PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ΟΤΕ συνεχείς αποσυνδέσεις



alikos123
23-05-15, 02:44
Μένω Νέα Σμύρνη 6 χρόνια. Είμαι συνδρομητής ΟΤΕ και κλειδώνω στα 10 και 1 . Δεν είχα ποτέ αντιμετωπίσει πρόβλημα με τη σύνδεση στο ιντερνετ. Ξαφνικά πριν 2 ωρες το γέρικο speedtouch st780 wl που έχω πολλά χρόνια άρχισε να κάνει συνεχόμενες διακοπές. Πήρα τον Οτε και το δήλωσα βλάβη. Ο υπάλληλος εξυπηρετικός αλλά μάλλον εγώ ήξερα πιο πολλά από αυτόν... Κάναμε και hard reset στο router αλλά τίποτα. Συνδεόταν για λίγο και μετά ξαναέχανε τη σύνδεση. Μήπως τα φτυσε το ρούτερ; Δεν είναι πιο πιθανόο αυτό;

superalex405
23-05-15, 09:01
Μένω Νέα Σμύρνη 6 χρόνια. Είμαι συνδρομητής ΟΤΕ και κλειδώνω στα 10 και 1 . Δεν είχα ποτέ αντιμετωπίσει πρόβλημα με τη σύνδεση στο ιντερνετ. Ξαφνικά πριν 2 ωρες το γέρικο speedtouch st780 wl που έχω πολλά χρόνια άρχισε να κάνει συνεχόμενες διακοπές. Πήρα τον Οτε και το δήλωσα βλάβη. Ο υπάλληλος εξυπηρετικός αλλά μάλλον εγώ ήξερα πιο πολλά από αυτόν... Κάναμε και hard reset στο router αλλά τίποτα. Συνδεόταν για λίγο και μετά ξαναέχανε τη σύνδεση. Μήπως τα φτυσε το ρούτερ; Δεν είναι πιο πιθανόο αυτό;

Αν έχεις μείνει με αυτό το ρούτερ 6 χρόνια είναι πολύ πιθανό να φταίει αυτό. Αν θες πόσταρε τα στατιστικά του ρούτερ σου. Τα στατιστικά τα βρίσκεις από το router πληκτρολογόντας στην γραμμή διευθύνσεων 192.168.1.254 ή 192.168.1.1 ή 192.168.2.1 ανάλογα με το router. Ο κωδικός συνήθως είναι admin για username και πάλι admin για κωδικός. Αν δεν το παίρνει θα το λέει απάνω το router. Μόλις μπεις ποσταρε τα στατιστικά snr margin, attenuation και data rate ή άμα μπερδεύεσαι πάρε ένα screenshot της σελίδας του ρούτερ.

alikos123
23-05-15, 10:21
Σήμερα το πρωί με πήρε τεχνικός. Μου είπε ότι κάτι έκανε και θα σταματήσουν οι αποσυνδέσεις. Όντως σταμάτησαν αλλά έπεσε πάλι η ταχύτητα. Από 10 πήγα στα 8...Τους ρώτησα και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό...Κάνει έργα ο οτε στην περιοχή και έχει βάλει σε κάθε τετράγωνο καφαο για vdsl.Δεν ξέρουν όμως ποτε θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Τα στατιστικά μου είναι αυτά.
Link Information

Uptime: 0 days, 0:09:10
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.007 / 7.995
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 3,58 / 24,77
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 350 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 897 / 4.716
HEC Errors (Up/Down): 12.863 / 974

Ευχαριστώ

babis3g
23-05-15, 11:33
για 10 λεπτα ειναι πολλα λαθη και βλεπω μια αποσυνδεση αν δεν κανω λαθος στο local loss of signal

Αλλαξε φιλτρο και δες αν κανει το ιδιο
Αν εχεις αλλαξε μοντεμ
δες αυτο τον οδηγο (σποιλερ)
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825

Αν παλι τα ιδια ξανα τηλεφωνημα

alikos123
25-05-15, 23:14
Είχαμε εξελίξεις στο θέμα...Δυστυχώς ήρθε τεχνικός στο σπίτι κι ενώ έλειπα μίλησε στη γυναίκα μου η οποία φυσικά δεν κατάλαβε τίποτα. Αποτέλεσμα με έριξαν στην ταχύτητα των 4 ...Για να μην έχω πολλές αποσυνδέσεις ...Πήρα στις βλάβες μόλις το κατάλαβα. Μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα σε πολλούς πελάτες από βλάβη καλωδίου. Δεν ξέρουν πότε θα αποκατασταθεί. Μπορεί να πάρει και βδομάδα. Αρνήθηκαν να με σηκώσουν στα 8 γιατί λένε μπορεί να έχω και ολική αποσύνδεση...Τι να πω...Θα περιμένω..Είναι κανείς άλλος από Νέα Σμύρνη με το ίδιο θέμα;

alikos123
29-05-15, 00:53
Μετά από δεύτερη επίσκεψη τεχνικού ξανακλείδωσε η ταχύτητα στα 10...τέλος καλό όλα καλά . Περιμένω φυσικά από Οκτώβρη να βάλω vdsl...έχουν μπει τα καφάο αλλά έχει ακόμα διαδικασίες μου είπαν...

alikos123
04-06-15, 12:22
Ταλαιπωρίας συνέχεια! ΤΟ πρωί χωρίς να ενημερώσουν κανένα ήρθαν 2 τεχνικοί του ΟΤΕ , Μόλις έφυγαν το νετ πήγε στα 3 και δεν έχω τηλέφωνο!! Πήρα τις βλάβες και δεν ήξεραν τίποτα. Έδωσα το κινητό ξανά να με ενημερώσουν! Δυστυχώς ο ΟΤΕ αποκτάει συνήθειες των εναλλακτικών. 10 χρόνια ιντερνετ από κει δε μου έχει ξανατύχει τέτοιο μπάχαλο!

babis3g
04-06-15, 12:25
μαλλλον ... καποιον αλλον εφτιαξαν (πουπροφανος εκανε παραπονο) και χαλασαν την γραμμη σου

alikos123
04-06-15, 22:34
Δήλωσα ξανά βλάβη...είμαι από το πρωί χωρίς τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι έχει συμβεί και θα ξαναέρθει τεχνικός από αύριο...Απόλυτος ερασιτεχνισμός και αγενείς υπάλληλοι...Με βλέπω να την κάνω σιγά σιγά από οτε...

alikos123
07-06-15, 16:39
Τέλος καλό όλα καλά προσωρινά...Ξαναήρθε τεχνικός. Οι προηγουμενοι είχαν κάνει χαζομάρα.Δεν είχαν συνδέσει καλά τα καλώδια . Το ζεύγος. Και για αυτό δεν είχα τηλέφωνο. Τελικά το έφτιαξε και γύρισα στην παλιά ταχύτητα μαζί με τηλέφωνο. Πάντως τέτοια λάθη ο οτε δεν έκανε παλιά...

netblues
07-06-15, 16:52
Επειδη δεν σου ετυχε, δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε. Εξαλλου στο κομματι του ακραιου δικτυου παντα θα εχεις να κανεις με τους ιδιους οτετζηδες οπου και αν πας. Ειτε σου αρεσουν, ειτε οχι.
Προκειται για ενα προαποφασισμενο μονοπωλιο το οποιο εκχωρηθηκε σε μια ιδιωτικη εταιρεια ή οποια δεν εχει καμια όρεξη και λόγο να το αλλάξει. Ουσιαστικα ειναι ενα απολιθωμα ΔΕΚΟ παλαιας κοπης, μεσα σε ενα μαγαζι που προσπαθεί να εξελιχθεί.
Θα παρει χρονια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.