PDA

Επιστροφή στο Forum : Guest SSID με περιορισμό στον όγκο ανά χρήστη



tsatasos
28-05-15, 17:11
Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται το παρακάτω σενάριο:

Έχουμε ένα Mikrotik AP/Router και θέλουμε να εκπέμπει 2 SSID με κανονικό password και τα 2.

Το 1ο να μην έχει κανέναν περιορισμό.

Το 2ο να έχει περιορισμό στον όγκο ανά χρήστη, π.χ. 200MB/ημέρα και όταν φτάσει τον συγκεκριμένο όγκο να κόβει τη σύνδεση στο internet και να πετάει μήνυμα (να κάνει redirect σε κάποια σελίδα) ότι έχει υπερβεί το όριο και να επικοινωνήσει με τον υπεύθυνο.

Το ζητούμενο όμως είναι να γίνει ΧΩΡΙΣ HotSpot.

Γίνεται?

Nikiforos
30-05-15, 09:51
Καλημέρα, εγώ είχα δοκιμάσει σε ένα RB411 licence 3 λόγω περιορισμού της άδειας με ROS 5.13 που έχει ένα bug, με άφηνε να κάνω πολλαπλά Virtual APs!!!! έτσι έκανα όσα SSID ήθελα. Λογικά κάνεις ένα Virtual AP και μπορείς να έχεις άλλο SSID όπως είχα κάνει, και νομίζω πως από εκεί μπορείς να δώσεις περιορισμούς στην ταχύτητα. Ομως στο Virtual AP δεν μπορείς να αλλάξεις συχνότητα γιατί έχει το ίδιο με το 1ο. Βεβαια αν έχεις βαλει 2 κάρτες αν το RB ειναι μηχανακι να παιρνει πολλες τοτε μπορεις φυσικα να κανεις αυτο που θες. Εσυ μιλάς για ποιο μηχανακι ακριβως? να υποθεσω οτι εχει ενα wlan interface?

tsatasos
31-05-15, 01:47
Ανεξάρτητα από το πόσα wlan έχει Νικηφόρε.
Θέλω να έχει περιορισμό χωρίς hotspot κ όταν φτάσει στο όριο να τον κάνει redirect σε κάποια σελίδα που να λέει ότι επειδή έπιασε τον όγκο θα πρέπει να επικοινωνήσει με τον υπεύθυνο.

Nikiforos
31-05-15, 18:07
Ρωτησα γιατι αν πχ εχεις 2 καρτες πανω σε AP ειναι ευκολο να το κανεις, με μια δεν ξερω καν αν γινεται! Εχεις εστω 2, ή θες να το κανεις σε 1? ειναι εντελως διαφορετικο setup οποτε εχει μεγιστη σημασια τι εχεις. Στην περιπτωση της 1 μπορει και να μην γινεται αυτο που ρωτησες. Με δοκιμη θα μαθεις.

tsatasos
01-06-15, 02:25
Για πες, αν έχω 2 κάρτες πώς μπορεί να γίνει?

Nikiforos
01-06-15, 07:16
Καλημέρα, καλο μηνα, εσυ ποιο ακριβως δεν ξερεις πως γινεται το τελευταιο που ρωτας δλδ αυτο?
όταν φτάσει στο όριο να τον κάνει redirect σε κάποια σελίδα που να λέει ότι επειδή έπιασε τον όγκο θα πρέπει να επικοινωνήσει με τον υπεύθυνο.
γιατι αυτο μαλλον δεν μπορει να γινει.
Εγω εχω κανει μονο πολλαπλα SSID στο ιδιο AP αλλα με Virtual APs, αλλα δεν ειχα βαλει περιορισμους.
Eπισης κατι παρομοιο μπορει να γινει μεσω web proxy, που ειχα ασχοληθει πολυ με αυτο. Εκει ειναι ποιο ευκολο.
Δοκιμασα λιγο τωρα στο 951 εξοχικου που εχει AP αλλα δεν βρισκω τιποτα απο αυτα που θες να κανεις. :cry::(
δεν εχω και κανενα αλλο μηχανημα τωρα εσωτερικο να δοκιμασω δυστυχως, ειχα ενα 411 πριν για τις δοκιμες αλλα το φλασαρισα με Openwrt και δουλευω πλεον με αυτο στο σπιτι για AP.

tsatasos
01-06-15, 09:26
Ναι, Νικηφόρε αυτό με τα bold που έγραψες θέλω.

Nikiforos
01-06-15, 09:42
Νομιζω πως αυτο μπορει να γινει μονο με hotspot και webproxy. Δεν το εχω δει καπου με αλλον τροπο. Δεν σε βολευει κατι απο αυτα τα δυο?

tsatasos
01-06-15, 11:28
Εμένα με βολεύει, αυτόν που το ζήτησε με τον άλλο τρόπο όχι :)

Nikiforos
01-06-15, 12:55
Ε τι να τονε κάνουμε δυσκολα πραγματα μας ζηταει! :mad:

xhaos
02-06-15, 12:38
δες λιγο:


:local sum; :local traf;
:set sum 0
/ip firewall rule forward {
:foreach i in [find] do={:incr sum}
:for i from=1 to=$sum do={
:set traf [get [find comment=("user" . $i)]
bytes]
:set traf ($traf/1073741824)
:if ($traf>1) do={:log facility=System-Info message=("user" . $i .
" exceeded 1Gb limit!")}
}
}

https://www.mikrotik.com/testdocs/ros/2.8/appex/scripting1.php


αλλά και παλι, αν αλλάξει ip μόνος του, τον έχασες.

akis1009
02-06-15, 13:18
E βάλε το rule με MAC ADDRESS.Άκυρο τώρα το είδα . Αυτό το script δουλεύει με το user οπότε δεν έχει σχέση ip . Πρέπει να χρησιμοποιείς τον user manager του mikrotik όμως

- - - Updated - - -

Αυτό που θες να κάνεις γίνεται αν κάνεις το mikrotik hotspot . Ακόμα και στο ίδιο ssid μπορείς να έχεις χρήστες με περιορισμό και άλλους χωρίς .

tsatasos
02-06-15, 23:39
δες λιγο:

https://www.mikrotik.com/testdocs/ros/2.8/appex/scripting1.php

αλλά και παλι, αν αλλάξει ip μόνος του, τον έχασες.

Ευχαριστώ xhaos, αλλά επειδή δεν τα πάω καλά με τα scriptακια, τί ακριβώς κάνει το παραπάνω?
Χρειάζεται να αλλάξω κάποιες μεταβλητές?

Είδα στο link που λέει:
"For the purposes of this example we are assuming that you have already added rules with action=passthrough and comment=userN, where N will be in range from 1 to user-count to the forward chain of your router. Additionally, no other rules should be present in the forward chain (you can make your own chain if you need to)."

Αλλά δεν κατάλαβα και πολλά :D

Το να αλλάξει κάποιος IP και να το παρακάμψει δεν με πειράζει.

@akis1009
Με το hotspot/usermanager, όπως γράφω στην αρχή, ξέρω ότι γίνεται και το έχω κάνει αρκετές φορές, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν μου κάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.