PDA

Επιστροφή στο Forum : Αργή σύνδεση από συγκεκριμένο πάροχο



asmar
16-05-15, 21:13
Καλησπέρα,

Έχω ένα σέρβερ σε μια εταιρία στη Γαλλία για κάτι πειράματα και τα downloads από Ελλάδα και μόνο και συγκεκριμένα από Forthnet & Cyta είναι υπερβολικά αργά.
Ενώ είναι συνδεμένος με gigabit γραμμή και δεν έχει καθόλου κίνηση κατεβάζω με 50-200kb/sec ενώ την ίδια στιγμή από Αγγλία ή Γερμανία από τον ίδιο σέρβερ κατεβάζω με 70-90mbit/sec.

Στο τμήμα υποστήριξης της εταιρίας μου έγραψαν:

"Issue seems come from your ISP, which use saturated route: 6.|-- ae-4-90.edge4.Frankfurt1. 68.0% 100 53.8 55.8 53.8 73.1 3.8 7.|-- ae-4-90.edge4.Frankfurt1. 55.0% 100 137.3 57.2 54.0 137.3 12.5 We can't do anything on our side, try to contact your ISP"

Η Forthnet δεν μου άπάντησε ποτέ σε email που τους έστειλα πριν κανένα μήνα και βάλε.

Καμιά ιδέα;

netblues
16-05-15, 22:51
Το προβλημα που αντιμετωπιζεις αν και τεχνικα λυνεται μαλλον ειναι αδυνατον να το επικοινωνησεις εκει που πρεπει.
Συνηθως οι εταιρειες hosting δεν εχουν διαδικασια να περνανε αιτηματα πελατων τους στον network proivder τους, που συχνα ειναι αλλη εταιρεια, ποσο μαλλον αν χρειαστει να πανε και παρακατω.
Οποτε οι επιλογες ειναι.
1. Πας το server αλλου
2. Αλλαζεις παροχο στην Ελλαδα, ελπιζοντας να μην πεσεις στο ιδιο "μπουρι". Υποψιν οτι οι providers χρησιμοποιουν διαφορα ip ranges και υπαρχει περιπτωση αλλαζοντας απλα ip στον ιδιο provider να περνας ή να μην περνας απο το προβληματικο κομματι.
3. Νοικιαζεις ενα vps στο uk ή στη γερμανια, και συνδεεσαι απο κει με openvpn. Ειναι λιγο τεχνικα περιπλοκο, αλλα γινεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.