PDA

Επιστροφή στο Forum : OnTelecoms @ 15Mbps!



eliashan
02-04-07, 11:53
Καλημέρα παιδιά!

Το Σαββατοκύριακο παίζοντας σπίτι με ένα νέο laptop, "τσίμπησα" ένα νέο WLAN με SSID... Pirelli, και αμέσως κατάλαβα τι ήταν :cool:

Συνδέθηκα αμέσως στο WLAN και άνοιξα αμέσως το http://192.168.1.1. Βάζοντας username και password on/on όπως έχει γραφεί στο forum, άνοιξε κανονικά το web interface του router (αν και βέβαια δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα, ως γνωστόν).

Η σύνδεση είχε γίνει στα... 15Mbps down/1Mbps up! Αλλά παρότι μου έτρεχαν τα σάλια για δοκιμαστικά downloads, δεν μπόρεσα να τα χαρώ λόγω του χαμηλού wlan σήματος :mad:

Σερφάρισμα έκανα κανονικά και γρήγορα, αλλά ό,τι δοκίμασα να κατεβάσω (http/ftp από "δυνατές" πηγές, όχι p2p), δεν πήγαινε πάνω από 0,5-1Mbps και αυτό με πολλή αστάθεια (επαναλαμβάνω, προφανώς λόγω απόστασης του wlan γιατί αποκλείεται να κατεβάζει έτσι υπό φυσιολογικές συνθήκες). Τουλάχιστον διαπίστωσα ότι δίνει πραγματική IP της μορφής 91.132.x.x (από IP subnet που ανήκει στην On όπως δείχνει το Ripe).

Δείτε στο συνημμένο το screenshot από το interface του Pirelli.

Το post δεν προσφέρει καμία χρήσιμη πληροφορία εκτός του "αναμνηστικού", οπότε ας το κάνει κάποιος mod merge με κάποιο άλλο thread ή delete αν κρίνει.

Psyx
02-04-07, 12:20
χαχαχαχα... από την ημέρα που κλείσανε την 8080 το λέω οτι μέσω WLAN
παίρνεις άνετα access στο ρούτερ, αλλά το αυτί της ΟΝ δεν έχει ιδρώσει...

μήπως είναι καιρός να κάνουμε και ένα δεύτερο βίντεο? αυτήν την φορά με
την σύνδεση του γείτονα...


... αλλά ό,τι δοκίμασα να κατεβάσω (http/ftp από "δυνατές" πηγές, όχι p2p), δεν πήγαινε πάνω από 0,5-1Mbps και αυτό με πολλή αστάθεια (επαναλαμβάνω, προφανώς λόγω απόστασης του wlan γιατί αποκλείεται να κατεβάζει έτσι υπό φυσιολογικές συνθήκες)...

φίλε eliashan το προφανές δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση... από την
Παρασκευή το πρωί, όσους ενεργοποιημένους χρήστες ξέρω, σερνόμαστε ανελέητα...
αυτό το 0,5-1Mbit που βλέπεις είναι η πραγματική ταχύτητα download... πάνω
από 150KB/sec δεν έχω δει αυτές τις 3 μέρες... είχαμε να λέμε για όλα τα άλλα
και παρηγοριά το internet... πάει κι αυτό...

othrys
02-04-07, 12:36
Έτυχε το Σαββατοκύριακο να έχω και εγώ σύνδεση ΟΝ από τον γείτονα! Τουλάχιστον πρέπει να ευχαριστήσουμε την ΟΝ γιατί παρέχει δωρεάν ασύρματη πρόσβαση στο Internet!!! Πάντα πρωτοπόρα!

vagskarm
02-04-07, 12:37
Καλά, οι άχρηστοι, έχουν default ενεργό το wifi ? Και δεν φτάνει αυτό εκπέμπουν και το SSID, ήθελα να ήξερα ο χρήστης ούτε σ' αυτά δεν έχει πρόσβαση να τα αλλάξει, έστω να βάλει κάποιο κλειδί, που να το ξέρει όμως ο ίδιος, όχι άλλοι 1500 συμπολίτες?

Var
02-04-07, 12:38
Και το δικό μου router "κλειδώνει" από 9500-15000, αλλά από πραγματικές ταχύτητες παίζει σαν να είχα 768, άντε 1Mbps (max 100kb/s δηλαδή).
btw, εδώ και 1 εβδομάδα σχεδόν έχω πάρει εξοπλισμό και έχω συνδεθεί, αλλά το ΜyON δεν είναι καν ενημερωμένο για την παράδοση του εξοπλισμού, ούτε έχω ενημερωθεί κάπως ότι είμαι ενεργοποιημένος. Πρέπει να κάνω κάτι από τη μεριά μου? (pls μην πείτε άλλαξε provider:) )

vfragos
02-04-07, 12:42
Κωδικό μπορείς να βάλεις, εγώ έχω βάλει πάντως.

jimmy
02-04-07, 12:55
παιδια και εγω απο κεραμεικο τα ιδια,λες και εχεις 768 συνδεση,ουτε box και
download περιπου στα 50-60kb/sec
την κυριακη ουτε τηλεφωνο,ουτε box και net να σερνετε
πακετο εισ τριπλουν!!

περνο το cc και τα γνωστα,την παλαβη,δεν ξερουν τιποτα.....και καλα....θα μου απαντησουν....

sid
02-04-07, 12:58
πακετο εισ τριπλουν!!
On Triple play in action. :down:

vasir
02-04-07, 13:23
Καλημέρα παιδιά!

Το Σαββατοκύριακο παίζοντας σπίτι με ένα νέο laptop, "τσίμπησα" ένα νέο WLAN με SSID... Pirelli, και αμέσως κατάλαβα τι ήταν :cool:

Συνδέθηκα αμέσως στο WLAN και άνοιξα αμέσως το http://192.168.1.1. Βάζοντας username και password on/on όπως έχει γραφεί στο forum, άνοιξε κανονικά το web interface του router (αν και βέβαια δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα, ως γνωστόν).

Η σύνδεση είχε γίνει στα... 15Mbps down/1Mbps up! Αλλά παρότι μου έτρεχαν τα σάλια για δοκιμαστικά downloads, δεν μπόρεσα να τα χαρώ λόγω του χαμηλού wlan σήματος :mad:

Σερφάρισμα έκανα κανονικά και γρήγορα, αλλά ό,τι δοκίμασα να κατεβάσω (http/ftp από "δυνατές" πηγές, όχι p2p), δεν πήγαινε πάνω από 0,5-1Mbps και αυτό με πολλή αστάθεια (επαναλαμβάνω, προφανώς λόγω απόστασης του wlan γιατί αποκλείεται να κατεβάζει έτσι υπό φυσιολογικές συνθήκες). Τουλάχιστον διαπίστωσα ότι δίνει πραγματική IP της μορφής 91.132.x.x (από IP subnet που ανήκει στην On όπως δείχνει το Ripe).

Δείτε στο συνημμένο το screenshot από το interface του Pirelli.

Το post δεν προσφέρει καμία χρήσιμη πληροφορία εκτός του "αναμνηστικού", οπότε ας το κάνει κάποιος mod merge με κάποιο άλλο thread ή delete αν κρίνει.




Η πλάκα θα είναι αν βάλουν δύο διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία οn και εμφανιστούν δύο δίκτυα Pirreli. Δεν θα ξέρει ποιος συνδέθηκε που.

Το ότι συγχρονίζει το router στα 15 δεν σημαίνει ότι θα κατεβάζεις και με 15.

Οι χαμηλές ταχύτητες μέχρι 1 Mbps είναι φαινόμενο που έχει εμφανιστεί σε πολλούς αν όχι σε όλους, από την Παρασκευή....
Την Πέμπτη που ενεργοποιήθηκα κατέβαζα με 1,1 MBps

ΜΑΝΟΛΗΣ
02-04-07, 13:25
To maximum που κατεβασα χθες ηταν 450Kbps απο rapidshare και απο torrents 120kbps
Τηλεοραση δεν εχω ενεργοποιησει ακομα και ουτε προκειται μαλλον.Οταν ενεργοποιηθω πληρως και εχω και τις ταχυτητες που υποσχεθηκαν μπορει να την ενεργοποιησω για να βλεπω τις 3 ταινιες δωρεαν που υποσχεθηκαν ανα μηνα
Παρενθεση.Και το δικο μου ρουτερ συνχρονιζει στα 15/1

yiapap
02-04-07, 15:37
Σα να τη βλέπω τη νέα διαφήμιση:
"Δεν έχετε πρόσβαση στο Διαδίκτυο;
Έχετε ασύρματο laptop αλλά όχι σύνδεση;
Κανένα πρόβλημα.
Η On Telecoms μας φέρνει πιο κοντά!"
και η κάμερα από το σαλόνι του δυστυχισμένου-στερημένου, κάνει fly-by στον Pirelli του γείτονα στην απέναντι πολυκατοικία.
:|

Jazzer
02-04-07, 17:49
Οι κωτσοβολοπελάτες πάντως, μια χαρά θα τους βολέψει το 3 σε 1, ειδικά τώρα που θα έχουν Βέγγο και Πάντζα από Finos Films !:rofl: :rofl:

zatast
02-04-07, 18:02
μπραβο μπραβο και παλι αντε και συντομα πανω απο τη Λαρισα!!Το αλογακι τους περιμενει!

petrogazz
02-04-07, 18:26
Καλά, οι άχρηστοι, έχουν default ενεργό το wifi ? Και δεν φτάνει αυτό εκπέμπουν και το SSID, ήθελα να ήξερα ο χρήστης ούτε σ' αυτά δεν έχει πρόσβαση να τα αλλάξει, έστω να βάλει κάποιο κλειδί, που να το ξέρει όμως ο ίδιος, όχι άλλοι 1500 συμπολίτες?

Καλά εγώ κάνω scan από την βεράντα με το laptop και πιάνω τουλάχιστον 3 "ξεβράκωτα" modem router, και εδώ δεν υπάρχει καν η ON, μιλάμε για ασχετοσύνη στο full! :whistle:

apostolisp
02-04-07, 20:12
INTERNET
ADSL: CONNECTED
Mode: G.992.5 (ADSL2+)
Upload: 1153 Kbps.
Download: 15227 Kbps.
WAN IP: 91.********
Subnet Mask: 255.0.0.0
Gateway: 91.132.1.131
Primary DNS: 91.*********
Secondary DNS: 91.*********


GATEWAY
IP Address: 192.168.1.1
Subnet Mask: 255.255.255.0
DHCP Server: Enabled
Firewall: Disabled
UPnP: Disabled
Wireless: Disabled
INFORMATION
Numbers of DHCP Clients: 1
Runtime Code Version:
1.14.2S-O (Feb 28 2007 12:43:35)
Boot Code Version: 0.72.10
ADSL Modem Code Version: ************
LAN MAC Address: *********
Wireless MAC Address: 00-00-00-00-00-00
WAN MAC Address: *********
Hardware Version: 01A
Serial Num: *********
Αυτό είναι το δικό μου ιντερφέις απο το cinturato μου.
Επειδή είμαι λίγο άσχετος, μπορέι κα΄ποιος να μου πεί πώς "κλειδώνει" το cinturato? Και πως το κάνουμε να μην το βλέπει κανείς?
:nono: :nono: :nono:

zatast
02-04-07, 20:50
μαντεψε :hmm:

δεν γινεται απο εσενα.μονο απο την On. :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
Δες το βιντεακι στο youtube να καταλαβεις.εσυ μονο ρυθμισεις wireless μπορεις να αλλαξεις και να ανεβοκατεβασεις router confgiuration.To ξερω οτι δε σου αρεσε αυτο που εγραψα αλλα δυστυχως ειναι η αληθεια φιλε μου.

apostolisp
02-04-07, 20:55
μαντεψε :hmm:

δεν γινεται απο εσενα.μονο απο την On. :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
Δες το βιντεακι στο youtube να καταλαβεις.εσυ μονο ρυθμισεις wireless μπορεις να αλλαξεις και να ανεβοκατεβασεις router confgiuration.To ξερω οτι δε σου αρεσε αυτο που εγραψα αλλα δυστυχως ειναι η αληθεια φιλε μου.

μου δίνεις σε παρακαλώ το λίνκ για το βίντεο?
Ευχαριστώ
:clap: :clap: :clap:

zatast
02-04-07, 21:39
δεν το εχω ευκαιρο.κανε ενα search στο youtube ή στο foroum

princess
03-04-07, 00:26
Βρε σεις στο Ιλιον, εδω κοντα μου ακομα να ενεργοποιηθει κανεις;;; :p

grphoto
03-04-07, 11:52
Συγνωμη αλλα ολα τα router by default ειναι ανοικτα στο wifi. (εχω παει σε πολλους φιλους ασχετους και εχω κλειδωσει πολλα δικτυα). Το θεμα ειναι καποιος απο εσας που το εχετε, δεν δοκιμαζετε αν μπορειτε να κανετε wep-wpa με κλειδι κωδικοποιηση, με το on/on password?

Psyx
04-04-07, 00:12
Συγνωμη αλλα ολα τα router by default ειναι ανοικτα στο wifi. (εχω παει σε πολλους φιλους ασχετους και εχω κλειδωσει πολλα δικτυα). Το θεμα ειναι καποιος απο εσας που το εχετε, δεν δοκιμαζετε αν μπορειτε να κανετε wep-wpa με κλειδι κωδικοποιηση, με το on/on password?

ναι στα περισσότερα είναι ανοιχτά από default... αλλά μόλις κάνεις Login μπορείς να αλλάξεις
το password του ρούτερ... άσε που σε κάποιους ρούτερ (π.χ. Zyxel) στο πρώτο σου Login
με το default password (1234), σε πάει κατευθείαν σε οθόνη αλλαγής του, και μετά σε υποχρεώνει
να κάνεις Login με το νέο σου pass... τεσπά... εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως σε όλους
τους άλλους ρούτερ μπορείς να αλλάξεις το default password... στο τσινουράτο δε μπορείς...
και καλά εμείς που αλλάξαμε ssid, δεν κάνει πια broadcast και βάλαμε και wpa... οι υπόλοιποι?

Cacofonix
04-04-07, 00:53
Δλδ αν βάλει κανείς άλλος στη γειτονιά θα ουμε 20MB;

sid
04-04-07, 01:09
μπα.. με τα δεδομενα αυτη την στηγμη θα χρειαστουν περιπου 45 ατομα να φτασεται τα 20 ΜΒ :rofl:

DSLaManiaC
04-04-07, 04:05
Είναι μια κοινωνική προσφορά της ΟΝ για δωρεάν ιντερνετ. Πληρώνει 1ας έχουν ιντερνετ 20. Μια χαρά.

[/lol mode on]
Α.. Και γιατί όχι.. Θα πάρω μια κλεμένη πιστωτική και θα κάνω αγορά απο το τη σύνδεση που έχει ανοιχτό το wireless. Ποιόν θα κυνιγάνε μετα?
Το σκεφτήκατε αυτό? :)
[/lol mode off]

grphoto
04-04-07, 11:08
Βρε psyx, ξερεις ποσα router φιλων εχω παει και κλειδωσει? Και ποσα ανοιχτα δικτυα εχω δει κατα καιρους? Το προβλημα δεν ειναι της ΟΝ ειναι ολων των provider που στα ασυρματα πακετα θα επρεπε να ειχαν οδηγιες.
Ειμαι πολυ κουρασμενος απο την ΟΝ (και ενα βημα πριν την ακυρωση) γιατι με εχουν αφησει
2+ μηνες στο περιμενε, αλλα να τα λεμε σωστα τα πραγματα.

Deimos
04-04-07, 16:15
ρε παιδια που μενετε να ερθω να νοικιασω διπλα ? :p

apostolisp
04-04-07, 21:16
Βρε σεις στο Ιλιον, εδω κοντα μου ακομα να ενεργοποιηθει κανεις;;; :p
φίλη princess δές εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=85952&page=6
μέχρι στιγμής ε΄χουμε ενεργοποιηθεί εγώ και ο stambage που μενουμε διπλα-διπλα και μας χωρίζει ένας τοίχος μόνο
:p :p :p

princess
04-04-07, 23:33
αχ οι δικοι μου οι γειτονοι αργουν....

Linos80
05-04-07, 14:34
Μην κανεις ονειρα γιατι το Pirelli δεν προκειται να χρησιμοποιηθει.
Ηδη σημερα αγοραστηκε το γνωστο Linksys...:)

princess
05-04-07, 17:14
:sorry: κριμα... Τελικα ενεργοποιηθηκες εσυ; Εξοπλισμος και τετοια ηρθαν;

apostolisp
05-04-07, 18:47
:sorry: κριμα... Τελικα ενεργοποιηθηκες εσυ; Εξοπλισμος και τετοια ηρθαν;
αν αναφέρεσαι σε μένα είμαι μισοενεργοποιημένος χωρίς τηλέφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.