PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμετάδοση adsl wireless router...



a5m5g
03-04-07, 01:50
Γειά σας, έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε μια λύση, τόσο για τη συνδεσμολογία, όσο και για πιθανό hardware που μπορεί να χρειαστώ. Έχω adsl γραμμή στο μαγαζί που απέχει ενα δρόμο από το σπίτι, βρίσκεται δηλαδή απέναντι ακριβώς. Έχω ένα ασύρματο adsl router εκεί το οποίο είναι συγχρονισμένο στη γραμμή που έχω. Στο σπίτι έχω ένα laptop καθώς και ένα άλλο σταθερό pc, με τα οποία έχω μεν internet , αλλά πρέπει να τα μετακινώ διαρκώς ώστε να πιάνω καλό σήμα ή να μην διακόπτεται εντελώς η σύνδεση. Αυτό λοιπόν που σκέφτηκα ότι χρειάζομαι είναι κάτι σαν αναμεταδότης του σήματος του router από το μαγαζί ώστε να έχω δυνατό σήμα σε όλο το σπίτι. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Αν ναι με τι συσκευή και τι διαδικασία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

iq200
03-04-07, 13:17
Ίσως αν χρησιμοποιούσες κεραίες με μεγαλύτερο κέρδος και στις δύο πλευρές να μην χρειαζόσουν αναμεταδότη.

Επίσης, προσπάθησε να βάλεις το router όχι στο εσωτερικό του μαγαζιού, αλλά κοντά σε μεγάλο παράθυρο ώστε να μειώσεις τις αποσβέσεις.

Άλλη επιλογή είναι να αγοράσεις ένα access point, το οποίο θα τοποθετήσεις στο σπίτι σου, σε σημείο στο οποίο θα έχει καλή επικοινωνία με το router. Το access point θα λειτουργεί ως γέφυρα και θα εξασφαλίζει την επικοινωνία των υπολογιστών του σπιτιού σου με το router.

:oneup:

a5m5g
03-04-07, 14:06
Ευχαριστώ για την απάντηση iq200, είχα σκεφτεί αυτό με την κεραία αλλά θα μπορώ να χρησιμοποιήσω μεγαλύτερη κεραία μόνο από τη μεριά του adsl router στο μαγαζί γιατί στο laptop δε μπορώ να βάλω άλλη κεραία και στο σταθερό pc έχω ένα usb ασ΄θρματο αντάπτορα. Και πάλι όμως το σήμα δε θα είναι εγγυημένα καλό, ωστόσο θα δοκιμάσω και αυτή τη λύση. Για το access point που είπες, ακούγεται πιο ενδιαφέρον, μήπως έχεις και κάποιο συγκεκριμένο να προτείνεις?

geoak
03-04-07, 14:26
Και τα δύο αυτά είναι πολύ καλάσε τιμή κοντά στα 60-70 ευρώ
LINKSYS WAP54G WIRELESS-G ACCESS POINT
US ROBOTICS USR5451A WIRELESS MAXG ACCESS POINT

a5m5g
03-04-07, 20:15
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!

petrogazz
03-04-07, 20:24
Πάρε το Linksys WRT54GL, βάλε firmware DD-WRT. Κάνει παπάδες και έχει και αυτό γύρω στα 70€. Σαφώς καλύτερο από τα άλλα δύο.

a5m5g
04-04-07, 04:46
Με ενδιαφέρει η απλότητα και το μόνο που θέλω να κάνω είναι αυτό που έγραψα. Αν αυτό που προτείνεις είναι απλό , τότε θα το προτιμήσω.

blackjim
10-04-07, 14:56
Επειδη ειμαι κι εγω στο ιδιο προβλημα , δηλαδη θελω να επεκτεινω το ασυρματο δικτυο του ρουτερ που περνει την γραμμη ADSL , θα ηθελα να ρωτησω 2-3 πραματακια.

Κατ'αρχην εχω το ZyXEL 660HW το οποιο και περνει την γραμμη του τηλεφωνου. Για διαφορους λογους ομως πρεπει να το εχω στο υπογειο του σπιτιου και δυστυχως οτι κι αν δοκιμασα ( εβαλα δλδ το σημα της κεραιας στο maximum ) το σημα μετα βιας φτανει μεχρι τον απο πανω οροφο ( το ισογειο δλδ ). Απο κει και περα σχεδον no signal. Αρα σκεφτηκα κι εγω ενα Access Point. Απλα επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε AP ηθελα να ξερω πρακτικα πως θα λειτουργησει. Δλδ θα δινει ΙΡ με DHCP οπως το βασικο μου ρουτερ? Και το ZyXEL θα μπορει να βλεπει μια μια της συσκευες που ειναι πανω στο ΑΡ? Ή το ZyXEL θα βλεπει μονο μια ΙΡ ( αυτην του ΑΡ ) και θα μπορει να εχει ρυθμισεις μονο γι αυτην?

Βεβαια το βασικο ειναι να επεκτεινω κατα πολυ το ασυρματο δικτυο γιατι και θελω να παω εναν οροφο παραπανω αλλα και προς τα εξω απο το σπιτι. Δλδ μιλαμε για 2-3 τοιχους και καμια 10-15 μετρα.
Αυτο το LINKSYS WAP54G ( http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615034 ) εχει τετοιες δυνατοτητες?
Και απο δυναμη σηματος πως τα παει?

blackjim
23-07-07, 22:23
Επειδη ειμαι κι εγω στο ιδιο προβλημα , δηλαδη θελω να επεκτεινω το ασυρματο δικτυο του ρουτερ που περνει την γραμμη ADSL , θα ηθελα να ρωτησω 2-3 πραματακια.

Κατ'αρχην εχω το ZyXEL 660HW το οποιο και περνει την γραμμη του τηλεφωνου. Για διαφορους λογους ομως πρεπει να το εχω στο υπογειο του σπιτιου και δυστυχως οτι κι αν δοκιμασα ( εβαλα δλδ το σημα της κεραιας στο maximum ) το σημα μετα βιας φτανει μεχρι τον απο πανω οροφο ( το ισογειο δλδ ). Απο κει και περα σχεδον no signal. Αρα σκεφτηκα κι εγω ενα Access Point. Απλα επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε AP ηθελα να ξερω πρακτικα πως θα λειτουργησει. Δλδ θα δινει ΙΡ με DHCP οπως το βασικο μου ρουτερ? Και το ZyXEL θα μπορει να βλεπει μια μια της συσκευες που ειναι πανω στο ΑΡ? Ή το ZyXEL θα βλεπει μονο μια ΙΡ ( αυτην του ΑΡ ) και θα μπορει να εχει ρυθμισεις μονο γι αυτην?

Βεβαια το βασικο ειναι να επεκτεινω κατα πολυ το ασυρματο δικτυο γιατι και θελω να παω εναν οροφο παραπανω αλλα και προς τα εξω απο το σπιτι. Δλδ μιλαμε για 2-3 τοιχους και καμια 10-15 μετρα.
Αυτο το LINKSYS WAP54G ( http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615034 ) εχει τετοιες δυνατοτητες?
Και απο δυναμη σηματος πως τα παει?Παιζει μηπως να μας πει και μας , καποιος που ξερει , τι παιζει ακριβως με το Access point? :confused:

thanx

yiapap
27-07-07, 16:07
Αν η ερώτησή σου αφορά το portforwarding το Zyxel θα "γνωρίζει" τα clients του AP και άρα θα μπορείς να ανοίγεις πόρτες εκεί.

Aυτό που σκέφτομαι είναι (όλες οι διευθύνσεις είναι στο Wireless):
Ζyxel 660HW 192.168.1.1/24
ΑP-Router 192.168.1.100/24 με gateway 192.168.1.1 (DHCP Server που δίνει διευθύνσεις 192.168.1.101-255)
Έτσι στα PC θα έχεις π.χ. 192.168.1.101 (255.255.255.0) με gateway 192.168.1.1 και αφού θα είναι όλα στο ίδιο subnet πιστεύω ότι θα παίξουν.
Και port forwarding εννοείται ότι κάνεις στο Zyxel.

Γιατί όμως δεν βρίσκεις έναν 2ο ασύρματο router από κάποιον φίλο να δοκιμάσετε να το στήσετε;

blackjim
27-07-07, 16:29
Αν η ερώτησή σου αφορά το portforwarding το Zyxel θα "γνωρίζει" τα clients του AP και άρα θα μπορείς να ανοίγεις πόρτες εκεί.

Aυτό που σκέφτομαι είναι (όλες οι διευθύνσεις είναι στο Wireless):
Ζyxel 660HW 192.168.1.1/24
ΑP-Router 192.168.1.100/24 με gateway 192.168.1.1 (DHCP Server που δίνει διευθύνσεις 192.168.1.101-255)
Έτσι στα PC θα έχεις π.χ. 192.168.1.101 (255.255.255.0) με gateway 192.168.1.1 και αφού θα είναι όλα στο ίδιο subnet πιστεύω ότι θα παίξουν.
Και port forwarding εννοείται ότι κάνεις στο Zyxel.

Γιατί όμως δεν βρίσκεις έναν 2ο ασύρματο router από κάποιον φίλο να δοκιμάσετε να το στήσετε;Να εξηγησω λιγο το τι θελω να κανω.
Μιλαω για σπιτι εκτος πολης.
Μονοκατοικια 2οροφη και χωρο περιπου 30-40 μετρα γυρω απο το σπιτι.
Αρα αυτο που θελω ( επειδη το zyxel τα PC μου κτλ ειναι ολα στο υπογειο και δε μπορω να τα μετακινησω απο κει ) να βαλω το Access Point στο ισογειο ακριβως απο πανω ( απο το zyxel , ετσι ωστε να εχω 100% μεταξυ ZyXEL-AP ) και το AP να δινει internet στον πανω οροφο αλλα και καμια 20~40 μετρα εξω απο το σπιτι ( μονο ενας τοιχος αναμεσα ).
Αυτο που υπεθεσα ειναι οτι το zyxel
α) οντας στο υπογειο , δε μπορει πρακτικα να δωσει σημα εξω
β) το wireless του ειναι με "αδυναμο" σημα γιατι δεν ειναι σχεδιασμενο για wireless μοιρασμα μονο.
Αρα ειπα οτι ενα AP ( που ειναι σχεδιασμενο να δινει wireless ) θα παρει νετ απο το Zyxel και θα το δινει ( με πολυ πιο δυνατο σημα ) παντου.

Οι αποριες μου ειναι ,
- οντως το AP κανει αυτα που λεω?
- το http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615034 κανει την δουλεια που θελω?

( δεν εχω κανεναν φιλο που να εχει ασχοληθει με AP πρακτικα , και γι αυτο δεν μπορω να ρωτησω ή να δοκιμασω κατι. Μη δωσω 66€ και παει για πεταμα αν δε μου κανει αυτα που θελω )

ευχαριστω yiapap :oneup:
Αν εχεις υπ'οψην καποιο αλλο ΑΡ που μου κανει , ριχτο να το παρω.


edit:

Γιατί όμως δεν βρίσκεις έναν 2ο ασύρματο router από κάποιον φίλο να δοκιμάσετε να το στήσετε;Ειναι το ιδιο με ενα AP?

yiapap
27-07-07, 16:40
To ασύρματο router είναι Layer 3 device (μπορείς να προσθέτεις routes και να δρομολογήσεις πακέτα) και άρα είναι ανώτερο από ένα AP. Το αντίστοιχο του AP σε wired σύνδεση είναι το switch (layer 2).
Από τη στιγμή που είσαι διατεθειμένος να δώσεις 66€ γιατί να μην πάρεις ένα 2ο ασύρματο router (ίσως δίνοντας 10-20€ παραπάνω) και να έχεις και μια καβάντζα σε περίπτωση που κάτι χαλάσει στο ADSL του Zyxel?

Με τη linksys έχω πολύ κακές εμπειρίες και προσωπικά είπα ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να την ξαναπροτιμήσω (ΠΟΤΕ=2-3 χρόνια έτσι όπως αλλάζουν οι κατασκευαστές φυσικά :))

Όσο γι αυτό που λες για την ισχύ του σήματος το πρόβλημά σου είναι το ασθενές σήμα στον πάνω όροφο. Εκεί ότι συσκευή και να βάλεις δεν θα δεις σοβαρές διαφορές. Υπόψη πάντως ότι εγώ που έχω το 660HW ως AP έχω πολύ καλό σήμα (πολύ καλύτερο από το Wag54G που είχα). Δοκίμασε ίσως να μετακινήσεις το Zyxel κάπου αλλού στο υπόγειο. Είναι πολύ πιθανό να βρίσκεται δίπλα σε τοιχείο και κάτω από πολύ πυκνό οπλισμό στην πλάκα του ισογείου και γι αυτό να έχεις τόσο ασθενές σήμα.
Φυσικά το καλύτερο θα ήταν να ανεβάσεις τη γραμμή στο ισόγειο.

Όσο για τα 66€ για πέταμα... Γι αυτό σου λέω... Βρες ένα φίλο και δοκιμάστε πρώτα με έναν δικό του ασύρματο router. Αν σου δουλεύει ικανοποιητικά τότε... απλά πας και πέρνεις έναν τέτοιο router και είσαι εντάξει!

blackjim
27-07-07, 16:51
To ασύρματο router είναι Layer 3 device (μπορείς να προσθέτεις routes και να δρομολογήσεις πακέτα) και άρα είναι ανώτερο από ένα AP. Το αντίστοιχο του AP σε wired σύνδεση είναι το switch (layer 2).
Από τη στιγμή που είσαι διατεθειμένος να δώσεις 66€ γιατί να μην πάρεις ένα 2ο ασύρματο router (ίσως δίνοντας 10-20€ παραπάνω) και να έχεις και μια καβάντζα σε περίπτωση που κάτι χαλάσει στο ADSL του Zyxel?

Με τη linksys έχω πολύ κακές εμπειρίες και προσωπικά είπα ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να την ξαναπροτιμήσω (ΠΟΤΕ=2-3 χρόνια έτσι όπως αλλάζουν οι κατασκευαστές φυσικά :))

Όσο γι αυτό που λες για την ισχύ του σήματος το πρόβλημά σου είναι το ασθενές σήμα στον πάνω όροφο. Εκεί ότι συσκευή και να βάλεις δεν θα δεις σοβαρές διαφορές. Υπόψη πάντως ότι εγώ που έχω το 660HW ως AP έχω πολύ καλό σήμα (πολύ καλύτερο από το Wag54G που είχα). Δοκίμασε ίσως να μετακινήσεις το Zyxel κάπου αλλού στο υπόγειο. Είναι πολύ πιθανό να βρίσκεται δίπλα σε τοιχείο και κάτω από πολύ πυκνό οπλισμό στην πλάκα του ισογείου και γι αυτό να έχεις τόσο ασθενές σήμα.
Φυσικά το καλύτερο θα ήταν να ανεβάσεις τη γραμμή στο ισόγειο.

Όσο για τα 66€ για πέταμα... Γι αυτό σου λέω... Βρες ένα φίλο και δοκιμάστε πρώτα με έναν δικό του ασύρματο router. Αν σου δουλεύει ικανοποιητικά τότε... απλά πας και πέρνεις έναν τέτοιο router και είσαι εντάξει!Να ξεκαθαρισω λιγο κατι που με ψιλομπερδευει.
Το ΑΡ εχοντας 2 κεραιες , δεν ειναι η μια να στοχευει στο ρουτερ και η αλλη στο χωρο που θελεις να δωσεις νετ?
Με ενα απλο wireless router ( με μια κεραια ) μπορω να κανω κατι παρομοιο?
Θα εχω μονο μια κεραια για να "σημαδεψω" και προς το υπογειο και προς τον χωρο που θελω... :confused::what:

Απο το υπογειο δυστυχως δε παιζει να τα βγαλω. Και το σπιτι οταν εγινε δε με ακουγαν να βαλουν καμια πριζα με UTP :p


Στο μυαλο που παντως ειχα συνδεσει το ΑΡ με μια απλη "επεκταση κεραιας" για το ρουτερ.
Λες οτι και με αλλο ( 2ο ) ρουτερ θα μπορεσω να κανω ολες τις συσκευες που πεφτουν πανω τους να βλεπουν η μια την αλλη σαν LAN και να παιρνουν ολες νετ απο ενα? ( το zyxel εννοω )


Αν εχεις οποιοδηποτε ρουτερ που ξερεις οτι εχει δυνατο σημα και ειναι αξιοπιστο , προτεινε το. Ε και 100€ ας πουμε να δωσω. Αλλα να ξερω οτι θα κανει δουλεια και θα μπορω να καλυψω ολο το σπιτι ( μεσα εξω ) με δικτυο.

Δυστηχως με googlarισμα δε μπορεσα να βρω κανα συγκριτικο ή reviews απο τετοια router/AP. :(

yiapap
27-07-07, 16:57
Όχι οι δύο κεραίες κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Έτσι κι αλλιώς δημιουργούν κλοβό σήματος (σαν ομπρέλλα) και δεν τις "στοχεύεις". Μπορείς φυσικά να τις μετακινήσεις μέχρι να βρεις την καλύτερη θέση.
Στον πάνω όροφο έτσι που το λές δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός αν παρεμβάλλεται τοιχείο και όχι απλή τοιχοποιία (τούβλο) ανάμεσα στα δωμάτια.

Να σου προτείνω έναν καλό ασύρματο router να παίξει σαν AP; Μα Zyxel660HW φυσικά :lol:
Χωρίς πλάκα, εγώ το έχω στο ισόγειο και λειτουργεί ως AP για 2 διαμερίσματα (ισόγειο- 1ος όροφος).

Υπόψη ότι δεν είμαι και ο πλέον ειδικός στα ασύρματα οπότε αν κάποιος διαφωνεί, εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε ;)

blackjim
27-07-07, 17:08
Όχι οι δύο κεραίες κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Έτσι κι αλλιώς δημιουργούν κλοβό σήματος (σαν ομπρέλλα) και δεν τις "στοχεύεις". Μπορείς φυσικά να τις μετακινήσεις μέχρι να βρεις την καλύτερη θέση.
Στον πάνω όροφο έτσι που το λές δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός αν παρεμβάλλεται τοιχείο και όχι απλή τοιχοποιία (τούβλο) ανάμεσα στα δωμάτια.

Να σου προτείνω έναν καλό ασύρματο router να παίξει σαν AP; Μα Zyxel660HW φυσικά :lol:
Χωρίς πλάκα, εγώ το έχω στο ισόγειο και λειτουργεί ως AP για 2 διαμερίσματα (ισόγειο- 1ος όροφος).

Υπόψη ότι δεν είμαι και ο πλέον ειδικός στα ασύρματα οπότε αν κάποιος διαφωνεί, εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε ;)Για να σου δωσω να καταλαβεις τι λεω.
Το 660hw ειναι στο υπογειο. ( η κεραια καθετα προς τα πανω και με το maximum σημα , το ανεβασα με ενα command απο τελνετ αν θυμαμαι καλα )
Ακριβως απο πανω στο ισογειο , με το λαπτοπ εχω περιπου 22Mbit max. Αλλα μια χαρα δικτυο.
Ακριβως απο πανω στον 1ο οροφο , με το ιδιο λαπτοπ εχω μεχρι και 15Mbit ή δε παιζει και καθολου. Δηλαδη ειναι πολυ περιεργο , μια εχω νετ μια δε κανει τιποτα. Και ειναι και σπαστικο δηλαδη.

Τα ιδια περιεργα εχω αν ειμαι στο ισογειο αλλα σε αλλη μερια , δηλαδη διαγωνια ας πουμε , να παρεμβαλεται πολυ περισσοτερος τοιχος.
Γενικοτερα ειναι hotspot το σημειο στο ισογειο ακριβως απο πανω απο το 660 :p:p
Σε ολα τα αλλα σημεια που δοκιμασα ηταν μια ετσι και μια γιουβετσι. Κυριως γιυβετσι ομως , νετ 0. Γι αυτο ψαχνομαι απο περσι τι να κανω.

Λες να παρω ενα 2ο 660 και να το βαλω στο ισογειο?
Ηθελα κατι αποκλειστικα wireless solution , να ξερω οτι ειναι με σημα γερο-σουπερ-ντουπερ και να μην εχω παλι "κατσε πιο περα μπας και πιανει" , "α τωρα εχω δικτυο , α οχι δεν εχω" κτλ.

Ρε συ , γιατι εχω την εντυπωση οτι η κεραια του 660 ειναι πολυ αδυναμη?
Το εχεις ψαξει καθολου κι εσυ ή απλα εισαι ZyXEL-fanboy? :lol:

edit
να παω μηπως για το D-Link (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.613376)?

blackjim
02-08-07, 16:35
Τελικα πηρα το D-LINK DI-624.
Καμια ιδεα για το τι ρυμθμισεις πρεπει να κανω για να δει Internet το dlink απο το ZyXEL?

blackjim
02-08-07, 17:07
yiapap , δοκιμασα αυτο που λες αλλα δε βλεπω net με τπτ απο DLINK.
Δηλαδη του δωσα στο 192.168.1.100 , και του βαλα να δινει με DHCP .101 ... . Με subnet παντα 255.255.255.0 .

Το 660ΗW ( αυτο που εχει και την ADSL ) εχει 192.168.1.1 και οριστε οι υπολοιπες ρυθμισεις του
21202


Εχω 2 PC , το ενα πανω στο 660 και το αλλο το εβαλα στο DLink.
Μεταξυ τους δε βλεπουν και το λαπτοπ που ειναι στο Dlink δε βλεπει τπτ εκτος απο το 192.168.1.100 , δηλαδη το Interface του Dlink.
Επισης , το λαπτοπ βγαζει ως gateway το 192.168.1.100. Θα πρεπε να ειναι 1.1?

Οι ρυθμισεις παντως στο Dlink με ψιλομπερδευουν. Δηλαδη δε ξερω τι πρεπει να δωσω ως WAN , και αν πρεπει να πειραξω τπτ αλλο ( px DNS Relay κτλ ).

καμια βοηθεια? :(

yiapap
02-08-07, 17:13
ΟΚ για να μην παιδεύεσαι πολύ...
Στο DLINK πρόσθεσε ένα static route να προωθεί όλα τα πακέτα στο 192.168.1.1
Eπίσης επαλήθευσε ότι στο DLINK και το ασύρματο και το ενσύρματο είναι στο ίδιο subnet (192.168.1.x)

blackjim
02-08-07, 17:24
ΟΚ για να μην παιδεύεσαι πολύ...
Στο DLINK πρόσθεσε ένα static route να προωθεί όλα τα πακέτα στο 192.168.1.1
Eπίσης επαλήθευσε ότι στο DLINK και το ασύρματο και το ενσύρματο είναι στο ίδιο subnet (192.168.1.x)Θεωρητικα ακουγεται ωραιο και ευκολο :p
Αλλα τι ακριβως πρεπει να κανω για να γινει αυτο?
Γιατι στις ρυθμισεις δε βλεπω πουθενα "add static route" επιλογη :p

Για δες τις καρτελες να καταλαβεις
21199

21200

21201

yiapap
02-08-07, 17:28
Χμμμ... Δοκίμασε λίγο στα LAN settings του DLINK να βάλεις gateway το Zyxel.
Το static route πάντως θα το βάλεις ( :redface: ) στην ενότητα του NAT, Routing ή κάτι τέτοιο. Σίγουρα όχι στο DHCP

blackjim
02-08-07, 17:45
Χμμμ... Δοκίμασε λίγο στα LAN settings του DLINK να βάλεις gateway το Zyxel.
Το static route πάντως θα το βάλεις ( :redface: ) στην ενότητα του NAT, Routing ή κάτι τέτοιο. Σίγουρα όχι στο DHCPΕκει στο domain name? Η βλακεια εκανα? :p
21203

yiapap
02-08-07, 18:03
Όχι μλκία έκανες :)

ΟΚ, Ας δοκιμάσουμε κάτι άλλο:
Στο laptop άλλαξε τις ρυθμίσεις TCP/IP και αντί για αυτόματες βάλε:
IP 192.168.1.101
Subnet 255.255.255.0
Gateway 192.168.1.1
DNS: Τους NS του provider σου ή για δοκιμή 208.67.222.222

Δενμπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν έχω τον router (hint κοίτα στην καρτέλα Advanced ή Τοοls) πάντως απ' ότι είδα αυτό το Dlink υποστηρίζει static route και μάλιστα εδώ (http://www.experts-exchange.com/Networking/Misc/Q_21386699.html)θα βρεις μια υλοποίηση ακριβώς γι αυτό που θέλεις (δυστυχώς θέλει εγγραφή)

blackjim
02-08-07, 18:17
Όχι μλκία έκανες :)

ΟΚ, Ας δοκιμάσουμε κάτι άλλο:
Στο laptop άλλαξε τις ρυθμίσεις TCP/IP και αντί για αυτόματες βάλε:
IP 192.168.1.101
Subnet 255.255.255.0
Gateway 192.168.1.1
DNS: Τους NS του provider σου ή για δοκιμή 208.67.222.222

Δενμπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν έχω τον router (hint κοίτα στην καρτέλα Advanced ή Τοοls) πάντως απ' ότι είδα αυτό το Dlink υποστηρίζει static route και μάλιστα εδώ (http://www.experts-exchange.com/Networking/Misc/Q_21386699.html)θα βρεις μια υλοποίηση ακριβώς γι αυτό που θέλεις (δυστυχώς θέλει εγγραφή)Εβαλα στο λαπτοπ τις ρυθμισεις που λες , αλλα ιντερνετ γιοκ :(

Για δες και τα advanced

21204

21205

Το site που λες δε θελει απλα εγγραφη, συνδρομη θελει :p


( Τους ns του Provider μου ( HOL ) πως μπορω να τους δω με το 660HW? )

29gk
02-08-07, 19:00
Hellas On Line
DNS:
ns1.hol.gr (194.30.220.119)
ns2.hol.gr (194.30.220.118)
ns3.hol.gr (194.30.220.114)
ns4.hol.gr (194.30.220.117)

yiapap
02-08-07, 21:55
Η μλκία είναι ότι αν έρθω από κει θα το φτιάξουμε σε 30 λεπτά :(
Φέτος όμως είναι για αλλού προγραμματισμένες οι διακοπές...
Μπορείς να περιμένεις... εεεε.... ένα χρόνο;

ΥΓ. Το Experts Exchange είναι από τα κορυφαία site για προβλήματα... Δεν ξέρω αν θέλει συνδρομή γιατί είμαι μέλος πολλά χρόνια... Έστω και leacher (με 1-2 posts βοήθειας) δεν είχα ποτέ πρόβλημα

blackjim
02-08-07, 22:57
Λοιπον , συνδεωντας με καλωδιο ( στα ethernet port ) 660HW - DLink , εχω ιντερνετ και στα 2. Απλα εγω ηθελα wireless bridge ( πχ (http://www.dd-wrt.com/wiki/images/3/3a/Standard_bridge_large.jpg) ), γιατι τωρα παλι αναγκαστηκα να ανεβασω καλωδιο εναν οροφο για να βαλω το DLink στο ισογειο.

Δυστηχως , διαβασα οτι το DLink 624 δεν κανει wireless bridge client.

http://www.wifi-forum.com/wf/showthread.php?t=11210
-> http://www.dslreports.com/forum/remark,9619057?hilite=DI-624%20bridge

Προς το παρον ψιλοβολευτηκα τραβωντας ενα καλωδιο και στηνωντας το DLink στον επανω οροφο. Ελπιζω με ψαξιμο να βρω και 100% wireless λυση :D

θενξ για την βοηθεια παντως :oneup:

m.basilis
10-08-07, 10:01
Απο οτι ξερω το προβλημα οφειλεται στο ασυρματο του laptop και οχι στο ρουτερ σου.
Το access point που σου προτεινανε ειναι για να το βαλεις στο ισογειο και να κανει αναμεταδοση του σηματος απο υπογειο σε ισογειο κ.λ.π.
Οποτε πιστευω αν στο ισογειο πιανεις τοτε με το access θα πιανεις και στον πανω οροφο
Δυστηχως ολα αυτα μονο με δοκιμη γινοναι για να εισαι σιγουρος.
Εκτοσ και αν μας πεις τον λογο που θες το router sto υπογειο μηπως και υπαρχει δυνατοτητα να μεταφερθει.

blackjim
14-08-07, 12:30
Τελικα το ολο θεμα ηταν οτι το router που πηρα δεν εκανε για την δουλεια που θελω. Δηλαδη δε μπορουσε να δει αλλο wireless και να μπει εκει.
Πηρα το Dlink 2100AP (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.613433) και αμεσως ολα κομπλε.
Το εβαλα και ως AP Repeater και ως AP Client και δουλευουν ολα μια χαρα.

Δυστηχως εμεινα με ενα αχρηστο router παραπανω :(
Τουλαχιστον δουλεψε οπως ηθελα.

ευχαριστω για την βοηθεια παντως. :oneup:

spyral
07-10-07, 00:18
Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια σε κάτι παρόμοιο...
Έχω 2 Linksys WRT54G και ένα speedtouch modem. Αυτο που θέλω να κάνω είναι να συνδέσω ασύρματα το ένα linksys πανω στο άλλο ώστε να μεγαλώσω την εμβέλεια...
1. Χρειάζομαι κάτι παραπάνω για να το κάνω ή αρκούν αυτά?
2. Δεν έχω ιδέα για το πως θα δεί το ένα το άλλο...μπορει καποιος σε bullets να με καθοδηγήσει λιγάκι??

Ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.