PDA

Επιστροφή στο Forum : VIA VT6105 Rhine III Fast Ethernet Adapter



McAli
10-09-04, 04:25
Τις επόμενες μέρες θα ενεργοποιηθεί η γραμμή του DSL, και δεν έχω προμηθευτεί hardware.
Στη "Διαχείρηση Συσκευών" βλέπω ότι υπό του καταλόγου "Κάρτες Δικτύου" υπάρχει μεταξύ άλλων και η VIA VT6105 Rhine III Fast Ethernet Adapter. Στο βιβλίο του κατασκευαστή της μητρικής διαβάζω για την εν λόγω υποδοχή : " The RJ-45 connector is for onboard LAN ".

Με δεδομένα τα παραπάνω, και έχοντας αποφασίσει ότι θέλω Ethernet και όχι USB, είμαι καλυμμένος από πλευράς hardware; Ο υπολογιστής μου έχει router; Αν δεν έχει πρέπει να αγοράσω οπωδήποτε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις.

McAli
10-09-04, 04:29
Το DSL έρχεται....το ίδιο και οι απορίες...δείτε και πιο κάτω...

WAntilles
10-09-04, 09:54
Τις επόμενες μέρες θα ενεργοποιηθεί η γραμμή του DSL, και δεν έχω προμηθευτεί hardware.
Στη "Διαχείρηση Συσκευών" βλέπω ότι υπό του καταλόγου "Κάρτες Δικτύου" υπάρχει μεταξύ άλλων και η VIA VT6105 Rhine III Fast Ethernet Adapter. Στο βιβλίο του κατασκευαστή της μητρικής διαβάζω για την εν λόγω υποδοχή : " The RJ-45 connector is for onboard LAN ".

Με δεδομένα τα παραπάνω, και έχοντας αποφασίσει ότι θέλω Ethernet και όχι USB, είμαι καλυμμένος από πλευράς hardware; Ο υπολογιστής μου αφού έχει router; Αν δεν έχει πρέπει να αγοράσω οπωδήποτε;

Καλώς τον.

Αυτό που βλέπεις στον Device Manager είναι κάρτα δικτύου (Ethernet) και όχι aDSL router φυσικά.

Συνεπώς είσαι μερικώς καλυμμένος για Ethernet aDSL router επειδή έχεις ήδη κάρτα δικτύου.

Router φυσικά και δεν έχεις (αυτό που βλέπεις είναι κάρτα δικτύου) και πρέπει να πάρεις.

Σοφή επιλογή το Ethernet και μπράβο.

http://www.adslgr.com/forum/post-110694.html#110694

Προσωπικά προτείνω να πάρεις router που να έχει και ενσωματωμένο hardware firewall.

Για αρχή για δές αυτά:

http://www.adslgr.com/forum/post-117487.html#117487


Ο υπολογιστής μου αφού έχει router;

Πάτα επεξεργασία και διάγραψέ το ο ίδιος. Το forum δίνει τη δυνατότητα editing σε μηνύματα που έχεις ήδη γράψει.


διαγράψτε το "αφού" εκεί προς το τέλος...

Πάτα ξανά επεξεργασία και γράψε κάτι στο στιλ 2πλο post.

McAli
11-09-04, 01:01
..ωραία λοιπόν, πρέπει να αγοράσω router...Δεξιά αριστερά σε posts βλέπω για τιμές 50Ευρώ, αλλά σε μια ερευνα αγοράς στο διαδύκτιο, μάλλον για 100-150Ευρώ το κόβω....
Ποιά είναι τα "φθηνά" router των 50Ευρώ, και αν έχουν την μισή τιμή με τα υπόλοιπα, είναι όντως τόσο χάλια ως συσκευές;

McAli
11-09-04, 10:06
Παιδιά, πρέπει να πάρω οπωσδήποτε router, αν χρησιμοποιήσω την Ethernet που είναι ενσωματωμένη στο PC μου?.....
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΟΥ!

EvilHawk
11-09-04, 10:18
Τί σύνδεση έχεις PSTN ή ISDN?

McAli
11-09-04, 10:27
ISDN

@ ADSLgr.com All rights reserved.