PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL VDSL Συγχρονισμός



oasis
06-06-15, 03:55
Καλησπέρα,

μετά από 8 χρόνια με hol adsl, έκανα ανανέωση σε hol bdsl με τη διαβεβαίωση πως θα πάρω από καμπίνα (είμαι στα 700μ από ΑΚ και στα ~100 από KV)

Παρ' όλ' αυτά, πήρα από ΑΚ, αλλά κανένα πρόβλημα. Το router -ωστόσο- συγχρονίζει σε Annex B, κάτι που -απ 'όσο γνωρίζω- συμβαίνει όταν είναι από υπηρεσία χονδρικής.
Πέραν αυτού, το attenuation μου εκτοξεύθηκε στα 23.8 και το router δε συγχρονίζει πάνω από 21500.
Μετά από πολλές κλήσεις και αναζήτηση των τεχνικών, όπου ούτε οι ίδιοι δεν κατάφεραν να εντοπίσουν αιτίες, αποφάσισαν να αποστείλουν τεχνικό στο χώρο, ο οποίος κατέγραψε πως όλα είναι φυσιολογικά (δεν ήμουν εδώ δυστυχώς για να μου τα αναφέρει επί τόπου).
Και αναρωτιέμαι, 1) είναι εφικτό να είναι on net vdsl και να είμαι σε annex b; 2) είναι δυνατόν σε απόσταση 650-700μ από το ΑΚ να έχω τέτοιο συγχρονισμό και τέτοιο att?

[Το χειρότερο είναι πως με χρέωσαν και άσκοπη επίσκεψη τεχνικού, για κάτι που οι ίδιοι δε μπορούσαν να διερευνήσουν, όπου έχω ήδη ζητήσει πίστωση].

Ευχαριστώ :)

superalex405
06-06-15, 17:10
Στο vdsl, το annex δεν παίζει ρόλο. Το πολύ πολύ να χάσεις λίγο στο upload. Ωστόσο, στα 650 μέτρα τα 50 mbps τα ξεχνάς. Το max είναι περίπου 40 και αυτό σε ιδανικές συνθήκες. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής. Αγοράζεις ένα 2πλό πριζάκι. (κατά προτίμηση legrand γιατί είναι πιο εύκολα στην εγκατάσταση και κάνουν και καλύτερη επαφή). Στη μία υποδοχή συνδέεις κατευθείαν το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή. (Στη θέση της προηγούμενης πρίζας εννοείται γίνεται η εγκατάσταση) Στην άλλη υποδοχή, συνδέεις το ζεύγος που φεύγει για τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Ύστερα, στην υποδοχή που είναι συνδεδεμένη το καλώδιο του κατανεμητή, βάζεις ένα splitter. Στην υποδοχή modem του splitter συνδέεις το modem, ενώ από την υποδοχή του phone φέυγει ένα καλώδιο που συνδέεται στην υποδοχή που είναι συνδεδεμένη με το καλώδιο που φεύγει για τις υπόλοιπες τηλεφωνικές συσκευές. Με αυτόν τον τρόπο δεν παρεμβάλεται καθόλου η εσωτερική καλωδίωση, που πολλές φορές προκαλέι τεράστια προβήματα στις vdsl γραμμές που είναι πιο ευαίσθητες.
Σου βάζω και ένα σχήμα (όχι και πολύ καλά ζωγραφισμένο :rolleyes: αλλά τα επεξηγεί πολύ καλά.)
ΥΓ αν θες και τηλ. μαζί στην ίδια πρίζα, τότε, στην υποδοχή phone του splitter, βάλε ένα διπλο adaptor τηλεφώνου για να συνδέεις το καλώδιο που πηγαίνει για τις άλλες τηλεφωνικές συσκευές, και το καλώδιο του τηλεφώνου που θα είναι σε αυτή την πρίζα. Ελπίζω να σε κάλυψα. :)
156331

oasis
06-06-15, 18:26
Καλησπέρα!

Το router το έχω συνδέσει κατ' ευθείαν στο ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή, έχοντας βγάλει off τις υπόλοιπες πρίζες.
Τη μοναδική συσκευή την έχω συνδέσει στο vdsl splitter.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις κατατοπιστικότατες οδηγίες !

superalex405
06-06-15, 19:10
Καλησπέρα!

Το router το έχω συνδέσει κατ' ευθείαν στο ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή, έχοντας βγάλει off τις υπόλοιπες πρίζες.
Τη μοναδική συσκευή την έχω συνδέσει στο vdsl splitter.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις κατατοπιστικότατες οδηγίες ! ������

Τότε λυπάμαι αλλά δεν νομίζω ότι από την πλευρά σου, μπορείς να κάνεις κάτι. Πιθανώς λόγω ύπαρξης πολλών συνδρομητών κοντά σου, να υπάρχει θόρυβος (crosstalk) από τα ζεύγη των άλλων. (Αυτό μπορεί να επιλυθεί στο μέλλον ότι αρχίσει το vdsl vectoring) Επίσης, χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κανέναν, υπάρχει και η πιθανότητα, ο ΟΤΕ να δίνει επίτηδες πιο "προβληματικά ζεύγη". Σε κάθε περίπτωση, δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ απευθείας, (όχι από την τηλ.υποστήριξη της Hol) από το 13888 (υπάρχει μια μικρή χρέωση, αλλά ο ΟΤΕ όσες φορές έχω πάρει τον τελευταίο χρόνο δεν περίμενα καθόλου σε αναμονή), ώστε να υπάρξει άμεση κινητοποίηση από τον ΟΤΕ. Υπ'όψιν ότι ο ΟΤΕ πάντα καλεί πριν από μία επίσκεψη, και κάνετε εσείς συμφωνία για το πότε θα έρθει. Επίσης, για να μην πετάξουν το μπαλάκι στη HOL τόνισε ότι η HOL έχει ελέγξει τα της μεριάς της. Αυτά! ;) Ελπίζω να βρεις γρήγορα άκρη!

netblues
06-06-15, 20:08
Σε κάθε περίπτωση, δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ απευθείας, (όχι από την τηλ.υποστήριξη της Hol) από το 13888 (υπάρχει μια μικρή χρέωση, αλλά ο ΟΤΕ όσες φορές έχω πάρει τον τελευταίο χρόνο δεν περίμενα καθόλου σε αναμονή), ώστε να υπάρξει άμεση κινητοποίηση από τον ΟΤΕ. Υπ'όψιν ότι ο ΟΤΕ πάντα καλεί πριν από μία επίσκεψη, και κάνετε εσείς συμφωνία για το πότε θα έρθει. Επίσης, για να μην πετάξουν το μπαλάκι στη HOL τόνισε ότι η HOL έχει ελέγξει τα της μεριάς της. Αυτά! ;) Ελπίζω να βρεις γρήγορα άκρη!

Και πως θα το κανει αυτο το μαγικό ακριβως? Ο ΟΤΕ δεν δεχεται βλαβη για συνδρομητες τριτων απευθειας με κανενα τροπο.

superalex405
06-06-15, 20:46
Και πως θα το κανει αυτο το μαγικό ακριβως? Ο ΟΤΕ δεν δεχεται βλαβη για συνδρομητες τριτων απευθειας με κανενα τροπο.

Στην Wind έτσι είχα λύσει το πρόβλημά μου. Το έλυσαν στο άψε σβήσε ενώ όταν η βλάβη είχε ήδη δηλωθεί στη Wind πριν από 25 ημέρες!

oasis
07-06-15, 14:27
Καλησπέρα,

άνοιξα προχθες βράδυ ένα αίτημα μέσα από my hol και με κάλεσε χθες το απόγευμα (εγώ Δευτέρα περίμενα, δεν ήθελα να τους ταλαιπωρώ Σάββατο 20:00) ένα εξυπηρετικότατο παιδί από την τεχνική υποστήριξη. Ο ίδιος ήταν για off net συνδέσεις, αλλά με εξυπηρέτησε όπως μπορούσε. Μου είπε, μάλιστα, πως στα περίπου 650 καλωδιακά μέτρα κανονικά θα έπρεπε να πάρω από την καμπίνα (όπως είχαν δεσμευτεί εξ' αρχής), δεδομένου ότι τα στατιστικά μου είναι αρκετά άσχημα. Θέλοντας να με βοηθήσει, το προώθησε στο on net τμήμα με σημείωση για αλλαγή κυκλώματος από Α/Κ σε KV και μου είπε ότι θα το δει και ο ίδιος με κάποιον υπεύθυνο από το τμήμα του για να γίνει μία "εξαίρεση" και λόγω ιδιαίτερα κακών στατιστικών να μπορέσει να υλοποιηθεί μία τέτοια αλλαγή. Όπως μου ανέφερε, δε μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι θα γίνει, αλλά ότι θα κάνει ό,τι μπορεί.

Εν αναμονή περαιτέρω διερεύνησής τους.

Φίλε superalex405, με ποιο τμήμα ακριβώς πρέπει να επικοινωνήσω; Η τεχνική υποστήριξη μου είπε ότι χωρίς καρτέλα πελάτη δε μπορεί να περάσει αίτημα :/ Επίσης, γνωρίζεις ποια η χρέωση του τεχνικού ελέγχου ΟΤΕ, αν τελικά βρώ άκρη;
(Επίσης, επειδή είδα για τη χρέωση που αναφέρεις, μπορείς να καλείς το 13888 καλώντας με πρόθεμα κάποιων περιοχών, όπως Χολαργού, στο 2106513888)

superalex405
07-06-15, 20:03
Με το τεχνικό τμήμα πρέπει να επικοινωνήσεις. Πιθανώς να άλλαξε κάτι από το 2012 (ή αρχές 13 δεν θυμάμαι ακριβώς) που πήρα εγώ. Ωστόσο, αφού επικοινώνησες με τη HOL και σου είπαν ότι θα σε αλλάξουν, από ΑΚ σε KV, μην ασχοληθείς με τον ΟΤΕ ακόμα.

jkoukos
07-06-15, 21:04
Δεν ξέρω αν είχες κάποιον γνωστό στον ΟΤΕ, αλλά σίγουρα δεν εξυπηρετεί απευθείας πελάτες άλλων παρόχων και το αναφέρουν ρητά στο τηλέφωνο. Και δεν είναι πρόσφατη πρακτική αλλά πολλών χρόνων.

Όσον αφορά την απόσταση, μια χαρά παίζει το VDSL με 50Mbps και ως τα 800 μέτρα, αρκεί να μην έχει θέμα η γραμμή.
Εξάλλου στις περισσότερες περιοχές που γίνεται αναβάθμιση, ο ΟΤΕ δεν αλλάζει τις καμπίνες που είναι περιμετρικά του αστικού κέντρου και σε απόσταση (ανά περίπτωση) 600-700 μέτρα.

Αν όντως υπάρχει καμπίνα στην οποία συνδέεσαι και μπορείς να πάρεις υπηρεσία VDSL, κακώς δεν σε σύνδεσαν εξαρχής εκεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.