PDA

Επιστροφή στο Forum : εργατικές διαφορές και αποδεικτικά στοιχεία



babbis987
15-05-15, 09:15
καλημέρα σας!

θέλω τις γνώμες σας επειδή λόγω της εποχής πολλά μέλη θα έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα. Εργαζόμουν ανασφάλιστος σε εταιρεία ως υπάλληλος γραφείου, ο εργοδότης φυσικά δεν ήθελε να μου κολλήσει ένσημα και αποχώρησα για αυτό το λόγο. Για να κάνω καταγγελία στο ΙΚΑ κανένας πρώην συνάδελφος δεν θα με στηρίξει ως μάρτυρας επειδή συνεχίζουν και εργάζονται εκεί και δεν θέλουν να χάσουν το μεροκάματο. Οπότε θα πρέπει να αποδείξω αλλιώς ότι εργαζόμουν εκεί από το α έως το β διάστημα.
Στην εταιρεία αυτή είχα εταιρικό e-mail με το όνομά μου όπου υπέγραφα με το ονοματεπώνυμο μου, διεύθυνση και τηλέφωνα της εταιρείας. Επίσης είχα και εταιρικό λογαριασμό skype για ενδοεπικοινωνία. Μπορώ να προσκομίσω αυτά τα mails και chat για να αποδείξω ότι εργαζόμουν εκεί?
Πώς τα έχω? Επειδή μετά το το γραφείο ο εργοδότης μου έδινε και εργασία για το σπίτι οπότε έμπαινα και από το pc στο σπίτι στο εταιρικό mail ώστε να είμαι σε εγρήγορση αν ο εργοδότης στείλει δουλειά το απόγευμα ή και αργά το βράδυ. Πόσες φορές ήμουν στο σούπερ μάρκετ στις 8 το βράδυ και αναγκάστηκα να επιστρέψω τρέχοντας στο σπίτι επειδή το "αφεντικό" με έπαιρνε στο κινητό λέγοντάς μου να παρατήσω ότι κάνω και να καταπιαστώ αμέσως με κάποια mails που μου είχε στείλει.... Ακόμα και κυριακές στις 3 το μεσημέρι ενώ κοιμόμουν....
Το να τραβάω τη γειτόνισσα για μάρτυρα που να πιστοποιεί ότι με έβλεπε κάθε μέρα που έβγαινα από το σπίτι και ήξερε πού πήγαινα, μου φαίνεται περιττό όταν μπορώ να προσκομίσω γραπτά αποδεικτικά στοιχεία Έχει κάποιος άλλος εμπειρία με ανάλογο θέμα?
Έχω ακούσει οτι σε δικαστήρια που αφορούν διαζύγια/απιστία τέτοια mails/sms/chat δεν γίνονται δεκτά λόγω απαραβίαστου της ιδιωτικής/προσωπικής ζωής, τί γίνεται όμως με εργασιακές διαφορές?

29gk
15-05-15, 09:27
Θα πρεπει να ρωτησεις δικηγορο πριν απο οποιαδηποτε χρηση των στοιχειων που λες οτι εχεις. Καλο επισης θα ηταν να επισκεφθεις και την Επιθεωρηση Εργασιας οπου ανηκει η επιχειρηση και να τους συμβουλευτεις. Δυστηχως ομως, υποθετω οτι σχεδον σιγουρα θα χρειαστεις τον δικηγορο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.