PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταλαιπωρία με vickmall και αδικαιολογητη εξυπηρετηση σε ελλατωματικο κινητό



Godian
23-05-15, 03:32
Εχθές μου ήρθε το meizu m1 note. Ροζ χρώμα για την ακρίβεια, είναι (ήταν) για τη γυναίκα μου. Το κινητό είχε πρόβλημα. Ζεσταίνεται η οθόνη στο πάνω μέρος μόνο όταν ανοίγει, και το άλλο, τελικά που το συγκρινα με άλλο ίδιο κινητό . δεν είχε μόνο πρόβλημα στη πάνω δεξια γωνία, αλλά και στη φωτεινότητα της οθόνης και στα χρώματα.

Έστειλα μήνυμα στη κοπελιά και της είπα τα πάντα, έστειλα φωτογραφίες έστειλα βίντεο τα είδε όλα καλά συμφώνησε ότι το κινητό έχει πρόβλημα.
Έλα όμως που δε μου έστελνε καινούργιο, ήθελε να μου το φτιάξει. Έλα που εγώ δεν ήθελα να το φτιάξει και ήθελα να στείλει καινούργιο. Μου έλεγε ότι πάλι καινούργιο θα είναι, δε θα έχει διάφορα. Τη λέω κρατησε το άμα είναι καινούργιο και στείλε μου άλλο καινούργιο.
Μου έλεγε πως δε φεύγουν τα ροζ και δε θα έχει που να το δώσει.
Μου εταζε δώρα λέει.
3.προστατευτικα και μια θηκη. Της εξήγησα πως δε θέλω δώρα, ότι και να έδινε. Πλήρωσα καινούρια συσκευή και θέλω καινούρια συσκευή.
Μόλις είπα πως θα ανοίξω θέμα στην paypal να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω άλλαξε τροπαριο αλλά και πάλι τα ίδια.
Ότι το κινητό θα είναι πάλι το ίδιο και τέτοια. Με τα πολλά άνοιξα εγώ και μου λέει στο καπάκι αν είναι άνοιξε θέμα στο paypal και στείλε το κινητο τη Δευτέρα και μόλις φτάσει θα σου στείλω τα λεφτά, και τα μεταφορικά λέω εγώ;;
Θα τα πληρώσουμε και αυτά.
Τώρα θα το στείλω Δευτέρα.
Πάντως αλλαξα πολύ σε θέμα εξυπηρέτησης για αυτό το site. Προσοχή μη σας βγει σκαρτο. Μιάμιση ώρα μιλούσαμε
155530 155530
155531

Κοιτάξτε διάφορα στην ένταση του χρώματος και στο ροζ πάνω δεξιά πως είναι

f15
23-05-15, 15:58
Είναι ελαττωματικό , κανε dispute στο paypal και περιέγραψε τους το πρόβλημα και δώσε τους αντίγραφα από τα μηνύματα (αυτά που διαφωνούν να σου αλλάξουν την συσκευή κλπ) , ώστε να είσαι καλυμμένος από το paypal σε περίπτωση που καθυστερήσει να φτάσει το κινητό στην Κίνα .

Godian
23-05-15, 19:01
Είναι ελαττωματικό , κανε dispute στο paypal και περιέγραψε τους το πρόβλημα και δώσε τους αντίγραφα από τα μηνύματα (αυτά που διαφωνούν να σου αλλάξουν την συσκευή κλπ) , ώστε να είσαι καλυμμένος από το paypal σε περίπτωση που καθυστερήσει να φτάσει το κινητό στην Κίνα .

~Συμφωνησαν να μου δωσουν τα λεφτα πισω. αμα υπαρχει προβλημα θα στειλω τις φωτογραφιες στην paypal

RASTAVIPER
23-05-15, 19:38
Βασικά αδικαιολόγητος είναι ο τίτλος σου.
Δεν υφίστασται ως φράση "αδικαιολόγητη εξυπηρέτηση" και επίσης το μαγαζί σε εξυπηρέτησε όπως όφειλε αφού δέχτηκε να σου στείλει τα λεφτά πίσω.

Godian
23-05-15, 20:29
Βασικά αδικαιολόγητος είναι ο τίτλος σου.
Δεν υφίστασται ως φράση "αδικαιολόγητη εξυπηρέτηση" και επίσης το μαγαζί σε εξυπηρέτησε όπως όφειλε αφού δέχτηκε να σου στείλει τα λεφτά πίσω.

εγω ηθελα να γινει αλλαγη με καινουριο

f15
25-05-15, 17:58
~Συμφωνησαν να μου δωσουν τα λεφτα πισω. αμα υπαρχει προβλημα θα στειλω τις φωτογραφιες στην paypal

Στο PayPal αν περάσουν οι 45 ημέρες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι, με κάποιον άλλο τρόπο νομίζω ,ώστε να λύσεις το πρόβλημα που έχεις με κάποιο κατάστημα ..

Godian
25-05-15, 18:04
Στο PayPal αν περάσουν οι 45 ημέρες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι, με κάποιον άλλο τρόπο νομίζω ,ώστε να λύσεις το πρόβλημα που έχεις με κάποιο κατάστημα ..

180 μερες εγγυηση χρηματων φιλε μου. εχει αλλαξει εδω και καιρο

f15
26-05-15, 09:53
180 μερες εγγυηση χρηματων φιλε μου. εχει αλλαξει εδω και καιρο
Ωχ ...Πριν 8 μήνες που είχα πρόβλημα δεν υπήρχε , αρα τετραπλασιαστηκε ο χρόνος που μπορείς να κάνεις dispute .Τοτε οκ δεν υπαρχει προβλημα .:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.