέλη αποσύνδεσης. Νιώθω ότι η συγκεκριμένη εταιρία επικαλείται διάφορα παραθυράκια του νόμου, αριθμούς πρωτοκόλλου κλπ. για να με χρεώσει παράνομα τα τέλη αποσύνδεσης, ενώ τηλεφωνικώς με είχαν ενημερώσει πως μπορώ να αποχωρήσω από την εταιρία χωρίς να πληρώσω τίποτα. Τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση αυτή; Υπάρχει τρόπος να βρω το δίκιο μου;

Gianniskriti
14-05-15, 17:25
Το αυτονόητο, δεν πληρωνεις το χαρατσι, και κανεις άμεσα καταγγελια στην ΕΕΤΤ με κοινοποιηση σε αυτους.

dimangelid
15-05-15, 02:32
Η Wind ανακοίνωσε στις 10/3/2015 μέσω της ιστοσελίδας (http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=364) της κάποιες τιμολογιακές αλλαγές, δίνοντας έτσι το δικαίωμα σε κάθε συνδρομητή να καταγγείλει τη σύμβασή του στο διάστημα ενός (1) μήνα από την προβλεπόμενη ανακοίνωση. Έτσι λοιπόν, με αφορμή τις συνεχείς αποσυνδέσεις και την χείριστη ποιότητα του δικτύου της, επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο της Wind στις 6/4/2015 και ζήτησα να καταγγείλω τη σύμβαση, διακόπτοντας τις υπηρεσίες. Με ενημέρωσαν πως αν ήθελα να κρατήσω τον αριθμό τηλεφώνου μου ως έχει, θα πρέπει να επικοινωνήσω με το νέο πάροχο για να ξεκινήσει η διαδικασία της φορητότητας. Την ίδια μέρα επικοινωνώ με την Forthnet, εξηγώντας τους την όλη κατάσταση και το γεγονός ότι σε 4 ημέρες λήγει η προθεσμία του ενός μήνα από την προβλεπόμενη ανακοίνωση της Wind. Από τη μεριά τους με καθησύχασαν και μου είπαν ότι δε θα χρειαστεί να πληρώσω κάποιο τέλος αποσύνδεσης. Στις 21/4/2015 ολοκληρώθηκε η φορητότητα στη Forthnet και περίμενα τον τελευταίο λογαριασμό της Wind, με τις χρεώσεις του τελευταίου μήνα, μειωμένο ίσως λόγω διακοπής των υπηρεσιών πριν τις 30 ημέρες. Αντί αυτού, λαμβάνω στις 12/5/2015 μέσω courier τον λογαριασμό μαζί με μία απάντηση της καταγγελίας μου, όπου η Wind υποστηρίζει ότι η καταγγελία μου έγινε εκτός προθεσμίας του ενός μήνα, στις 21/4/2015, την ημέρα δηλαδή ολοκλήρωσης της φορητότητας στην Forthnet και όχι στις 6/4/2015, όπου έγινε η αρχική επικοινωνία, χρεώνοντας με έτσι κανονικά τα τέλη αποσύνδεσης. Νιώθω ότι η συγκεκριμένη εταιρία επικαλείται διάφορα παραθυράκια του νόμου, αριθμούς πρωτοκόλλου κλπ. για να με χρεώσει παράνομα τα τέλη αποσύνδεσης, ενώ τηλεφωνικώς με είχαν ενημερώσει πως μπορώ να αποχωρήσω από την εταιρία χωρίς να πληρώσω τίποτα. Τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση αυτή; Υπάρχει τρόπος να βρω το δίκιο μου;

Μάθε πότε έφτασε στην Wind το αίτημα φορητότητας από την Forthnet. Αν είναι μέσα στην προθεσμία λογικά τους αφήνεις να κουρεύονται :p

nyannaco
15-05-15, 08:40
Θα έπρεπε για τη δική σου προστασία να έχεις καταγγείλει γραπτώς τη σύμβαση εντός προθεσμίας, αντί να επαφίεσαι στο πότε θα έστελνε το αίτημα φορητότητας η ό,ποια Forthnet, το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν σε εξασφάλιζε αφού προφανώς δεν θα ανέφερε ότι κάνεις χρήση της δυνατότητας αζήμιας καταγγελίας λόγω των τιμολογιακών αλλαγών.

Παρεμπιπτόντως, αυθαίρετη ή όχι, είναι χρέωση και όχι πίστωση.

jap
15-05-15, 09:36
Γνωστό και προβλεπόμενο το πρόβλημα. Καταγγελία = τερματισμός της σύμβασης, από τη στιγμή που η wind παρείχε υπηρεσίες μέχρι τις 21/4 τότε έγινε η καταγγελία. Θα έπρεπε αφενός η forthnet να έχει φροντίσει για τη φορητότητα εντός των προθεσμιών, αφετέρου να μην υπάρξουν και καθυστερήσεις από τον OTE, ποιος φταίει δεν ξέρω, αλλά σίγουρα όχι η Wind (τυπικά βέβαια, ηθικά είναι άλλο θέμα). Κατά τη γνώμη μου, οι 30 ημέρες προθεσμία είναι πάρα πολύ λίγες και θα έπρεπε η EETT να ορίζει ένα σαφές πλάνο ενεργειών για να μπορέσει όντως να γίνει αζήμια καταγγελία, χωρίς να μείνει και ο καταγγέλλων χωρίς υπηρεσίες (αυτό θα πάθαινε αν έκανε αυτό που -σωστά- προτείνει ο φίλος nyannaco).

akis1009
15-05-15, 21:50
Βασικά καταγγελία της σύμβασης σημαίνει λύση του συμβολαίου το οποίο σε δεσμεύει για χ μήνες. Από τη στιγμή που γίνεται η καταγγελία σύμβασης μπορείς να συνεχίσεις με την ίδια εταιρεία αλλά με τιμές καταλόγου (αυτές χωρίς έκπτωση που ισχύουμ και όταν τελειώσει το συμβόλαιο ). Οπότε από τη στιγμή που εσύ έκανες την καταγγελία εντός της προθεσμίας δεν έχει καμία σημασία πότε μεταφέρθηκε η γραμμή στη forthnet .

@ ADSLgr.com All rights reserved.