PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα από On σε Wind στο Δάσος – Χαϊδάρι



Havic
29-05-15, 14:39
Σκέπτομαι να πάω σε wind λόγο χαρακτηριστικών προγράμματος και τιμής και θα ήθελα να μάθω τι παίζει από άποψη ποιότητας, αν υπάρχει κάποιος που να μένει στο Χαϊδάρι ώστε να μοιραστεί την εμπειρία του θα ήμουν χαρούμενος.

Αν κάνω συμβόλαιο στην wind και είναι χάλια (προβλήματα, αποσυνδέσεις, κτλ) υπάρχει τρόπος να φύγω μια και ουσιαστικά αυτοί δεν μου παρέχουν σωστές υπηρεσίες?

Τώρα που είμαι σε on δεν έχω κανένα πρόβλημα είμαι και σε fastpath.

superalex405
29-05-15, 23:26
Από προσωπική εμπειρία 4 χρόνων με την εν λόγω εταιρία μπορώ να πω ότι ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Καθώς δεν χρησιμοποιούσα απαιτητικές εφαρμογές (πχ bitorrent, live streaming κτλ) δεν είχα πρόβλημα. Δεν υπήρχαν συχνά προβλήματα (πχ αποσυνδέσεις). Επίσης όσο ήμουν εγώ ακόμα στη wind,τα pings ήταν ικανοποιητικότατα. Τώρα τελευταία όμως ο πάροχος έχει μπουκώσει με το εξωτερικό και τις ώρες αιχμής τα pings αυξάνονται. Άρα αν είσαι λιωμένος στο online gaming καλό θα ήταν να το ξανασκεφτόσουν. Εκεί όμως που υστερεί, είναι στην εξυπηρέτηση. 2 φορές έτυχε να έχω βλάβη και ομολογώ ότι η εξυπηρέτηση ήταν κάκιστη. ~45 λεπτά αναμονή και καθυστέρηση ενός μήνα την πρώτη φορά και 20 ημερών την δεύτερη φορά. Αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγα. Αν έχεις πρόβλημα, έχεις περιθώριο 14 ημερών να κάνεις υπαναχώρηση από την ημέρα της κατάθεσης της αίτησης. Δηλαδή εάν χρειαστούν 10 μέρες για να ολοκληρωθεί η φορητότητα, έχεις άλλες 4 ημέρες να υπαναχωρήσεις.
ΥΓ: Δεν είμαι Χαϊδάρι αλλά Πεντέλη. Αλλά γενικώς πολλά παράπονα δεν έχω ακούσει για το Wind γενικώς, εκτός από κάποιες αντιδεολογικές τακτικές όπως κρυφές χρεώσεις στους λογαριασμούς. Υπάρχει πρόσφατο θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/876811-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-Wind-300)

xristakos
29-05-15, 23:32
Εγώ θα σου απαντήσω ως γείτονας αλλά και ώς πρώην πελάτης της Wind.
Ήμουν 4 χρόνια πελάτης της χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε τηλέφωνο και internet. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση ότι σε κάποια φάση είχα 68 ημέρες Up Time.
Τώρα είμαι σε άλλη εταιρεία (καλύτερη θεωρητικά) λόγω καλύτερης προσφοράς και είμαι με τουλάχιστον 20 αποσυνδέσεις μέσα στην ημέρα γιατί "δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν τίποτα καλύτερο λόγω περιοχής".
Όλα είναι θέμα τύχης, τελικά

Havic
03-06-15, 23:31
Σας ευχαριστώ και τους δυο για την απάντηση, είμαι ανάμεσα σε Hol και wind, το ping με απασχολεί καθώς παίζω dota και είναι σπαστικό να τρως dc ή να έχεις delay, η wind πέρα από καλή τιμή 20€ δίνει και χρόνο ομιλίας σε κινητό και λόγο ότι δεν έχω σύνδεση με ψήνει, πάντως το Ping είναι deal-breaker ίσως το ρισκάρω αλλά θα δω.

psylos
04-06-15, 11:32
Εγώ μόνο βελτίωση είδα κατά τη μετάβασή μου από Hol σε Wind. Στο LOL EU West με Hol είχα πάντα περίπου 80ms ping, ενώ στη Wind κυμαίνεται στα 60-75 ανάλογα την ώρα/μέρα. Βέβαια αν διαβάσεις το φόρουμ θα δεις και αντίθετες περιπτώσεις, οπότε μάλλον είναι και λίγο ρίσκο η όλη φάση, όπως και πάντα η σύνδεση που κάνεις κάθε φορά, οπότε και αλλάζει η συνδεσμολογία κάθε φορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.