PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή attenuation???



sixama
18-05-15, 18:38
Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα αλλαγής (απο μονο του) το Line Attenuation? (Εξοπλισμός-καλώδια-splitter/filter όλα καλα)

Χωρις να εχω μεταφέρει το "σπίτι", έχει αλλάξει σε δύο χρόνια απο 26db-32db-35db και τώρα 40db. (Πριν 5 μέρες είχα 35db..) Οσες φορές και να έχω πάρει μου λένε είμαι μακρυά απο το κέντρο...τους λέω ναι μα έπιανα κοντα 12Mbps και τώρα είμαι στα 2Mbps αντε στην καλύτερη στα 4-4.5Mbps.

Κάποια ιδέα, ...περιμένω να ξαναπάει στα 2Mbps να δηλώσω βλάβη....

sweet dreams
18-05-15, 22:49
Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το θέμα αλλαγής (απο μονο του) το Line Attenuation? (Εξοπλισμός-καλώδια-splitter/filter όλα καλα)

Χωρις να εχω μεταφέρει το "σπίτι", έχει αλλάξει σε δύο χρόνια απο 26db-32db-35db και τώρα 40db. (Πριν 5 μέρες είχα 35db..) Οσες φορές και να έχω πάρει μου λένε είμαι μακρυά απο το κέντρο...τους λέω ναι μα έπιανα κοντα 12Mbps και τώρα είμαι στα 2Mbps αντε στην καλύτερη στα 4-4.5Mbps.

Κάποια ιδέα, ...περιμένω να ξαναπάει στα 2Mbps να δηλώσω βλάβη....

Mικρές αποκλίσεις μεταξύ διαφορετικών ρούτερ δικαιολογούνται, διαφορά από 26 στα 40 με διαφορετικά ή περισσότερο με το ίδιο ρούτερ είναι αφύσικες.

Έχεις κάνει μέτρηση στον κατανεμητή ή απλά άλλαξες φίλτρο κ.λ.π.;;; Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να κάνεις ποιο λεπτομερή έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)και μετά να

ασχοληθείς πάλι με τον πάροχο. Η δοκιμή περιέχει και μετρήσεις με διαφορετικό ρούτερ κ.λ.π., για να έχεις ποιο σαφή εικόνα τι συμβαίνει με την γραμμή.

sixama
19-05-15, 13:57
Mικρές αποκλίσεις μεταξύ διαφορετικών ρούτερ δικαιολογούνται, διαφορά από 26 στα 40 με διαφορετικά ή περισσότερο με το ίδιο ρούτερ είναι αφύσικες.

Έχεις κάνει μέτρηση στον κατανεμητή ή απλά άλλαξες φίλτρο κ.λ.π.;;; Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να κάνεις ποιο λεπτομερή έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)και μετά να

ασχοληθείς πάλι με τον πάροχο. Η δοκιμή περιέχει και μετρήσεις με διαφορετικό ρούτερ κ.λ.π., για να έχεις ποιο σαφή εικόνα τι συμβαίνει με την γραμμή.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, η μετρήσεις μου έχουν γίνει και με 2 διαφορετικα router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού χωρίς να υπάρχει κάποιο τηλέφωνο/φίλτρο και τα αποτελέσματα ήταν σχεδον πανομοιότυπα με το δευτερο router να έχει λιγο χειρότερη ταχύτητα. Δυστυχώς δεν έχω τα απαραίτητα εργαλέια να κάνω λεπτομερείς ελέγχους και το μόνο που περιμένω είανι να δω την ταχύτητα να πέφτει ώστε να καλέσω τεχνικο...ξεκίνησα το 'νημα' ελπίζοντας κάποιος άλλος να έχει/είχε παρόμοιο πρόβλημα και να μου έδινε κάποια ιδέα για πιθανή λύση.

sweet dreams
19-05-15, 16:34
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, η μετρήσεις μου έχουν γίνει και με 2 διαφορετικα router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού χωρίς να υπάρχει κάποιο τηλέφωνο/φίλτρο και τα αποτελέσματα ήταν σχεδον πανομοιότυπα με το δευτερο router να έχει λιγο χειρότερη ταχύτητα. Δυστυχώς δεν έχω τα απαραίτητα εργαλέια να κάνω λεπτομερείς ελέγχους και το μόνο που περιμένω είανι να δω την ταχύτητα να πέφτει ώστε να καλέσω τεχνικο...ξεκίνησα το 'νημα' ελπίζοντας κάποιος άλλος να έχει/είχε παρόμοιο πρόβλημα και να μου έδινε κάποια ιδέα για πιθανή λύση .

Oι λύσεις έρχονται μέσα από τους ελέγχους, ξεκινάς να αποκλείεις έναν-έναν τους πιθανούς ενόχους ώστε να φτάσεις στον πραγματικό. Θα πρέπει

να βρείς τρόπο να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή, γιατί έτσι σιγουρεύεσαι και μιλάς και με άλλο τρόπο με το τεχνικό τμήμα του παρόχου. Αν

υπάρχει βλάβη στο δικό τους κομμάτι δεν μπορούν πλέον να ισχυριστούν ότι κάτι φταίει σε σένα. Στο post μέσα στο Link λέω και αυτό:


Αν η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι εντάξει, μετά θα πρέπει να κάνεις και μια έρευνα στην περιοχή σου, σε τι ταχύτητες είναι και οι άλλοι.

Αν δείς ότι στην περιοχή σου έχουν όλοι παραπλήσιες ταχύτητες, τότε υπάρχει πρόβλημα με την περιοχή από παλιά καλωδίωση του ΟΤΕ,

υπερφορτωμένες γραμμές κ.λ.π.

μπορείς να το κάνεις για να μην σου λένε ότι φταίει το ότι είσαι μακρυά από το κέντρο, απλά πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.