PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ.Κατω απο 1000μ,χαμηλος συγχρονισμος και πολλα erros



3ftw
02-06-15, 12:36
Γεια σας.Κατοικω στις Συκιες Θεσσαλονικης.Ανοικω στο DSLAM Βαρνας και απεχω με το ζορι 1000μ απο το DSLAM.

Τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι αυτα:



Bandwide Down/Up(kbps) 12489 kbps / 978 kbps

Line Attenuation Down/Up 7.7 dB / 3.8 dB

SNR Margin Down/Up(db) 8.1 dB / 9.8 dB

FEC Down/Up 18211 / 50

CRC Down/Up 5 / 36

HEC Down/Up 11 / 0

Εναν χρονο πριν εκανα το συμβολαιο στον ΟΤΕ στην νεα μου κατοικια.Μεχρι εκει ολα καλα..
Με την ενεργοποιηση κλειδωνα στα 17-19 χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Επειτα απο 2-3 μηνες αρχισα να εχω αποσυνδεσεις και καλεσα στις βλαβες ωπου με εριξαν απο τα 17-19 στα 12-14 και απο τοτε η γραμμη μου παρουσιαζει πολλα errors.Εχω καλεσει στις βλαβες και το μονο που κανανε ηταν να με παρει ενας τεχνικος απο το dslam απο οπου εκανε καποιες αλλαγες) και μου ελεγε αν εχω παλι errors..τεσπα με αυτα και με αυτα δεν ειχα τοτε αλλα επανηλθαν λιγο καιρο αργοτερα.
Ενα πρωι πετυχα εναν τεχνικο του ΟΤΕ κατω στο ΚΑΦΑΟ (ειναι απεναντι μου ακριβως) και του ειπα το προβλημα μου.Χωρις να περιμενει καθολου αρχισε να το διερευνα και μου αλλαξε 2-3 προφιλ και μου ειπε τα αλλα ειναι πιο χαλια απο το δικο σου.Η περιοχη ολη εχει προβλημα και θα πρεπει να μιλησω με τον προϊσταμενο για να δουμε τι θα γινει γιατι και αλλοι εχουν προβλημα.Μου ειπε μαλιστα πως κλειδωνω ψηλοτερα απο ολους.

Τι πιστευετε πρεπει να κανω καθως δινω 30Ε και εχω προβληματα..Να αλλαξω παροχο η να απαιτησω για να ανανεωσω το συμβολαιο (εληξε χθες) να διορθωσουν το προβλημα;

DSLaManiaC
02-06-15, 12:38
Αν ο ΟΤΕτζης είδε πρόβλημα και απ το καφάο μάλλον κάπου έχει θέμα στο κύριο δίκτυο ή στο Α/Κ.

Πήγαινε (κατά προτίμηση στο ίδιο κτήριο) σε γείτονα να τσεκάρεις το δικό του.

manicx
02-06-15, 12:41
Μου φαίνεται για 12άρι προφίλ.

DSLaManiaC
02-06-15, 12:42
Μου φαίνεται για 12άρι προφίλ.

Το θέμα είναι "η γραμμη μου παρουσιαζει πολλα errors".

Το 12ρι είναι το αποτέλεσμα όχι ο λόγος. Αν τον είχαν παραπάνω μ αυτά που λέει θα είχε 10 αποσυνδέσεις την ώρα.

3ftw
02-06-15, 12:44
Αν ο ΟΤΕτζης είδε πρόβλημα και απ το καφάο μάλλον κάπου έχει θέμα στο κύριο δίκτυο ή στο Α/Κ.

Πήγαινε (κατά προτίμηση στο ίδιο κτήριο) σε γείτονα να τσεκάρεις το δικό του.

ο διπλανος μου ακριβως εχει forthnet κλειδωνει στα 16,ειναι fast path και δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ αποσυνδεσεις (3 μερες σερι ειχα δει εγω) και κανενα error πουθενα. Για αλλους στην πολυκατοικια μου δεν γνωριζω.Η πολυκατοικια ειναι 7ετιας.

τους ελεγχους και τις μετρησεις ο τεχνικος τις πηρε μεσα απο την πολυκατοικια,οχι μεσα στο διαμερισμα και ειδε προβλημα..Νομιζω το προβλημα δεν ειναι στην καλωδιωση απο το ντουλαπακι της οικοδομης στο διαμερισμα

DSLaManiaC
02-06-15, 12:48
ο διπλανος μου ακριβως εχει forthnet κλειδωνει στα 16,ειναι fast path και δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ αποσυνδεσεις (3 μερες σερι ειχα δει εγω) και κανενα error πουθενα. Για αλλους στην πολυκατοικια μου δεν γνωριζω.Η πολυκατοικια ειναι 7ετιας.

Να πας σε έναν ΟΤΕ να ζητήσεις ένα χαρτί για γραπτό παράπονο που θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου και να αναφέρεις περιληπτικά ότι είπες εδώ ζητώντας επιδιόρθωση. Είναι συγκεκριμένο το χαρτί.

Να ζητήσεις αντίγραφο με τον αριθμό.

Να μη ξεχάσεις να πεις πως ο γείτονας στην ίδια εισαγωγή δεν έχει κανένα θέμα και πως διαπιστώθηκε το θέμα και στο καφάο.

3ftw
02-06-15, 12:51
Να πας σε έναν ΟΤΕ να ζητήσεις ένα χαρτί για γραπτό παράπονο που θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου και να αναφέρεις περιληπτικά ότι είπες εδώ ζητώντας επιδιόρθωση. Είναι συγκεκριμένο το χαρτί.

Να ζητήσεις αντίγραφο με τον αριθμό.

Να μη ξεχάσεις να πεις πως ο γείτονας στην ίδια εισαγωγή δεν έχει κανένα θέμα και πως διαπιστώθηκε το θέμα και στο καφάο.

αυτο με τον αριθμο πρωτοκολλου δεν καταλαβα..θα ανοιξω αιτημα επιδιορθωσης εννοεις και να παρω τον αριθμο;

DSLaManiaC
02-06-15, 12:53
αυτο με τον αριθμο πρωτοκολλου δεν καταλαβα..θα ανοιξω αιτημα επιδιορθωσης εννοεις και να παρω τον αριθμο;

Όχι όχι.

Πας σε κατάστημα ΟΤΕ/ΟΤΕshop.

Θα πεις "γεια σας θέλω ένα έντυπο για έγγραφο παράπονο με αριθμό πρωτοκόλλου". Ξέρουν τι να σου δώσουν.

Πάρε αντίγραφο για να σιγουρέψεις πως καταχωρήθηκε. Ο αριθμός αναγράφεται πάνω δεξιά αν θυμάμαι καλά. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν ;)

3ftw
02-06-15, 12:54
Όχι όχι.

Πας σε κατάστημα ΟΤΕ/ΟΤΕshop.

Θα πεις "γεια σας θέλω ένα έντυπο για έγγραφο παράπονο με αριθμό πρωτοκόλλου". Ξέρουν τι να σου δώσουν.

Πάρε αντίγραφο για να σιγουρέψεις πως καταχωρήθηκε. Ο αριθμός αναγράφεται πάνω δεξιά αν θυμάμαι καλά. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν ;)

θα το καταθεσω στο ιδιο το OTE Shop μολις το συμπληρωσω ετσι δεν ειναι;

DSLaManiaC
02-06-15, 12:55
θα το καταθεσω στο ιδιο το OTE Shop ετσι δεν ειναι;

Ναι. :)

3ftw
02-06-15, 12:56
Ναι. :)

γνωριζεις ποσο καιρο θα κανουν να μου απαντησουν;
μολις καταθεσω το χαρτι και παρω τον αριθμο θα πρεπει να ενημερωσω το τεχνικο τμημα η θα περιμενω απλα ;

DSLaManiaC
02-06-15, 12:57
γνωριζεις ποσο καιρο θα κανουν να μου απαντησουν;
μολις καταθεσω το χαρτι και παρω τον αριθμο θα πρεπει να ενημερωσω το τεχνικο τμημα η θα περιμενω απλα ;

Θα περιμένεις. Δε κάνεις τίποτα, μόνο υπομονή.

Πάει σε ειδικό τμήμα παραπόνων αλλά είναι αρκετά effective η διαδικασία.

Ξαναλέω. Να αναφέρεις οπωσδήποτε το γεγονός με το καφάο και το γείτονα.

3ftw
02-06-15, 13:00
Θα περιμένεις. Δε κάνεις τίποτα, μόνο υπομονή.

Πάει σε ειδικό τμήμα παραπόνων αλλά είναι αρκετά effective η διαδικασία.

Ξαναλέω. Να αναφέρεις οπωσδήποτε το γεγονός με το καφάο και το γείτονα.

ναι σιγουρα.Θα παω αυριο και οποτε εχω νεοτερα θα ενημερωσω..

Ευχαριστω

edit: αν αλλαξω παροχο θα παρω το προβλημα μαζι μου;αν πχ βαλω forthnet θα ειμαι ακριβως επανω στην ιδια γραμμη;

DSLaManiaC
02-06-15, 13:01
ναι σιγουρα.Θα παω αυριο και οποτε εχω νεοτερα θα ενημερωσω..

Ευχαριστω

:oneup:

3ftw
02-06-15, 13:02
:oneup:

αν αλλαξω παροχο θα παρω το προβλημα μαζι μου;αν πχ βαλω forthnet θα ειμαι ακριβως επανω στην ιδια γραμμη;

DSLaManiaC
02-06-15, 13:04
αν αλλαξω παροχο θα παρω το προβλημα μαζι μου;αν πχ βαλω forthnet θα ειμαι ακριβως επανω στην ιδια γραμμη;

Αν αλλάξεις πάροχο θα αποκτήσεις έναν ενδιάμεσο στην επίλυση βλάβης η οποία δε ξέρεις αν είναι στη πόρτα.

Λύσε το πρόβλημα πρώτα γιατί αν το θέμα χρήζει αλλαγής στο ζεύγος στο κύριο δίκτυο, σε εναλλακτικό είναι πολύ πιο δύσκολο.

Κάνε ότι σου είπα. ;)

3ftw
02-06-15, 13:06
Αν αλλάξεις πάροχο θα αποκτήσεις έναν ενδιάμεσο στην επίλυση βλάβης η οποία δε ξέρεις αν είναι στη πόρτα.

Λύσε το πρόβλημα πρώτα γιατί αν το θέμα χρήζει αλλαγής στο ζεύγος στο κύριο δίκτυο, σε εναλλακτικό είναι πολύ πιο δύσκολο.

Κάνε ότι σου είπα. ;)

ok thanks again :oneup:

FuS
02-06-15, 18:31
γνωριζεις ποσο καιρο θα κανουν να μου απαντησουν;
μολις καταθεσω το χαρτι και παρω τον αριθμο θα πρεπει να ενημερωσω το τεχνικο τμημα η θα περιμενω απλα ;

Σε ότι αφορά την παραπάνω ερώτηση, γραπτή απάντηση θα πάρεις εντός 10 εργάσιμων ημερών.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα κάνε ότι σου λέει ο DSLaManiaC.

Ingenius
05-06-15, 00:31
τα "πολλά errors" που αναφέρεις πόσα είναι πχ ανά λεπτό; τα FEC είναι λάθη τα οποία για να το πούμε χοντρικά και να το καταλαβαίνει και ο κόσμος "τα διορθώνει το DSLAM" και δε δημιουργούν άμεσα προβλήματα όταν έχουν χαμηλό Rate που είναι αντιληπτά από το χρήστη όπως πχ με τα CRC. Έχεις πχ πολλά retransmissions λόγω CRC? Και αν ναι τι ρυθμούς έχουν ανά δευτερόλεπτο αυτά;

"απόλυτη τιμή μηδεν" σε λάθη δε πρόκειται ποτέ να δεις σε καμία DSL πάνω από χαλκό πουθενά στον κόσμο εκτός και αν βάλεις κανένα προφίλ σε DSLAM πχ 384kbps σε απόλυτα καθαρό χαλκό σε συνθήκες εργαστηρίου :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.